Lukáš Kovanda, Ph.D. (Trinity Bank)
Investice  |  11.06.2025 10:08:48

USA a Čína se přetahují o prvky vzácných zemin a o čipy, všechno ostatní je druhořadé. Kdo co potřebuje více?

Potřebuje Čína více pokročilé čipy a související technologie, nebo Spojené státy prvky vzácných zemin? Odpověď na tuto otázku do značné míry určí, jak dopadnou probíhající jednání představitelů dvou největších světových ekonomik a trvalém smíru v obchodním vztahu a jeho podmínkách.

Zatím se zdá, že USA a Západ obecně potřebují více prvky vzácných zemin. Alespoň tedy více, než předpokládaly.

V Londýně se nyní po dvoudenním jednání zástupci USA a Číny dohodli, že toky strategicky citlivé produkce obnoví. Dohodu však ještě musí posvětit americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching. Což může být oříšek.

Teprve s přikývnutím obou hlav států bude zažehnáno riziko, že se zbortí křehký květnový ženevský konsensus a obě země na sebe opět začnou uvalovat cla v trojciferných procentuálních hodnotách, která prakticky ruší jejich veškerý vzájemný obchod.

Výsledkem londýnských jednání má být závazek Číny uspíšit dodávky prvků vzácných zemin, které jsou kritické z hlediska amerického – a obecně západního – automobilového či obranného průmyslu. Washington na oplátku zmírní své restrikce na vývoz pokročilých čipů a souvisejících technologií.

Trhy však londýnské ujednání nechává vlažné. Investoři si uvědomují jeho křehkost i to, že jej příslušní prezidenti mohou „zaříznout“. I když obchodní vyjednávání mezi USA a Čínou se týká celé škály položek a dalších aspektů vzájemného vztahu, fakticky jde hlavně o přetahovanou stran právě pokročilých mikročipů a prvků vzácných zemin. Přístup k těmto položkám – a jeho rozsah – může do budoucna poskytnout oběma rivalům klíčovou výhodu nad protistranou.

Západní autoprůmysl, včetně evropského, v posledních týdnech doslova panikaří kvůli výpadkům a omezením ve vývozů prvků vzácných zemin v podání Pekingu. Je možné, že tento tlak zásadně přispěl k londýnským ústupkům Washingtonu. Protože to, že Spojené státy jsou nyní ochotné zmírnit vývozní omezení v oblasti mikročipů, představuje vskutku zásadní ústupek. Mikročipy totiž mocně přispějí k dalšímu rozvoji čínských vojenských technologií a kapacit.

Zdá se tedy, že Západ čínské prvky vzácných zemin potřebuje opravdu naléhavě. Naléhavěji, než Trumpova administrativa předpokládala.


Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank

TRINITY BANK

Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.

Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.

Více informací na: www.trinitybank.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688