Vladimír Urbánek
(Kurzy.cz)
Akcie v ČR  |  28.04.2006 10:47:31

Obnova uhelných elektráren ČEZ dnes fakticky odstartovala

Obnova uhelných elektráren ČEZ se rozbíhá, dnes byla podepsána smlouva s generálním dodavatelem

Radikální modernizace čeká jako první v řadě uhelnou elektrárnu v Tušimicích II. Energetická společnost ČEZ uzavřela smlouvu s generálním dodavatelem, společností SKODA PRAHA Invest na “Komplexní obnovu elektrárny Tušimice II.”. Investice do kompletní obnovy elektrárny Tušimice II. by měla dosáhnout téměř 20 miliard korun.

„Poslední uhelná elektrárna byla postavena v České republice v roce 1981 v Prunéřově, od té doby zde žádná významnější zakázka nebyla. Elektrárna v Tušimicích je první z uhelného portfolia ČEZ, kterou čeká kompletní obnova. Další v řadě  je elektrárna Prunéřov II. Zcela nové bloky by měly vyrůst v Ledvicích a Počeradech, kde navíc předpokládáme i kompletní obnovu tří stávajících bloků,“ uvedl předseda  představenstva a generální ředitel ČEZ Martin Roman.


Společnost ŠKODA PRAHA Invest, jež je generálním dodavatelem kompletní obnovy elektrárny Tušimice II, byla zřízena jako specializovaná firma, která má zajistit, aby obnova  zdrojů ČEZ měla v rámci realizace jednotnou koncepci a aby byla zachována kontinuita realizace této obnovy. Takto je zaručeno, že celá obnova bude probíhat za co nejvýhodnějších časových i věcných podmínek a budou moci být využity veškeré zkušenosti z jednotlivých částí projektů. Zkušenosti z komplexní obnovy elektrárny Tušimice II budou využity pro další etapy této obnovy. Nebude se tak opakovat situace z devadesátých let, kdy odsíření každé elektrárny nebylo koordinované a jednotliví dodavatelé se často nevyhnuli stejným chybám, což nevedlo k nejekonomičtější variantě.

„Toto řešení navíc umožní dosáhnout maximálního zkrácení termínů od vzniku požadavku na realizaci projektu obnovy do doby zahájení jeho výstavby. Na zakázkách budou významným dílem participovat české firmy a podstatně z nich tedy bude těžit česká ekonomika. Dodavatelé investičních celků navíc již třeba jen z důvodu nižších dopravních nákladů využijí i místní, regionální firmy, což přinese jak oživení regionu tak podpoří zaměstnanost,“ řekl k tomu Daniel Beneš, člen představenstva a ředitel divize správa ČEZ.

V Tušimicích půjde o komplexní obnovu, která nahradí celou současnou kapacitu 4x200 MW novou technologií s životností 25 let. Po tuto dobu je v blízkém dole Libouš v rámci stávajících územních limitů k dispozici i odpovídající kapacita uhlí. Uhlí, které je zde pro budoucí využití k dispozici, má však podstatně horší kvalitu než to stávající. Tomu musí být uzpůsobena i použitá technologie, která si poradí s nižší výhřevností i s vyšším obsahem síry v budoucím palivu.

Nová elektrárna bude vybavena moderními kotli, čistá účinnost se tak zvýší o 16 % oproti stávající elektrárně, která dnes pracuje s účinností 33 %. Díky tomu a díky dalším opatřením budou ekologické parametry nové elektrárny výrazně lepší. „V porovnání se současným stavem, který zcela vyhovuje všem přísným evropským normám, sníží „nové“ Tušimice znovu všechny emise. Nová technologie odsíření umožní zavedení spalin do chladících věží a nebude tak potřeba komín,“ uvedl Jiří Borovec, místopředseda představenstva a ředitel divize výroba. Proti současnému stavu přinese použitá nová technologie snížení emisí CO2 o 15 %, emisí SO2 o 70 %, emisí NOx o 65 % a emisí popílku o 40 %.

Podle plánů ČEZ by k zahájení vlastních stavebních prací na komplexní obnově prvních dvou bloků  elektrárny mělo dojít v 2. polovině roku 2007, u dalších dvou bloků v polovině roku 2009. Zahájení nového provozu se předpokládá počátkem roku 2009 resp. na konci roku 2010. Stavební práce a instalace nových technologií pro dva 200 MW bloky potrvají vždy asi 18 měsíců. Předcházet musí dokončení přípravy projektové dokumentace, kterou pro generálního dodavatele zpracovává společnost ŠKODA  PRAHA, souběžně probíhá povolovací řízení.

Při výstavbě se předpokládá, že v době největšího nasazení bude na staveništi  maximálně 1 500 pracovníků dodavatelských firem.

Program obnovy výrobních zdrojů bude probíhat během let 2007-2020 a vychází z posouzení stavu stávající výrobní základny včetně jejího řízeného dožívání a podnikatelských možností v tomto období. Většina stávajících elektráren ČEZ pochází z konce 60. a počátku 70. let minulého století. Před 10 lety dostaly odsíření a prošly modernizací, která prodloužila jejich životnost o 10 - 15 let. Mezi lety 2010 a 2015 tedy skončí provoz většina z nich. Obnova konkrétní elektrárny závisí především na dostatku uhlí pro celou dobu její životnosti. „V případě zcela nové elektrárny potřebujeme uhlí ještě na 40 let od okamžiku jejího spuštění, při zásadní modernizaci s instalací nových technologií počítáme s dobou provozu 25 let“, vysvětlil Jiří Borovec. Avšak, vzhledem k omezeným zdrojům uhlí, nemohou být uhelné zdroje obnoveny v současném rozsahu“, dodal Borovec.

Ladislav Kříž
tiskový mluvčí ČEZ, a. s.






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2024

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688