(Kurzy.cz)
ČEZ vítá energetickou politiku EU
Na zasedání Evropské Rady v Bruselu ve dnech 23.-24. března 2006 je nejvyššími představiteli zemí EU projednáván návrh nové energetické politiky, který by měl napomoci řešit palčivé problémy, kterým státy EU v oblasti energetiky čelí.
Energetická společnost ČEZ vítá současnou snahu EU, protože již několik let pomáhá k odstranění veškerých bariér bránících volnému trhu nejen v rámci jednotlivých států, ale v rámci celé unie. I proto patří český trh k těm nejotevřenějším v EU. Jedině při odstranění veškerých bariér budou vystaveni konkurenci všichni výrobci, bude zajištěna mnohem vyšší stabilita a bezpečnost dodávek a ceny budou určovány skutečnými náklady na výrobu.
„ČEZ vítá návrh rakouského předsednictví, stejně jako klíčové návrhy nedávno zveřejněné Zelené knihy. Efektivní energetická politika, opírající se o plně fungující evropský trh s elektřinou, je jistě oblastí, ve které je zapotřebí více Evropy, nikoli méně“, uvedl Alan Svoboda, místopředseda představenstva a obchodní ředitel Skupiny ČEZ a pokračoval, „Evropské státy budovali mezinárodní propojení především z důvodu technického zabezpečení dodávek, z důvodu vzájemné výpomoci. Vedení původně nebyla budována pro obchod, protože v té době trhy liberalizovány nebyly. To se musí rychle změnit, mezinárodní propojení musí umožnit vytvoření jednotného trhu s elektřinou. Přidělování kapacit těchto propojení navíc musí být nediskriminační.“
Vysoká míra závislosti na importu, vysoké ceny energií, globální změna klimatu, bezpečnostní rizika spojená s dodávkami zdrojů energie, ale i naléhavá potřeba investic do energetické infrastruktury či dokončení konkurenceschopného vnitřního trhu s energiemi – to jsou problémy sdílené všemi členskými státy a efektivně mohou být řešeny pouze na evropské úrovni. Evropská energetická politika musí vyvažovat tři klíčové cíle: bezpečnost dodávek energie, udržitelnost a konkurenceschopnost. Evropa dosud nevytvořila plně konkurenceschopné vnitřní trhy s energiemi. Neúplným uplatňováním směrnic Evropská unie dostatečně nevyužívá hospodářský potenciál, který vychází z plně otevřených liberalizovaných energetických trhů.
ČEZ považuje za předpoklad jakékoli úspěšné energetické politiky na evropské úrovni zachování národní suverenity v otázkách struktury energetických zdrojů a způsobu jejich zajištění (diversifikace). ČEZ je jednoznačným zastáncem nejmodernějších trendů v oblasti energetiky. Tímto trendem je energetický mix využívající všechny dostupné zdroje bez ideologických předsudků.
Proto ČEZ v souladu s plány EU předpokládá větší využití obnovitelných zdrojů energie. Skupina ČEZ je dále přesvědčena, že do výzkumu a vývoje v oblasti energetiky musí být investovány finanční prostředky, adekvátní významu energetiky pro ekonomickou prosperitu a kvalitu života v zemích EU.
„Skupina ČEZ je významným evropským energetickým subjektem. Investicemi a akvizicemi v Polsku, Rumunsku, Bulharsku či dalších zemí jihovýchodní Evropy přispívá k stabilizaci a integraci evropského prostoru. Energetická politika EU proto stojí v popředí našeho zájmu“, dodal Svoboda.
Ladislav Kříž, mluvčí ČEZ, a. s.
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?