Týden na devizovém trhu (5.2.2007)
CZK/EUR
Minulý týden byl chudý na ekonomická data nejen v české ekonomice, ale i v celém středoevropském regionu. Nejvýznamnějšími událostmi byla zasedání slovenské a polské centrální banky. Ta však žádné překvapení nepřinesla a měla tedy nulový vliv na vývoj hodnoty české měny vůči ostatním měnám. Úrokové sazby v obou případech zůstaly beze změny.
Pozornost trhů se celý týden soustředila zejména do Spojených států, odkud v průběhu týdne přicházela důležitá data. Pohyb na eurodolaru a strategie investorů vůči středoevropskému regionu jako celku byla hlavním faktorem vývoje kurzu eura vůči české měně. Koruna ze začátku týdne vykazovala oslabující tendence, jednu chvíli se dostala až na hodnotu 28,38 CZK/EUR. Ve středu ale přišlo prudké posílení a posun kurzu eura vůči české měně na úrovně kolem hodnoty 28,10 CZK/EUR. Za tímto vývojem stálo oslabení dolaru vůči euru.
Ani tento týden se nedočkáme mnoha českých dat. Pouze v pondělí přijde údaj o obchodní bilanci ČR za prosinec a ve čtvrtek míra nezaměstnanosti za leden. Analytici očekávají, že se koruna udrží na slabších úrovních u hranice 28,20 CZK/EUR. Důležité budou znovu vnější faktory. Nejdůležitější z nich tento týden bude zasedání Evropské centrální banky ve čtvrtek. Ke změně sazeb pravděpodobně nedojde, čekají se ale komentáře, které by měly naznačovat, že ke zvýšení dojde na dalším zasedání.
Tento týden očekáváme pohyb kurzu eura vůči české měně v pásmu 28,00 – 28,30 CZK/EUR
Dlouhodobý výhled
V první polovině roku nevidíme prostor pro posilování koruny. Probíhající korekce by měla udržet korunu nad hladinou 28,00 CZK/EUR. Koruna se bude pohybovat v souladu s vývojem emerging markets, kde je již nyní patrný odliv investic v souvislosti se zvyšováním sazeb ve vyspělých zemích (libra, euro). Dlouhodobě si koruna uchová růstový trend, který se zřejmě obnoví v druhé polovině roku.
CZK/USD
Vývoj hodnoty dolaru byl v minulém týdnu ovlivňován reakcí trhů na sérii dat přicházejících ze Spojených států. V pondělí a úterý byl ještě na eurodolarovém trhu klid s americkou měnou na úrovních 1,2960 USD/EUR a 21,75 CZK/USD.
Ve středu po amerických datech přišlo oslabení dolaru k úrovním 1,3000 USD/EUR a 21,60 CZK/USD. Americká měna navzdory lepším než očekávaným údajům o americkém HDP za 4. čtvrtletí 2006 oslabila. Ukazatel vzrostl o 3,5 %, čekal se růst 3%. Trhy spíše reagovaly na špatný výsledek chicagského indexu nákupních manažerů a na komentáře, které přišly po zasedání americké centrální banky. FED ponechal sazby beze změny a znovu zdůraznil, že inflační tlaky se zmírňují. Na slabších úrovních se dolar udržel do konce týdne.
Nic na tom nezměnila ani další americká data zveřejněná ve čtvrtek. Index aktivity v průmyslu ISM investory zklamal, naopak žádostí o dávky v nezaměstnanosti bylo méně než se čekalo. Páteční data už ale situaci trochu změnila. Lednový počet nových pracovních míst v USA sice zaostal za očekáváním, když dosáhl jen 111 tisíc (čekalo se 145 tisíc). Došlo ale k revizi počtu nových pracovních míst z předchozích měsíců, který se zvýšil na 206 tisíc v prosinci (z původních 167 tisíc) a na 196 tisíc v listopadu (z původních 154 tisíc). Na eurodolarovém trhu dolar po zveřejněných datech nejdříve oslabil k 1,3060 USD/EUR, v zápětí ale obrátil a posílil mírně pod 1,3000 USD/EUR. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity za leden vzrostl na 96,9 bodů, do obchodování ale nijak nezasáhl. Obchodování jsme v pátek končili na hodnotách 1,2970 USD/EUR a 21,76 CZK/USD.
Tento týden bude nejdůležitější událostí zasedání ECB. Sazby zůstanou pravděpodobně beze změny. Dopady na obchodování mohou mít následné komentáře. Pokud jde o data, je třeba zmínit zejména pravidelné čtvrteční statistiky z amerického trhu práce. Z Evropy budou nejdůležitější německá data. Podrobněji viz tabulka na konci článku.
Dlouhodobý výhled
Za posledních několik týdnů velmi dobré výsledky amerického trhu práce opravňují předpokládat, že možnosti snížení sazeb na dolaru jsou omezené. FED samozřejmě bude pružně reagovat na vývoj ekonomiky, ale za aktuálních podmínek nevidíme pro tento rok snížení sazeb reálně. V současnosti je základní úroková míra na dolaru 5,25 %. Jestliže nedojde k výraznému růstu sazeb na euru (náš předpoklad je růst o 0,5 % pro tento rok) a podaří-li se ufinancovat schodek zahraničního obchodu USA, nevidíme důvod, aby dolar prohloubil svá minima ze závěru roku 1,3300 USD/EUR. Pásmo pohybu vidíme 1,2500 - 1,3300 USD/EUR. Koruna by vůči dolaru už výrazněji posilovat neměla.
CZK/SKK
Jedinou důležitou událostí na Slovensku minulý týden bylo zasedání slovenské centrální banky. Sazby zůstaly beze změny. Zajímavé byly komentáře ohledně výhledu na budoucí vývoj slovenské ekonomiky. V zásadě NBS očekává rychlejší růst a nižší inflaci. Překvapením byl poměr, v jakém hlasovali členové bankovní rady pro jednotlivé varianty – návrh na snížením byl zamítnut poměrem 5:2. Podle investorů to napovídá, že sazby jsou na Slovensku na svém vrcholu.
I pro slovenskou korunu minulý týden platilo, že vývoj její hodnoty byl dán vnějšími faktory. Na počátku týdne se slovenská měna obchodovala vůči euru nad hladinou 35,00 SKK/EUR, v polovině týdne začala posilovat. V pátek jsme končili na hodnotě 34,85 SKK/EUR.
Dlouhodobý výhled
Krátkodobě předpokládáme korekci kurzu slovenské měny, jejíž hloubka může mnohé investory překvapit. Z roční perspektivy není důvod proč by slovenská koruna neměla pokračovat ve svém růstu. Nárůst čistých exportů se do kurzu bude pozitivně promítat. Je nutno zmínit, že vzhledem k dřívějšímu přijetí eura bude konvergenční proces na Slovensku nejrychlejší z regionu.
Kalendář událostí pro tento týden
Pondělí 5. 2. 2007
ČR – obchodní bilance za prosinec
Eurozóna – index PMI ve službách za leden
Úterý 6. 2. 2007
Eurozóna – maloobchodní tržby za prosinec
Německo – tovární objednávky za prosinec
Středa 7. 2. 2007
Maďarsko – průmyslová výroba za prosinec
Německo – průmyslová výroba za prosinec
USA – žádosti o hypotéky
Čtvrtek 8. 2. 2007
ČR – míra nezaměstnanosti za leden
Maďarsko – obchodní bilance za prosinec
Slovensko – maloobchodní tržby za prosinec
Německo – běžný účet platební bilance za prosinec
Velká Británie – zasedání centrální banky
Eurozóna – zasedání centrální banky
USA – žádosti o dávky v nezaměstnanosti
Pátek 9. 2. 2007
Slovensko – spotřebitelská inflace za leden
Slovensko – obchodní bilance za prosinec
Klíčová slova: czk,eur,usd
Rubrika: Devizový trh
Autor: Ing. Miroslava Barcalová
Datum: 5.2.2007 11:47
Zpravodajství z devizových trhů Vám přináší společnost CITCO - Finanční trhy a.s.,
partner sekce Kurzy měn na portálu AliaWeb.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Měny-forex:
Přečtěte si také:
Benzín a nafta 14.11.2024
Natural 95 35.69 Kč | Nafta 34.39 Kč |
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna