Radomír Jáč (Generali Investments)
Makroekonomika  |  10.06.2025 14:25:18

Detailní statistika inflace za letošní květen potvrdila, že meziroční růst spotřebitelských cen v české ekonomice zrychlil z dubnových 1,8 % na 2,4 %

Tahounem růstu byly ceny potravin, alkoholu a tabáku, ale také náklady na bydlení a položky spadající do jádrové inflace.

ČNB ve své prognóze prezentované počátkem května očekávala květnovou meziroční inflaci na úrovni 2,3 %, zatímco finanční trh původně pro květen očekával nárůst inflace na 2,0 %.

S tím, jak ale dubnová meziroční inflace na úrovni 1,8 % vyšla pod odhadem ČNB, tak lze konstatovat, že květnová dynamika cenového růstu byla silnější, než centrální banka očekávala.

Data o květnové inflaci zapadají do mozaiky argumentů pro stabilitu úrokových sazeb na měnovém zasedání ČNB, jež se bude konat 25. června.

Meziroční inflace v květnu dle detailních dat vzrostla z 1,8 % na 2,4 %, v souladu s předběžným odhadem, a překonala tak původní očekávání finančního trhu.

Zrychlení meziročního cenového růstu bylo v květnu patrné napříč většinou hlavních skupin ve spotřebním koši.

Důležitou zprávou nicméně je, že se meziroční růst spotřebitelských cenčeské ekonomice od počátku loňského roku drží v pásmu inflačního cíle centrální banky, jež je definováno v rozmezí 1,0 % až 3,0 %, a v tomto pásmu by se inflace měla držet i v dalších měsících a čtvrtletích.

Meziroční cenový růst zrychlil zejména v případě potravin, a tabáku a alkoholických výrobků.

Mírně se ale zrychlil cenový růst také v případě nákladů na bydlení, kde se mj. mírně zpomalil meziroční pokles cen elektřiny a zemního plynu a zrychlil se růst imputovaného nájemného.

Meziroční růst se zrychlil také například v případě rekreace a kultury či u bytového vybavení.

Mírně se naopak prohloubil meziroční pokles cen pohonných hmot.

 

U jádrové meziroční inflace lze pro květen očekávat nárůst z dubnové úrovně, jež činila 2,6 %.

Finální květnová statistika potvrdila zrychlení meziročního růstu cen ve službách: z dubnových 4,7 % na 4,9 % v květnu.

V případě cen zboží se meziroční růst v květnu zrychlil z 0,2 % na 0,9 %.

Údaj o jádrové inflaci, která v rámci všech indikátorů vývoje spotřebitelských cen zřejmě nejlépe mapuje domácí cenové tlaky, ČNB teprve zveřejní v průběhu dneška.

ČNB ve své prognóze prezentované počátkem května očekávala jádrovou inflaci pro letošní 2. čtvrtletí na úrovni 2,7 % poté, co v prvním čtvrtletí činila meziroční jádrová inflace 2,5 %.

 

Celková meziroční inflace v květnu vzrostla ze svého více než sedmiletého minima 1,8 %, dosaženého v dubnu, na úroveň 2,4 %, v souladu s předběžným údajem, jenž byl reportován minulý týden.

Pro letošní rok čekáme celoroční průměrnou inflaci na úrovni 2,4 %, což by představovalo stejný celoroční růst spotřebitelských cen jako v roce 2024.

V červnu lze čekat další zrychlení celkové meziroční inflace, zejména v důsledku vývoje cen potravin, pro letošní druhé pololetí ale čekáme, že inflace v řadě měsíců opět klesne do blízkosti úrovně inflačního cíle, tedy mírně nad 2 %.

 

Z pohledu ČNB přinesl květen o něco vyšší inflaci, než centrální banka čekala ve své čtvrtletní prognóze, samotná květnová dynamika růstu cen pak byla poměrně silná.

Pro centrální banku je nevítanou zprávou další zrychlení růstu cen ve službách.

Bankovní rada snížila repo sazbu o čtvrt procentního bodu na 3,50 % na svém zasedání 7. května a pro červen očekáváme sazby beze změny s tím, jak bankovní rada bude chtít vyhodnocovat jak nová datačeské ekonomiky včetně inflace, tak důležité vnější vlivy v čele s vývojem v oblasti obchodních cel.

 

Očekáváme, že ČNB znovu sníží úroky až na svém zasedání v srpnu, kdy bude mít k dispozici čerstvou prognózu vývoje české ekonomiky: repo sazba by v srpnu mohla klesnout o čtvrt procentního bodu na 3,25 %, a poté by úroky české centrální banky mohly zůstat delší dobu stabilní.

Nelze ale zcela vyloučit možnost, že se bankovní rada se snižování úrokových sazeb zastaví již na jejich stávajících úrovních, tedy v případě repo sazby na úrovni 3,50 %, což by znamenalo, že květnové snížení úroků bylo posledním snížením v sérii, jež byla započata v prosinci 2023.

 

Radomír Jáč

hlavní ekonom

Generali Investments CEE

Radomír Jáč

Radomír Jáč

Radomír Jáč působí na kapitálových trzích již dvacet let, a to s praxí na pozici hlavního analytika v předních investičních bankách a asset management společnostech aktivních na středoevropských trzích. Profesně pokrývá makroekonomický vývoj včetně měnové a rozpočtové politiky, vývoj měnových kurzů či výnosů vládních dluhopisů, především ve středoevropském regionu (včetně české ekonomiky) a v eurozóně. Vystudoval VŠE v Praze se zaměřením na hospodářskou a sociální politiku, ekonomické teorie a finanční trhy. Volný čas dělí mezi své nejbližší, běh a literaturu.


Generali Investments CEE, investiční společnost, a.s.

Logo Generali

nabízí individuálním investorům a institucím komplexní produkty a služby v oblasti kolektivního investování a investičního managementu. Spravuje české podílové fondy vedené v českých korunách a irské investiční fondy nabízené v CZK, EUR a PLN. Nabídku přímých investic individuálních investorů do široké škály podílových fondů doplňuje nabídka produktů pravidelného investování, investičních programů a produktů životního cyklu. Mezi hlavní institucionální klienty patří pojišťovací a zajišťovací společnosti a penzijní fondy a současně obhospodařuje aktiva nejvýznamnějších částí Generali CEE Holding B.V. Společnost působí na trhu od roku 1991 a podle údajů Asociace pro kapitálový trh ČR je největším správcem aktiv v České republice. Její aktiva ve správě přesahují 289 mld. Kč. Řadí se tak mezi vedoucí firmy rovněž v regionu střední a východní Evropy.

Generali Investments CEE je součástí skupiny Generali, nezávislé italské finanční skupiny se silnou mezinárodní působností, která vznikla v roce 1831. Skupina Generali patří mezi přední světové pojišťovny s předepsaným pojistným 70 miliard euro (v roce 2016). Ve více než 60 zemích světa zaměstnává 74 tisíc odborníků. Skupina Generali zaujímá vedoucí postavení na trzích západní Evropy. Stále významnější pozici získává v Asii a také v regionu střední a východní Evropy. V 10 zemích tohoto regionu je skupina Generali jedním z předních poskytovatelů pojištění prostřednictvím holdingové společnosti Generali CEE Holding B.V.


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






ERR:
Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688