ČSÚ (ČSÚ)
Makroekonomika  |  16.10.2025 12:02:16

Migrace - Vývoj obyvatelstva České republiky rok 2024

Migrace

Objem zahraniční migrace byl v roce 2024 třetím rokem v řadě vysoký. Přistěhovalých do Česka bylo zásluhou pohybu ukrajinských občanů, i přes meziroční pokles, nadále více než 121 tisíc, vystěhovalých do zahraničí bylo rekordních bezmála 85 tisíc. Saldo zahraniční migrace v roce 2024 dosáhlo 36,8 tisíce. Nadále v něm převládali občané Ukrajiny (17,0 tisíce). Druhou nejpočetnější skupinou byli občané Slovenska (4,7 tisíce) a třetí občané Filipín (3,0 tisíce), stejně jako o rok dříve. V rámci vnitřní migrace bylo evidováno 290,6 tisíce stěhování mezi obcemi, nejvíce od vzniku samostatné České republiky.

Z pohledu zahraniční migrace [1] je Česká republika tradičně ziskovou zemí. Během posledních deseti let nebylo ani jednou saldo zahraničního stěhování záporné (naposledy se tak stalo roku 2013 a předtím v roce 2001). V roce 2015 přibylo stěhováním 16,0 tisíce obyvatel, poté migrační přírůstek postupně vzrostl – do roku 2019 na 44,3 tisíce, resp. po dočasném poklesu v roce 2020 až na 50,0 tisíce v roce 2021. Od roku 2022 statistiku zahraniční migrace silně ovlivňuje probíhající válka na Ukrajině, neboť Česko je jednou ze zemí, kam uprchlíci odcházejí nejčastěji. V roce 2022 přírůstek obyvatel zahraničním stěhováním skokově vzrostl na téměř 330 tisíc, o rok později dosáhl 94,7 tisíce. V roce 2024 převyšoval počet přistěhovalých vystěhovalé o 36 845 osob, meziročně o 57,8 tisíce (o 61 %) méně. Výrazné snížení salda, až pod úroveň průměru z posledních pěti let před vypuknutím války na Ukrajině (37,6 tisíce), bylo primárně odrazem vysokého počtu vystěhovalých.

Počet přistěhovalých ze zahraničí byl v roce 2024 třetí nejvyšší v poválečné historii, když bylo registrováno celkem 121 823 osob s nově platným pobytem v Česku. Více jich bylo pouze v předešlých dvou letech:

349,5 tisíce v roce 2022 (mimořádně vysoké číslo odráželo přílivovou vlnu uprchlíků po vypuknutí války na Ukrajině) a 141,3 tisíce v roce 2023. Podle údajů z Cizineckého informačního systému patřilo 65 % přistěhovalých v roce 2024, tj. téměř dvě třetiny, k osobám s udělenou dočasnou ochranou

(v předcházejících dvou letech to bylo ještě více). Ve srovnání s průměrem z let 2015–2021 zůstal počet přistěhovalých v roce 2024 více jak dvojnásobný. Mezi lety 2015 a 2021 přitom počet přistěhovalých s jedinou výjimkou (v roce 2020 [2] ) každoročně rostl, když nejnižší – 34,9 tisíce – byl v roce 2015 a nejvyšší – 69,2 tisíce – byl v roce 2021.

Ukončení registrovaného pobytu v Česku bylo v průběhu roku 2024 evidováno celkem u 84 978 osob. Šlo o nový nejvyšší počet vystěhovalých od odsunu německého obyvatelstva po 2. světové válce, téměř dvojnásobný ve srovnání s rokem 2023 (46,6 tisíce). Zvýšené počty vystěhovalých v posledních dvou letech úzce souvisí s vysokým počtem příchozích z válkou zasažené Ukrajiny v letech 2022 a 2023, když část z nich si ve stanoveném termínu (do konce března) nepožádala o prodloužení dočasné ochrany, popř. se nedostavila (do konce září) k vyznačení vízového štítku do cestovního dokladu, čímž jim byla automaticky ukončena platnost pobytu v ČR [3] . V třídění do měsíců48 tak lze sledovat mimořádně vysoký počet vystěhovalých v březnu 2024 a výrazně nadprůměrný i v září a říjnu 2024. V roce 2024 tvořily osoby s udělenou dočasnou ochranou tři čtvrtiny vystěhovalých, v roce 2023 šlo o necelou polovinu. V letech 2015–2021 byly celkové počty vystěhovalých mnohem nižší, pohybovaly se v intervalu 17,4–28,7 tisíce.

Nejvyšší počet příslušící roku 2020 částečně odráží novelizaci zákona o pobytu cizinců (zákonem č. 176/2019 Sb.), která upravila platnost potvrzení o přechodném pobytu na území ČR, resp. osvědčení o registraci, na dobu 10 let, a v jejímž důsledku začal být občanům EU a jejich rodinným příslušníkům, kteří si nepožádali o nové osvědčení o registraci, ukončován pobyt.

Tab. 6.1 Zahraniční migrace podle pohlaví v letech 2015 a 2019–2024

2015   2019   2020   2021   20221) 2023   2024  
Přistěhovalí Vystěhovalí Saldo zahraničního stěhování Objem zahraničního stěhování Přistěhovalí Vystěhovalí Saldo zahraničního stěhování Objem zahraničního stěhování Přistěhovalí Vystěhovalí Saldo zahraničního stěhování Objem zahraničního stěhování Přistěhovalí Vystěhovalí Saldo zahraničního stěhování Objem zahraničního stěhování Celkem
34 922 18 945 15 977 53 867   65 571 21 301 44 270 86 872   55 661 28 734 26 927 84 395   69 201 19 232 49 969 88 433   349 548 19 806 329 742 369 354   141 263 46 591 94 672 187 854   121 823 84 978 36 845 206 801  
Muži
19 022 10 502 8 520 29 524   39 904 12 348 27 556 52 252   32 914 19 484 13 430 52 398   41 414 12 198 29 216 53 612   146 480 12 315 134 165 158 795   68 124 22 917 45 207 91 041   60 898 34 650 26 248 95 548  
Ženy
15 900 8 443 7 457 24 343   25 667 8 953 16 714 34 620   22 747 9 250 13 497 31 997   27 787 7 034 20 753 34 821   203 068 7 491 195 577 210 559   73 139 23 674 49 465 96 813   60 925 50 328 10 597 111 253  
Podíl mužů (%)
54,5 55,4 53,3 54,8   60,9 58,0 62,2 60,1   59,1 67,8 49,9 62,1   59,8 63,4 58,5 60,6   41,9 62,2 40,7 43,0   48,2 49,2 47,8 48,5   50,0 40,8 71,2 46,2  

1) Do statistiky zahrnuti pouze ti migranti, kteří naplnili statistickou definici obyvatele Česka. V případě uprchlíků šlo (pouze) o ty osoby, které měly platnou dočasnou ochranu v Česku ke konci roku 2022 a zároveň do konce března 2023 požádaly o její prodloužení. Osoby, které si do tohoto termínu o prodloužení dočasné ochrany nepožádaly, nebyly zahrnuty ani do přistěhovalých, ani do vystěhovalých.

Zahraniční migrace podle pohlaví

V roce 2024 si nový pobyt v Česku registrovalo celkem 60 898 mužů a 60 925 žen. Poměr mužů a žen mezi přistěhovalými ze zahraničí do Česka byl tak v podstatě vyrovnaný (ženy převažovaly jen drobně). Meziročně počet přistěhovalých klesl u mužů o 11 % a u žen o 17 %, ale v obou případech šlo stále o výrazně vyšší čísla než před rokem 2022. Ženy měly větší zastoupení mezi přistěhovalými i v letech 2022 a 2023 (58,1 % a 51,8 %), naopak v období let 2015–2021 každoročně ze zahraničí přicházelo více mužů (54,5–60,9 %) než žen. Změna ve složení přistěhovalých podle pohlaví před rokem 2022 a od roku 2022 odráží odlišný nejčastější důvod imigrace – dříve šlo převážně o pracovní migraci, nyní jde o uprchlíky před válkou.

Mezi vystěhovalými v roce 2024 bylo 34 650 mužů a 50 328 žen. Meziročně počet vystěhovalých stoupl u mužů na 1,5násobek a u žen na více než 2násobek a v obou případech představoval historické maximum tohoto století. Ženy tvořily rekordní 59,2% podíl na emigrantech. Převaha žen v tomto toku byla zaznamenána také v roce 2023, ale pouze z 50,8 %, zatímco v letech 2015–2022 bylo každoročně mezi vystěhovalými více mužů (54,0–67,8 %) [4] než žen. Posílení váhy žen v posledních dvou letech jednoznačně odráží nedávnou změnu struktury přistěhovalých podle pohlaví a vysoké zastoupení uprchlíků mezi vystěhovalými.

V celkovém téměř 37tisícovém saldu zahraniční migrace bylo 26 248 mužů a 10 597 žen. Ve srovnání s obdobím let 2015–2021 bylo saldo zahraniční migrace v roce 2024 u mužů mírně nadprůměrné, zatímco v případě žen podprůměrné, resp. nejnižší od roku 2017 (v důsledku vysokého počtu vystěhovalých). Podíl mužů v saldu migrace v roce 2024 dosáhl rekordních 71,2 % a byl minimálně o 9 p. b. vyšší než v jiných letech posledního desetiletí. V letech 2015–2019 a 2021 představovali muži v saldu migrace 53,3–62,2 %, zatímco v letech 2020, 2022 a 2023 to bylo pouze 40,7–49,9 %, tj. v saldu migrace bylo naopak více žen.

Zahraniční migrace podle věku

Věkové složení migrantů se v roce 2024 meziročně výrazně nezměnilo. Z pohledu pětiletých věkových skupin bylo mezi přistěhovalými opět jednoznačně nejvíce osob ve věkové skupině 15–19 let (18,6 tisíce; 15 % úhrnu). Druhou nejpočetnější skupinu tentokrát tvořili 25–29letí (13,2 tisíce; 11 %), zatímco o rok dříve 35–39letí. Více než 10% podíl na přistěhovalých měly v roce 2024 ještě věkové skupiny 30–34 let (12,6 tisíce) a 35–39 let (12,1 tisíce). Ve věku od 15 do 45 let byly dohromady téměř dvě třetiny přistěhovalých, přičemž celá hlavní věková skupina osob potenciálně produktivního věku 15–64 let pokrývala 82,3 % imigrantů. Podíl dětí do 15 let byl 13,6 % a zastoupení seniorů bylo 4,1%. V absolutním počtu přistěhovalých v téměř všech pětiletých věkových skupinách (zakončeno skupinou 80+ let) oproti roku 2023 ubylo, nicméně bylo jich stále výrazně více než v letech před vypuknutím války na Ukrajině. Nejvýrazněji, o více než jednu pětinu, meziročně poklesl počet přistěhovalých z řad čtyřicátníků a padesátníků. Meziroční nárůst přistěhovalých však zaznamenaly skupiny seniorského věku 65–69 až 75–79 let.

Tab. 6.2 Přistěhovalí podle věku v letech 2015 a 2019–2024

2015   2019   2020   2021   2022   2023   2024  
Celkem 34 922   65 571   55 661   69 201   349 548   141 263   121 823  
v tom: 0–4 3 118   2 656   1 862   2 014   21 391   6 216   5 618  
5–9 1 251   1 953   1 635   1 821   28 042   6 294   5 294  
10–14 1 130   1 591   1 330   1 684   27 878   6 577   5 665  
15–19 4 229   5 410   4 492   5 518   35 594   18 874   18 611  
20–24 5 087   9 145   6 881   8 684   30 478   13 251   11 356  
25–29 5 953   11 810   10 087   11 832   33 598   14 316   13 181  
30–34 4 328   9 983   8 597   10 388   35 335   14 701   12 648  
35–39 2 916   7 384   6 477   8 555   36 434   14 903   12 107  
40–44 2 074   5 807   5 018   6 548   30 081   13 138   10 241  
45–49 1 601   4 359   3 814   5 236   23 644   10 700   8 002  
50–54 1 149   2 548   2 405   3 193   16 170   7 856   6 079  
55–59 712   1 388   1 402   1 716   10 104   4 798   3 740  
60–64 518   653   719   864   9 672   4 965   4 243  
65–69 397   375   409   463   5 493   2 460   2 511  
70–79 336   390   413   482   4 475   1 780   2 115  
80+   123   119   120   203   1 159   434   412  
Podíl (%) věkové skupiny: 0 –14 15,7   9,5   8,7   8,0   22,1   13,5   13,6  
15–64 81,8   89,2   89,6   90,4   74,7   83,2   82,3  
65+   2,5   1,3   1,7   1,7   3,2   3,3   4,1  
Průměrný věk přistěhovalých1) 28,4   31,1   32,0   32,5   30,3   32,6   32,0  

1) výpočet z absolutních počtů přistěhovalých podle jednotek věku Pozn.: Barvou a tučně jsou označeny nejvyšší počty v daném roce.

Před rokem 2022, resp. v období 2015–2021, byly mezi přistěhovalými ze zahraničí do Česka každoročně nejčastěji osoby ve věku 25–29 let (absolutně 6,0–11,8 tisíce ročně), tvořící v celkovém úhrnu téměř pětinu. Na dalších místech pak šlo o osoby ve věku 30–34 a 20–24 let. Mezi 15 a 45 lety bylo každoročně 70–76 % přistěhovalých, celá skupina osob produktivního věku zahrnovala 82–90 % imigrantů. Podíl dětí do 15 let věku měl klesající tendenci od 15,7 % do 8,0 % a zastoupení seniorů (65+ let) bylo pouze 1,3–2,5%. Ke změně věkové skladby přistěhovalých došlo v roce 2022, kdy začali proudit do Česka uprchlíci z Ukrajiny. Výrazně se snížila (z 90 na 75 %) váha osob produktivního věku 15–64 let, a to zejména na konto vyššího podílu dětí, který v roce 2022 přesáhl dokonce jednu pětinu, v dalších dvou letech pak byl 14%. Posílilo se i zastoupení seniorů, i když zůstalo proti jiným věkovým skupinám nízké (tab. 6.2).

Detailnější pohled (obr. 6.1) ukazuje, že aktuálně nejpočetnější věková skupina přistěhovalých 15–19 let v letech 2022 až 2024 těžila zejména z vysokého počtu imigrantů ve věku 17 let. V roce 2024 nově registrovalo pobyt v Česku 7,2 tisíce 17letých, zatímco druhý nejvyšší počet, který připadl na 18leté, byl 3,8 tisíce a třetí nejvyšší byl 3,2 tisíce pro věk 16 let. V letech 2015–2021 přitom v rámci 15–19letých bylo nejvíce přistěhovalých ve věku 18 let a (s výjimkou roku 2015) šlo pouze o lokální vrchol. Celkového vrcholu tehdy nabývaly počty přistěhovalých mezi věkem 25 a 29 let, zatímco v posledních třech letech jsou počty přistěhovalých v širokém rozpětí cca od 20 do 40 let obdobné. Stejně tak si byly v letech 2023 a 2024 blízké i počty přistěhovalých dětí v jednotlivých věcích. Věkový profil přistěhovalých během let 2022–2024 je dále specifický skokovým zvýšením podílu imigrantů ve věku 60 let (oproti věku 59 let), resp. vyšším zastoupením osob 60letých a starších.

Obr. 6.1 Přistěhovalí podle věku v letech 2015–2024 (%)

Z rozložení celkových počtů přistěhovalých podle věku na muže a ženy (obr. 6.2) je zřejmé, že oba skokové nárůsty podílu přistěhovalých – jak ve věku 17, tak 60 let – pramenily ze složení přistěhovalých mužů. U žen byl počet přistěhovalých nejvyšší ve věku 18 let a ve věku 60 let k žádnému vychýlení nedocházelo. Zatímco před rokem 2022 bylo výjimečné, aby mezi přistěhovalými v určitém věku převažovaly ženy nad muži, v roce 2024 toto platilo pro většinu skupin přistěhovalých stejného věku. Více mužů než žen bylo nadále zaznamenáno téměř ve všech dětských věcích, ale pak již pouze ve věku 15–17 let, 24–36 let, 60 a 90 let.

Obr. 6.2 Přistěhovalí podle pohlaví a věku v letech 2015–2021, 2023 a 2024

Mezi vystěhovalými měly z pohledu pětiletých věkových skupin v roce 2024 největší zastoupení ty osoby, které byly ve věku 35–39 let (8,6 tisíce; 10,1% podíl), jen mírně nižší (9,0–9,4%) pak osoby z věkových skupin 40–44, 30–34 a 20–24 let. O rok dříve připadlo maximum na věkovou skupinu 30–34 let. Vystěhovalí ve věku 25–29 let, kteří představovali nejsilnější skupinu vystěhovalých v roce 2022 i v průměru z let 2015– 2021, byli v roce 2024 až na šestém místě, za skupinou 15–19letých vystěhovalých na pátém místě. Ve věku mezi 15. a 45. rokem bylo celkem 54,8 % vystěhovalých (meziročně o 5,6 p. b. méně) a celá hlavní věková skupina produktivního věku zahrnovala 79,9 % (o rok dříve 81,4 %). Zastoupení dětí do 15 let věku zůstalo meziročně neměnné na 14,7 % a ve srovnání s předcházejícím lety výrazně vyšší. Podíl seniorů od 65 let výše se mezi vystěhovalými v roce 2024 meziročně zvýšil o 1,5 p. b. na 5,4 %. Absolutní počet seniorů s ukončeným pobytem v Česku mezi roky 2023 a 2024 vzrostl na 2,5násobek, resp. na 4,6 tisíce ( valnou většinou šlo o uprchlíky).

Rekordní úhrnný počet vystěhovalých v roce 2024 byl odrazem nárůstu počtu osob s ukončeným pobytem v Česku ve všech pětiletých věkových skupinách (poslední 80+ let) meziročně minimálně o dvě pětiny (tab. 6.3). Jednalo se přitom již o druhý rok v řadě, kdy se počty vystěhovalých výrazně zvýšily. V porovnání s průměrem za období let 2015–2021 tak šlo v roce 2024 o počty v průměru čtyřnásobné. Relativně nejmenší mírou (na 2,7násobek) byl v tomto srovnání zvýšen počet vystěhovalých ve věku 25–29 let, naopak relativně nejvíce (na 10násobek) počet vystěhovalých ve věku 10–14 let a dále (na 7násobek) ve věku 15–19 let.

Tab. 6.3 Vystěhovalí podle věku v letech 2015 a 2019–2024

2015   2019   2020   2021   2022   2023   2024  
Celkem 18 945   21 301   28 734   19 232   19 806   46 591   84 978  
v tom: 0–4 631   695   364   324   427   1 700   2 691  
5–9 842   682   467   345   515   2 524   4 485  
10–14 620   582   498   303   507   2 612   5 349  
15–19 1 365   961   1 000   601   832   3 299   7 281  
20–24 2 399   3 015   2 841   1 916   2 476   4 858   7 656  
25–29 2 363   3 286   3 312   2 372   2 978   5 178   7 188  
30–34 2 447   2 963   3 417   2 325   2 939   5 305   7 842  
35–39 2 230   2 499   3 541   2 690   2 412   5 170   8 577  
40–44 1 679   2 025   3 017   2 578   2 016   4 313   8 030  
45–49 1 238   1 558   2 722   1 846   1 669   3 630   7 050  
50–54 1 028   1 023   2 449   1 330   1 211   2 710   5 931  
55–59 813   822   2 022   1 073   767   1 826   4 088  
60–64 562   530   1 405   767   470   1 638   4 217  
65–69 317   306   792   395   248   883   2 392  
70–79 280   268   694   270   241   728   1 794  
80+   131   86   193   97   98   217   407  
Podíl (%) věkové skupiny: 0 –14 11,0   9,2   4,6   5,1   7,3   14,7   14,7  
15–64 85,1   87,7   89,5   91,0   89,7   81,4   79,9  
65+   3,8   3,1   5,8   4,0   3,0   3,9   5,4  
Průměrný věk vystěhovalých [5] ) 33,8   33,9   39,6   38,2   35,1   33,7   35,3  

Detailní struktura vystěhovalých podle jednotek věku (obr. 6.3) byla v předchozích letech tradičně poměrně rozkolísaná a běžně nevykazovala výraznější vrchol v jednom konkrétním věku. To však neplatí pro skladbu vystěhovalých v roce 2024, kdy jednoznačně nejvíce vystěhovalých bylo ve věku 18 let. Na druhou stranu znatelně slabší bylo v celkovém úhrnu zastoupení osob mezi 21. a 40. rokem věku. Mírnější lokální vrchol byl zřejmý také ve věku 61 let. Zvýšený počet vystěhovalých po 60. roku věku (ve srovnání s mladšími věky) byl přitom viditelný i v datech z roku 2023. V obou lokálních vrcholech (ve věku 18 a 61 let) lze vidět souvislost s věkovou skladbou přistěhovalých v předešlých dvou letech.

Obr. 6.3 Vystěhovalí podle věku v letech 2015–2024 (%)

V letech 2023 a 2024 se (s výjimkou dětského věku) výrazně změnila skladba vystěhovalých podle pohlaví. Zatímco do roku 2022 cca od 20 let věku tradičně výrazně převažovali mezi vystěhovalými muži nad ženami, v roce 2023 si byly v některých věcích produktivního období počty vystěhovalých mužů a žen poměrně blízké a ve věkovém intervalu 19–23 let bylo dokonce více vystěhovalých žen než mužů. V roce 2024 pak byla převaha žen nad muži mezi emigranty, a to nemalá, zaznamenána téměř ve všech věcích produktivního i postreproduktivního věku. Více vystěhovalých mužů než žen bylo pouze ve věku 17 a 18 let a 61–66 let. Obr. 6.4 Vystěhovalí podle pohlaví a věku v letech 2015–2024

Kladné saldo zahraniční migrace pro rok 2024 v celkové výši 36,8 tisíce bylo z velké části (z 31 %) tvořeno osobami ve věku 15–19 let. V této věkové skupině převažovali přistěhovalí nad vystěhovalými o 11,3 tisíce, zatímco druhé nejvyšší saldo stěhování, které příslušelo věkové skupině 25–29 let, bylo pouze 6,0tisícové. Na třetím místě bylo saldo osob ve věku 30–34 let, které činilo 4,8 tisíce; dohromady tyto tři pětileté věkové skupiny pokrývaly 60 % celkového salda migrace. Desetiprocentní příspěvek ke kladnému saldu měly v roce 2024 ještě (každá) věkové skupiny 20–24 let (3,7 tisíce) a 35–39 let (3,5 tisíce). V předchozích dvou letech

2022 a 2023 představovaly trojici věkových skupin s nejvyšším saldem migrace skupiny 15–19, 35–39 a 30– 34 let, přičemž i v roce 2023 měli mladiství ve věku 15–19 let poměrně výraznou převahu. Oproti tomu v letech 2015–2021 pravidelně nejvyšší zisky zahraničním stěhováním zajišťovala věková skupina 25–29 let a za ní se střídaly skupiny 20–24 a 30–34 let. Ve všech sledovaných věkových skupinách (tab. 6.4) saldo zahraničního stěhování v roce 2024 meziročně pokleslo, u 55–59letých až do záporné hodnoty. Ve srovnání s průměrnými hodnotami z let 2015–2021 však i přesto například ve skupinách 15–19, 65–69 a 70–79 let zůstalo saldo zahraničního stěhování více jak trojnásobné.

Tab. 6.4 Saldo zahraničního stěhování podle věku v letech 2015 a 2019–2024

2015   2019   2020   2021   2022   2023   2024  
Celkem 15 977   44 270   26 927   49 969   329 742   94 672   36 845  
v tom: 0–4 2 487   1 961   1 498   1 690   20 964   4 516   2 927  
5–9 409   1 271   1 168   1 476   27 527   3 770   809  
10–14 510   1 009   832   1 381   27 371   3 965   316  
15–19 2 864   4 449   3 492   4 917   34 762   15 575   11 330  
20–24 2 688   6 130   4 040   6 768   28 002   8 393   3 700  
25–29 3 590   8 524   6 775   9 460   30 620   9 138   5 993  
30–34 1 881   7 020   5 180   8 063   32 396   9 396   4 806  
35–39 686   4 885   2 936   5 865   34 022   9 733   3 530  
40–44 395   3 782   2 001   3 970   28 065   8 825   2 211  
45–49 363   2 801   1 092   3 390   21 975   7 070   952  
50–54 121   1 525   -44   1 863   14 959   5 146   148  
55–59 -101   566   -620   643   9 337   2 972   -348  
60–64 -44   123   -686   97   9 202   3 327   26  
65–69 80   69   -383   68   5 245   1 577   119  
70–79 56   122   -281   212   4 234   1 052   321  
80+   -8   33   -73   106   1 061   217   5  
Podíl (%) věkové skupiny: 0 –14 21,3   9,6   x 9,1   23,0   12,9   11,0  
15–64 77,9   89,9   x 90,1   73,8   84,1   87,8  
65+   0,8   0,5   x 0,8   3,2   3,0   1,2  

Pozn.: Barvou a tučně jsou označeny nejvyšší počty v daném roce.

Z pohledu rozložení salda do tří základních věkových skupin k významné meziroční změně, jako mezi lety 2021 a 2022, v roce 2024 nedošlo. Na dětskou složku 0–14 let připadlo 11,0 % (o 1,9 p. b. méně než o rok dříve), na produktivní věk 15–64 let 87,8 % (o 3,7 p. b. více) a na seniory 65+ let 1,2 % salda (o 1,8 p. b. méně). Rozložení z roku 2024 bylo podobné i struktuře salda pro období 2015–2021 (největší rozdíl v p. b. byl +0,9 v případě seniorů).

Detailnější pohled na jednotlivé věky (obr. 6.5) dokládá, že věkový profil salda zahraničního stěhování zůstal podobný roku 2023 a ve většině věků se jeho hodnoty pro rok 2024 přiblížily průměrným hodnotám salda z období let 2015–2021. Výrazněji vyšší zůstalo u nejmladších dětí před dosažením jednoho roku věku a zejména u mladistvých ve věku 15–17 let a ve věku 60 let. Záporné bylo saldo zahraniční migrace v intervalu věků 56–59 a 61–66 let, dále ve věku 13 a 54 let a v některých věcích nad 80 let.

Obr. 6.5 Saldo zahraničního stěhování podle věku v letech 2015–2024

V dětském věku bývá saldo zahraničního stěhování rozloženo do dvou skupin podle pohlaví poměrně rovnoměrně. V roce 2024 to bezesporu platilo pro mladší dětské věky, u 10–14 letých bylo v případě chlapců kladné, ale u děvčat lehce záporné. Nůžky se rozvírají u mladistvých na prahu dospělosti, v posledních třech letech ovšem různým tempem. Zatímco v úhrnu za období let 2015–2021 bylo ve věku 15 a 16 let ještě u mužů a žen saldo zahraniční migrace podobné, ve věku 17 a 18 let mírně vyšší pro ženy a od věku 19 let až cca do 50 let naopak mnohem vyšší u mužů, v roce 2022 došlo ke změně. V důsledku uprchlické vlny z Ukrajiny byla nově ve věku 17 let zaznamenána výrazná převaha salda mužů a na druhou stranu od věku 18 let až po věky seniorské, s jedinou výjimkou 60 let, bylo vyšší saldo stěhování u žen než u mužů. V roce 2023 se zisky mužů a žen zahraničním stěhováním vzájemně přiblížily, nadále ve většině věků (18+) bylo vyšší na straně žen, pouze ve věcích 27–33 a 60–63 let v delším intervalu saldo mužů převyšovalo saldo žen. Rok 2024 se převahou mužů/žen v saldu zahraniční migrace v mnohých ohledech podobal průměru z let 2015–2021. Ve většině produktivních věků bylo vyšší u mužů, po vzoru předchozích dvou let ale zůstala markantní převaha mužů v saldu pro věk 17 let a naopak převaha žen v saldu pro věky 18 a 19 let. Vyšší saldo měly ženy než muži také ve většině seniorských věků od 61 let výše.

Obr. 6.6 Saldo zahraničního stěhování podle pohlaví a věku v letech 2015–2024

Zahraniční migrace podle státního občanství migrantů

Skladba přistěhovalých podle státního občanství se v posledním desetiletí významně neměnila. Od roku 2017 představují nejpočetnější skupinu občané Ukrajiny (v letech 2015 a 2016 byli druzí). Jejich váha mezi imigranty významně rostla již v letech 2017–2021 (z 15 % v roce 2016 na 46 % v roce 2021) a poslední tři roky, v důsledku války na Ukrajině, celému imigračnímu proudu jednoznačně dominují (tab. 6.5). V roce 2024 mělo ukrajinské občanství 69 % přistěhovalých, o rok dříve to bylo 75 % a v roce 2022 dokonce 89 %.

V absolutním počtu přišlo v roce 2024 ze zahraničí do Česka 84,1 tisíce občanů Ukrajiny (tab. 6.6).

Meziročně to sice bylo o 21,9 tisíce (o pětinu) méně, stále však šlo o výrazně vyšší hodnotu než před rokem 2022. Třetím rokem platilo, že mezi přistěhovalými Ukrajinci převažovaly ženy nad muži (v roce 2024 šlo o 45,9 tisíce žen a 38,2 tisíce mužů), zatímco v dřívějších letech tomu bylo naopak.

Tab. 6.5 Podíl nejčetnějších státních občanství1) v proudech zahraniční migrace v letech 2015 a 2019–2024

Proud a pořa občanství dí 2015   2019   2020   2021   2022   2023   2024  
Přistěhovalí: 1. 2. 3. 4. 5.   SK - 19 % UA - 16 % CZ - 10 % RU - 8 % RO - 4 % UA - 35 % SK - 9 % RU - 7 % CZ - 3 % RO - 3 % UA - 38 % SK - 13 % RU - 6 % CZ - 3 % RO - 3 % UA - 46 % SK - 10 % RU - 5 % CZ - 3 % VN - 2 % UA - 89 % SK - 2 % RU - 1 % IN - 1 % VN - 1 % UA - 75 % SK - 5 % PH - 2 % IN - 1 % VN - 1 % UA - 69 % SK - 6 % PH - 3 % VN - 2 % IN - 2 %
Vystěhovalí: 1. 2. 3. 4. 5.   CZ - 21 % UA - 17 % RU - 11 % VN - 8 % SK - 8 % UA - 21 % CZ - 18 % RU - 7 % SK - 6 % VN - 4 % UA - 18 % SK - 15 % CZ - 7 % GB - 7 % PL - 7 % SK - 26 % UA - 20 % CZ - 5 % RU - 5 % PL - 4 % UA - 30 % CZ - 15 % RU - 7 % SK - 4 % IN - 3 % UA - 66 % CZ - 6 % RU - 3 % SK - 2 % IN - 2 % UA - 79 % CZ - 3 % SK - 3 % RU - 1 % IN - 1 %
Saldo stěhování: 1. 2. 3. 4. 5.   SK - 33 % UA - 14 % RO - 8 % BG - 6 % DE - 5 % UA - 41 % SK - 10 % RU - 6 % RO - 5 % BG - 4 % UA - 59 % SK - 11 % RU - 8 % RO - 5 % HU - 4 % UA - 57 % RU - 5 % SK - 4 % RO - 2 % VN - 2 % UA - 92 % SK - 2 % RU - 1 % IN - 0 % VN - 0 % UA - 79 % SK - 6 % PH - 2 % VN - 1 % IN - 1 % UA - 46 % SK - 13 % PH - 8 % VN - 4 % MN - 3 %

1) použité zkratky: BG - Bulharsko, CZ - Česko, DE - Německo, GB - Velká Británie, HU - Maďarsko, IN - Indie, MN - Mongolsko, PH - Filipíny, PL - Polsko, RO - Rumunsko, RU - Rusko, SK - Slovensko, UA - Ukrajina, VN - Vietnam

Druhou nejpočetnější skupinu mezi přistěhovalými tvoří tradičně občané Slovenska (v letech 2015 a 2016 byli dokonce první). V posledním desetiletí jich každoročně do Česka přicházelo 5,8 tisíce (roku 2019) až 7,2 tisíce (roku 2020). Během roku 2024 se do Česka přistěhovalo bezmála 7,0 tisíce Slováků (tvořili 6 % proudu), z toho 3,8 tisíce mužů a 3,2 tisíce žen.

Třetí nejsilnější zastoupení měli v roce 2024 občané Filipín (3,3 tisíce), stejně jako v roce 2023 (tab. 6.6).

Ještě v letech 2015–2021 se přitom nacházeli (s výjimkou roku 2020) až ve druhé či třetí desítce. K výraznému růstu jejich počtu došlo poprvé v roce 2022 (na 2,5násobek předchozích let) a nemalé navýšení zaznamenali i v letech 2023 (o dvě třetiny) a 2024 (o dvě pětiny) [6] . Na dalších místech se v roce 2024 do Česka ze zahraničí přistěhovali občané Vietnamu (2,0 tisíce; 4. místo) a občané Indie (1,8 tisíce; 5. místo, zatímco v předchozích dvou letech byli na čtvrtém). V úhrnu let 2015–2024 bylo přitom pořadí nejčetnější občanství přistěhovalých na 3. až 5. místě toto: Rusko [7] , Česko, Vietnam.


Mezi vystěhovalými z Česka do zahraničí (resp. mezi osobami s ukončeným pobytem v Česku) tvořili v roce

2024 pět nejpočetnějších skupin občané Ukrajiny (67,0 tisíce), Česka (2,7 tisíce), Slovenska (2,3 tisíce), Ruska (1,1 tisíce) a Indie (0,8 tisíce). Stejně tomu tak bylo i v letech 2023 a 2022 pouze s tím rozdílem, že občané Ruska byli již na třetím místě a naopak občané Slovenska až na čtvrtém. Občané Indie byli na pátém místě mezi vystěhovalými třetím rokem v řadě. Zbylá čtyři zmíněná občanství se střídala hned v první trojici ve všech předcházejících letech 2015–2021 (tab. 6.5).

Počet vystěhovalých občanů Ukrajiny se v roce 2024 druhým rokem v řadě výrazně zvýšil. Zatímco v roce 2022 jich bylo 6,0 tisíce, o rok později již 30,8 tisíce a v roce 2024 dokonce 67,0 tisíce, tj. meziročně více jak dvojnásobek. V pozadí stojí ukončování pobytu těm osobám s dočasnou ochranou, které si nepožádaly o její prodloužení, resp. se do stanoveného termínu nedostavily k vyznačení vízového štítku. Podle údajů CIS v roce 2024 až 94 % vystěhovalých Ukrajinců patřilo k osobám s ukončenou dočasnou ochranou.

Tab. 6.6 Zahraniční migrace podle státního občanství1) migrantů v letech 2015 a 2019–2024

Proud a státní občanství 2015   2019   2020   2021   2022   2023   2024  
Přistěhovalí z toho: celkem Ukrajina Slovensko Česko Filipíny Indie Vietnam Mongolsko Rusko 34 922 5 454 6 682 3 333 105 550 1 305 558 2 852   65 571 22 812 5 795

2 231 844 1 519 1 904 1 332 4 265
55 661 21 071 7 222

1 866 545 862 1 375 724 3 439
69 201 32 146 7 001

1 931 546 1 245 1 601 731 3 731
349 548 311 020 6 407

1 822 1 399 2 000 1 883 1 141 3 274
141 263 105 952 6 512

1 330 2 335 1 900 1 869 1 142 822
121 823 84 056 6 960

1 637 3 314 1 832 1 954 1 740 525
Vystěhovalí z toho: celkem Ukrajina Slovensko Česko Filipíny Indie Vietnam Mongolsko Rusko 18 945 3 208 1 480 3 921 47 241 1 534 135 2 061   21 301 4 571 1 193 3 825 110 446 881 427 1 538 28 734 5 112 4 213 1 968 133 494 618 468 1 268 19 232 3 780 5 092 1 012 130 416 358 269 1 010   18 794 6 037 845 2 886 173 584 499 426 1 384   46 591 30 799 928 2 865 277 804 492 605 1 324   84 978 67 021 2 308

2 691 344 803 584 636 1 103
Saldo stěhování celkem z toho: Ukrajina Slovensko Česko Filipíny Indie Vietnam Mongolsko Rusko 15 977 2 246 5 202 -588 58 309 -229 423 791   44 270 18 241 4 602 -1 594 734 1 073 1 023 905 2 727   26 927 15 959 3 009 -102 412 368 757 256 2 171   49 969 28 366 1 909 919 416 829 1 243 462 2 721   329 742 304 983 5 562 -1 064 1 226 1 416 1 384 715 1 890   94 672 75 153 5 584 -1 535 2 058 1 096 1 377 537 -502   36 845 17 035 4 652 -1 054 2 970 1 029 1 370 1 104 -578  

1) Vybraná občanství zahrnují pětici nejčetnějších skupin u přistěhovalých, vystěhovalých či v saldu migrace v roce 2024.

Seřazena jsou podle velikosti objemu zahraniční migrace v roce 2024. Pozn.: Barvou a tučně jsou označeny nejvyšší počty v daném roce.

Od roku 2017 tvoří občané Ukrajiny nejpočetnější skupinu také v saldu zahraniční migrace, přitom výše jejich bilance postupně (s výjimkou roku 2020) narůstala. Zatímco v letech 2015–2016 končilo stěhování Ukrajinců ziskem 2,2 resp. 3,3 tisíce osob, mezi lety 2017 a 2021 jejich saldo stouplo ze 7,7 tisíce na 28,4 tisíce. Výrazně vyšší přírůstky z let 2022 (305,0 tisíce) a 2023 (75,2 tisíce) pak odrážely příchod uprchlíků po vypuknutí/během války na Ukrajině do Česka. V roce 2024 dosáhlo saldo zahraniční migrace občanů Ukrajiny 17,0 tisíce, když meziročně pokleslo o 58,1 tisíce (tj. o více než tři čtvrtiny) a bylo nižší i ve srovnání s lety 2019 a 2021. V pozadí stojí zejména rekordní počet vystěhovalých. Dominance Ukrajinců v saldu zahraniční migrace nicméně porušena nebyla – představovali 46 % celkového přírůstku stěhováním, zatímco saldo občanů Slovenska na druhém místě 13 %.

Bilance zahraničního stěhování občanů Slovenska se téměř po celé poslední desetiletí pohybovala v rozmezí 4,4–5,6 tisíce osob, pouze v letech 2020 a 2021 byla nižší [8] (3,0 resp. 1,9 tisíce). V roce 2024 počet přistěhovalých Slováků převyšoval počet vystěhovalých o 4,7 tisíce (meziročně o 0,9 tisíce méně). Druhé nejvyšší bylo saldo zahraničního stěhování Slováků také v letech 2017–2020 a 2022–2023, v roce 2021 bylo třetí a naopak v letech 2015–2016 hned první nejvyšší.

Třetí nejvyšší saldo zahraničního stěhování připadlo druhým rokem v řadě na občany Filipín. V roce 2024 dosahovalo bezmála 3,0 tisíce osob, když meziročně vzrostlo o 0,9 tisíce. Obdobný (resp. jen mírně menší 0,8tisícový) byl nárůst jejich salda stěhování i v předcházejících dvou letech. Oproti tomu, do roku 2021, se jejich saldo pohybovalo pouze v rozmezí jednoho až sedmi set osob. Na čtvrtém místě v žebříčku zemí podle salda migrace se v roce 2024 umístil Vietnam (1,4 tisíce), který byl s výjimkou roku 2015 v první desítce zemí s nejvyšším saldem každoročně. Páté místo tentokrát připadlo Mongolsku (1,1 tisíce), které obvykle bývá až na přelomu první a druhé desítky. Saldo zahraničního stěhování občanů Mongolska meziročně vzrostlo na dvojnásobek, v důsledku nárůstu počtu přistěhovalých.

Saldo zahraniční migrace občanů Ruska, které bylo v posledním desetiletí jednou druhé a třikrát třetí nejvyšší, nabývalo v posledních dvou letech záporné hodnoty. V roce 2024 počet vystěhovalých občanů Ruska převyšoval počet přistěhovalých o 0,6 tisíce (o rok dříve byla bilance −0,5 tisíce), a to v důsledku nízkého počtu přistěhovalých. V období let 2015–2022 přitom ročně přibývalo zahraničním stěhováním 0,8– 2,7 tisíce občanů Ruska. Záporná byla v roce 2024 také bilance zahraničního stěhování občanů Česka (−1,1 tisíce), která však není neobvyklá – kladné hodnoty dosáhla během posledního desetiletí pouze v roce 2021.

Vnitřní (meziobecní) migrace

Statistika vnitřní migrace sleduje registrované změny obce bydliště v rámci České republiky. Celkový objem takto definovaného stěhování se v roce 2024 meziročně zvýšil o necelé dva tisíce na 290 601 osob. Bylo to nejvíce od vzniku samostatné České republiky, rok 2023 s 288,6 tisíci změnami obce bydliště zůstal na druhém místě. V předcházejících letech 2015–2022 byl objem vnitřní migrace výrazně nižší, pohybující se v rozmezí od 232,0 tisíce (rok 2020, kdy v části roku platila protiepidemická opatření omezující pohyb obyvatel) po 250,7 tisíce (rok 2016) ročně.

Ve vnitřním stěhování, na rozdíl od zahraničního, běžně mírně převažují ženy nad muži (tab. 6.7). Zastoupení žen na objemu vnitřního stěhování mělo mezi lety 2015 a 2022 klesající trend, když se snížilo z 53,8 % na 51,4 %. V letech 2023 a 2024 se drželo na úrovni 52 % s hodnotou 52,1 % v roce 2024. V absolutním vyjádření byla změna obce pobytu v rámci České republiky evidována u 151 419 žen a u 139 182 mužů. Zatímco u žen se objem vnitřního stěhování meziročně v podstatě nezměnil, u mužů se o 2,0 tisíce zvýšil.

Z hlediska věku je v posledních čtyřech letech, od roku 2021, v objemu vnitřní migrace každoročně nejpočetnější skupina osob ve věku 30–34 let, zatímco v předcházejících letech to byla věková skupina 25–29 let (tab. 6.7). V pozadí tohoto posunu stojí měnící se početnost daných věkových skupin, nikoli posun nejvyšší intenzity stěhování do vyššího věku (viz dále). V průběhu roku 2024 změnilo obec bydliště v rámci Česka 35,7 tisíce obyvatel ve věku 30–34 let a 31,1 tisíce ve věku 25–29 let. První trojici nejčetnějších skupin ve statistice vnitřní migrace doplňuje každoročně skupina dětí ve věku 0–4 roky; v roce 2024 zahrnovala 30,6 tisíce dětí měnících obec bydliště. Dohromady tyto tři věkové kategorie do roku 2022 pravidelně zahrnovaly 38–40 %, tj. dvě pětiny stěhujících se mezi obcemi Česka, v posledních dvou letech to bylo mírně méně, kolem jedné třetiny událostí (33,5 % v roce 2024).

K meziročnímu zvýšení objemu vnitřní migrace v roce 2024 nedošlo ve všech pětiletých věkových skupinách. Hrubým mezníkem byl věk 35 let, když počet případů vnitřní migrace u mladších věkových skupin (s výjimkou skupiny 15–19 let) meziročně klesl, zatímco u starších věkových skupin (s výjimkou skupiny 40– 44 let) se zvýšil. Nejvýrazněji se změnil objem vnitřního stěhování 15–19letých (+10 %) [9] , 60–64letých (+9 %) a 50–54letých (+9 %).

Tab. 6.7 Vnitřní migrace podle pohlaví a věku v letech 2015 a 2019–2024

2015   2019   2020   2021   2022   2023   2024  
Celkem 242 113   242 679   231 989   248 149   244 125   288 628   290 601  
v tom: muži 111 930   114 264   111 158   119 946   118 765   137 201   139 182  
ženy 130 183   128 415   120 831   128 203   125 360   151 427   151 419  
v tom: 0–4 roky 30 140   31 670   29 725   31 696   32 055   31 921   30 587  
5–9 let 17 183   17 249   16 073   16 299   16 373   19 550   19 067  
10–14 let 11 090   11 735   11 278   11 442   11 060   14 217   13 483  
15–19 let 10 805   9 782   9 217   9 252   9 172   15 702   17 260  
20–24 let 20 229   17 380   15 814   16 227   15 785   21 716   21 570  
25–29 let 31 638   33 065   31 200   31 997   30 656   32 549   31 145  
30–34 let 29 165   31 094   30 745   33 074   32 359   35 842   35 682  
35–39 let 23 878   22 443   21 768   23 505   23 583   28 479   29 021  
40–44 let 17 069   18 719   18 040   18 998   18 025   22 776   22 732  
45–49 let 11 698   13 062   13 409   15 179   15 180   19 660   20 520  
50–54 let 9 354   9 367   9 093   10 202   10 297   14 060   15 276  
55–59 let 7 268   6 880   6 852   7 776   7 653   9 258   9 867  
60–64 let 6 924   5 914   5 447   6 131   6 037   6 949   7 606  
65–69 let 5 235   4 521   4 326   5 109   4 972   5 084   5 343  
70–79 let 5 456   5 537   5 443   6 569   6 551   6 494   6 758  
80+ let 4 981   4 261   3 559   4 693   4 367   4 371   4 684  
Podíl (%) věkové skupiny: 0 –14 24,1   25,0   24,6   24,0   24,4   22,8   21,7  
15–64 69,4   69,1   69,7   69,5   69,1   71,7   72,5  
65+   6,5   5,9   5,7   6,6   6,5   5,5   5,8  
Průměrný věk migrantů1) 31,0   30,6   30,7   31,5   31,4   31,5   32,1  

1) výpočet z absolutních počtů podle jednotek věku Pozn.: Barvou a tučně jsou označeny nejvyšší počty v daném roce.

Z pohledu základních věkových skupin (0–14, 15–64 a 65+) bylo složení vnitřní migrace v posledním desetiletí poměrně stabilní. Děti do 15 let věku se v letech 2015–2022 podílely na objemu z 24–25 %, v posledních dvou letech pak jejich váha mírně klesla na 22 % v roce 2024. Osoby produktivního věku tvořily dlouhodobě 69–70 % objemu vnitřní migrace, v letech 2023 a 2024 pak 72 %. Na seniory ve věku 65 a více let připadlo zbylých 6–7 %.

Věkový profil intenzity stěhování (která je založena na relativních číslech poměřujících počet stěhování k počtu obyvatel daného věku, a neodráží tak změny věkové struktury obyvatelstva) je poměrně stabilní (obr. 6.7). Nejvyšší bývá míra stěhování mezi obcemi Česka hned u nejmladších dětí ve věku 0–2 roky; průměrně se jich v roce 2024 v každém z těchto věků stěhovalo 68 z tisíce a podobně tomu tak bylo i v předchozích letech. Poté intenzita migrace klesá až do věku okolo 16–17 let (v roce 2024 měnili nejméně obec pobytu, 20 osob z 1 000, obyvatelé ve věku 16 let) a následně opět roste směrem k druhému vrcholu mezi 25. a 30. rokem věku. V roce 2024 byla nejvyšší míra meziobecního stěhování u obyvatel ve věku

27 let, kterých se přestěhovalo 60 z každého 1 000, a v podstatě shodnou míru měly i osoby 28 a 29leté. U třicátníků a starších má intenzita vnitřní migrace s věkem klesající trend, když nejnižší míru migračního pohybu vykazují osoby okolo věku 75 let (v roce 2024 pod 6 ‰ ve věcích 75–78 let). U starších seniorů naopak intenzita stěhování znovu mírně roste, což může souviset s přesunem do zařízení sociální péče, k rodině nebo do menšího obydlí.

Samotná hodnota měr vnitřní migrace se v roce 2024 meziročně většinou nijak zásadně nezměnila. V rámci pětiletých věkových skupin se nejvýrazněji (o 6–8 %) navýšila míra vnitřní migrace osob 55–59 až 65– 69letých, z pohledu jednotek věku pak ve věku 19 let (o 18 %). Ve srovnání s rokem 2022 a předcházejícím obdobím však byly míry vnitřní migrace v letech 2023 a 2024 ve věkovém intervalu cca od 15 do 65 let znatelně vyšší. Navíc lze v datech pozorovat dvě lokální zvýšení míry vnitřního stěhování – nejprve mírnější ve věku 5 let a poté větší ve věku 18 let [10] .

Obr. 6.7 Míra vnitřní migrace podle věku v letech 2015–2024

Vnitřní migrace podle státního občanství migrantů

V roce 2023 došlo k významné proměně skladby vnitřní migrace v rozdělení na migranty-občany ČR a migranty-cizince (tab. 6.8), když nezvykle vysoký meziroční nárůst objemu vnitřní migrace (o 44,5 tisíce) zajistili pouze cizinci, zatímco počet případů vnitřního stěhování občanů Česka se naopak téměř o desetinu snížil. Podíl cizinců na vnitřním stěhování tak mezi lety 2022 a 2023 prudce vzrostl z 12,1 % na 32,2 %.

V roce 2024 zůstal podíl cizinců meziročně obdobný – 31,7%, a byl tak čtyřkrát vyšší než o deset let dříve.

V letech 2015–2018 se pohyboval těsně pod hranicí 8 % a mezi lety 2018 a 2022 měl mírně rostoucí trend. Stejný vývoj měl i samotný objem vnitřního stěhování cizinců: v letech 2015–2018 kolísal kolem 19 tisíc, poté postupně rostl na 29,5 tisíce v roce 2022 a v roce 2023 se skokově zvýšil na 93,0 tisíce. V roce 2024 pak objem vnitřní migrace cizích státních občanů meziročně lehce poklesl o 0,8 tisíce na 92,1 tisíce a naopak objem vnitřní migrace občanů ČR se oproti předcházejícímu roku zvýšil o 2,8 tisíce na 198,5 tisíce. V rámci posledního desetiletí však šlo o druhou nejnižší hodnotu objemu vnitřní migrace českých občanů.

Hybnou sílou rostoucího objemu vnitřního stěhování cizinců po roce 2018, včetně skokového navýšení v roce 2023, bylo stěhování občanů Ukrajiny. V roce 2024 měnilo obec pobytu 74,2 tisíce Ukrajinců, meziročně o 1,4 tisíce méně, ale téměř šestkrát více než v roce 2022 a patnáctkrát více než v roce 2015. Jejich podíl na objemu vnitřního stěhování cizích státních příslušníků se během let 2018–2022 zvýšil z 25 na 44 % a poté na 81 % v letech 2023 a 2024 – tj. čtyři z pěti cizinců, kteří měnili svou obec pobytu v Česku, byli občané Ukrajiny.

Tab. 6.8 Vnitřní migrace podle státního občanství1) migrantů v letech 2015 a 2019–2024

2015   2019   2020   2021   2022   2023   2024  
Celkem 242 113   242 679   231 989   248 149   244 125   288 628   290 601  
ČR 222 860   220 981   208 600   220 632   214 643   195 669   198 466  
Cizí 19 253   21 698   23 389   27 517   29 482   92 959   92 135  
z toho: Ukrajina 4 930   6 316   8 127   10 242   13 072   75 589   74 213  
Vietnam 4 557   4 120   3 124   3 240   3 544   3 682   3 399  
Slovensko 3 247   3 174   2 966   3 477   2 983   3 027   3 156  
Rusko 1 424   1 261   1 566   1 672   1 562   1 400   1 210  
Mongolsko 574   871   828   968   1 039   1 174   1 159  
Podíl cizinců (%) 8,0   8,9   10,1   11,1   12,1   32,2   31,7  

1) výběr a řazení občanství podle četnosti v roce 2024

Další dvě silné skupiny cizinců ve vnitřní migraci vytváří občané Vietnamu a Slovenska, kteří jsou po Ukrajincích také celkově nejpočetnější mezi cizinci žijícími na území Česka. Druhé nejčastější (v rámci cizinců) bylo s výjimkou roku 2021 vždy vnitřní stěhování občanů Vietnamu a na třetím místě vnitřní stěhování občanů Slovenska (roku 2021 bylo pořadí obrácené). V roce 2024 bylo zaznamenáno 3,4 tisíce případů vnitřního stěhování Vietnamců a 3,2 tisíce u Slováků, pro srovnání v roce 2015 to bylo 4,6 tisíce u Vietnamců a 3,2 tisíce u Slováků. Čtvrtou nejsilnější skupinu migrujících cizinců v letech 2015–2024 každoročně představovali občané Ruska (1,2 tisíce v roce 2024) a pátou (s výjimkou roku 2015) občané Mongolska (1,2 tisíce v roce 2024).

Proudy vnitřní migrace

Při změně obce bydliště v rámci České republiky šlo v průběhu let 2015–2024 jednoznačně nejčastěji o přesídlení z Brna do Prahy (10,3 tisíce za deset let). Objem tohoto majoritního proudu byl více jak dvojnásobný oproti proudům na dalších místech (tab. 6.9). Druhý nejsilnější směřoval z Prahy do Kladna a třetí z Ostravy do Prahy (každý zahrnoval 4,8 tisíce stěhování za deset let). Na čtvrtém místě se jednalo o tok Plzeň–Praha (4,2 tisíce). Proudy na pátém až jedenáctém místě představovaly vždy tři až čtyři tisíce stěhujících se osob během let 2015–2024 a jednalo se o tyto směry: z Prahy do Brna, z Jirkova do Chomutova, z Kladna do Prahy, z Chomutova do Jirkova, z Liberce do Prahy, z Prahy do Jesenice a z Havířova do Ostravy. 12. až 15. nejsilnější (s úhrnem 2,9 až 2,6 tisíce stěhování) byl proud z Prahy do Říčan, z Prahy do Plzně, z Ostravy do Havířova a z Hradce Králové do Prahy. Z valné části tak šlo o proudy spojující dvě velká města zhruba od 45 tisíc obyvatel výše. Populačně menší byla pouze Jesenice, aktuálně 10tisícová, dále 17tisícové Říčany a 19tisícový Jirkov.

Většina těchto proudů patřila mezi top15 i v roce 2024 (tab. 6.9), i když pořadí se mírně lišilo hned v první pětici. Po prvním nejsilnějším proudu Brno–Praha (1 336 osob) byl druhý nejčastější směr Plzeň–Praha (719 osob) a třetí Praha–Kladno (707), dále pak Ostrava–Praha (611) a Praha–Brno (554). Na rozdíl od souhrnné statistiky za desetileté období v samotném roce 2024 z top15 vypadly čtyři proudy (vzájemné stěhování mezi Jirkovem a Chomutovem, proud Praha–Jesenice a Ostrava–Havířov, které se přesunuly do druhé až třetí desítky) a místo nic se v top15 umístilo na 9. místě stěhování Pardubice–Praha, na 10. místě

Praha–Brandýs nad Labem-Stará Boleslav, na 12. místě Přerov–Olomouc a na 14. místě České Budějovice–Praha.

Časová řada ročních úhrnů dokládá, že statistika migrace umí meziročně i silně kolísat, a zároveň je nutné mít na paměti, že její vývoj může odrážet změnu vnějších faktorů podmiňujících migraci (zvláště ve vazbě na obvykle nadprůměrné zastoupení osob s cizím státním občanstvím v nejsilnějších proudech), případně může být vychýlena administrativní úkony při správě informačního systému evidence osob (viz poznámka pod tab.

6.9).

Tab. 6.9 Nejsilnější proudy vnitřního stěhování mezi obcemi v letech 2015–2024

Pořadí 2015–2024 Z obce – do obce Úhrn 2015–2024 2015   2019   2020   2021   2022   2023   2024   Pořadí 2024
1.   Brno – Praha 10 250   874   976   915   1 072   978   1 343   1 336   1.  
2.   Praha – Kladno 4 838   435   454   413   438   394   531   707   3.  
3.   Ostrava – Praha 4 804   470   466   443   464   400   508   611   4.  
4.   Plzeň – Praha 4 246   337   357   379   390   386   647   719   2.  
5.   Praha – Brno 3 572   245   260   297   408   343   637   554   5.  
6.   Jirkov – Chomutov 3 470   483   326   285   305   222   231   282   (17.)
7.   Kladno – Praha 3 460   319   295   312   405   311   354   439   6.  
8.   Chomutov – Jirkov 3 353   444   394   313   310   291   295   267   (26.)
9.   Liberec – Praha 3 204   297   282   304   321   271   428   366   8.  
10.   Praha – Jesenice 3 042   354   263   364   312   262   314   276   (20.)
11.   Havířov – Ostrava 3 012   333   312   243   286   255   352   318   11.  
12.   Praha – Říčany 2 899   269   279   269   305   297   351   285   15.  
13.   Praha – Plzeň 2 813   246   258   260   266   248   459   416   7.  
14.   Ostrava – Havířov 2 714   238   282   303   292   311   287   259   (29.)
15.   Hradec Králové – Praha 2 633   241   220   281   294   228   343   301   13.  
(17.) Praha – Brandýs n.L.- Stará Boleslav 2 467   233   185   215   241   213   314   325   10.  
(18.) České Budějovice – Praha 2 406   210   258   243   253   229   317   289   15.  
(19.) Pardubice – Praha 2 388   186   187   247   247   249   339   334   9.  
(150.) Přerov – Olomouc 845   49   80   49   59   53   68   1) 309 12.  

1) nárůst odrazem změny adresy pracoviště Ministerstva vnitra, resp. administrativní změny obce pobytu osob na úřední adrese

Měřeno saldem vnitřního stěhování na úrovni jednotlivých obcí (tab. 6.10) vykázala v součtu let 2015–2024 nejvyšší přírůstek obyvatel z jiných částí republiky Chýně (1,8 tisíce) v okrese Praha-západ a Králův Dvůr (1,7 tisíce) v okrese Beroun. Na dalších místech byly s odstupem (každá se saldem 1,2 tisíce) Horoměřice v okrese Praha-západ, Říčany v okrese Praha-východ, Milovice v okrese Nymburk a Jesenice v okrese

Praha-západ. Zbylá místa v první desítce obcí s nejvyšším saldem vnitřního stěhování (1,1 tisíce až

0,9 tisíce) obsadily Brandýs nad Labem-Stará Boleslav (okres Praha-východ), Vysoký Újezd (okres Beroun),

Nehvizdy (okres Praha-východ) a okresní město Beroun. Ve všech případech šlo o obce geograficky blízké Praze. Vyjádříme-li přírůstek obyvatel meziobecním stěhováním v přepočtu na tisíc obyvatel dané obce, z uvedených deseti obcí bylo saldo vnitřního stěhování nejvyšší ve Vysokém Újezdu (91 ‰) a v Chýni (49 ‰) [11] .

V průběhu samotného roku 2024 byly nejvyšší absolutní přírůstky obyvatel vnitřním stěhováním (tab. 6.10) zaznamenány ve větších sídlech, konkrétně v krajských městech Zlín (365 osob) a Olomouc (346 osob), dále v okresním městě Kladno, v krajském městě Plzeň a v okresním městě Mladá Boleslav. V kontextu posledního desetiletí byly však takové přírůstky v těchto městech výjimečné (ve většině předešlých let nabývalo jejich saldo vnitřního stěhování záporné hodnoty) a v relaci k celkovému počtu obyvatel nebyly nikterak vysoké (do 5 ‰).

Zhruba třetina obcí během posledního desetiletí 2015–2024 obyvatele vnitřním stěhováním v úhrnu ztratila.

Největší absolutní úbytek vnitřním stěhováním (tab. 6.11) zaznamenala (nej)větší města, konkrétně Brno (−15,6 tisíce), Ostrava (−13,4 tisíce) a Praha (−10,2 tisíce). S odstupem pak čtvrtý nejhlubší byl úbytek obyvatel vnitřním stěhováním v Havířově (−4,9 tisíce) a pátý v Karviné (−4,1 tisíce). Další pětice obcí s absolutně největším úbytkem (se saldem –3,9 až –2,9 tisíce v každé) pak zahrnovala města Ústí nad

Labem, Frýdek-Místek, Pardubice, Liberec a Mladá Boleslav. V rámci uvedené desítky byl úbytek obyvatel vnitřní migrací v přepočtu na tisíc obyvatel největší v Karviné (−8 ‰ za desetileté období) [12] , dále v Havířově a v Mladé Boleslavi (−7 ‰) a ve Frýdku-Místku (−6 ‰), naopak nejméně výrazný v Praze (−1 ‰).

Tab. 6.10 Obce s nejvyšším saldem vnitřního stěhování v letech 2015–2024

Pořadí a obec (okres) Úhrn 2015–2024 2015   2019   2020   2021   2022   2023   2024  
Podle úhrnu z let 2015–2024 1. Chýně (okr. Praha-západ) 2. Králův Dvůr (okr. Beroun) 3. Horoměřice (okr. Praha-západ) 4. Říčany (okr. Praha-východ) 5. Milovice (okr. Nymburk) 6. Jesenice (okr. Praha-západ) 7. Brandýs nad Labem- Stará Boleslav (okr. Praha-východ) 8. Vysoký Újezd (okr. Beroun) 9. Nehvizdy (okr. Praha-východ) 10. Beroun Podle salda z roku 2024 1. Zlín 2. Olomouc 3. Kladno 4. Plzeň 5. Mladá Boleslav 1 798 1 707 1 232 1 230 1 204 1 191 1 086 1 069 1 026 909 -1 068 -1 079 -986 -2 057 -2 916   67 260 85 193 34 322 135 19 152 -21 -4 5 -144 221 -394   256 172 117 167 60 136 -16 115 108 60 -107 -191 -185 -79 -526   293 161 148 153 37 216 99 184 49 222 -192 -206 -444 -454 -554   194 156 80 116 222 58 44 231 42 174 -431 -444 -499 -755 -347   165 124 338 113 168 -12 126 138 109 49 -186 -127 -198 -645 -296   64 88 189 68 83 182 136 85 -34 316 -110 38 316 189 288   72 -47 55 88 147 -69 149 185 -14 124 365 346 292 227 226  

V posledním sledovaném roce 2024 byl úbytek obyvatel vnitřní migrací jednoznačně největší v Brně (−1 340) a v Ostravě (−1 230) a pak v Praze (−949), první trojice tak byla ve shodě s úhrnem celého desetiletí. Čtvrtý nejhlubší byl v roce 2024 úbytek obyvatel vnitřním stěhováním v České Lípě (−567) a pátý v Přerově (−481; viz poznámka pod tab. 6.9).

Tab. 6.11 Obce s nejnižším saldem vnitřního stěhování v letech 2015–2024

Pořadí a obec Úhrn 2015–2024 2015   2019   2020   2021   2022   2023   2024  
Podle úhrnu z let 2015–2024 1. Brno 2. Ostrava 3. Praha 4. Havířov 5. Karviná 6. Ústí nad Labem 7. Frýdek-Místek 8. Pardubice 9. Liberec 10. Mladá Boleslav Podle salda z roku 2024 1. Brno 2. Ostrava 3. Praha 4. Česká Lípa 5. Přerov -15 644 -13 377 -10 217 -4 928 -4 143 -3 971 -3 142 -3 077 -2 930 -2 916 -15 644 -13 377 -10 217 -2 811 -2 531   -1 748 -1 313 -73 -781 -580 -307 -115 -302 222 -394 -1 748 -1 313 -73 -90 -202   -1 878 -1 202 -1 937 -450 -515 -328 -411 -8 -359 -526 -1 878 -1 202 -1 937 -292 -208   -1 679 -1 842 -1 757 -425 -291 -400 -240 -440 -500 -554 -1 679 -1 842 -1 757 -281 -251   -2 301 -2 019 -2 642 -564 -383 -558 -453 -530 -505 -347 -2 301 -2 019 -2 642 -408 -233   -1 568 -1 516 -4 139 -367 -153 -499 -448 -516 -458 -296 -1 568 -1 516 -4 139 -312 -279   -1 336 -453 247 -288 -232 -682 -271 -395 -496 288 -1 336 -453 247 -110 -102   -1 340 -1 230 -949 -452 -347 -308 -102 35 -66 226 -1 340 -1 230 -949 -567 -481  


[1] Údaje o stěhování přebírá Český statistický úřad ze dvou informačních systémů spravovaných Ministerstvem vnitra. Zdrojem dat o stěhování českých občanů je Informační systém evidence obyvatel (ISEO), pro data o stěhování cizích státních občanů pak Cizinecký informační systém (CIS).

[2] Nižší počet imigrantů v roce 2020 z velké části souvisel s protiepidemickými opatřeními proti šíření covidu-19 (omezenou možností stěhování).

[3] Bližší informace o podmínkách udělení a zachování dočasné ochrany lze najít na https://frs.gov.cz/docasna - ochrana/ . 48 Měsíční počty jsou zveřejněny v časových řadách na DataStat: Tabulka Počet a pohyb obyvatel od roku 1992 -   měsíční absolutní údaje .

[4] U vystěhovalých, na rozdíl od přistěhovalých, platila převaha mužů ještě roku 2022, neboť uprchlická vlna statistiku emigrace v roce 2022 ještě neovlivnila (viz poznámka pod tabulkou 6.1).

[5] ) výpočet z absolutních počtů vystěhovalých podle jednotek věku Pozn.: Barvou a tučně jsou označeny nejvyšší počty v daném roce.

Z pohledu pětiletých skupin se věková struktura vystěhovalých z Česka po vypuknutí války na Ukrajině nezměnila tak výrazně jako u přistěhovalých. Podobně jako v předchozích letech zůstaly nejvyšší počty vystěhovalých ve skupinách produktivního věku mezi 20. a 40., resp. 45. rokem života, dříve však mívaly tyto nejčetnější věkové skupiny emigrantů obvykle vyšší podíl na úhrnu. Poslední dva roky totiž vzrostla váha mladých mezi 10 a 20 lety věku, resp. i celková váha dětské složky.

[6] Tento vývoj pravděpodobně odráží navyšování ročních kvót pro Filipíny v Programu kvalifikovaný zaměstnanec (který je realizován pro zrychlený a zjednodušený příjem pracovníků z vybraných zemí). S účinností od 1. 11. 2022 došlo k navýšení roční kvóty pro Filipíny o 300 míst na 2 300, v roce 2024 činila roční kvóta již 5 300 osob.

[7] V reakci na vypuknutí války na Ukrajině došlo k omezení vízových služeb pro občany Ruska (a Běloruska). To se projevilo velkým úbytkem přistěhovalých občanů Ruska do Česka. V roce 2023 se jejich počet snížil o tři čtvrtiny (z 3,3 tisíce na 822) a v roce 2024 dále poklesl na 525. Bylo jich vůbec nejméně od roku 2001, kdy se začaly osoby s dlouhodobým pobytem zahrnovat do statistiky zahraničního stěhování.

[8] Pravděpodobně v důsledku vyššího počtu evidovaných vystěhovalých jakožto následek implementace novely zákona o pobytu cizinců z roku 2019.

[9] O rok dříve, v roce 2023, přibylo případů vnitřního stěhování 15–19letých osob meziročně dokonce o 71 % (při celkovém nárůstu objemu o 18 %). Za nárůstem stáli občané Ukrajiny.

[10] Mezi lety 2022 a 2023 vzrostla míra vnitřního stěhování 18letých z 19 až na 37 ‰.

[11] V rámci všech obcí byla hrubá míra salda vnitřního stěhování za období let 2015–2024 nejvyšší pro Radkovu Lhotu (128 ‰) v okrese Přerov (sídlo domova pro seniory) a obec Polerady (105 ‰) v okrese Praha-východ (zázemí Brandýsa nad Labem-Staré Boleslavi). V absolutním počtu šlo o salda čítající 264 resp. 439 osob za daných deset let.

[12] Podobný nebo ještě hlubší relativní úbytek obyvatel (hrubá míra vnitřního stěhování <= −8 ‰) zaznamenaly z měst nad 10 tisíc obyvatel také Mariánské Lázně (−9,3 ‰ za období 2015–2024), Bruntál (−9,0 ‰) a Třebíč (−8,0 ‰).


Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Út 12:13  GER: Zklamal německý maloobchod Research (Česká spořitelna)
Út 11:57  CZE: PMI nečekaně vysoko (3.11.2026) Research (Česká spořitelna)
Út 11:00  SEPA: Europe’s unsung hero ECB (ecb.europa.eu)




X 

Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2026

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688