Americká inflace v květnu zrychlila, cla se ale zatím podepisují jen mírně (Ranní zpráva z finančního trhu)
Inflace v USA podle nás v květnu mírně zrychlila, a to jak celková, tak i její jádrová složka na 2,5 %, resp. 2,9 % y/y. Od května budou inflační data postupně více reflektovat proinflační dopady cel do spotřebitelských cen. Tlaky by měly pramenit z cen zboží, nepřímo by se cla měla ale projevit i ve službách, byť jen omezeně. Proinflační působení cel by mělo být spíše dočasného rázu, nicméně vnímáme i riziko déle trvajících zvýšených cenových tlaků. Nejistota kolem cel bude pravděpodobně doprovázená vyšší kolísavostí inflačních dat v dalších měsících. V eurozóně bude dnes zveřejněn aktualizovaný ukazatel mzdového vývoje od ECB, který dosud indikoval zmírňování jejich růstu.
Inflace v USA začne více reflektovat dopady celních bariér.
Americká inflace by postupně měla reflektovat vliv cel, která by ji měla v dalších měsících tlačit nahoru. Nejistota kolem jejich dopadu a aplikace ale také znamená vyšší kolísavost inflačních čísel v nadcházejících měsících. V květnu podle nás tamní spotřebitelské ceny vzrostly o 0,2 % m/m (stejně jako v dubnu). V meziročním vyjádření tak inflace v květnu dosáhla 2,5 %. Jádrová inflace zřejmě o desetinu zrychlila na meziměsíční i meziroční bázi na 0,3 % m/m, resp. 2,9 % y/y. Květnová inflace v USA odráží několik protichůdných faktorů. Ceny pohonných hmot klesly o 2,7 % m/m, zatímco ceny potravin lehce narostly o 0,2 % m/m. Inflace v oblasti bydlení zůstává relativně zvýšená, postupně by se ale měla dále snižovat k předpandemické míře růstu kolem 3-3,5 % y/y. Meziměsíčně v květnu podle nás dosáhla 0,3 % po nárůstu o 0,4 % v dubnu.
Dopady cel budou v dalších měsících odrážet ceny zboží, například kategorie nábytku, oblečení, automobilů či rekreačního zboží. Přestože jsou některá cla v platnosti již od února, viditelný dopad do americké inflace zatím nepozorujeme. Počínaje květnem by je ale inflační data měla více reflektovat skrze zvyšující se dynamiku cen zboží. Cla by ovšem měla cenové tlaky v americké ekonomice zvýšit jen dočasně. Nicméně vyvolávají také riziko delšího období zvýšené inflace, což by zásadně ovlivnilo trajektorii sazeb amerického Fedu a efektivně tak odložilo uvolňování měnové politiky. Celkově kolegové z SG očekávají, že by se inflace po dočasném proinflačním působení cel měla stabilizovat v rozmezí 2-2,5 % v letech 2026 a 2027. Prostor pro snižování sazeb Fedu v druhé polovině roku tak stále vidíme jako otevřený.
Česká koruna po inflačních číslech zůstává poblíž silné úrovně.
Finální odhad české květnové inflace potvrdil předběžný údaj ve výši 2,4 % y/y a 0,5 % m/m, zároveň potvrdil obavy ohledně zrychlování jádrové složky, které vyvolal předběžný odhad. Jádrová inflace v květnu zrychlila z dubnových 2,6 % y/y na 2,8 %. Významný vliv na to mělo i nadále imputované nájemné, které v květnu zaznamenalo nárůst o 4,6 % y/y, přičemž meziměsíční dynamika se oproti dubnu zdvojnásobila na 0,8 % m/m. To reflektuje rychle oživující realitní trh. Inflační data tak mohou snižovat šanci na další pokles sazeb ČNB v nejbližších měsících. Obecně prostor pro uvolnění měnové politiky v letošním roce ale stále spatřujeme s ohledem na vliv přísné měnové politiky, nižší ceny energií a negativní dopady zpomalení domácí ekonomiky. Více jsme psali zde: https://bit.ly/CPI_May25_CZ.
Předstihové indikátory sentimentu v eurozóně i USA překvapily pozitivním směrem. Důvěra investorů Sentix se překlopila do pozitivních hodnot na 0,2 b., když tržní konsensus očekával pouze zlepšení z -8,1 b. na -5,5 b. Důvěra malých podniků v ekonomiku dle NFIB v USA se v květnu zlepšila na 98,8 b. (vs oček. 96,0 b.) a částečně tak kompenzovala pokles od začátku roku.
Česká koruna od minulého týdne po inflačních číslech čerpá podporu ze snížení sázek na pokles sazeb ČNB na nejbližších zasedáních, když korunové tržní úrokové sazby jsou oproti minulému týdnu vyšší o zhruba 20 bb. Tomuto sentimentu nahrával i guvernér Michl ve svých včerejších odpoledních vyjádřeních, kde konstatoval, že klíčová sazba může na 3,5 % setrvat delší dobu. Česká koruna setrvává poblíž 24,80 CZK/EUR, což je nejsilnější úroveň za téměř rok. Ostatní středoevropské měny ale včera měly tendenci více zpevňovat. Maďarský forint a polský zlotý vůči euru posílily o 0,2-0,4 %. Americký dolar včera se bez výraznějšího impulsu obchodoval v úzkém rozmezí 1,138-1,145 USD/EUR.
Investiční bankovnictví Komerční banky
Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.
Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Jen, Japonský jen JPY, kurzy měn
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- Dvouletá inflace - celková inflace za 24 měsíců
- Dolar, Americký dolar USD, kurzy měn
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- Směnárny Praha koupě, prodej americký dolar USD
- Akcie USA - americké akcie
- Anglické jednotky délky, americké jednotky délky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Stříbro - výkupní a prodejní ceny, zprávy, investiční stříbro
Prezentace
16.06.2025 Když jsou trhy jako rozbouřené vody, zakotvěte v
16.06.2025 Kooperativa nabízí fixaci ceny pojištění…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Meta staví na jádru: Nová éra energetické strategie technologických gigantů
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, Citfin
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři