Zájem o rekvalifikační kurzy během léta roste. Trendem je umělá inteligence
S měnícím se pracovním trhem roste v Česku počet účastníků rekvalifikačních kurzů. Během letních měsíců se navíc každoročně zvedne zájem o zhruba 15 procent. Trendem jsou rekvalifikační kurzy v oblasti umělé inteligence.
Podle údajů Úřadu práce České republiky v loňském roce rekvalifikaci absolvovalo přes 40 tisíc lidí, což představuje meziroční nárůst o 115 procent. „Přes 70 procent účastníků rekvalifikačních kurzů uvádí jako hlavní důvod zlepšení šancí na uplatnění na trhu práce. Rekvalifikačních kurzů se tak zpravidla účastní lidé, kteří dlouhodobě nemohou sehnat zaměstnání. Mnozí také chtějí změnit obor nebo získat nové dovednosti, které odpovídají aktuálním trendům na trhu práce. Kurzy jsou určeny i pro ty, kteří práci mají a chtějí si doplnit vzdělání ve svém oboru. Rekvalifikační kurzy nejčastěji absolvují lidé po rodičovské dovolené, nezaměstnaní, ale také senioři, kteří chtějí zůstat aktivní. Maminky na mateřské tvoří přibližně 25 procent zájemců o kurzy,“ řekla Olga Hyklová, majitelka a výkonná ředitelka personální agentury Advantage Consulting.
Největší poptávka je dlouhodobě po kurzech zaměřených na informační technologie, digitální dovednosti a řemeslné obory. Dramaticky roste počet účastníků na kurzech zaměřených na umělou inteligenci. „Trh práce se rychle mění a s nástupem nových technologií roste i hlad firem po zaměstnancích, kteří s nimi umějí pracovat. Výrazně proto roste zájem o rekvalifikační kurzy v oblasti umělé inteligence, podle dostupných informací zaznamenal úřad práce oproti loňsku dvojnásobný nárůst zájmu o tento druh kurzů. Mezi účastníky kurzů jsou často lidé, kteří se obávají, že je umělá inteligence na pracovním trhu může nahradit. Velkou část účastníků tvoří také aktivní senioři, kteří chtějí udržet krok s technologickým vývojem,“ popsala Hyklová.
Vystudovaný obor ještě automaticky neznamená, že se jím člověk bude skutečně živit. Právě naopak – změna kvalifikace je v Česku stále běžnější. Podle dat Českého statistického úřadu v roce 2023 změnilo profesní zaměření během svého života přes 40 procent pracujících Čechů. „Během pracovního života lidé nemění jen zaměstnavatele, ale často i celý obor. Z účetní se stane fotografka, z obchodníka web designér, z učitelky manažerka nebo ze zdravotní sestry datová analytička. Tyto případy nejsou ojedinělé – naopak, bude jich přibývat. Globální studie WEF z roku 2023 ukazuje, že do roku 2030 bude muset až 50 procent pracovníků projít rekvalifikací, aby zůstali konkurenceschopní na trhu práce,“ uvedl Roman Vejražka, výkonný ředitel headhunterské společnosti Theones.
Cena rekvalifikačních kurzů je různá – závisí na obsahu, způsobu výuky, délce i regionu. Nejčastěji se pohybuje v rozmezí od 10 do 30 tisíc korun, ty dražší mohou ale stát i přes 50 tisíc. Účastníci kurzů je ale zpravidla nehradí vůbec nebo jen částečně. „Většina účastníků využívá možností finanční podpory. Úřad práce často hradí celé nebo částečné náklady, stejně tak někteří zaměstnavatelé přispívají svým pracovníkům. Průměrná délka rekvalifikačních kurzů je tři až šest měsíců a po jejich absolvování účastníci získávají certifikáty či osvědčení, které jim pomáhají při hledání zaměstnání,“ popsala Gabriela Hansliková, ředitelka personální agentury Advantage Consulting.
Se zájmem Čechů o rekvalifikace roste i nabídka kurzů. Orientovat se v ní a vybrat ten správný je často jeden z prvních nelehkých úkolů. „Rekvalifikační kurzy lze vyhledat přímo na portálech úřadu práce, v nabídce vzdělávacích institucí nebo na specializovaných online platformách. Pro výběr kvalitního kurzu doporučuji sledovat akreditaci kurzu, reference absolventů a aktuálnost vzdělávacího obsahu. Obecně kurzy, které zahrnují i praktickou část, jsou z hlediska uplatnění na trhu práce hodnotnější. Některé instituce, které rekvalifikační kurzy pořádají, nabízí i pomoc s hledáním práce, vytvořením životopisu nebo propojení s firmami – to je velké plus,“ doporučila Marcela Vyskoková, marketingová manažerka personální agentury Advantage Consulting.
Dobře zvolený rekvalifikační kurz může výrazně zvýšit šanci na uplatnění. Pro úspěšné absolvování rekvalifikačního kurzu je ale zásadní zvolení správného zaměření. Uchazeči by se tak měli nejdříve poradit s odborníky. „S výběrem vhodného rekvalifikačního kurzu umějí pomoci přímo pracovníci úřadu práce, kteří doporučí vhodné kurzy podle vzdělání a zkušeností a vhodný kurz následně uchazeči zprostředkují. Poradit umějí i poradenská centra nebo kariérní poradci. Neziskové organizace a vzdělávací centra často nabízejí bezplatné poradenství i vlastní kurzy. Existuje i řada vzdělávacích portálů, na kterých je možné porovnat nabídku kurzů, přečíst si hodnocení a recenze absolventů,“ vyjmenovala Marcela Vyskoková.
Po absolvování rekvalifikačního kurzu je klíčové navázat aktivním hledáním práce. „Aktualizujte si životopis, profil na LinkedIn, případně i motivační dopis, jasně uveďte získané dovednosti, certifikát a případně i praktické výstupy z kurzu. Práci hledejte cíleně – nejen na pracovních portálech, ale oslovujte i firmy napřímo. Mnoho zaměstnavatelů ocení proaktivní přístup. Nebojte se říct o pomoc ani ve svém okolí – často právě osobní doporučení otevře dveře k nové pracovní pozici,“ poradila Gabriela Hansliková.
Advantage Consulting
Personální agentura Advantage Consulting je největší česká personální agentura v oblasti Recruitmentu. Uchazečům o zaměstnání pomáhá s jejich uplatněním na trhu práce od roku 2002. Síť poboček má po celé ČR. Zajišťuje komplexní služby v oblasti lidských zdrojů, poradenství v otázkách náboru a hodnocení nových či stávajících zaměstnanců.
Více informací na: www.acjobs.cz/
Poslední zprávy z rubriky Práce:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Jednotný kurz - Jednotné účetní měnové kurzy MFČR
- RM Systém, Kurzy akcií cz, kurzovní lístek, kurzy ze dne 24.11.2020
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Koruna, Dánská koruna DKK, kurzy měn
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
Prezentace
16.06.2025 Když jsou trhy jako rozbouřené vody, zakotvěte v
16.06.2025 Kooperativa nabízí fixaci ceny pojištění…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Meta staví na jádru: Nová éra energetické strategie technologických gigantů
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, Citfin
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Alena Kastnerová, Direct Family
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Petr Špirit, Bidli
Michaela Prátová, RekvalifikačníKurzy.cz
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Češi na dovolených podceňují pojištění na rizikové aktivity, následky mohou stát desetitisíce
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Lenka Rutteová, Bezvafinance
ČNB požaduje jiná pravidla odměňování finančních poradců. Pomůže to klientům?
Lukáš Raška, Portu
Základní fakta o finančních trzích, která by měl znát každý investor
Jaroslav Rada, Česká síť