Lenka Rutteová (Bezvafinance)
Finanční rady  |  09.06.2025 12:14:37

ČNB požaduje jiná pravidla odměňování finančních poradců. Pomůže to klientům?

Podle evropské legislativy nemají investiční poradci dostávat jen provize z prodaných produktů, ale i pevný měsíční plat. Nové licence vydává ČNB jen těm, kdo pravidlo dodržují. Poradenské firmy nesouhlasí, legislativu si ČNB prý jen špatně vyložila.

Co se mění a proč

Dosud fungovalo investiční poradenství jednoduše: poradce prodal klientovi investiční produkt a dostal za to provizi od firmy, která produkt vydala. Čím více prodal, tím více vydělal. ČNB nyní říká, že tohle vytváří střet zájmů – poradce totiž může doporučit produkt, který mu přinese vyšší provizi. Přínos pro klienta proto neřeší.  

To je důvod, proč banka požaduje, aby poradci dostávali také pevný plat. Ten by pokryl jejich základní životní potřeby. Nejde o symbolickou částku – měla by tvořit podstatnou část jejich příjmu. Provize, které mohou vyvolávat konflikt zájmů, zůstanou, ale nebudou už jediným zdrojem peněz.

Jak to funguje jinde ve financích

Důležité je pochopit rozdíl mezi různými typy finančních produktů:

  • doplňkové penzijní spoření (DPS) – zde už ČNB přísnou regulaci zavedla, poradci nesmějí brát příliš vysoké provize

  • ostatní investiční produkty, včetně DIP – zatím mají poradci volnější ruce, přičemž někteří klienti platí i tzv. předplacené poplatky, které jsou pro ně nevýhodné

  • pojištění a hypotéky – zde zůstává provizní systém (zatím) beze změny.

Tématu se věnovaly například i Hospodářské noviny. Podle jejich zjištění zaznívají obavy, že tahle nerovnost může vést k situaci, kdy poradci budou raději nabízet pojištění nebo hypotéky místo investic. Anebo se investiční trh překlopí do „tipařiny“. Takzvané tipaře totiž finanční trh také odměňuje provizemi, ale na rozdíl od poradců tipaře nikdo nereguluje.

Kdo je proti a proč

Firmy zastoupené ČASF vedou intenzivní diskusi s ČNB a snaží se dosáhnout revize současného stanoviska, které považují za neopodstatněné a škodlivé pro trh. Zároveň jsou připraveny využít všech dostupných právních prostředků, aby ochránily své ekonomické zájmy a zabránily negativním dopadům na trh a klienty,“ uvedl pro HN Marek Černoch, výkonný ředitel ČASF.

A dodal, že „Tato evropská regulace se přímo nevztahuje na investiční zprostředkovatele. Podle právního výkladu ČASF by aplikace těchto pravidel vyžadovala explicitní odkaz v českém zákoně, což se nestalo.“

Riziko "tipařů"

Odborníci upozorňují na jeden, dle jejich názoru možný, vedlejší efekt. Pokud se investiční poradenství zdraží nebo omezí, lidé se mohou obrátit k takzvaným tipařům. Ti nejsou pod dohledem ČNB a často nabízejí velmi rizikové produkty za vysoké provize. Na rozdíl od licencovaných poradců pro ně neplatí žádná pravidla.

Hrozí, že zejména menší firmy začnou méně využívat poradců a více tipařů,“ řekla pro HN Michala Janatová, nezávislá finanční poradkyně.

Jiní experti však současný stav pozitivně nevnímají. „Provize se samozřejmě promítají do poplatků, které jsou investorům strhávány z jejich investic. Problémem je, že mnoho lidí vůbec netuší, jaké poplatky platí a jak vysokou odměnu investiční poradci dostávají. Regulace finanční odměny poradců je proto žádoucí zejména u státem podporovaných produktů, jako je doplňkové penzijní spoření nebo dlouhodobý investiční produkt,” řekl pro Kurzy.cz Dušan Šídlo, hlavní analytik společnosti Orbi, která provozuje stejnojmennou finančně-poradenskou aplikaci, která nabízí rovněž investování. 

Nejde ovšem jen o podobu a výši finanční odměny, ale také o její transparentnost. „Lidé mají dle mého názoru právo vědět, kolik a za co konkrétně investičním poradcům platí. Jaká je finanční odměna za sjednání investičního produktu? Jaká je odměna za investiční službu a za následnou péči investičního poradce? Co tato péče zahrnuje? Je smluvně garantovaná?  Díky moderním technologiím mohou dnes lidé investovat výrazně levněji – například prostřednictvím některých mobilních aplikací, které umožňují sjednat investice bez drahých prostředníků. Každý klient má na výběr a může si na základě svých znalostí a preferencí zvolit cestu, která mu nejvíce vyhovuje,“ dodává Šídlo. 

Jak se opatření promítne ke klientům? Pozitivně i negativně

Pro klienty může mít opatření různé dopady, protože jako spousta jiných, i tohle je dvousečná zbraň:

Pozitivní dopady může mít pokles motivace poradců prodávat drahé (a nevýhodné) produkty, celkově by jejich doporučení měla mít vyšší punc objektivity. Mělo by se snížit riziko, že vám poradce "podstrčí" nevýhodný produkt.

A co ta negativa? Poradenství se může zdražit a snížit se počet aktivně fungujících firem a poradců. Noví kandidáti na poradenství by ve výsledku mohli zůstat jen u tipařiny. 

Jak opatření funguje v praxi

ČNB tvrdí, že pravidlo platí už od května 2024 na základě jejího výkladu evropských předpisů. Zatím ale firmy pouze upozorňuje a posílá jim výtky. Pokuty ještě neudělila, ale může k nim přistoupit. Nové poradenské společnosti už teď nedostanou licenci, když fixní odměny zavedené nemají.

Celá situace podle odborníků připomíná starší spor o předčasné splácení hypoték, kdy ČNB prosadila svůj výklad proti vůli bank, a nakonec ji podpořily i soudy.

ČNB se vyjádřila jasně: „Ze zveřejněného stanoviska jednoznačně vyplývá, že evropská regulace se vztahuje i na investiční zprostředkovatele právě na základě úpravy v českém zákoně o podnikání na kapitálovém trhu. Dává to smysl i věcně: jejich vázaní zástupci čelí stejnému riziku střetu zájmů, jako zaměstnanci obchodníků s cennými papíry. Tato regulace je jedním, nikoliv jediným prvkem opatření, která brání riziku prodeje nekvalitních produktů jen kvůli provizím. Proto je předpisy EU požadován vyvážený poměr fixní a variabilní odměny. Není přitom na ČNB, aby hodnotila správnost této regulace. To je otázka spíše pro politiky. ČNB musí ctít a aplikovat platné předpisy. Pokud by tak nečinila, sama by porušovala zákon,“ říká mluvčí ČNB Petra Vlčková.

Jak se situace vyvine? Může se stát, že budou muset rozhodnout až soudy.

Lenka Rutteová

Lenka se zaměřuje na projekty v oblasti podpory finanční gramotnosti, zejména v osobních financích. Tématy, kterým se věnuje, jsou zejména půjčky, spoření, banking, kolektivní investování, či pojištění, zkrátka vše, v čem by se měl běžný občan být schopen (po finanční stránce) zorientovat. Během doktorátu na EkF VŠB-TU Ostrava a po jeho získání působila jako odborný asistent na téže fakultě, po mateřských dovolených se již plně věnuje psaní textů převážně z oblasti financí. Potkáte ji v magazínech zaměřených na finanční gramotnost, například na Hyperfinance.cz.


Bezvafinance s.r.o.

Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.

Více informací na https://www.bezvafinance.cz/

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






ERR:
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688