Celkový instalovaný výkon v Ústeckém kraji v roce 2024 již potřetí v řadě meziročně vzrostl, a to vloni o 76,4 MW - Energetika v Ústeckém kraji v roce 2024
Ústecký kraj je krajem s nejvyšším instalovaným výkonem elektrárenských soustrojí ze všech krajů a dlouhodobě se zde vyrábí více než 1/4 elektrické energie v Česku. Z jednotlivých paliv se na výrobě elektřiny v kraji nejvíce podílelo hnědé uhlí. Již devátým rokem se v Ústeckém kraji spotřebovalo nejvíce plynu mezi kraji, jeho spotřeba se po čtyřech letech poklesu meziročně zvýšila.
Informace z oblasti energetiky o provozu elektrizační a plynárenské soustavy pravidelně zveřejňuje Energetický regulační úřad ( www.eru.cz ) – dále jen „ERÚ“. Veškerá data vycházejí z podkladů od licencovaných subjektů.
Celkový instalovaný výkon v Ústeckém kraji v roce 2024 již potřetí v řadě meziročně vzrostl, a to vloni o 76,4 MW (o 1,4 %) na hodnotu 5 417,6 MW. Nárůst instalovaného výkonu zaznamenaly i ostatní kraje. Největší relativní nárůst instalovaného výkonu nastal v hl. m. Praze (o 54 %, tj. o 63,7 MW), kde je ale v porovnání s ostatními kraji nejmenší instalovaný výkon (v roce 2024 činil 181,6 MW). Z pohledu počtu MW se nejvíce instalovaný výkon rozšířil ve Středočeském kraji, a to o 176,8 MW (o 7,0 %).
Graf 1 Instalovaný výkon elektrizační soustavy v roce 2024 (MW)
V Ústeckém kraji je dlouhodobě umístěna přibližně čtvrtina celkového instalovaného výkonu Česka. V roce 2024 dosáhl celkový instalovaný výkon v Česku 22 980,7 MW, z toho bylo v Ústeckém kraji instalováno 23,6 %. Meziročně se tento podíl snížil o 0,6 procentního bodu (p. b.). Za uplynulých 20 let byl instalovaný výkon v Ústeckém kraji v roce 2024 sedmý nejvyšší.
Struktura instalovaného výkonu elektrárenských soustrojí je v kraji tvořena převážně instalovaným výkonem parních a paroplynových elektráren, které se v loňském roce podílely na výkonu kraje 74,6 resp. 15,6 %. V kraji jsou rovněž zastoupeny elektrárny fotovoltaické (5,7 % výkonu kraje), větrné (1,6 %), vodní včetně přečerpávacích (1,4 %) a plynové a spalovací elektrárny (1,1 %). Struktura instalovaného výkonu Česka je bohatší o jaderné elektrárny, které se nacházejí pouze v Jihočeském kraji a v Kraji Vysočina.
Graf 2 Instalovaný výkon elektrizační soustavy v Ústeckém kraji a Česku v roce 2024
Meziroční nárůst instalovaného výkonu jsme v našem kraji zaznamenali u fotovoltaických, parních a plynových a spalovacích elektráren. U fotovoltaických elektráren došlo k nárůstu instalovaného výkonu o 67,2 MW (o 28,0 %) a u parních elektráren došlo k navýšení o 9,1 MW (o 0,2 %) a v případě plynových a spalovacích elektráren byl výkon navýšen o 0,2 MW (o 0,4 %). Instalovaný výkon ostatních elektráren v kraji stagnoval (nedošlo ke změně, nebo se změna pohybovala v řádu desetin MW).
V Ústeckém kraji se v loňském roce vyrobilo 20 104,2 GWh elektřiny brutto, což znamenalo, i přes meziroční nárůst instalovaného výkonu, pokles objemu vyrobené elektřiny v kraji o 204,0 GWh brutto (o 1,0 %). K poklesu došlo ve většině krajů vyjma hl. m. Prahy, Plzeňského, Libereckého a Jihomoravského kraje a Kraje Vysočina, kde naopak výroba vzrostla. Celorepublikově klesla výroba elektřiny o 3 061,7 GWh , tj. o 4,0 %.
Graf 3 Výroba elektřiny brutto v Ústeckém kraji
V mezikrajovém porovnání bylo množství elektřiny vyrobené v našem kraji nejvyšší, druhý největší objem elektřiny vyrobili v Jihočeském kraji (16 373,6 GWh ), těsně následovaném Krajem Vysočina (15 970,1 GWh ). Ze všech krajů Česka se dlouhodobě vyrábí nejvíce elektřiny právě v našem kraji. Vloni se v Česku celkem vyrobilo 73 881,8 GWh , přičemž v našem kraji se z tohoto množství vyrobilo 27,2 % elektřiny. Meziročně se podíl našeho kraje na výrobě celkového objemu elektřiny v Česku zvýšil o 0,8 p. b.
Graf 4 Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů brutto v Ústeckém kraji
Z celkového vyrobeného množství elektřiny brutto v našem kraji v roce 2024 bylo 17 547,1 GWh vyrobeno v parních elektrárnách (87,3 %), 1 654,6 GWh v paroplynových elektrárnách (8,2 %) a zbylých 4,5 % bylo vyrobeno ve vodních elektrárnách včetně přečerpávacích (326,3 GWh ), fotovoltaických (237,7 GWh ), větrných (175,0 GWh ) a plynových a spalovacích elektrárnách (163,6 GWh ).
Graf 5 Výroba elektřiny v Ústeckém kraji a Česku v roce 2024
Meziročně poklesl objem vyrobené elektřiny brutto v parních (o 262,6 GWh , tj. o 1,5 %), v paroplynových (o 9,9 GWh , tj. o 0,6 %) a větrných (o 0,3 GWh , tj. o 0,2 %) elektrárnách. Naproti tomu více elektřiny v porovnání s předchozím rokem vyrobily elektrárny vodní včetně přečerpávacích (o 18,6 GWh , tj. o 6,1 %), plynové a spalovací (o 17,7 GWh , tj. o 12,1 %) a fotovoltaické (o 32,5 GWh , tj. o 15,9 %).
Na výrobě elektřiny se v roce 2024 v Ústeckém kraji nejvíce podílelo hnědé uhlí, z nějž se vyrobilo 82,8 % (16 647,3 GWh ) elektřiny v kraji. Meziročně jeho podíl na výrobě poklesl o 1,1 p. b. Druhým nejdůležitějším zdrojem pro výrobu elektřiny v kraji byl zemní plyn, z nějž se vloni vyrobilo 8,8 % elektřiny vyrobené v kraji, tj. 1 774,8 GWh brutto. Obnovitelné zdroje energie (OZE) jako jsou voda, vítr, sluneční záření, biomasa a bioplyn, byly v kraji využity k výrobě 8,1 % elektřiny, nejvíce pak biomasa, která dosáhla 4,0 %. Na úrovni republiky se obnovitelné zdroje podílely na celkové výrobě elektřiny z 16,7 %.
V mezikrajovém porovnání mělo nejvýraznější zastoupení OZE v palivech v Libereckém kraji, kde z nich bylo vyrobeno 79,3 % elektřiny. Z více než 70 % se obnovitelné zdroje podílely na výrobě elektřiny ještě v Jihomoravském kraji (74,6 %), hl. m. Praze (73,9 %), Královéhradeckém (70,5 %) a Plzeňském kraji (70,4 %). Podíl těchto krajů na celkové výrobě elektřiny v Česku je však malý, v loňském roce se v těchto krajích vyrobilo v souhrnu 6,6 % veškeré elektřiny vyrobené v Česku.
Graf 6 Podíl paliv a technologií na výrobě elektřiny brutto v Ústeckém kraji v roce 2024
Naproti tomu v krajích, kde se vyrábí převážná část elektřiny, nedosahoval podíl OZE takových hodnot. V našem kraji, kde se dlouhodobě vyrábí nejvíce elektřiny v Česku, dosáhl podíl OZE 8,1 %, Jihočeský kraj se svým podílem 22,2 % na celkové výrobě elektřiny Česka vyrobil z OZE 7,5 % elektřiny, a v pořadí třetí co do objemu vyrobené elektřiny v Česku byl Kraj Vysočina (21,6 % vyrobené elektřiny v Česku), který pokryl výrobu elektřiny z OZE z 4,8 %.
Graf 7 Podíl obnovitelných zdrojů energie na výrobě elektřiny brutto dle krajů v roce 2024
V Česku se vloni vyrobilo z OZE celkem 12 355,1 GWh elektřiny brutto, meziročně došlo k nárůstu o 1 203,7 GWh (o 10,8 %). Objem vyrobené elektřiny z OZE rostl ve většině krajů, vyjma Karlovarského. V Ústeckém kraji představoval tento nárůst 173,2 GWh , tj. meziroční navýšení o 11,9 %. Z celkového objemu elektřiny vyrobené z OZE v Česku se jí nejvíce vyrobilo ve Středočeském kraji (2 480,5 GWh , tj. 20,1 %) a v Ústeckém kraji (1 626,0 GWh , tj. 13,2 %). Nejméně se na výrobě elektřiny z OZE podílelo hl. m. Praha (215,4 GWh , tj. 1,7 %).
Graf 8 Struktura obnovitelných zdrojů energie v roce 2024
Struktura obnovitelných zdrojů energie využívaných k výrobě elektřiny se v jednotlivých krajích liší. Na celorepublikové úrovni se v roce 2024 nejvíce na výrobě elektřiny z OZE podílela fotovoltaika (29,1 %), biomasa a voda (21,6 %) a bioplyn (20,8 %). Již méně k výrobě elektřiny přispívaly větrné elektrárny (5,8 %) a biologicky rozložitelný komunální odpad (1,3 %). V Ústeckém kraji byla nejčastěji využívaným palivem biomasa, vyrobilo se z ní 49,3 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. Druhým nejvýznamnějším zdrojem energie byla voda, která byla využita k výrobě 20,1 % elektřiny z obnovitelných zdrojů. Na výrobě elektřiny z obnovitelných zdrojů se v kraji dále podílela fotovoltaika (14,6 %) a větrná energie (10,8 %), nejméně pak bioplyn (5,3 %).
Spotřeba elektřiny dosáhla v loňském roce v kraji 5 744,8 GWh netto, v porovnání s předchozím rokem došlo k nárůstu o 88,0 GWh , tj. 1,6 %. Na celkové spotřebě Česka se náš kraj podílel 10,3 %. V mezikrajovém srovnání byla spotřeba v Ústeckém kraji čtvrtá nejvyšší, více elektřiny se spotřebovalo jen ve Středočeském (8 145,2 GWh ) a v Moravskoslezském kraji (6 809,0 GWh ) a v hl. m. Praze (5 897,9 GWh ). Naopak nejmenší spotřebu elektřiny zaznamenali v Karlovarském kraji (1 486,1 GWh ).
Vývoj spotřeby elektřiny netto se sleduje od roku 2014, do roku 2013 se spotřeba sledovala v hodnotách brutto. Údaje za rok 2013 a starší tak nejsou plně srovnatelné. Za období 2014 až 2023 dosáhla roční spotřeba elektřiny v kraji nejvyšší hodnoty v roce 2018 (6 134,8 GWh ). Vloni se v kraji spotřebovalo třetí nejmenší množství elektřiny za uplynulých 11 let.
Graf 9 Spotřeba elektřiny netto v Ústeckém kraji ( GWh )
Nejvíce se na spotřebě elektřiny v kraji podílel průmysl. V tomto odvětví se vloni spotřebovalo 3 133,9 GWh elektřiny, což bylo 54,6 % z celkové spotřeby elektřiny v kraji. V porovnání se strukturou spotřeby elektřiny podle jednotlivých sektorů národního hospodářství Česka byl podíl průmyslu na spotřebě v kraji vyšší o 17,9 p. b. Z dalších sektorů národního hospodářství se v kraji na spotřebě výrazněji podílely také obchod, služby, školství a zdravotnictví (19,1 %) a domácnosti (18,5 %).
Graf 10 Spotřeba elektřiny v domácnostech na 1 obyvatele dle krajů v roce 2024 (kWh)
Spotřeba elektřiny v domácnostech v přepočtu na 1 obyvatele dosáhla v roce 2024 v kraji 1 316,3 kWh, meziročně došlo k nárůstu o 15,7 kWh, tj. o 1,2 %. V mezikrajovém porovnání byla spotřeba elektřiny v domácnostech na 1 obyvatele v kraji osmá nejvyšší jako v předešlých dvou letech, v letech 2013 až 2021 se kraj umísťoval na desátém místě. Nejvyšší spotřeba byla zjištěna ve Středočeském kraji, kde v průměru domácnost na 1 obyvatele spotřebovala 1 976,6 kWh, nejméně bylo elektřiny spotřebováno v domácnostech v hl. m. Praze (1 159,0 kWh na 1 obyvatele).
Zemní plyn
Ke konci roku 2024 bylo v Ústeckém kraji evidováno celkem 215 233 odběratelů zemního plynu, což je 7,9 % z celkového počtu evidovaných odběratelů v Česku (2 727 457 odběratelů). Z pohledu struktury jednotlivých odběratelů jsou největší skupinou odběratelů zemního plynu domácnosti, a to jak v Ústeckém kraji, tak v celé republice. Jejich podíl v jednotlivých krajích se v roce 2024 pohyboval v intervalu od 90,0 (Liberecký kraj) do 94,9 % (Moravskoslezský kraj). V našem kraji v loňském roce odebíralo zemní plyn 202 082 domácností, což bylo 93,9 % všech odběratelů zemního plynu v kraji. Druhou nejpočetnější skupinu tvořili maloodběratelé (5,9 %). Zbývající 0,2 % zahrnovala velkoodběratele, střední odběratele a odběratele CNG.
Graf 11 Struktura odběratelů zemního plynu v Ústeckém kraji k 31. 12. 2024
V porovnání s rokem 2023 poklesl vloni celkový počet odběratelů v Ústeckém kraji o 1 979 (o 0,9 %). Úbytek byl zaznamenán jak v kategorii středních odběratelů (pokles o 13 odběratelů, tj. 4,3 %), maloodběratelů (pokles o 85 odběratelů, tj. 0,7 %) a domácností (pokles o 1 886, tj. o 0,9 %). Počet domácností, které odebírají zemní plyn, klesá již dvanáctým rokem v řadě. Počet velkoodběratelů se naproti tomu meziročně rozrostl o 4 (o 3,1 %) a počet odběratelů CNG se zvýšil o jednoho (o 5,3 %).
Počet odběratelů zemního plynu se meziročně snížil ve všech krajích Česka. Celorepublikově počet odběratelů zemního plynu meziročně poklesl, a to o 24 985 odběratelů (o 0,9 %). Největší snížení zaznamenali v hl. m. Praze, kde byl vloni ve srovnání s rokem 2023 počet odběratelů zemního plynu nižší o 4 242 (o 1,1 %).
Graf 12 Počet odběratelů a spotřeba zemního plynu v Ústeckém kraji
Celkem bylo v Ústeckém kraji v loňském roce dodáno konečným zákazníkům 1 003 325 tis. m3 zemního plynu, což je v mezikrajovém srovnání nejvyšší hodnota. Na celkovém množství odebraného plynu v Česku (6 689 970 tis. m3) se odběratelé Ústeckého kraje podíleli 15,0 %. Spotřeba zemního plynu v kraji se meziročně zvýšila o 15 571,8 tis. m3 (o 1,6 %). Spotřeba rostla ještě v dalších šesti krajích, v sedmi naopak meziročně poklesla. Celorepublikově se spotřeba zemního plynu zvýšila o 29 429,9 tis. m3 (o 0,4 %).
I přes meziroční poklesy spotřeby zemního plynu v letech 2020 až 2023 je náš kraj jediným krajem, kde spotřeba z dlouhodobého pohledu vzrostla. V porovnání s rokem 2010 se v roce 2024 v kraji spotřebovalo o 23,7 % více zemního plynu. Jak v ostatních krajích, tak i v celém Česku, došlo za toto období ke snížení spotřeby zemního plynu. Celorepublikově to bylo o 24,0 %. Spotřeba zemního plynu byla v našem kraji na vrcholu v roce 2019, kdy dosáhla 1 498 495 tis. m3, a v porovnání s rokem 2010 byla vyšší o 84,8 %. I za toto období zaznamenaly ostatní kraje pokles spotřeby, vyjma Středočeského kraje, kde se za období 2010 až 2019 zvýšila spotřeba o 0,9 % (celorepublikově poklesla o 4,4 %).
Z pohledu objemu odebraného plynu byly v roce 2024 v Ústeckém kraji nejvýznamnější skupinou odběratelů velkoodběratelé s 803 461 tis. m3, kteří tak odebrali 80,1 % zemního plynu v kraji. Druhou nejvýznamnější skupinu odběratelů zemního plynu v Ústeckém kraji v loňském roce tvořily domácnosti se 107 577 tis. m3 (10,7 %) odebraného plynu v kraji, následovány maloodběrateli se 55 348 tis. m3 (5,5 %) a středními odběrateli se 31 666 tis. m3 (3,2 % odebraného plynu v kraji). Odběratelé CNG odebrali 0,5 % zemního plynu dodaného konečným zákazníkům v kraji (5 273 tis. m3).
Graf 13 Spotřeba zemního plynu podle velikosti odběratele v Ústeckém kraji a Česku v roce 2024
Meziročně jsme zaznamenali pokles spotřeby zemního plynu u středních odběratelů (o 0,2 %), maloodběratelů (o 1,9 %) a domácností (o 1,9 %). Objem odebraného plynu meziročně vzrostl u velkoodběratelů (o 2,4 %) a odběratelů CNG (o 9,0 %). Celorepublikově meziročně rostla spotřeba zemního plynu u všech typů odběratelů s výjimkou domácností. Pokles odběru plynu u domácností byl zaznamenán ve všech krajích, s výjimkou Jihočeského, kde došlo naopak k nárůstu množství odebraného plynu o 0,9 %.
Graf 14 Spotřeba zemního plynu v domácnostech na 1 odběratele (domácnost) v roce 2024 (m3)
Stejně jako celková spotřeba zemního plynu v domácnostech klesala i spotřeba zemního plynu v domácnostech v přepočtu na 1 odběratele (domácnost). V roce 2024 dosáhla tato spotřeba v kraji 532 m3, což bylo o 5,5 m3 (o 1,0 % méně), než v předchozím roce. Pokles byl zaznamenán i v ostatních krajích, s výjimkou Jihočeského, kde se spotřeba v domácnostech v přepočtu na 1 odběratele (domácnost) zvýšila o 10,6 m3 (o 1,4 %). V mezikrajovém srovnání byla spotřeba zemního plynu na jednoho odběratele (domácnost) v Ústeckém kraji třetí nejnižší po Moravskoslezském kraji (502 m3) a Karlovarském (507 m3). Nejvyšší spotřebu zaznamenal Středočeský kraj (898 m3).
Spotřeba zemního plynu v domácnostech na 1 odběratele (domácnost) dlouhodobě patří v našem kraji k nejnižším v Česku, v období let 2010–2013 byla dokonce nejnižší. V období let 2014–2018 byla střídavě druhá nebo třetí nejnižší, a od roku 2019 je třetí nejnižší. Při porovnání s průměrem Česka byla vloni v kraji o 155 m3 na 1 odběratele (domácnost) nižší.
Kontakt:
Ing. Iva Princová
Krajská správa ČSÚ v Ústí nad Labem
Tel.: 472 706 106
Mob.: 797 874 132
E-mail: infoservisul@czso.cz
-
Zprávy o provozu elektrizační soustavy
-
Zprávy o provozu plynárenské soustavy
-
Energetika v Ústeckém kraji v roce 2024 (aktualita v pdf)
Poslední zprávy z rubriky Z regionů:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Kalkulačka DPH - výpočet DPH pro rok 2019 i pro roky 1993-2018
- HDP 2020, vývoj hdp v ČR, Vývoj HDP meziročně v %
- Nezaměstnanost v ČR, vývoj, rok 2020, Míra nezaměstnanosti v %
- Příspěvek na bydlení v roce 2021 - Kalkulačka
- Čísla účtů pro placení daní v roce 2020
- Daň z nemovitosti - daň z nemovitých věcí v roce 2020
- Kalkulačka přídavků na děti pro rok 2020 - Máte po zvýšení životního minima nárok na přídavky na děti? Kolik dostanete?
- Přiznání k dani z příjmů právnických osob za rok 2019 včetně změn kvůli koronaviru
- Minimální mzda v roce 2021, 2020 i v minulosti, vliv na zaručenou mzdu
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Bankovní účty pro placení daní v roce 2020
Prezentace
26.10.2026 Při diagnóze roztroušené sklerózy mohou…
23.10.2026 Ani spořicí účet, ani burza. Třetí cesta pro…
Okénko investora

Miroslav Novák, Citfin

Petr Lajsek, Purple Trading

Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Nová tvář kakaového byznysu: Bude laboratorní kakao opravdu levnější?

Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři

Tomáš Bára, Crypto4me

Mgr. Timur Barotov, BHS

Jaroslav Křůpala, AURUMPRO
Čína v roce 2026: Překoná hranici 1700 tun importovaného zlata?

Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Vývoj ceny zlata v září 2026: volatilita, inflace a politika Fedu