Kryštof Míšek (Argos Capital)
Makroekonomika  |  10.06.2025 10:35:58

Slábnoucí dolar a konec americké výjimečnosti?

Na první pohled se může zdát, že jde jen o další cyklický výkyv v rámci klasické měnové volatility. Ve skutečnosti ale nejde jen o oslabení měny – jde o oslabení důvěry. Jaké jsou hlavní důvody negativního pohledu na dolar a co to vypovídá o americkém hospodářství?

Za možným oslabováním dolaru stojí několik vzájemně propojených faktorů. Především očekávané zpomalování americké ekonomiky. Po silném postpandemickém oživení se začíná naplno projevovat efekt utažené měnové politiky z předchozích let. Americké domácnosti čelí vyčerpaným úsporám, rostoucím nákladům na služby a slábnoucí poptávce. Firemní investice stagnují. Poslední PMI v průmyslu se pohyboval okolo 48 bodů, značí tedy kontrakci odvětví. A přestože inflace výrazně zpomalila (PCE index byl při posledním měření poblíž cíle banky na úrovni 2,1 % meziročně), Fed již několikrát naznačil, že v roce 2025 může přistoupit ke snižování úrokových sazeb. Tento krok by dolaru, který byl v minulých letech atraktivní právě díky vyšším výnosům, výrazně uškodil.

K tomu přistupuje strukturální problém amerických financí: rostoucí deficit, zadlužení přesahující 100 % HDP a opakující se politické šarvátky ohledně navýšení dluhového stropu. I když Scott Bessent prohlásil, že „USA nikdy nezbankrotují“, realita je taková, že důvěra trhů v americký fiskální systém dostává trhliny. Zvláště když zvyšování dluhového limitu není výsledkem konsenzuální fiskální politiky, ale součástí kontroverzních návrhů – například Trumpovy daňové reformy.

Jedním z nejpřesvědčivějších signálů oslabené důvěry v americkou budoucnost je chování největších světových investorů. Místo dlouhodobých amerických dluhopisů, které byly po desetiletí považovány za "bezpečný přístav", se mnozí přesouvají ke krátkodobému dluhu. Důvod? Menší riziko kolísání sazeb, ale také nižší expozice vůči potenciálně zhoršujícím se makroekonomickým podmínkám USA. Dlouhodobé americké obligace – kdysi základ portfolia každého suverénního fondu – už nejsou tím, čím bývaly. To má i symbolický význam. Dluhopisy nejsou jen nástrojem financování, ale také měřítkem důvěry. Když investoři nechtějí držet desetiletý americký dluh, říkají tím: „Nevěříme, že za deset let bude Amerika stejně silná jako dnes.“ Takový signál má potenciál redefinovat globální kapitálové toky. Ve stínu těchto ekonomických změn se pomalu, ale jistě mění i geopolitická realita. Dolar dlouhodobě sloužil jako hlavní měna pro mezinárodní obchod, rezervní aktiva a ropné transakce (tzv. petrodolarový systém). Jenže mnohé státy – od Číny přes Rusko až po Brazílii nebo Írán – už řadu let budují paralelní platební infrastrukturu. Zavádějí měnové swapy, zúčtování v národních měnách nebo zvažují digitální alternativy k dolaru.

Zatímco donedávna šlo spíše o politická gesta, dnes začíná de dolarizace dávat ekonomický smysl. Nahrávají tomu i obchodní války, které USA po světě vedou.  Od konce druhé světové války byla americká měna synonymem důvěry, stability a globálního vedení. To se však může změnit. Pokud bude dolar dál ztrácet na hodnotě a Spojené státy budou čelit kombinaci zpomalení růstu, fiskální nestability a geopolitické polarizace, nelze vyloučit, že víra v dolar bude převážně slábnout.

Argos Capital – Partner pro investice do komodit

Máme dlouholeté zkušenosti s obchodováním na kapitálových trzích. Nabízíme služby zahrnující přístup k akciovým a komoditním trhům. Díky spolupráci s předním světovým brokerem, společností Interactive Brokers LLC zajišťujeme přístup na trhy po celém světě. Samozřejmostí je profesionální přístup na individuální bázi, který se přizpůsobí potřebám klienta, jeho rizikovému profilu a investičním cílům.

Více informaci na: www.argoscapital.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:

Út 17:00  V roce 2024 došlo k růstu státního dluhu ze 40,8 % na 42,0 %, tj. MF ČR (Ministerstvo financí ČR)
Út 16:31  Komise navrhuje opatření k oživení sekuritizačního rámce EU ec.europa.eu (Evropská komise)
Út 16:20  Průmyslová výroba USA zpomalila v květnu o 0,2 % m/m ČSOB-Dealing (ČSOB-Dealing)
Út 15:00  European Statistical Monitor: June edition Eurostat (Eurostat)





Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688