Afin Brokers, a.s. - Situace na US akciových trzích ze dne 15.4.2005
Situace na US akciových trzích ze dne 15.4.2005
Při včerejším obchodování na Wall Street se americkým akciovým trhům podařilo dostat do závěrečných minusových stavů, které se ve hlavních akciových indexech odrazily poměrně větším korektivním oslabením. To jistě reflektuje určité nepříznivé naladění sentimentu na trhu z důvodu obav ze zpomalení růstu americké ekonomiky zejména vlivem posledních několika nepodařených reportů o hospodaření firem za 1. Q. 2005, problémů s cenou ropy (i když ta v tomto týdnu dosti poklesla), dále jsou to dosud nedokončené některé firemní problémy s regulatorními státními orgány (např. pojišťovna AIG apod.) a nejistoty kolem způsobu dalšího postupu FED v otázce pohybu úrokových sazeb v návaznosti na inflační tlaky a uzpůsobení monetární politiky.
Stávající hodnoty hlavních akciových indexů jsou následující:
Blue chips index Dow Jones Industrial Average je na úrovni 10278,75 bodů (-125,18 bodů, resp. -1,2%) s tím, že oslabil General Motors (GM) o 6% z důvodu problémů s regulatorními orgány, vyšších nákladů na zdravotní zabezpečení, možné zkrácení objemu výplaty ročních dividend a snížení odhadu brokera JP Morgan o ziscích společnosti. Klasický příklad problematické společnosti, který by trh de facto ignoroval, pokud by nešlo o firmu GM. Takto měla tato kauza signifikantní dopad na index DJIA. Dále zkorigovaly akcie Alcoa, Caterpillar, DuPont.
Technologický index Nasdaq Composite se dostal na 1946,71 bodů (-27,66 bodů, resp. -1,4%), čímž je na 6-ti měsíčním minimu. Propad zaznamenaly akcie nedávného favorita portfolií firmy Apple Computer (AAPL) o 9,2% po zkráceném výhledu firmy na 2. Q. 2005. I když jinak firma vykazuje velmi úspěšné ukazatele prodejů svých produktů iPods.
Širší index Standard and Poor´s 500 také rozhodně nevykázal dobrý průběh tradingu a je na 1162,05 bodech (-11,74 bodů, resp. -1%).
Zobchodované objemy byly poměrně značné a na obou burzách zhruba stejné. Na NYSE i na Nasdaq se zobchodovalo celkem na každé 1,9 mld kusů akcií.
Cena ropy se drží tzv. „na uzdě“ a květnový kontrakt se dostal nejprve pod 50 USD za barel (49,75 USD), poté se kurs vzpamatoval a closing se odehrál na hranici 51,13 USD za barel.
Dnešní makrodata budou dle ekonomického kalendáře poměrně bohatá a konkrétně to jsou:
Export Prices za březen, Import Prices za březen, NY Empire State Index (o ekonomické aktivitě ve státě NY) s očekáváním hodnoty 19,0, dále Capacity Utilization za březen (očekávání 79,6%), Industrial Production za březen (očekávání +0,3%) a nakonec Michigan Sentiment za duben s anticipovanou cifrou 92,5.
Z pozitivních hospodářských reportů o hospodaření za 1. Q. je třeba zmínit firmy PepsiCo. (PEP) s následným kursovým nárůstem o 2,8% a k překvapení i aerolinky Southwest Airlines (LUV) s kursovým posunem o 1,5%.
Informativně: cross rate EUR/USD je na hranici 1,2840, dále zlato na NYMEX stojí 423,10 USD za trojskou unci. Severomořská ropa Brent je na ceně 51,70 USD za barel a Light Sweet Crude Oil May Delivery stojí na NYMEX 50,68 USD za barel.
Afin Brokers, a.s.
Ing. J. Stoulil
Poslední zprávy z rubriky Akcie ve světě:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?