Google Earth nyní s hvězdnou oblohou
Google spouští novinku v Google Earth: část jménem Google Sky, která vám umožní prohlédnout si oblohu tak, jak ji vidí obyvatel planety Země.
Se Sky můžete plout noční oblohou, jednoduchý nástroj vás nechá prolétávat kolem 100 miliónů jednotlivých hvězd a 200 miliónů galaxií. Obrazové zpracování ve vysokém rozlišení a informační vrstvy tak tvoří unikátní hřiště pro večerní zábavu i výuku astronomie.
Přístup k novým datům je jednoduchý: stačí v Google Earth vybrat v nabídce Zobrazit položku „Přepnout do režimu Obloha“, nebo klepnout na ikonku Obloha v liště Google Earth. Ovládání i navigace jsou podobné tomu, co už znáte z Google Earth, a to včetně přesouvání, přibližování, hledání, označení oblíbených míst anebo výběru vrstev.
Jako součást této novinky Google představuje sedm nových informačních vrstev, které popisují nebeská tělesa a dění na obloze:
- Souhvězdí – Ať je to Cassiopeia nebo Andromeda, vrstva Souhvězdí propojuje jednotlivé hvězdy napříč vesmírem a každému uskupení přiřadí jméno.
- Astronomie v domácích podmínkách – tato vrstva vám dovolí procházet celou řadou údajů o hvězdách, galaxiích a mlhovin viditelných okem nebo menším či větším dalekohledem. Potěší každého amatérského astronoma obsáhlým zpracováním i přehledným uspořádáním.
- Hubblova přehlídka – zde uvidíte 129 úchvatných snímků ve vysokém rozlišení pořízených Hubblovým teleskopem.
- Měsíc – Vrstva s tímto jménem nabízí animaci lunárních pozic a fází Měsíce v průběhu 2 měsíců.
- Planety – Vrstva Planety ukazuje 7 oficiálních planet a jejich pozice na obloze během následujících 2 měsíců.
- Uživatelův průvodce galaxiemi umožní vyrazit na virtuální cestu po různých typech galaxií od trpasličí Malé medvědice (Ursa Minor Dwarf) až po naši Mléčnou dráhu.
- Život hvězdy vás vezme na prohlídku různými stádii životního cyklu hvězdy.
Google Sky vznikalo ve vývojářském týmu se sídlem v Pittsburghu propojováním snímků a údajů z různých vědeckých zdrojů včetně Space Telescope Science Institute (STScI), Sloan Digital Sky Survey (SDSS), Digital Sky Survey Consortium (DSSC), Palomar Observatory z California University, United Kingdom Astronomy Technology Centre (UK ATC) a Anglo-Australian Observatory (AAO). Původní nápad ale patří University of Washington účastníci se programu Google Visiting Faculty, který umožňuje vědeckým pracovníkům pracovat po dobu 6-12 měsíců přímo v Googlu.
"Detailní obrázky vesmíru a obrovské množství informací, sám se těším, že uživatelé nebudou jen objevovat a učit se, ale také vyprávět své vlastní příběhy," říká Lior Ron, produktový manažer v Googlu. "Spoluprací se špičkovými odborníky jsme byli schopni vytvořit z Google Earth takový virtuální teleskop."
"Všichni ti, kdo se v noci někdy zasněně dívají na hvězdy a touží vědět víc, ocení Google Sky jako skvělý nástroj pro ukojení své zvědavosti," komentuje Sally Ride, bývalá astronautka (první americká žena ve vesmíru) a ředitelka společnosti Sally Ride Science.
"Dosud ještě nikdy nebyla mapa hvězdné oblohy tak jednoduše přístupná. Kdokoli, koho zajímá objevování zázraků vesmíru, může hned vidět fantastické objekty zachycené Hubblovým teleskopem někde v dálce. Sky v Google Earth se teď dostává do každého domácího počítače, a věřím, že tak podpoří a nastartuje nový zájem o vesmír," říká Dr. Carol Christian of STScI, která spolu s Dr. Alberto Contim organizovala vývoj Google Sky.
Sky rozšiřuje astronomické informace nabízené v rámci Google Earth. Už před měsícem přibyla do Google Earth vrstva výzkumu NASA o naší rodné planetě. Skupina má tři hlavní části: fotografie Země pořízených při vesmírných misích, záběry ze satelitů NASA a snímky zářících měst („Earth City Lights“). Fotografie naší planety od účastníků vesmírných misí nabízejí snímky už od prvních pokusů o dobývání vesmíru, ze začátku 60. let. Satelitní snímky pocházejí z letitých záznamů satelitů NASA. Earth City Lights nabízejí úchvatný pohled na skutečně dobře osvětlená velkoměsta po celé planetě.
Abyste mohli proplouvat oblohou a vesmírem, je nutné si stáhnout nejnovější verzi Google Earth, a to na http://earth.google.com. Google Sky je dostupná na všech doménách Google Earth, ve 13 jazycích včetně češtiny. Více se o Google Sky dozvíte v demosnímku na http://earth.google.com/sky/skyedu nebo se můžete podívat na video http://earth.google.com/sky, kde Sally Ride a vývojář Greg Coombe demonstrují možnosti Google Sky.
O Google Earth
Google Earth kombinuje satelitní snímky, mapy a unikátní vlastnosti vyhledávače Google, a zpřístupňuje tak zeměpisné informace o naší planetě. Od června roku 2005, kdy byla Google Earth spuštěna, si aplikaci stáhlo 200 miliónů uživatelů. Google Earth je k dispozici zdarma na adrese http://earth.google.com/.
O společnosti Google Inc.
Inovativní vyhledávací technologie společnosti Google umožňují každodenní přístup k informacím milionům lidí po celém světě. Google založili v roce 1998 Larry Page a Sergey Brin, dva studenti univerzity ve Stanfordu, a dnes má přední postavení na všech hlavních globálních trzích. Model cílené reklamy, který Google nabízí svým zákazníkům, poskytuje firmám všech velikostí měřitelné výsledky a zároveň rozšiřuje možnosti internetu pro samotné uživatele. Centrála společnosti Google se nachází v americkém Silicon Valley, jednotlivé pobočky pak na různých místech Ameriky, Evropy a Asie. Více informací najdete vždy na www.google.com.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Tiskové zprávy:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Earth Token - aktuální a historické ceny kryptoměny Earth Token, graf vývoje ceny kryptoměny Earth Token - 2 dny - měna USD
- Earth Token - aktuální a historické ceny kryptoměny Earth Token, graf vývoje ceny kryptoměny Earth Token - 1 den - měna USD
- Earth Token - aktuální a historické ceny kryptoměny Earth Token, graf vývoje ceny kryptoměny Earth Token - 2 dny - měna USD
- Earth Token - aktuální a historické ceny kryptoměny Earth Token, graf vývoje ceny kryptoměny Earth Token - 1 rok - měna USD
- Earth Token - aktuální a historické ceny kryptoměny Earth Token, graf vývoje ceny kryptoměny Earth Token - 10 let - měna USD
- Earth Token - EARTH/Earth Token kurz
- Obloha v listopadu 2023 - Listopadové večerní obloze vévodí planeta Jupiter, která byla 1. 11. nejblíže Zemi (3,98 astronomické jednotky) a 3. 11. v opozici se Sluncem.
- Obloha v lednu 2024 V lednu na večerní obloze dominuje svojí jasností planeta Jupiter. Zajímavý pohled na ni dalekohledem se naskytne na Tři krále
- Google: Vývojáři z Česka mohou nově prodávat aplikace pro mobily s Androidem přes Google Play
- Google bez Číny, nebo Čína bez Googlu?
- EK podezírá Google z porušování antimonopolních pravidel v rámci Google for Jobs
- ALPHABET (GOOGLE) - Akcie ALPHABET (GOOGLE) aktuálně - akcie online
Prezentace
12.12.2024 Český trh zaplavily extrémně zlevněné Samsungy.
05.12.2024 K nejprodávanějšímu telefonu sezony tablet zdarma.
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Inflace v listopadu 2024: Jakou investiční strategii zvolit?
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Černý pátek skončil, spotřebitelé utráceli více přes e-shopy, tržby v kamenných obchodech klesly
Štěpán Křeček, BHS
John J. Hardy, Saxo Bank
Petr Lajsek, Purple Trading
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory