Český pracovní trh se za posledních 20 let výrazně proměnil (video)
Mzdové úrovně se v Evropě postupně sbližují. České mzdy rostou, ale některé dynamičtější východoevropské státy předhánějí Česko v posunu k západoevropským úrovním. Struktura domácího pracovního trhu se od vstupu do EU výrazně proměnila.
V 1. čtvrtletí 2025 meziročně vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda o 6,7 % a díky nízké inflaci vzrostla i reálně o 3,9 %. „Zvyšování mezd je ve srovnání s loňskem mírně nižší, navíc je stále diferencované v jednotlivých odvětvích. Zatímco v činnostech v oblasti nemovitostí stouply mzdy o 12 %, v těžbě a dobývání jen o 3 %,“ upozorňuje Jitka Erhartová, vedoucí oddělení statistiky práce ČSÚ.
Mzdy zaměstnanců jsou pochopitelně diferencovány i uvnitř odvětví. V ubytování, stravování a pohostinství měla takřka polovina zaměstnanců v loňském roce zúčtovánu hrubou mzdu menší než 24 tis. Kč. V admistrativních a podpůrných činnostech byla takových osob třetina. Na druhé straně 40 % zaměstnanců v informačních a komunikačních činnostech bralo hrubou mzdu vyšší než 80 tis. Kč, v peněžnictví a pojišťovnictví to byl každý třetí a v profesních a vědeckých činnostech každý pátý. Úroveň mezd primárně reaguje na poptávku po pracovní síle a její potřebnou kvalifikaci.
V dlouhodobějším pohledu se struktura zaměstnanosti v Česku výrazně proměňuje pod vlivem celosvětových trendů, stoupající vzdělanosti obyvatel a posunu kariéry do vyššího věku. Zejména přesun z primárního a sekundárního sektoru do služeb a péče je setrvalý. „Za posledních 20 let stoupl počet zaměstnanců v informačních a komunikačních činnostech o 84 %. Ve zdravotní a sociální péči pak o 43 %, což je spojeno s vyšší nutností péče o rostoucí počet seniorů. Naopak v zemědělství za stejnou dobu ubyla třetina zaměstnanců, v těžbě a dobývání dokonce dvě třetiny,“ vypočítává Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.
Mezinárodní srovnání mezd, prezentované aktuálně Eurostatem za rok 2022, ukazuje kromě přepočtu do společné měny také porovnání v paritě kupní síly. Česko v uplynulém desetiletí předehnaly některé státy východní Evropy, zejména Litva a Estonsko. Vyšší kupní sílu měla průměrná mzda také v Polsku a Rumunsku. Na druhé straně kdysi bohatší Portugalsko má v obou srovnáních průměrnou mzdu nižší než Česko.
ČSÚ dnes také upozornil na změnu v metodě očišťování měsíčních časových řad měr zaměstnanosti, nezaměstnanosti a ekonomické aktivity. Přechod na trendcyklus by měl ukázat hladší vývoj v čase a umožnit tak lepší meziměsíční i meziroční srovnání.
Zvukový a obrazový záznam z tiskové konference naleznete na YouTube ČSÚ zde.
Prezentaci z tiskové konference naleznete na webu ČSÚ zde.
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Akciový trh - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzovní lístek Česká spořitelna, Kurzovní lístky bank
- Česká spořitelna, a. s. - euro, vývoj kurzu měny
- Volná místa region Česká Lípa - Volná pracovní místa Česká Lípa
- Volná místa region České Budějovice - Volná pracovní místa České Budějovice
- Podnikání v České republice
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
03.06.2025 Tohle je nejvýhodnější Samsung v Česku, vyjde…
29.05.2025 Jak vstoupit do insolvence a zbavit se dluhů
26.05.2025 ČSÚ: 41 % velkých firem v EU využívá AI nástroje.
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Meta staví na jádru: Nová éra energetické strategie technologických gigantů
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, Citfin
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři