72 let od měnová reformy v Československu

Lidé se někdy ptají, k čemu je potřeba bitcoin, když naše státní peníze fungují. Že to není tak úplně pravda jsme si připomněli v neděli, kdy uplynulo 72 let od chvíle, kdy stát legálně okradl všechny své občany.
1. června 1953 provedla komunistická vláda v Československu radikální měnovou reformu, která zásadně změnila finanční situaci většiny obyvatel. Byla připravována v naprostém utajení. Ještě těsně před jejím vyhlášením prezident Zápotocký veřejnost ujišťoval, že žádná měnová reforma nebude. Večer 30. května však předseda vlády Široký oznámil, že od 1. června budou staré bankovky platit jen omezeně a začne jejich výměna za novou měnu. Hotovost do 300 Kčs na osobu byla měněna v poměru 5:1, vyšší částky a peníze právnických osob v poměru 50:1. Vklady do 5 000 Kčs byly přepočítány také v poměru 5:1, vyšší vklady ale až 30:1 a vklady složené po 16. květnu 1953 dokonce 50:1. Mzdy, platy, důchody a sociální dávky byly přepočítány v poměru 5:1.
Pokud by tehdy existoval bitcoin, úspor v něm by se to nijak nedotklo…
Vítěz Ligy mistrů jede v bitcoinu
Po státech a firmách tu máme fotbalový klub, který má bitcoinovou rezervu. Paris Saint-Germain (PSG), jeden z největších fotbalových klubů světa a vítěz Ligy mistrů, se stal prvním profesionálním klubem, který veřejně přiznal, že drží bitcoin jako součást finanční rezervy. Klub to oznámil na konferenci Bitcoin 2025 v Las Vegas, kde šéf PSG Labs, Pär Helgosson, potvrdil, že PSG začal nakupovat bitcoin už v roce 2024 a stále jej drží ve svém účetnictví.
V minulosti mnoho sportovních týmů včetně PSG koketovalo s kryptem prostřednictvím různých fan tokenů a NFT. PSG však nyní jako první klub přechází od těchto krátkodobých experimentů k dlouhodobému držení bitcoinu jako strategického aktiva, podobně jako to dělají firmy MicroStrategy či GameStop.
Polský pojišťovací gigant PZU spouští bitcoinový fond pro širokou veřejnost
I další bitcoinová zpráva je z Evropy a dokonce od našich sousedů. Největší polská pojišťovna PZU oznámila spuštění historicky prvního fondu v zemi, který umožní běžným investorům nepřímo investovat do bitcoinu prostřednictvím tradičního a regulovaného produktu. Nový fond s názvem inPZU Bitcoin bude dostupný od 28. srpna a nabídne expozici vůči vývoji ceny bitcoinu v rámci evropského regulačního rámce UCITS.
Fond bude sledovat Bloomberg Bitcoin Index a minimálně 80 % portfolia investuje do ETC a ETP nástrojů, které jsou přímo kryté bitcoinem. Přímý nákup bitcoinu ani obchodování s deriváty fond ale neumožňuje. Investoři tak získají možnost podílet se na výnosech bitcoinu bez nutnosti vlastnit kryptoměnovou peněženku nebo účet u obchodníka s cennými papíry.
Minimální vklad do fondu bude 100 zlotých (asi 586 korun), roční poplatek za správu bude 0,5 %. Za hlavní výhodu je považováno ocenění ve zlotých, což eliminuje měnové riziko pro polské investory a také to, že není třeba účet u žádné makléřské společnosti.
Circle chce ocenit na 7,2 miliardy dolarů
Vydavatel druhého největšího stablecoinu - USDC, společnost Circle Internet Financial oznámila, že při navýšené primární veřejné nabídce akcií (IPO) usiluje o ocenění ve výši 7,2 miliardy dolarů. Firma plánuje prodat až 32 milionů akcií za cenu mezi 27 až 28 dolary za kus, což je více, než je původně plánovaných 24 až 26 dolarů za akcii, jak firma uvedla v registraci u americké Komise pro cenné papíry.
Circle sice nevytváří tak impozantní zisky jako jeho největší konkurent Tether (vydavatel USDT), ale i tak je to hezky fungující byznys - výnosy z držby státních dluhopisů mu vzrostly v prvním čtvrtletí letošního roku o 55,1 % na hezkých 557,9 milionu dolarů.
Stablecoiny jsou momentáílně v kurzu a odborníci očekávají jejich výrazný růst i díky jasnější regulaci a rostoucímu využití mimo kryptoměnový sektor. Například banka Standard Chartered předpovídá, že tržní kapitalizace stablecoinů by mohla do konce roku 2028 vzrůst až desetkrát.
I proto Circle v posledních týdnech odmítl nabídky na převzetí, které měly přijít od firem Coinbase a Ripple, a tvrdí, že v současnosti nejedná o žádné fúzi či akvizice.
Jak udělat z 85 milionů 23 dolarů snadno a rychle
Sociální sítě to sledovali prakticky v přímém přenosu - James Wynn, jeden z nejznámějších a nejodvážnějších obchodníků na kryptoměnovém trhu, utrpěl během května obrovskou finanční ztrátu. Po sérii vysoce pákovaných obchodů mu na účtu zůstalo pouhých 23 dolarů a jeho ztráty přesáhly 17 milionů dolarů.
Wynn se proslavil svými až šílenými obchody s využitím velké páky na různé kryptoměny. Jeho největší a zároveň nejosudovější pozicí byla sázka na růst bitcoinu v hodnotě 1,25 miliardy dolarů. Bitcoin šel však dolů a sázka skončila likvidací 37 milionů dolarů.
Wynn během měsíce opakovaně rotoval mezi různými kryptoměnami, například ETH, SUI, TRUMP nebo FARTCOIN. V jednu chvíli měl dokonce nerealizovaný zisk 85 milionů dolarů, ale volatilita trhu a agresivní obchodní strategie ho nakonec semlely.
Poučení? Nezkoušejte přechytračit trh, držte bitcoin dlouhodobě a přikupujte metodou DCA.

Tomáš Krause
Tomáš Krause je zkušený copywriter, který se specializuje na tvorbu kvalitního obsahu zaměřeného na svět kryptoměn. V rámci své spolupráce s Anycoin.cz přináší pravidelně aktuality a novinky z oblasti digitálních měn, které pomáhají našim uživatelům zůstat v obraze o nejnovějších trendech a událostech na kryptoměnovém trhu. Jeho články jsou nejen informativní, ale také srozumitelné a přístupné pro širokou veřejnost, což je klíčové pro edukaci a rozvoj kryptoměnového trhu.

Česká kryptoměnová směnárna Anycoin.cz s nejširší nabídkou a nízkými poplatky. S důrazem na bezpečnost a uživatelskou přívětivost zpřístupňuje Anycoin.cz obchodování s kryptoměnami široké veřejnosti. Více než 100 tisíc uživatelů v Česku a na Slovensku využívá možnosti pravidelného investování (DCA), stakingu nebo rychlých bitcoinových plateb skrze Lightning Network. Platforma navíc umožňuje nákup kryptoměn i bez registrace.
Více informací na www.anycoin.cz
Poslední zprávy z rubriky Okénko kryptoměny:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Reforma důchodů - reforma důchodového systému
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
- Zlato - historický vývoj ceny Zlato po letech, minima, maxima, průměr. 1 oz - měna USD
- Jednotný kurz - Jednotné účetní měnové kurzy MFČR
- Koupit 1 EUR (euro) - valuty, měnová kalkulačka
- 65 let od měnové reformy. Vyvolala nepokoje a řadu rodinných tragédií
- 65 let od měnové reformy. Vyvolala nepokoje a řadu rodinných tragédií
- 65 let od měnové reformy. Vyvolala nepokoje a řadu rodinných tragédií - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- Lety 21 na parcele st. 72 v KÚ Lety u Dobřichovic
- Dohoda o rozdělení Československa "slaví" dvacet let
- Před 74 lety byla podepsána Mnichovská dohoda, Československo ztratilo pohraničí
- 100 let Československa
Prezentace
16.06.2025 Když jsou trhy jako rozbouřené vody, zakotvěte v
16.06.2025 Kooperativa nabízí fixaci ceny pojištění…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Meta staví na jádru: Nová éra energetické strategie technologických gigantů
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, Citfin
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři