Pavel Daniel (Kurzy.cz)
Údaje o firmách  |  28.02.2007 14:38:58

Malajské gangy padělatelů karet se přesunuly do Prahy

Malajské gangy padělatelů odhalily, že z Prahy mohou snadno vykrádat konta kohokoliv a kdekoliv na světě. Metoda je prostá. Vyrobí padělky bankovních karet, vyšlou spojku do Prahy, která má jediný úkol. Nakupovat v luxusních obchodech drahé zboží, zaplatit padělanými kartami, vrátit se se zbožím do hlavního města Malajsie Kuala Lumpuru a odevzdat ho dalším spojkám gangů.

"Odhalili jsme takový případ a vyšetřujeme ho," potvrdil informace Práva vrchní komisař pražské hospodářské kriminálky kpt. Petr Teska. Dvě zadržené spojky jsou nyní ve vyšetřovací vazbě. Zadrženou třicetiletou Malajku Siew Choo obhajuje advokát JUDr. Lubomír Dokoupil. "Podle mě jde o bílého koně. Poslední článek," řekl. Policie Siew Choo prokázala, že jen při dvou pražských nákupech placených falešnými kartami způsobila škodu téměř 400 tisíc korun. Další nákupy za zhruba 350 tisíc jí nevyšly. Nakoupila zřejmě dráž, než byla suma na vykrádaném účtu, nebo překročila denní limity pro použití karty.

Pětatřicetiletý Malajec byl zadržen velmi brzy po příjezdu do Prahy, takže stačil vykrást z cizího účtu jen 78 tisíc korun. Okopírovat kartu skimmem je snadné "Mají vcelku promyšlenou taktiku. Přilétají z Kuala Lumpuru do Vídně a do Prahy přicestují vlakem. Mají s sebou okolo deseti až patnácti totálních padělků platebních karet na účty cizích osob. Data karet cizích osob získali převážně od turistů v Thajsku pomocí skimmovacího zařízení," poznamenal Teska.

Skimmovací zařízení bývá spojené kabelem buď s bankomatem, nebo s platebním terminálem. Existují ale i velmi sofistikované systémy, které dokážou stáhnout data z karty jejího držitele bezkontaktně. Takové zařízení snímá data z magnetického proužku karty při bezhotovostní platbě například v hotelu, restauraci, obchodě či při výběru peněz z bankomatu. "Nejsou ale ojedinělé případy, kdy skimmování za pomoci miniaturního zařízení, ne většího než krabička od zápalek, provádějí pachatelé prokazující se napodobeninami služebních průkazů jako policisté, pod záminkou kontroly dokladů, nutné hotovosti či platebních karet.

Okopírované údaje pak slouží k výrobě falešné karty buď na novém plastu, nebo na ztracených a odcizených platebních kartách, ze kterých pachatelé vymažou původní data a vloží ta, která získali skimmováním," vysvětlil vrchní komisař. Neproškolený personál K vykrádání cizích kont je třeba ještě zjistit PIN pomocí minikamery umístěné poblíž klávesnice bankomatu nebo s pomocí speciální fólie umístěné přímo na klávesnici. "To platí pro výběry peněz z bankomatů. Při nákupech v obchodech PIN zpravidla nepotřebují," upřesnil Teska. Zajištěné malajské falešné karty vysávaly peníze lidí v Austrálii, na Novém Zélandu, v USA, Francii, Německu, Nizozemsku, Norsku, skandinávských zemích, prostě po celém světě.

Vyšetřování vykrádání kont prostřednictvím luxusních obchodů v Praze ukázalo, že zaměstnanci těchto prodejen a butiků nejsou proškolováni a nevědí, jak falešné platební karty odhalit. "Nápadné už mělo být to, že pachatelé neznali výběrový limit a tak toutéž kartou platili dvakrát i vícekrát, aby se do odhadovaného limitu vešli. Ne vždy se jim to povedlo. Ale už taková skutečnost by měla být prodavači nápadná. Navíc ve valné většině případů nemají prodavači vůbec ponětí o ochranných prvcích a obecných povinných náležitostech platebních karet," podotkl vrchní komisař.

Některé banky už na odhalení pražských policistů reagovaly. Zakázaly platby kartou nadvakrát za totéž zboží. Personál tyto pokyny musí plnit, jinak majitel obchodního místa hradí ztráty ze svého. Prokáže-li se, že prodavači splnili pokyny banky, pak ztráty platí banka, která kartu vydala.

Ochrana konta před vykradením

  • Nedávejte platební kartu z ruky, nikdy nikomu nesdělujte svůj PIN
  • Každou platbu kartou provádějte osobně nebo tak, že jste osobně přítomni při platbě a manipulaci s kartou.
  • Rozhodně kartu nedávejte personálu, který s ní odejde provést platbu bez vaší přítomnosti a mimo váš dohled
  • Při platbě zaměřte pozornost, zda nevede z místa pro vsunutí karty kabel k jinému zařízení, jestli není na otvoru nasunut kopírovací rámeček či jakékoliv jiné podezřelé zařízení
  • Při výběru z bankomatu chraňte svůj PIN zakrytím klávesnice. Pamatujte, že klávesnici může snímat minikamera nebo fólie na klávesnici
  • Pamatujte, že zadávání PIN lze také odpozorovat
  • Nikomu nesdělujte číslo platební karty. Lze ho totiž k vaší škodě zneužít při internetových nákupech.

(Právo, -Pavel Blažek-)

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688