Drahé štěstí: Kolik stojí dítě a jak pomáhá stát?
Být rodičem je pro mnoho lidí naplněním životního snu. První krůčky či slova se vryjí do paměti na celý život a každý dětský úsměv dokáže rozzářit i ten nejnáročnější den. Děti přináší do života mnoho radosti, ale také promění každodenní realitu – časovou, psychickou i finanční. V době, kdy ceny rostou rychleji než výplaty, se tak čím dál častěji objevuje otázka: jak zvládnout péči o dítě nejen emočně, ale i s rozumným rozpočtem?
Jaké jsou výdaje na děti?
Výdaje na děti závisí na mnoha okolnostech, jako je životní styl a finanční možnosti rodiny, místo bydliště a další. Tyto náklady se v průběhu let mění – jiné jsou v kojeneckém věku, jiné během školní docházky a opět jiné v dospívání. Podle různých studií se průměrné náklady na jedno dítě v České republice do jeho 18 let pohybují kolem 1,5 až 2 milionů korun.
Největší část rodinného rozpočtu často tvoří náklady spojené s bydlením, protože s příchodem dítěte do rodiny je nutné pořídit větší prostor, či udělat úpravy domácnosti. Dále jsou to výdaje na stravu, které rostou spolu s dítětem, a samozřejmě školní potřeby – od učebnic, přes pomůcky až po školní obědy. Nezanedbatelné jsou také náklady na volnočasové aktivity, jako jsou sportovní kroužky, hudební lekce či zájmové kroužky, které pomáhají dítěti rozvíjet jeho talent a osobnost.
A jak s péčí o dítě pomáhá stát?
Stát poskytuje rodičům finanční pomoc v podobě různých dávek a daňových úlev, které mají zmírnit náklady spojené s výchovou dětí.
Pro orientační výpočet výdajů na výchovu dětí a státních rodičovských dávek můžete využít naší kalkulačky.
Zdroj kalkulačky:Kurzy.cz, licence CC-BY (uveďte autora)
Mateřská
Peněžitá pomoc v mateřství (PPM), známá jako „mateřská“, je dávka nemocenského pojištění určená k náhradě příjmu v období péče o novorozené dítě. Na mateřskou může nastoupit matka 6 až 8 týdnů před plánovaným porodem – přesný termín si volí sama. Nárok mají nejen matky, ale i otcové nebo jiné pojištěné osoby, které převzaly dítě do péče na základě rozhodnutí příslušného orgánu. Dávka znamená finanční zajištění rodiče v době, kdy nemůže kvůli péči o dítě pracovat.
Při výpočtu PPM se vychází z hrubé mzdy za 12 měsíců před nástupem na dávku. Pokud žena otěhotní podruhé, využije se výpočet pro předchozí PPM, je-li výhodnější (pokud žena nepracovala, či měla nižší příjem). To platí, pokud je zaměstnána u stejného zaměstnavatele a nastoupí na PPM do 4 let věku prvního dítěte. Výše dávky se pouze upraví podle redukčních hranic platných pro daný rok.
Porodné
Porodné je jednorázová dávka poskytovaná rodinám při narození nebo převzetí dítěte do péče. Náleží maximálně dvakrát a jeho výše je 13 000 Kč na první dítě a 10 000 Kč na druhé. Nárok na porodné mají jen rodiny, jejichž čistý příjem v předchozím čtvrtletí nepřesáhne 2,7násobek životního minima. Do tohoto příjmu se nezapočítává přídavek na starší děti. Lze požádat nejdříve v den porodu a nejpozději zpětně do jednoho roku od porodu (případně převzetí dítěte do péče).
Rodičovský příspěvek
Rodičovský příspěvek je podpora pro rodiče pečujícího o dítě do 3 let. Nárok na něj mají všichni rodiče bez ohledu na výši příjmů. Výši měsíčního příspěvku si určují sami s podmínkou maximální výše, která se odvíjí od předchozích příjmů a končí na částce 57 060 Kč. Rodiče, kteří předtím na mateřskou nedosáhli (např. studentky, OSVČ, nezaměstnané), mohou pobírat maximálně 13 000 Kč měsíčně. Výši příspěvku je možné měnit každé tři měsíce.
Příspěvek náleží jednomu z rodičů, a lze ho čerpat i při studiu nebo práci, pokud je zajištěna péče o dítě jinou dospělou osobou. Nutnou podmínkou je trvalý pobyt rodiče i dítěte v České republice. V případě narození dalšího dítěte původní nárok zaniká, ale zbytek nevyčerpané částky lze vyplatit jednorázově. O rodičovský příspěvek je možno zažádat až tři měsíce zpětně, nejlépe ale návazně na PPM ve čtvrtém měsíci dítěte.
Přídavek na dítě
Přídavek na dítě je státní sociální dávka poskytovaná nezaopatřeným dětem. Nárok na něj vzniká, pokud příjem rodiny nepřesahuje 3,4násobek životního minima. Dávku je možné čerpat od narození dítěte až do jeho 18 let a v případě, že dítě nadále studuje, až do věku 26 let. U nezletilých dětí podávají žádost o přídavek rodiče, u zletilých (18–26 let) si žádost podává dítě samo.
Výše přídavku na dítě se liší podle příjmů a věku dítěte. U dětí do 6 let činí 1 330 Kč měsíčně, u dětí ve věku od 6 do 15 let je to 1 470 Kč a u dětí od 15 do 26 let pak 1 580 Kč měsíčně (tyto částky odpovídají zvýšené výměře přídavku).
O přídavek na dítě lze požádat maximálně tři měsíce zpětně a pro jeho získání i pokračování je nutné každé čtvrtletí doložit příjmy domácnosti.
Příspěvek na bydlení
Příspěvek na bydlení je sociální dávka určená jednotlivcům a rodinám s nízkými příjmy na úhradu nákladů spojených s bydlením. Nárok na něj mají lidé, kteří žijí v Česku, mají zde trvalý nebo dlouhodobý pobyt a platí za bydlení více než 30 % svých příjmů.
Výše příspěvku závisí na příjmech domácnosti a tzv. normativních nákladech, které stanovuje vláda podle typu bydlení, velikosti obce a počtu členů domácnosti. Také o příspěvek na bydlení lze žádat až tři měsíce zpětně a příjmy i náklady je nutné dokládat dvakrát ročně.
Slevy na dani
Poplatník daně má nárok na daňové zvýhodnění na každé vyživované dítě žijící s ním ve společné domácnosti. Může jít o vlastní, osvojené dítě, dítě v náhradní péči nebo dítě partnera. Výše této úlevy na první dítě činí 15 204 Kč ročně, na druhé 22 320 Kč a na třetí a každé další 27 840 Kč ročně.
Zvýhodnění lze uplatnit na děti do 18 let, případně až do 26 let, pokud studují. Pokud se o dítě stará více osob ve stejné domácnosti, může si daňové zvýhodnění uplatnit vždy jen jeden z nich – buď za celé zdaňovací období, nebo v konkrétním měsíci daného roku.
Slevu na manžela/manželku lze uplatnit za každý celý měsíc, kdy se manžel/ka stará o dítě do věku tří let. Celková výše slevy za rok je 24 800 Kč. Podmínkou je, že vlastní příjmy pečujícího manžela/manželky, do nichž se počítá také PPM, nesmí přesahovat 68 000 Kč za daný rok.
Rodičovství přináší mnoho výzev a vyžaduje odpovědnost při plánování. Abychom toto období zvládli projít beze strachu o finance, je dobré mít povědomí o tom, jaké výdaje jsou s výchovou dítěte spojeny a jakou pomoc nabízí stát. Přehled o dávkách a příspěvcích může rodině výrazně ulevit a usnadnit každodenní péči o děti.
Poslední zprávy z rubriky Dávky a příspěvky:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Sleva na dítě 2023: na 1. dítě 15.204 Kč, na 2. dítě 22.320 Kč, na 3. a další dítě 27.840 Kč. Daňové zvýhodnění dle počtu dětí
- Drahé kovy - ceny zlata, stříbra, platiny a palladia
- Nemocenská - kolik a od kdy dostanete?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Mzda za dovolenou 2020 - Kolik dostanete? Záleží na hrubé mzdě a počtu dnů dovolené.
- Starobní důchod - kdy a kolik
- Sociální dávky 2020 - kolik dostanete?
- Výpočet nemocenské - víte, kolik dostanete?
- Kalkulačka předčasného důchodu - o kolik méně?
- Kdy můžete do předčasného důchodu a o kolik peněz přijdete?
- Příspěvky a dávky 2021 - kolik dostanete?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
Prezentace
21.06.2025 Implementace AI nástrojů táhne. Firma Krel…
20.06.2025 iPhone doslova za polovinu. V Česku si…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Voyager: Raketový vstup na burzu a spolupráce s NASA na nástupci ISS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Myš, gazela a slon. Kterou fází své investiční cesty právě procházíte?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, Citfin
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot