(Kurzy.cz)
Růst HDP ve 2Q překročil hranici 4%
Růst HDP překročil čtyři procenta |
Hrubý domácí produkt ve 2. čtvrtletí vzrostl podle předběžného odhadu meziročně reálně o 4,1 %. Vyšší růst (4,7 %) byl naposledy dosažen ve 4. čtvrtletí roku 2000. Zároveň byl upraven odhad růstu HDP za 1. čtvrtletí z 3,1 % na 3,5 %, když do výpočtu bylo zahrnuto zpřesnění podkladů z oblasti zahraničního obchodu a ze statistických šetření.
Pro obě čtvrtletí byl charakteristický výrazný předstih růstu kapitálových výdajů před konečnou spotřebou. Zatímco výdaje na konečnou spotřebu reálně rostly v obou čtvrtletích shodně o 2,1 %, výdaje na tvorbu kapitálu po výrazném růstu v 1. čtvrtletí o 13,1 % dále akcelerovaly na meziročních 13,9 % ve 2. čtvrtletí. Výrazně se zvýšil v uplynulém čtvrtletí i obrat zahraničního obchodu v běžných cenách. V reálném vyjádření však úhrnnou bilanci vývozu a dovozu zboží a příjmů a výdajů za služby opět značně ovlivnil kladný vývoj směnných relací. Zatímco v běžných cenách se bilance meziročně zlepšila o 3,9 mld. Kč, v cenách předchozího roku zaznamenala meziroční pokles o 1,1 mld. Kč.
Meziroční vývoj jednotlivých výdajových složek HDP v 2. čtvrtletí ve stálých cenách:
· Výdaje na konečnou spotřebu se reálně zvýšily především vlivem růstu spotřeby domácností (3,4 %). Zpomalením meziročního růstu výdajů ve druhém čtvrtletí oproti prvnímu o 0,6 procentního bodu tak domácnosti zareagovaly na pokles přírůstku nominálních i reálných mezd.
V nominálním vyjádření (v běžných cenách) vydaly domácnosti o 16,2 mld. Kč (5,1 %) více než loni, možný nedostatek finančních prostředků při nižším růstu disponibilních důchodů přitom řešily zvyšováním podílu nákupů na úvěr.
Výdaje institucí zahrnovaných do sektoru vlády poklesly o 1,1 %, hlavně v důsledku nižších mzdových nákladů v souvislosti s výplatou pouze 10 % třináctého platu.
· Výdaje na tvorbu hrubého fixního kapitálu dále akcelerovaly – po předloňském růstu za celý kalendářní rok v průměru o 3,4 %, loňském zrychlení na 7,4 % a zvýšení tempa v letošním 1. čtvrtletí na 9,6 %, vzrostly ve 2. čtvrtletí investice do fixních aktiv meziročně o 12,8 %. Tento vývoj byl v souladu se statistickými údaji o vývoji průmyslové a stavební výroby.
· Celkovou bilanci zahraničního obchodu se zbožím a službami stanovil dynamický vývoj obou jejích složek – vývoz v běžných cenách byl oproti stejnému čtvrtletí předchozího roku vyšší o 111,6 mld. Kč (28,3 %), dovoz pak o 107,7 mld. Kč (26,7 %). V reálném vyjádření (v průměrných cenách předchozího roku) zahraniční obchod jako celek i nadále působil na vývoj hrubého domácího produktu záporně. Přetrvávající předstih růstu vývozních cen (104,2 %) před dovozními (101,6 %) totiž ve svém důsledku znamenal pomalejší růst vývozu (23,1 %) než dovozu (24,7 %).
Z jednotlivých odvětví se v uplynulém čtvrtletí nejvíce dařilo průmyslu s meziročním růstem hrubé přidané hodnoty reálně o 8,1 % a dále obchodu, dopravě a stavebnictví. Pod loňskou úrovní zůstalo zemědělství, pokles zaznamenaly také vybrané, převážně netržní služby, poskytované především institucemi sektoru vládních institucí.
V běžných cenách vzrostl ve 2. čtvrtletí HDP meziročně o 53,4 mld. Kč, tj. o 8,2 %. Úhrnná cenová hladina měřená implicitním deflátorem hrubého domácího produktu byla o 4,0 procentního bodu vyšší než ve stejném období loňského roku.
x x x
ČSÚ dokončil revizi časové řady vybraných ukazatelů ročních a čtvrtletních národních účtů za roky 1995 až 2003. Předpokládá se, že do konce letošního roku bude tato řada doplněna o vybrané ukazatele za roky 1990 až 1994. Nyní provedené úpravy poskytují věcně i časově konzistentní obraz o vývoji ekonomiky a zároveň umožňují i přiměřenou mezinárodní srovnatelnost ukazatelů při respektování metodických principů tak, jak to vyžaduje Evropský systém účtů (ESA 1995). Úplná časová řada čtvrtletních účtů včetně sezónně očištěných ukazatelů bude v elektronické podobě umístěna v pondělí 13. září na webové stránce ČSÚ.
Zdroj: ČSÚ
Přečtěte si také
Poslední zprávy z rubriky Akcie v ČR:
Přečtěte si také:
Prezentace
14.11.2024 Dosáhne Bitcoin 100 000 USD do konce roku?
13.11.2024 Jaké je hlavní využití ekonomického kalendáře?
Okénko investora
Radoslav Jusko, Ronda Invest
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
S návratem Donalda Trumpa zlato prudce klesá. Trhy zachvátila pozitivní nálada
Miroslav Novák, AKCENTA
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Starbucks v červených číslech: Přinese vize nového generálního ředitele oživení?
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Portfolio 60/40: Nadčasová strategie pro dlouhodobé investory
Ali Daylami, BITmarkets
Trump vs. Harris: komu majitelé kryptoměn coby voliči dají radši hlas?