(Kurzy.cz)
ČEZ - aukce virtuální elektrárny - růst cen o cca 17%
Výsledky aukce potvrdily cenové relace z okolních zemí. Vít
ězné ceny za jednotlivé bloky jsou o 16,4 % až 18 % vyšší v porovnání s letošní velkoobchodní cenou elektřiny. Průměrná cena elektřiny z aukce virtuální elektrárny na rok 2007 vzrostla o 17,1 % oproti letošní ceně a o 18,5 % oproti cenám virtuální elektrárny v loňském roce.Cena za roční pásmo na rok 2007 tak vychází zhruba 1 220 Kč/MWh.
„Výsledná cena nás p
říliš nepřekvapila, protože obchody za obdobné ceny jsme zaznamenali již dříve jak na samotné komoditní burze tak v elektronickém obchodovacím systému TFS v Čechách. Rovněž v minulých týdnech proběhly aukce SE a další významné obchody na Slovensku, které je úzce propojeno s naší energetickou soustavou, a to za ceny na úrovni 42 až 44 EUR/MWh což představuje meziroční nárůst až 19%,“ komentoval výsledky aukce Alan Svoboda, obchodní ředitel ČEZ.Poptávka pětkrát převýšila nabízenou kapacitu. Aukce se zúčastnili zástupci místních i zahraničních obchodníků, dodavatelů koncovým zákazníkům i samotných oprávněných zákazníků.
„Značný zájem o aukci potvrdil fakt, že v Evropě stále sílí hlad po elektřině v celé střední Evropě. Projevuje se jednak očekávaný úbytek výrobních kapacit v celém regionu a také rychle rostoucí poptávka po elektřině,“ řekl k tomu Alan Svoboda, obchodní ředitel ČEZ, a pokračoval: „výsledky aukce virtuální elektrárny, stejně jako ostatní již realizované obchody v regionu, jsou významným signálem pro zbývající velkoobchodní prodej na rok 2007.“V rámci zemí Centrelu (
ČR, Slovensko, Polsko a Maďarsko) se do roku 2020 odhaduje úbytek 20 000 MW (tj. téměř 30 procent) instalovaných kapacit. Již příští rok zřejmě zmizí z trhu Česko-Slovenska 8 TWh díky růstu spotřeby a odstávkám výrobních zdrojů. To je výrazný zásah do bilance a může vést k omezení exportů směrem na západ. Zajištění pokrytí poptávky po elektřině ve střední Evropě si vyžádá nejen masivní investice do obnovy zdrojů, ale zvláště do výstavby dalších kapacit.Náklady na samotnou elektřinu činí cca třetinu výsledné ceny pro domácnosti. Zbývající část tvoří daně a poplatky za distribuci, přenos, systémové služby, podporu obnovitelných zdrojů apod. Tyto poplatky stanoví ERU až v listopadu letošního roku, jejich výši ovlivňuje např. inflace, náklady unbundlingu, rostoucí příspěvky na obnovitelné zdroje a rostoucí distribuční aktiva díky rozvoji sítě.
ČEZ vyhlásil aukci již podruhé na základě rozhodnutí antimonopolního úřadu, které umožnilo ČEZ ponechat si majoritní podíl v Severočeské energetice, a podle kterého je ČEZ povinen umožnit v letech 2006 až 2007 přístup nezávislým subjektům k jeho výrobní kapacitě elektrické energie o celkové velikosti 400 MW, v letních měsících (červen, červenec a srpen) snížené na 240 MW. Virtuální elektrárna je nabízena v aukci po osmi blocích o velikosti 50 MW, resp. 30 MW v letních měsících.
Ladislav Kříž
mluvčí ČEZ, a. s.
Související zprávy:
ČEZ - jak vzniká konečná cena pro zákazníky ?
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?