Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Makroekonomika  |  04.06.2025 16:48:03

Poslední data z ekonomiky mohou zbrzdit pokles sazeb ČNB (Komentář)

Česká inflace v květnu překvapila výrazně vyšší úrovní. V meziročním vyjádření růst spotřebitelských cen podle předběžného odhadu ČSÚ zrychlil z dubnových 1,8 % na 2,4 % oproti tržním konsensem očekávaným 2,0 %. Zatímco v dubnu meziroční inflace skončila o 0,2 pb pod prognózou ČNB, v květnu se již nacházela o 0,1 pb nad ní. Za odchylkou od naší prognózy zhruba z poloviny stál silný růst cen potravin, který meziměsíčně dosáhl 1,3 %. Zbylá část odchylky šla pravděpodobně na vrub zejména vyšší jádrové inflaci. Podle našeho velmi hrubého odhadu mohla jádrová inflace zrychlit z dubnových 2,6 % na 2,9 % v květnu. Na další zrychlení jádrové inflace ukazuje také vývoj cen služeb, jejichž tempo meziročního růstu se v květnu zvýšilo z 4,7 % na 4,9 %. Květnový vývoj inflace a především pak její jádrové složky snižuje šance na další pokles sazeb ČNB v nejbližších měsících. Více jsme k tomu psali zde: https://bit.ly/CPI_May25_flash.

Rychlejší oproti očekávání byl také růst tuzemských mezd a maloobchodních tržeb. Meziroční růst nominálních mezd v prvním letošním čtvrtletí činil v průměru 6,7 %, což představovalo pouze mírné zpomalení z 6,9 % dosažených v posledním loňském čtvrtletí. V mezičtvrtletním sezonně očištěném vyjádření pak podle nás růst mezd dosáhl 2,2 %, což byla nejvyšší dynamika za poslední rok. Téměř totožně silný byl pak v Q1 25 i mezičtvrtletní nárůst reálných mezd. Ty byly meziročně vyšší o 3,9 % a mírně tak předčily tržní konsensus čítající 3,7 %. Navzdory pokračující nápravě kupní síly domácností ale byly reálné mzdy oproti předpandemickému poslednímu čtvrtletí roku 2019 nižší o stále výrazných 2,8 %. Ve stejném rozsahu (-2,9 %) v Q1 25 za předpandemickou úrovní zaostávala rovněž reálná spotřeba domácností. Ve srovnání s prognózou ČNB byl růst celkových mezd i těch v tržních odvětvích naopak o něco nižší. Více jsme mzdová data analyzovali zde: https://bit.ly/Wages_1Q25_CZ. Meziroční růst tuzemských maloobchodních tržeb bez motoristického segmentu v dubnu v reálném vyjádření zrychlil z 3,9 % na 5,8 %, zatímco tržní konsensus očekával nárůst pouze o 3,4 %. Meziměsíčně pak byly tyto tržby vyšší o výrazných 1,2 %. Rostly přitom také tržby za prodej služeb, které byly v dubnu meziměsíčně vyšší o 0,5 %. Více k dubnovým statistikám tržeb zde: https://bit.ly/Sales_Apr25. V prostředí vysoké ekonomické nejistoty a očekávaných negativních dopadů amerických cel je otázkou, zdali takto dynamický zůstane růst poptávky spotřebitelů také v dalších měsících. Data HDP již pro letošní první čtvrtletí ukazují na výrazné zpomalení růstu spotřeby domácností – viz zde: https://bit.ly/GDP_1Q25_CZ.

Dnes zveřejněná data z české ekonomiky vedla k nárůstu tržních korunových sazeb a posílení české koruny. V důsledku pravděpodobného zvýšení jádrové inflace v květnu a jejího případného setrvání na vyšších úrovních je možné, že centrální banka na nějakou dobu přeruší snižování úrokových sazeb. Jestřábí vyznění nových dat tak poskytlo podporu české koruně, jejíž kurz dnes vůči euru posílil o 0,2-0,3 % k hranici 24,80 CZK/EUR. Tuzemská měna je tak oproti euru aktuálně nejsilnější za poslední zhruba rok. Zbylé měny středoevropského regionu, polský zlotý a maďarský forint se dnes držely poblíž svých otevíracích úrovní. Polská centrální banka dnes sice zasedala, v souladu s očekáváními ovšem ponechala úrokové sazby beze změny.

Americký dolar slábl. Vůči společné evropské měně dnes ztratil přibližně 0,5 % své hodnoty, když se jeho kurz posunul nad 1,14 USD/EUR. Působila na to zejména slabší data z americké ekonomiky. Počet nově vytvořených pracovních míst v soukromém sektoru totiž podle ADP reportu dosáhl v květnu pouze 37 tis., zatímco trh očekával 114 tis. Podle těchto statistik navíc růst zaměstnanosti zpomalil z dubnových 60 tis. Zklamal také ISM z amerického sektoru služeb, který zaznamenal pokles z dubnových 51,6 b. na květnových 49,9 b. Trh naproti tomu očekával zlepšení na 52,0 b. Z hlediska struktury byl hlavním důvodem slabší vývoj nových objednávek.

Autor: Martin Gürtler

Investiční bankovnictví Komerční banky

Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář


Přečtěte si také:

30.01.2025ECB snížila sazby, data z USA potvrdila sílu tamní ekonomiky (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
26.07.2024Silná ekonomika USA a jestřábí komentáře z ČNB (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
27.06.2024ČNB dodala zřejmě poslední 50bodové snížení sazeb (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)
16.02.2024Návrat inflace do blízkosti cíle by mohl urychlit pokles sazeb (Komentář) Investiční bankovnictví (Komerční banka)






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688