(Kurzy.cz)
ČS - podrobná zpráva EK k ek. vývoji unie a ČR
Odhady pro Evropskou unii jako celek
Podle pravidelné podzimní ekonomické prognózy Evropské komise se předpokládá, že hospodářský růst v Evropské unii v roce 2006 dosáhne 2,8 %, což oproti předchozímu roku představuje zvýšení o 1,1 procentního bodu. Hlavním tahounem růstu bude výrazná expanze domácí poptávky, zejména investic, které v první polovině roku vzrostly o 6 % meziročně a měly by zůstat stabilní vzhledem ke stálému růstu využívání kapacit, zlepšování bilance podniků, výhodným finančním podmínkám a širokému ziskovému rozpětí. Zřetelné příspěvky ke konjunktuře bude mít i vývoz, jenž je nadále podporován silnou světovou ekonomikou. Spotřebitelské výdaje se budou zvyšovat pouze postupně v závislosti na lepších podmínkách na pracovním trhu.
V dalších dvou letech však přijde zpomalení. Zejména vzhledem ke zvolnění ekonomické aktivity ve Spojených státech by mělo v letech 2007 a 2008 dojít k mírnému oslabení hospodářské činnosti i v Evropské unii. Nicméně růst HDP je zde odhadován tak, aby zůstal v příštích dvou letech zhruba na úrovni potenciálu, tedy na úrovni 2,4 %.
Slušný růst ekonomiky v letošním roce je vzhledem k příznivým vlivům strukturálních reforem na trhu práce a k obnovení důvěry v ekonomiku doprovázen zrychleným vzestupem zaměstnanosti. Celkově se předpokládá, že země Evropské unie v letech 2006– 2008 vytvoří 7 milionů nových pracovních míst, z čehož 5 milionů připadne na eurozónu. Při naplnění tohoto scénáře tak bude tvorba pracovních míst v EU ve srovnání s obdobím předchozích tří let vyšší o 75 %. V důsledku toho se očekává, že míra zaměstnanosti v roce 2008 dosáhne 65,5 % oproti 63,75 % v roce 2005. Poté, co míra nezaměstnanosti v EU dosáhla v roce 2004 svého přibližně 9% maxima, se předpokládá, že v roce 2006 klesne na přibližně 8 % a do roku 2008 klesne dále na 7,3 %.
Inflace zůstává v letošním roce neobyčejně stabilní – v eurozóně zůstala na očekávaných 2,2 %, zatímco v EU se zvyšuje z 2,2 % na 2,3 %. Také jádrová inflace zůstává na mírnějších úrovních, což svědčí o tom, že zvyšování světových cen ropy nemělo žádné zásadnější sekundární účinky. Jelikož prognóza Evropské komise vychází z toho, že se tyto účinky výrazně neprojeví ani v budoucnu, předpokládá se setrvání celkové inflace během prognózovaného období v roce 2007 na úrovni těsně nad 2 % v EU i eurozóně a její pokles pod 2 % v roce 2008 v eurozóně.
Podzimní ekonomická prognóza je pozitivní i v oblasti veřejných financí, jejichž stav je lepší, než se předpokládalo na jaře, a to hlavně v důsledku neočekávaně vyšších daňových příjmů. Pro letošní rok počítá odhad Evropské komise s deficitem veřejných rozpočtu vůči HDP ve výši 2,0 %, zatímco loni představoval 2,3 %. Pro roky 2007 a 2008 se předpokládá další zlepšení na úroveň 1,6 %, resp. 1,4 %.
Zpráva Evropské komise explicitně zmiňuje i potenciální rizika. Výraznější zpomalení v USA může mít negativní vliv na růst v EU. Rizikem rovněž zůstává nepřiměřené uvolnění světových nevyvážeností běžného účtu. Existují i i šance na neočekávaně lepší výsledky. Mohlo by se ukázat, že světový obchod je dynamičtější, zejména v Asii. Na domácí půdě by se hlavně oproti očekávání mohly mnohem více zlepšit výsledky na trhu práce, a posílit tak zejména soukromou spotřebu. Nevyzpytatelné světové ceny ropy se mohou do budoucna pohybovat oběma směry.
Odhady pro Českou republiku
Kapitola odhad
ů věnující se české ekonomice je optimisticky nazvána „udržitelný růst a zlepšující se trh práce“. Hrubý domácí produkt od začátku roku pokračuje ve skvělé výkonnosti povzbuzován vzestupem soukromé spotřeby, investic i čistých exportů. Na vzestupu spotřeby obyvatelstva se podílí zejména růst jejich příjmů a širší využívání spotřebitelských a hypotéčních úvěrů. Tvorba fixního kapitálu a nepřímo i vývozy jsou zase taženy pokračujícím přílivem přímých investic ze zahraničí. V roce 2006 tak české hospodářství poroste minimálně stejným tempem jako loni, tedy na úrovni 6 %.Solidní dynamika se
– byť s menším zvolněním – udrží v následujících dvou letech, kdy by tempo růstu HDP mělo činit okolo 5 %. Struktura růstu zůstane přibližně stejná jako nyní, mírné oslabení se čeká v příspěvku čistých exportů, které budou oslabovány vzmáhajícími se dovozy. Velká nejistota panuje v oblasti vládní spotřeby, která je negativně ovlivněna neprůhledností využívání nejrůznějších rezervních fondů z minulých rozpočtů.Silná expanze ekonomiky p
řináší plody i na trhu práce. Zaměstnanost roste zejména v sekundárním a terciárním sektoru. Podíl dlouhodobé nezaměstnanosti se zatím snižuje neuspokojivým tempem. Ještě vyššímu vzestupu zaměstnanosti brání strukturální problémy, což se v blízké budoucnosti nezmění. Nicméně míra nezaměstnanosti s letošní očekávanou hodnotou 7,4 % bude nižší, než činí průměr EU. V nejbližší době se čeká její další pokles až na hladinu 6,9 % v roce 2008.Předpokládaný vzestup mezd bude do značné míry vykompenzován zrychlující se produktivitou práce, což bude napomáhat udržení inflačních tlaků. Do budoucna se čeká mírné zvýšení inflace z letošních 2,5 % na 2,7 % v příštím roce, resp. 2,9 % v roce 2008. Důvodem bude mezera výstupu, která byla v minulosti záporná a nyní se postupně převrací do kladných hodnot.
Č
eská republika ani do roku 2008 nebude schopna splnit maastrichtské rozpočtové kritérium. Deficit veřejných financí za letošní rok by měl skončit ve výši 3,5 % HDP, což by mělo být lehce méně než je stanoveno v Konvergenčním programu ČR (3,8 %). V roce 2007 by podle Evropské komise mělo dojít k nepatrnému zhoršení na úroveň 3,6 % HDP. To je možno přičíst na vrub zvýšeným sociálním dávkám schváleným před letošními volbami. Pokračující robustní růst a předpoklad žádných významných politických zásahů či reforem povede k mírnému poklesu deficitu veřejných financí k 3,2 % HDP, uvádí zpráva EK.Stru
čná charakteristika ostatních zemí : napjatý vyrovnaný rozpočetDánsko: kapacitní omezení zpomalí růst
Německo: silnější růst doprovodí zvýšená volatilita odrážející rozpočtová opatření
Estonsko: boom ekonomiky na pokraji přehřátí
Řecko: Investice jsou opět zpátky
Španělsko: Silnější ekonomická aktivita, ustupující nerovnováha
Francie: Robustní růst v nadcházejících letech
Irsko: Silnější domácí expanze doprovázená riziky
Itálie: Oživení tažené domácí poptávkou
Kypr: Zdravý růst a pokračující fiskální konsolidace
Lotyšsko: Stabilizace se ekonomice stále vyhýbá
Litva: Inflační tlaky a napětí na trhu práce
Lucembursko: Letošní silný růst do roku 2008 mírně zvolní
Maďarsko: Opožděná fiskální konsolidace po velkém smyku
Malta: Mírné oživení tažené domácí poptávkou potvrzeno
Nizozemí: Pevné zotavení ekonomiky
Rakousko: Vybalancovaný růst předstihl průměr eurozóny
Polsko: Investiční boom podporuje růst ekonomiky
Portugalsko: Postupné oživení spoléhající hlavně na export
Slovinsko: Vzkvétající ekonomika se těší na přijetí eura
Slovensko: Příspěvek čistých exportů k růstu bude opět pozitivní
Finsko: Vrchol růstu přijde letos, do roku 2008 se udrží na solidních úrovních
Švédsko: Ekonomická aktivita zůstane silná
Velká Británie: Znovunalezená rovnováha se blíží
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Průměrná mzda - vývoj průměrné mzdy, 2020, Vývoj výše průměrné mzdy v Kč
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- PHILIP MORRIS ČR A - Akcie PHILIP MORRIS ČR A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Akcie PHILIP MORRIS ČR A, PHILIP MORRIS ČR - TABÁK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- Pravidelné zprávy, informace na e-mail
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
- Zlato - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční zlato
- Investice, aktuální zprávy a online data
- Elektřina - ceny a grafy elektřiny, vývoj ceny elektřiny 1 MWh - 1 rok - měna EUR
- Stříbro - ceny a grafy stříbra, vývoj ceny stříbra 1oz - 1 rok - měna USD
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
Prezentace
27.12.2024 Stále více lidí investuje do bitcoinu.
18.12.2024 Apple iPad je rekordně levný, vyjde teď jen na 8
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
AI, demografie a ženy investorky. Investiční trendy pro rok 2025
Miroslav Novák, AKCENTA
ČNB v prosinci přerušila, nikoliv však zastavila cyklus uvolňování měnové politiky
Petr Lajsek, Purple Trading
John J. Hardy, Saxo Bank
Šokující předpověď - Nvidia dosáhne dvojnásobku hodnoty Applu
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Mgr. Timur Barotov, BHS
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory