Týden na devizovém trhu (18.9.2006)
CZK/EUR
Koruna prakticky celý minulý týden pokračovala v oslabení, když se propadla až o 20 haléřů. V pondělí se ještě obchodovala kolem 28,35 CZK/EUR. Pod tíhou nepříznivých zpráv ohledně prohlubujícího se schodku běžného účtu platební bilance a zhoršujícího se výhledu veřejných financí se dál propadala až na 2měsíční minimum na 28,56 CZK/EUR, kterého dosáhla ve čtvrtek. Silnějšímu slábnutí zabránila aktivita domácích exportérů, kteří využili slabé koruny k zajištění svých eurových inkas. V pátek se kurz pohyboval bez výraznějšího směru pod 28,50 CZK/EUR. Ministr financí V. Tlustý uvedl, že deficit veřejných financí by měl v roce 2007 dosáhnout minimálně 101 mld. Kč místo původně plánovaných 88 mld. Kč. To by znamenalo nárůst na 4,6 % HDP a z toho vyplývající oddálení zavedení společné evropské měny. Viceguvernér ČNB L. Niedermayer označil návrh státního rozpočtu za nejhorší a nejnebezpečnější za několik posledních let a to hlavně díky přetrvávajícímu růstu sociálních výdajů, které už nyní představují více jak polovinu rozpočtu. Běžný účet platební bilance skončil v červenci deficitem 23,4 mld. Kč a to hlavně díky vrcholícímu odlivu dividend do zahraničí. Ve čtvrtek publikované maloobchodní tržby v červenci meziročně vzrostly o 6,4 %. Průmyslové ceny v srpnu vzrostly meziměsíčně o 0,3 %, meziročně přidaly o 2,7 %. Do obchodování statistiky nijak nezasáhly.
Tento týden se nedočkáme z domácí ekonomiky žádných zpráv, které by měly ovlivnit vývoj kurzu. Koruna by se měla držet slabší mezi 28,20 – 28,60 CZK/EUR. Do určité míry by mohla reagovat na vývoj v regionu a na středeční zasedání americké centrální banky.
Dlouhodobý výhled
Na našem dlouhodobém výhledu se i přes oslabující korunu nic nemění. V nadcházejících měsících počítáme s obnovením posilujícího trendu. K výraznějšímu posunu kurzu by pak mělo dojít až v závěru roku, kdy by se měla koruna nacházet pod 28,00 CZK/EUR.
CZK/USD
Koruna v minulém týdnu slábla také vůči americkému dolaru. V pondělí se ještě držela stabilní kolem 22,32 CZK/USD. Ve středu se pak naplno projevil negativní vývoj, který byl dán prohlubujícím se deficitem rozpočtů a pravděpodobným oddálením zavedení eura. Koruna následně oslabila téměř o 15 haléřů k hodnotám kolem 22,50 CZK/USD. Ve čtvrtek se vývoj obrátil a kurz atakoval 28,30 CZK/USD. Pátek znamenal opět návrat k hodnotám 22,50 CZK/USD. Na eurodolarovém trhu se kurz nacházel mezi 1,2630 – 1,2730 USD/EUR. Americká obchodní bilance za červenec dopadla hůře než trh očekával, když dosáhla rekordního deficitu 68,04 mld. USD. Velký podíl na něm má dovoz drahé ropy a po dlouhé době také pokles exportů. Maloobchodní tržby za srpen vzrostly o 0,2 %. Počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti klesl na 308 tisíc (čekalo se 314 tisíc). Důležitá data týkající se spotřebitelské inflace za srpen dopadla v souladu s očekáváním, když vzrostla meziměsíčně o 0,2 %. Jádrový index vzrostl také o 0,2 %. Potvrdila tak, že by se na nadcházejícím zasedání amerického FEDu konaném 20.9. hýbat se sazbami pravděpodobně nemělo. Průmyslová výroba v srpnu nečekaně klesla o 0,1 %. Index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity v září podle předběžných údajů stoupl na 84,4 bodů ze srpnových 82 bodů.
Nejdůležitější událostí tohoto týdne bude středeční zasedání amerického FEDu. Nepředpokládáme hýbání s úrokovými sazbami. Důležitý bude tón doprovodných komentářů, které by mohly trhy připravit na ještě jedno zvýšení nebo naopak na začátek snižování úrokových sazeb. Z tohoto důvodu předpokládáme nervózní obchodování v pásmu 22,10 – 22,60 CZK/USD.
Dlouhodobý výhled
Výhoda vysokého úrokového diferenciálu by se měla postupně snižovat. Měla by se také stále silněji projevovat zpomalení americké ekonomiky. Ke konci roku by se měl kurz dostat přes 1,3000 USD/EUR. Česká koruna by se měla nacházet kolem 21,50 CZK/USD.
CZK/SKK
Slovenská koruna v minulém týdnu posilovala. Z úrovní 0,7560 CZK/SKK se dostala k hodnotám kolem 0,7630 CZK/SKK. Vůči euru posílila z 37,60 SKK/EUR až k 37,40 SKK/EUR. Samotná slovenská data nijak nepřekvapila. Zahraniční obchod v červenci dosáhl deficitu 7,32 mld. SKK (trh očekával deficit 5,3 mld. SKK). Dynamika exportů a importů lehce zpomalila. I přesto se očekává v příštích měsících zlepšení obchodní bilance. Index spotřebitelských cen v srpnu stagnoval. Jádrová inflace meziměsíčně klesla o 0,1 %. Celková míra inflace v srpnu dosáhla 5,1 %. Maloobchodní tržby za červenec vzrostly meziročně jen o 8,5 % po červnovém růstu o 10,7 %, což by mohlo do budoucna naznačit ochlazení ve spotřebě domácností.
V tomto týdnu nebudou zveřejněna žádná důležitá slovenská data. Kurz koruny tak bude sledovat převážně vývoj na okolních regionálních trzích. Do obchodování by mohla zasáhnout i středeční data z USA, kdy bude zasedat americký FED a jednat o úrokových sazbách. Očekáváme pohyb kurzu pravděpodobně kolem 0,7600 CZK/SKK.
Dlouhodobý výhled
Nadále předpokládáme, že by měla slovenská koruna podobně jako česká koruna postupně posilovat vůči euru. Slovenská měna má přesto vyšší potenciál růstu a to hlavně díky rozjetým ekonomickým reformám. Vzhledem k podobnému trendu ve vývoji kurzu by se měly obě měny na konci roku pohybovat zhruba ve stejném poměru jako jsou nyní.
Kalendář událostí pro tento týden
Pondělí 18. 9. 2006
Eurozóna: průmyslová výroba za červenec
USA: platební bilance za 2. čtvrtletí
USA: příliv portfoliových investic za červenec
Úterý 19. 9. 2006
Polsko: výrobní ceny za srpen
Německo: ZEW index za září
USA: index průmyslových cen za srpen
Středa 20. 9. 2006
USA: zasedání amerického FEDu – jednání o úrokových sazbách
Čtvrtek 21. 9. 2006
USA: počet žádostí o dávky v nezaměstnanosti
Pátek 22. 9. 2006
Eurozóna: průmyslové objednávky za červenec
Zpravodajství z devizových trhů Vám přináší společnost CITCO - Finanční trhy a.s.,
partner sekce Kurzy měn na portálu AliaWeb.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Finance:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?
Okénko finanční rady
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz
Jak reagovat na konec smlouvy s dodavatelem? Pozor na vyšší ceny
Aleš Rothbarth, Skupina Klik.cz
Flotilové pojištění ušetří firemní finance i starosti, které se týkají služebních i soukromých cest
Marek Pokorný, Portu
Tomáš Kadeřábek, Swiss Life Select
Iva Grácová, Bezvafinance
Jak se připravit na nečekané výdaje: Tipy na vytvoření a správu nouzového fondu
Lukáš Kaňok, Kalkulátor.cz
Energie dál zlevňovat nebudou, vyplatí se fixovat aktuální ceny?
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna