cnb.cz (ČNB)
Investice  |  25.06.2024 15:16:04

Varování České národní banky pro retailové investory ohledně nákladů a poplatků v souvislosti s investováním

Česká národní banka upozorňuje retailové investory na některá pravidla a obecné zásady v souvislosti s náklady a poplatky, které se vztahují k nákupu či držení investičních produktů. Současně varuje před riziky a potenciálními nevýhodami spojenými s předplacenými poplatky u investičních produktů, včetně těch nově nabízených v rámci dlouhodobého investičního produktu (tzv. DIP).

Informování o nákladech a poplatcích

Poskytovatelé investičních služeb – typicky banky a obchodníci s cennými papíry – mají zákonnou povinnost poskytovat svým zákazníkům úplné a přesné informace o veškerých nákladech a poplatcích souvisejících s investičními produkty. Při nákupu či držení investičních produktů (např. investiční fondy, dluhopisy, akcie, ETF, nově i v rámci DIP) se můžete setkat s celou řadou různých poplatků, z nichž některé jsou hrazeny typicky jednorázově, jiné naopak průběžně (pravidelně). Nejčastěji jde o následující poplatky:

 • Vstupní a výstupní poplatky: Jednorázové poplatky, které jsou účtovány při nákupu nebo prodeji investičního produktu (typicky u investičních fondů).
 • Poplatky za převod: Jednorázové poplatky za převod investic z jednoho účtu nebo poskytovatele na jiný účet nebo k jinému poskytovateli.
 • Transakční poplatky: Poplatky za obchodování, které jsou účtovány v souvislosti s provedením jednotlivých pokynů k nákupu a prodeji cenných papírů.
 • Poplatky za měnové konverze: Poplatky spojené s konverzí měn při nákupu nebo prodeji investic v cizí měně.
 • Průběžné poplatky: Pravidelné poplatky, které jsou účtovány za správu investice, jako jsou poplatky za správu fondu, poplatky za úschovu cenných papírů atd.
 • Výkonnostní poplatky: Druh průběžných poplatků, jejichž výše se odvozuje od výkonu investice, které jsou zpravidla účtovány při dosažení určitého výnosu (často spojené s překonáním určitého benchmarku).
 • Poplatky za vedení účtu: Pravidelné poplatky za vedení obchodního účtu.
 • Poplatky za finanční poradenství: Poplatky za služby finančního poradce, které mohou být účtovány jako pevná částka nebo procento z objemu aktiv, kterých se poradenství týká.
 • Poplatky za správu portfolia: Pravidelné poplatky představující odměnu investičního manažera za obhospodařování fondu nebo individuálního portfolia. Jsou obvykle stanoveny procentním podílem z průměrného ročního objemu investice a jsou z hodnoty fondu nebo portfolia průběžně strhávány po celou dobu jejího trvání.

U konkrétních investičních produktů se nemusí vždy uplatnit všechny uvedené poplatky. Současně nelze vyloučit, že s konkrétní investicí mohou být spojeny i některé další poplatky.

Obecně je nastavení struktury i výše poplatků věcí každého poskytovatele investičních služeb. Investor však musí mít možnost seznámit se informacemi o nákladech a souvisejících poplatcích v dostatečném předstihu před uzavřením smlouvy o investičním produktu. To platí i před každou významnou změnou poplatků.

Před uzavřením smlouvy o investičním produktu věnujte náležitou pozornost nákladům a poplatkům, které jsou se zamýšlenou konkrétní investicí spojeny, a zvažte, zda na trhu neexistují výhodnější varianty.

Rizika a nevýhody spojené s předplacenými poplatky

V některých případech mohou být poplatky předpláceny (např. u pravidelných investic do podílových fondů). Tyto předem účtované poplatky mohou výrazně ovlivnit celkovou návratnost Vaší investice. Je proto důležité pečlivě zvážit a pochopit jejich dopad na Vaši investici. Mezi rizika a nevýhody spojené s předplacenými poplatky patří zejména:

 • Zkrácení doby pro zhodnocení investovaných prostředků: Při předplacení poplatků je částka prvních investic zpravidla snížena o stanovenou splátku předplaceného poplatku, přičemž v některých scénářích se může jednat až o 100 % z investované částky. V takovém případě reálně začnete investovat až po celkovém uhrazení poplatků, čímž dochází ke zkrácení doby, po kterou se Vaše prostředky mohou zhodnocovat.
 • Riziko ztráty při nedodržení předpokládané doby investování: Předplacené poplatky mohou zejména v prvních letech investice významně snížit, popř. zcela eliminovat, hodnotu investice, a při předčasném ukončení investice může investor realizovat ztrátu, popř. výrazně nižší zhodnocení, než očekával.
 • Omezená flexibilita: Předplacené poplatky mohou omezit schopnost investora měnit investiční strategii nebo poskytovatele služeb.
 • Riziko platební neschopnosti poskytovatele: V případě úpadku poskytovatele investičních služeb může být obtížné získat za předplacené poplatky protihodnotu.
 • Nedostatek motivace pro poskytovatele: Poskytovatel, který obdrží velkou částku předem, může mít menší motivaci k dosažení dobrých výsledků, resp. k dlouhodobé péči o zákazníka.

Obecně platí, že pokud je poplatek hrazen předem – „předplacen“ – bývá celkový výnos dlouhodobého pravidelného investování nižší, než pokud je stejně vysoký poplatek rozdělen a hrazen postupně. I pokud je předplacený poplatek v souhrnu nižší než průběžný, nemusí tato sleva kompenzovat snížení celkového výnosu Vaší investice. To může být významné zejména u dlouhodobých investic, jako je DIP.


Doporučení České národní banky

 • Před podpisem jakékoliv smlouvy si pečlivě přečtěte informace o poplatcích a nákladech spojených s investicí.
 • Mějte na paměti, že náklady a poplatky související s investičním produktem mohou významně ovlivnit čistý reálný výnos Vaší investice.
 • Zvažte výši nákladů a poplatků v souvislosti se zamýšlenou investicí a porovnejte si, zda nejsou k dispozici výhodnější alternativy.
 • Zvažte alternativy k předplaceným poplatkům. Vyhodnoťte, zda by nebylo výhodnější platit průběžné poplatky.
 • Nabízí-li se více variant úhrady poplatku, požádejte poskytovatele investičních služeb o srovnání jejich dopadu na vývoj hodnoty investice.

Tato doporučení jsou relevantní u všech investic, ale zejména v případě investic dlouhodobých, například ve formě dlouhodobého investičního produktu (DIP).

Okomentovat na twitteru

Okomentovat na facebooku
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

 

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688