Podpora inovací i mladých talentů: Sněmovna jedná o reformním zákonu o vědě
Zákon, který má rozhýbat vědu a inovace v Česku míří ve Sněmovně do finále. Jde o nejvýraznější legislativní úpravu systému českého výzkumu za posledních 20 let. Předkladatelem Zákona o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí je Marek Ženíšek, ministr pro vědu, výzkum a inovace. Jeho cílem je dostat rychleji vědecké výsledky do praxe, umožnit vědeckým týmům lépe reagovat na aktuální potřeby společnosti, celkově zlepšit práci vědkyň a vědců a tím podpořit inovace a konkurenceschopnost ČR.
Česká republika za poslední dvě dekády začala ztrácet svou konkurenceschopnost i kvůli neaktualizovanému systému na podporu výzkumu a vývoje. Nový Zákon o výzkumu, vývoji, inovacích a transferu znalostí to chce změnit. „Jde o klíčový krok k tomu, aby česká věda lépe reagovala na aktuální potřeby společnosti a ekonomiky. Při investici jedné koruny do výzkumu a vývoje dostaneme čtyři koruny zpátky, takže čím dřív tyto investice podpoříme, tím lépe. Návrh zákona je navíc výsledkem dlouhodobé debaty s vědeckou obcí a dotčenými institucemi, během které jsme řešili na 1500 připomínek,“ uvedl ministr pro vědu, výzkum a inovace Marek Ženíšek, který zákon předkládá jako jednu ze svých hlavních priorit.
TRANSFER ZNALOSTÍ JAKO ZÁKLAD ÚSPĚCHU
Zásadní novinkou je začlenění transferu znalostí jako systémového prvku. Výzkumné organizace i poskytovatelé podpory budou nově muset mít strategii, jak vědecké poznatky převádět do praxe – například formou licencí, spin-off firem nebo spolupráce s podniky. „Bylo by skvělé, kdybychom se konečně mohli posunout k systémovější podpoře přenosu vědeckých výsledků do praxe. Nová pravidla podporující vznik spin-off firem jsou krok správným směrem. Česká věda má obrovský potenciál, ale potřebujeme nastavit pravidla tak, aby se dobré nápady a jejich aplikace neztrácely v systému“, říká Martin Fusek, přední odborník na transfer technologií z Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR. Transfer znalostí se tak nově stává způsobilým nákladem a zákon kromě dotací umožní i nízkoúročené půjčky. „Chceme docílit toho, aby znalosti nezůstávaly jen v laboratořích, ale aby co nejrychleji a nejefektivněji sloužily lidem i ekonomice. Uzákoníme best practices a dáme výzkumným organizacím jasný rámec, jak s výsledky naložit,“ vysvětlil Ženíšek.
ZLEPŠENÍ PODMÍNEK PRO PRÁCI VĚDKYŇ A VĚDCŮ
Významnou část zákona tvoří podpora lidského potenciálu v oblasti výzkumu a vývoje. Posiluje se rovnost příležitostí, zejména pro mladé vědkyně a vědce v rané fázi kariéry. Zavádí se možnost příspěvku na péči o děti v době pracovních cest, podpora mobility a zákon iniciuje i vznik nových kariérních programů pro začínající výzkumníky. „Snažíme se odstranit některé bariéry, které vědecké kariéře komplikují start. Chceme, aby bylo snazší skloubit vědu s péčí o rodinu a současně podpořit návrat do výzkumu po přerušení kariéry,“ uvedl ministr. Zákon také umožní přenositelnost projektů, prodloužení jejich trvání nebo financování nákladů na rozvoj pracovníků. "Česká věda dlouhodobě čelila potížím s podporou mladých talentovaných vědkyň a vědců, proto je opravdu dobrou zprávou, že právě nový zákon o výzkumu výrazně zlepšuje jejich postavení. Stejně tak je důležité, že se věnuje tématu komercializace výzkumu – tedy přesně tím, co pomůže české ekonomice dostat se mezi světovou špičku. Bez strategické podpory vědců, vědeckých oborů a inovací není možné dlouhodobě udržet konkurenceschopnost ani prosperitu Česka, tedy nás všech," říká Alexandra Kala, majitelka společnosti PROFIMED a vedoucí pracovní skupiny Věda a výzkum Druhé ekonomické transformace.
RYCHLEJŠÍ REAKCE VĚDY NA KRIZE
Pandemie covidu ukázala, že český systém vědy neumí dostatečně pružně reagovat v krizových situacích. Nový zákon proto umožní vládě v naléhavých případech připravit specifický program podpory ve zrychleném režimu. Zákon zavádí také povinnost výzkumných organizací řídit rizika a zamezit zneužití výsledků výzkumu v rozporu s bezpečnostními zájmy ČR. Hodnocení programů účelové podpory se bude více zaměřovat na reálné dopady a efektivitu vynaložených prostředků.
Zákon aktuálně ve třetím čtení projednává Poslanecká sněmovna. V případě jeho přijetí by podle ministra Ženíška měl vstoupit v platnost v roce 2026. Vědecká komunita očekává, že přinese větší jistotu, efektivitu a také větší uplatnění výsledků výzkumu v reálném životě.
Poslední zprávy z rubriky Zákony a právo:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Zákon stavební zákon č. 283/2021 Sb.
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Kalkulačka podpory v nezaměstnanosti 2020 - Nárok na podporu v nezaměstnanosti a její výše
- Výpočet podpory v nezaměstnanosti v roce 2020
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Příjmy ze samostatné činnosti, § 7 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Ostatní příjmy, § 10 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Zvláštní sazba daně, § 36 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Příjmy ze závislé činnosti, § 6 - Zákon o daních z příjmů č. 586/1992 Sb.
- Kurzy měn, akcie, komodity, zákony, zaměstnání - Kurzy.cz
- Provoz silnice 1 třídy v úplném znění zákonů
- Nový stavební zákon
Prezentace
16.06.2025 Když jsou trhy jako rozbouřené vody, zakotvěte v
16.06.2025 Kooperativa nabízí fixaci ceny pojištění…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Meta staví na jádru: Nová éra energetické strategie technologických gigantů
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, Citfin
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
?
Okénko pro podnikatele
Antonín Trunec, Software602
Bojíte se elektronického podepisování? A zkusili jste tuto bezplatnou aplikaci?
Jakub Šulák, Forscope
Jak modernizovat Microsoft software a zpeněžit nadbytečné licence?