Pravidla ČNB pro poskytování hypoték zůstávají beze změny
Česká ekonomika se nachází v růstové fázi finančního cyklu. „Transakční aktivita na hypotečním trhu se vrací ke svým dlouhodobým průměrům a růst cen obytných nemovitostí podstatně zrychlil. Nadále proto považujeme za potřebné ponechat nastavení horní hranice ukazatele LTV na hodnotě 80 % (a pro žadatele do 36 let na 90 %),“ řekl po dnešním jednání bankovní rady k otázkám finanční stability člen bankovní rady ČNB Jakub Seidler. Úvěrové ukazatele DTI a DSTI zůstávají i nadále deaktivované, neboť prozatím nedochází k plošnému uvolňování úvěrových standardů bank při poskytování hypoték a související systémová rizika se nezvyšují.
Bankovní rada také hodnotila odolnost bankovního sektoru v kontextu domácího i globálního ekonomického vývoje a rozhodla o ponechání sazby proticyklické kapitálové rezervy na úrovni 1,25 %. Ve svém rozhodnutí zohlednila rozsah cyklických rizik v bilanci sektoru s tím, že ČNB na výhledu jarní prognózy očekává jejich mírné zvyšování, které však současná výše rezervy dostatečně pokrývá. „Případný nepříznivý vývoj ve světové ekonomice a nejistoty v mezinárodním obchodě mohou zvyšovat některá strukturální rizika české ekonomiky, a proto je i nadále vhodné posilovat odolnost bankovního sektoru také kapitálovou rezervou ke krytí systémových rizik, která je platná od 1. ledna 2025 ve výši 0,5 %,“ uvedl Jakub Seidler.
Bankovní sektor je dobře kapitálově vybavený a jako celek obstál v zátěžovém testu vycházejícím z nepříznivého scénáře Evropského orgánu pro bankovnictví použitého pro testování bankovního sektoru EU v roce 2025. „Ziskovost, kapitálové rezervy a kvalita aktiv bankovního sektoru vytvářejí příznivou základnu pro vstřebání šoků uvažovaných v zátěžovém testu,“ uvedl ředitel sekce finanční stability a restrukturalizace Libor Holub.
ČNB ve Zprávě o finanční stabilitě pravidelně hodnotí zdraví domácího finančního sektoru a jeho odolnost vůči nepříznivým šokům. Zpráva slouží jako východisko pro nastavení nástrojů makroobezřetnostní politiky, zejména kapitálových rezerv bank a horní hranice úvěrových ukazatelů hypotečních úvěrů. Aktuální Zprávu o finanční stabilitě – jaro 2025 zveřejní ČNB 23. června 2025. Ve stejný den vydá také písemný záznam z dnešního jednání bankovní rady k otázkám finanční stability včetně hlasování jednotlivých členů bankovní rady o opatřeních makroobezřetnostní politiky a jejich jmenovitých argumentů.
Jakub Holas
ředitel odboru komunikace
Finanční stabilita je vedle cenové stability dalším klíčovým cílem České národní banky od roku 2013. Péče o finanční stabilitu je definována v zákoně č. 6/1993 Sb., o České národní bance. Ten uvádí, že ČNB rozpoznává, sleduje a posuzuje rizika ohrožení stability finančního systému a v zájmu předcházení vzniku nebo snižování těchto rizik přispívá prostřednictvím svých pravomocí k odolnosti finančního systému a udržení finanční stability a vytváří tak makroobezřetnostní politiku. Od druhé poloviny roku 2021 má ČNB zákonnou pravomoc stanovovat horní hranice ukazatelů LTV, DTI a DSTI. Právní závaznost dodržování limitů ukazatelů je zásadní pro zajištění rovných podmínek na trhu.
Bankovní rada projednává problematiku finanční stability dvakrát ročně – na jaře v květnu nebo červnu a na podzim v listopadu. Cílem Zprávy o finanční stabilitě je identifikovat rizika pro finanční stabilitu České republiky pro nejbližší období na základě předchozího i očekávaného vývoje reálné ekonomiky a finančního systému.
Hlavními nástroji makroobezřetnostní politiky uplatňovanými v České republice jsou proticyklická kapitálová rezerva (CCyB), bezpečnostní kapitálová rezerva (CCoB), kapitálová rezerva pro jiné systémově významné instituce (J-SVI) určená pouze systémově významným bankám, kapitálová rezerva ke krytí systémových rizik, horní hranice úvěrových ukazatelů LTV, DTI a DSTI pro všechny poskytovatele hypotečních úvěrů a Doporučení k řízení rizik spojených s poskytováním spotřebitelských úvěrů zajištěných obytnou nemovitostí.
Proticyklická kapitálová rezerva (CCyB) – cílem tohoto nástroje je zvýšit odolnost bankovního sektoru vůči rizikům spojeným s výkyvy v úvěrové aktivitě. Díky této rezervě by měly být banky schopny poskytovat úvěry domácnostem a podnikům i v době recese či finanční nestability.
Kapitálová rezerva ke krytí systémového rizika (SyRB) – cílem tohoto nástroje je zmírnit možné důsledky rozpoznaných systémových rizik na finanční systém a reálnou ekonomiku. Pokud jejich úroveň představuje riziko pro finanční stabilitu, uplatnění SyRB zajišťuje posílení kapitálového vybavení bankovního sektoru a zvyšuje jeho odolnost vůči nepříznivým šokům. Současně může dílčím způsobem přispět také k utlumení růstu či koncentrace předmětných expozic v bilancích bank, což ovšem není její primární účel.
Bezpečnostní kapitálová rezerva (CCoB) – cílem tohoto nástroje je uchovat kapitál banky. Dodržování této rezervy je stanoveno zákonem o bankách jako povinné pro všechny banky, přičemž její sazba je 2,5 % a v čase se nemění.
Kapitálová rezerva pro jiné systémově významné instituce (J-SVI) – cílem tohoto nástroje je omezovat rizika spojená s potenciální destabilizací systémově významných institucí, což by mohlo mít závažné nepříznivé dopady na finanční systém a celou ekonomiku. ČNB je povinna alespoň jednou ročně stanovit seznam J-SVI a stanovit rezervu jednotlivým J-SVI.
Kombinovaná kapitálová rezerva – součet bezpečnostní kapitálové rezervy (CCoB), proticyklické kapitálové rezervy (CCyB), kapitálové rezervy ke krytí systémového rizika (SyRB) a kapitálové rezervy pro jiné systémově významné instituce (J-SVI).
Ukazatel LTV (loan-to-value) – poměr mezi výší hypotečního úvěru a hodnotou zastavené nemovitosti.
Ukazatel DTI (debt-to-income) – poměr výše celkového zadlužení žadatele o úvěr a výše jeho čistého ročního příjmu.
Ukazatel DSTI (debt-service-to-income) – poměr mezi celkovou výší všech měsíčních splátek a čistým měsíčním příjmem žadatele o úvěr.
Zprávy a články k hypotékám
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Hypotéky - hypoteční kalkulačka, výpočet hypotéky
- Srovnání hypoték - porovnání úrokových sazeb a poplatků hypotéky
- Kalkulačka hypotéky - Kalkulačka pro výpočet výše splátky hypotéky
- Kalkulačka online 2021 i 2020 - čistá mzda, hypotéky a další kalkulačky
- Graf úrokových sazeb hypoték
- Hypoteční kalkulačka - Kalkulačka pro výpočet splátky hypotéky
- Úroková sazba hypotéky
- Kalkulačka pro výpočet splátky hypotéky
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
Prezentace
16.06.2025 Když jsou trhy jako rozbouřené vody, zakotvěte v
16.06.2025 Kooperativa nabízí fixaci ceny pojištění…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Meta staví na jádru: Nová éra energetické strategie technologických gigantů
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, Citfin
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Petr Špirit, Bidli
Česká koruna kvůli konfliktu na Blízkém východě oslabila. Pražská burza v uplynulém týdnu poklesla
Alena Kastnerová, Direct Family
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Michaela Prátová, RekvalifikačníKurzy.cz
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Češi na dovolených podceňují pojištění na rizikové aktivity, následky mohou stát desetitisíce
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Lenka Rutteová, Bezvafinance
ČNB požaduje jiná pravidla odměňování finančních poradců. Pomůže to klientům?
Lukáš Raška, Portu
Základní fakta o finančních trzích, která by měl znát každý investor
Jaroslav Rada, Česká síť