Navzdory sankcím: Rusko spouští futures na bitcoinové ETF od BlackRocku
Dnes v pátek 6. června Centrální banka Ruské federace na svém zasedání rozhodne, zda nadále ponechá základní úrokovou sazbu na enormních 21 %. V platnosti je již od konce loňského října, přesto se od té doby inflaci nijak zkrotit nepodařilo. Ceny v Rusku naopak dále zintenzivnily růst. Dle zatím posledních dat z dubna meziročně poskočily o 10,2 %, zatímco například právě ještě loni v říjnu rostly „jen“ o 8,5 %. Naposledy se centrální banka vyjádřila, že dle její prognózy inflace klesne na meziroční 4 % koncem letošního roku. V příštím roce se pak má vrátit k inflačnímu cíli, který má banka nastaven právě na 4 %. Otázkou zůstává realita. Centrální banka, v jejímž čele stojí guvernérka Elvira Nabiullina, každopádně již v květnu dále pootevřela dveře kryptoměnám. Ty jsou v Rusku například zapovězeny k placení za zboží/služby, nově však mohou Rusové zprostředkovaně obchodovat nejznámější Bitcoin skrze futures přímo na Moskevské burze (MOEX). Klíčovou podmínkou centrální banky zůstává, aby dané finanční nástroje byly nedistribuovatelné. Centrální banka totiž nadále varuje finanční instituce a jejich klienty před přímým investováním do kryptoměn, které je tak stále i skrze burzy zapovězeno. Zjednodušeně řečeno, otevřela jen dveře finančním spekulacím navázaných na cenový vývoj kryptoměn.
Vývoj inflace v Rusku za posledních 13 měsíců (meziroční údaje)
Zdroj: tradingeconomics.com
Centrální banka dle svého rozhodnutí zkrátka umožnila finančním institucím nabízet kvalifikovaným investorům finanční deriváty, cenné papíry či digitální finanční aktiva, jejichž výnosy jsou vázány na ceny kryptoměn. Moskevská burza tak tento týden spustila obchodování s futures na známé ETF společnosti BlackRock - iShares Bitcoin Trust ETF (IBIT). Tedy loni v lednu ze strany americké SEC schválené přelomové ETF, které přímo drží Bitcoiny. Jeho spotová cena je veřejně dostupná, v Rusku tak vlastně bez vůle BlackRock začala burza obchodovat navázané futures kontrakty obchodované v ruských rublech. První série kontraktů má expiraci 19. září 2025. Dle stránek burzy bylo jen během dvou dnů otevřeno již přes 161 tis. kontraktů. Včera zobchodovaný objem přesáhl 405 mil. rublů, tj. zhruba 111 mil. korun. Ruští investoři musí každopádně brát v potaz také forex. Jak známo IBIT je obchodován v dolarech.
Daný instrument na burze MOEX, s označením IBU5, měl být zaveden ve snaze diverzifikovat nabídku produktů dostupných ruským investorům, kteří mají omezený přístup ke globálním trhům kvůli sankcím a geopolitickým omezením. Futures na zahraniční ETF je obecně jedním ze způsobů, jak tuto bariéru obejít skrze lokální infrastrukturu (burzu). Například již přes 3 roky tak ruští investoři mohou participovat na vývoji amerických akcií (indexu S&P 500), když se obdobně obchodují futures na SPDR S&P 500 ETF Trust.
Zmínit možno, že za kvalifikovaného investora je v Rusku aktuálně považována osoba disponující majetkem 12 mil. rublů (dříve 6 mil. rublů). Od příštího roku se má limit dále zdvojnásobit na již 24 mil. rublů, tedy v aktuálním přepočtu zhruba 6,5 mil. korun.
Dle aktuálně zveřejněných údajů centrální banky drobní investoři v 1. čtvrtletí zvýšili aktivitu u obchodníků s cennými papíry. Za uvedené období makléřům poslali 471 mld. rublů, což je sice méně než v předchozím čtvrtletí, v meziročním srovnání však dvakrát více. Většina přitéká nadále od bohatých Rusů, resp. právě kvalifikovaných investorů. Navzdory zvýšení investic, růstu trhu v 1. čtvrtletí, přesto oproti konci loňského roku došlo ke stagnaci celkových aktiv drobných investorů u obchodníků na 10,6 bil. rublech. Své sehrálo posílení rublu k zahraničním měnám.
Ruské akcie přišly o letošní zisky
K burze MOEX možno zmínit letošní volatilní vývoj akcií. Dle stejnojmenného hlavního indexu se po pozitivním vývoji ke konci února ocitly až nad 3 300 body, tedy přidávaly přes 15 %. Po pár týdnech však museli naopak bojovat o udržení hranice 2 600 bodů. Aktuálně letos ztrácí necelé procento, když ve čtvrtek index uzavřel u 2 857 bodů.
V oblasti financí se pohybuje od dob kupónové privatizace, tedy přes 30 let. Pracoval na různých pozicích u obchodníků s cennými papíry, aby u nich následně zakotvil především jako analytik. Dlouhodobě své názory prezentuje ve sdělovacích prostředcích. Vyznavač tradičních hodnot kapitalismu, resp. naopak kritik většiny nestandardních zásahů do ekonomik ze strany vlád a centrálních bank.
Kryptoměny, vývoj kurzu za týden
Více zpráv k tématu Bitcoin & Kryptoměny
Poslední zprávy z rubriky Kryptoměny:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Jak koupit Bitcoin, kde koupit Bitcoin – nákup Bitcoinu
- Bitcoinové futures chystá také Nasdaq. Možná budou i ETF, futures vytvářejí potřebnou regulaci
- Rusko navzdory sankcím zvyšuje svoji těžební aktivitu. Celková hloubka jeho ropných vrtů byla loni nejvyšší za uplynulé minimálně více než jedno desetiletí
- Japonsko navzdory sankcím začne poprvé od května odebírat ruskou ropu
- Společnost BlackRock žádá o založení bitcoinového ETF na spotové bázi
- BlackRock chce bitcoinové ETF a Slováci se dočkají nižších krypto daní
- BlackRock spravuje takmer 10 biliónov USD, čaká na Bitcoinové ETF - Výsledková sezóna s XTB (video)
- US Senát schválil nové sankce proti Rusku, Íránu a Severní Koreji; Rusko nařídilo US snížit počet diplomatů
- Rusko vydělává na sankcích proti Rusku
Prezentace
16.06.2025 Když jsou trhy jako rozbouřené vody, zakotvěte v
16.06.2025 Kooperativa nabízí fixaci ceny pojištění…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Meta staví na jádru: Nová éra energetické strategie technologických gigantů
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, Citfin
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři