Czechtourism (Czechtourism.cz)
Cestování  |  02.06.2025 14:28:21

Tuzemská dovolená na vzestupu – většina Čechů stráví léto doma

Tuzemská dovolená zůstává pro většinu Čechů hlavní volbou. Podle aktuálního průzkumu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism chce letos strávit volné letní dny v Česku 65 % dotázaných, o 4 p. b. více než loni. Nejčastěji zamíří do Jihočeského, Jihomoravského nebo Středočeského kraje. Letní pobyt v tuzemsku potrvá v průměru devět dní a Češi za něj utratí 9 707 na osobu – o 423 korun víc než loni. Volný čas na dovolené si chtějí užít nejen v podobě aktivního odpočinku nebo návštěv památek, ale čím dál víc i objevováním lokální gastronomie.

Letní dovolená bude letos kratší, roste zájem poznávat regiony i skrze jejich chutě

Průměrná délka prázdninových pobytů se meziročně mírně zkrátila – z loňských deseti na letošních devět dní. Češi si ale chtějí dovolenou užít naplno. Z průzkumu vyplynulo, že více než čtvrtina lidí se vrátí na známá místa, zatímco téměř polovina chce poznat něco nového. Stále platí, že na letní dovolenou Češi nejčastěji vyrážejí s rodinou (46 %) a partnerem či partnerkou (31 %). V sedmi případech z deseti cestují autem nebo motorkou. Ubytování hledají především v penzionech (47 %) a rozhodují se podle ceny, vlastní zkušenosti a lokality. Současně roste zájem o místní gastronomii. Častěji si ji během cestování po tuzemsku dopřávají respondenti do 49 let (81 %) a osoby s vysokoškolským vzděláním (82 %).

„Tuzemská dovolená má pro Čechy stále silné kouzlo. Nabízí jistotu, pohodlí, kvalitní služby a bohaté zážitky – od přírody přes památky až po vynikající jídlo. Letos navíc sledujeme větší zájem o regionální kuchyni. Až 77 % lidí říká, že při cestování po Česku aspoň občas ochutnává místní speciality. To představuje významnou podporu pro lokální producenty a podnikatele,“ říká ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism František Reismüller a dodává: „Z hodnocení respondentů vyplynulo, že si v evropském srovnání cení hned po italské právě českou kuchyni. Předběhli jsme tak i oblíbené destinace jako je Řecko, Španělsko nebo Francie. A to je skvělá zpráva, která vypovídá o tom, že tuzemské restaurace, kavárny, cukrárny a další podniky dokáží nabídnout hostům kvalitní pokrmy. Řada z nich také sází na lokální suroviny. Výsledkem je kombinace podpory daného regionu.“

Letní trend – aktivní odpočinek a rodinná zábava

Češi i letos spojí dovolenou s pohybem. Nejčastěji plánují odpočinek doplněný o nenáročné sportovní aktivity (39 %). Mezi nimi vede pěší turistika (76 %) a procházky (64 %). S ohledem na roční období jsou v kurzu též vodní sporty či návštěvy aquaparků (32 %) a cyklistika (30 %). Naopak pasivní odpočinek a relax v létě preferuje 17 % respondentů. K létu neodmyslitelně patří i návštěva kulturních památek, jako jsou hrady, zámky či muzea. Jejich návštěvu si do plánu zařadilo 16 % lidí a celkem 13 % si nenechá ujít atrakce pro děti a celé rodiny.

„Pěší turistiku nejčastěji volí lidé ve věku 50–59 let. Lehčí procházky s rodinou a přáteli pak vyhledávají respondenti mezi 40 a 49 lety. Mladší generace tíhne k vodní zábavě, včetně sjíždění řek nebo dynamičtějších sportů. Zájem roste i o adrenalinové aktivity – například trailové sjezdy, vysokohorskou turistiku nebo pobyty spojené s meditací a jógou,“ doplňuje vedoucí Institutu turismu České centrály cestovního ruchu – CzechTourism Petr Janeček.

Za letní dovolenou Češi letos zaplatí více, výdaje půjdou hlavně na ubytování a jídlo

Češi plánují utratit za letní dovolenou v průměru 9 707 na osobu. Největší část výdajů padne za ubytování (46 %) a další významnou položkou je stravování v restauracích (20 %). Na zážitky, vstupy do památek, sportovní aktivity, pojištění nebo zdravotní péči lidé počítají s 11 % rozpočtu. Nejméně pak v rámci dovolenkového rozpočtu zaplatí za dopravu (6 %), nákupy suvenýrů, potravin či oblečení (8 %) a pohonných hmot (8 %).

Jižní Čechy jako první volba

Nejčastěji si plánují dovolenou v Česku lidé ve věku 40 až 49 let (71 %) a ti s měsíčním příjmem mezi 20 až 25 tisíci korunami. Jako cílovou lokalitu uvádějí hlavně Jihočeský kraj (27 %), následovaný Jihomoravským a Středočeským krajem (shodně 12 %). Popularitu si stabilně drží také horské oblasti a destinace zaměřené na lázeňství nebo kulturu.

Letní obsazenost i ceny rostou, zájem vrcholí při velkých akcích

Data společnosti Data Rhymes, která má CzechTourism k dispozici, ukazují, že v regionech, kam se Češi podle průzkumu nejčastěji chystají – tedy v Jihočeském, Jihomoravském a Středočeském kraji – se očekává stabilní obsazenost ubytovacích zařízení během letních víkendů, a to v rozmezí 52 až 68 %. Výrazný výkyv je patrný v Jihomoravském kraji v termínu 18.–20. července, kdy se v Brně koná šampionát silničních motocyklů Moto GP a aktuálně je v tomto regionu obsazeno až 81 % hromadných ubytovacích kapacit.

I ve všedních dnech zůstává Jihomoravský kraj nejvytíženější – očekávaná obsazenost se zde pohybuje mezi 49 a 74 %. Ve Středočeském kraji je to mezi 34 a 46 %, v Jihočeském pak mezi 30 a 50 %.

Pokud jde o ceny ubytování, průměrné částky se v těchto regionech pohybují o víkendech mezi 2 500 a 3 000 korunami za noc. Výrazný cenový nárůst nastává v Jihomoravském kraji během konání Moto GP, kdy se sazba šplhá až na 3 813 . Ve všední dny je v tomto regionu maximální průměrná cena 2 969 korun, zatímco v Jihočeském kraji se aktuálně pohybuje mezi 2 277 a 2 573 Kč. Ve Středočeském kraji pak návštěvníci zaplatí za nocleh přibližně 2 447 až 2 566 korun.

V případě penzionů se víkendové sazby v uvedených třech krajích zpravidla pohybují od 1 900 do 2 250 Kč, zatímco hotely účtují podle lokality přibližně 2 400 až 3 100 korun za pokoj.

Jeseníky - obsazenost zůstává, ceny mírně rostou

Pozitivní zprávou je, že podle údajů společnosti Data Rhymes se důsledky zářijových povodní v roce 2024 zatím neprojevily v obsazenosti Jeseníků. Ta zůstává o víkendech na srovnatelné úrovni s loňskem, a to jak v penzionech, tak v hotelech. Změnu je možné sledovat v průměrné ceně ubytování – meziročně vzrostla o 100 až 150 Kč za pokoj a noc.

Cestovní ruch v této oblasti mohou lidí podpořit i zakoupením turistických voucherů , na které Ministerstvo pro místní rozvoj spolu s Olomouckým a Moravskoslezským krajem vyčlenilo celkem 20 milionů korun. O zlevněné pobyty bude možné žádat od 18. srpna 2025.

Do zahraničí zamíří v létě méně Čechů než loni

Z průzkumu agentury CzechTourism také vyplynulo, že zájem o zahraniční cesty ze strany Čechů letos mírně klesl – na letní dovolenou se do ciziny chystá 57 % lidí, o 3 p. b. méně než před rokem. Hlavním důvodem, proč respondenti zůstávají doma, je nedostatek financí (61 %). Čtvrtina dotázaných pak dává přednost pohodlí a atmosféře tuzemských regionů. Zahraniční dovolenou častěji volí mladí lidé a osoby s vyšším vzděláním a příjmy.

Digitální nástroje jako klíčový průvodce

Při plánování dovolené lidé nejvíce spoléhají na doporučení rodiny a přátel (49 %) a dále využívají mapy s tipy na zajímavá místa (43 %). Nejvíce inspirace a konkrétních nápadů hledají online – především na portálu agentury CzechTourism Kudy z nudy , který zná 86 % dotázaných a 57 % z nich ho aktivně používá. Častěji s ním pracují ženy a lidé ve věku 30-39 let. Dalším hojně využívaným portálem je pak Slevomat , na kterém vyhledává tipy 51 % dotázaných.

Během cest pak Češi nejčastěji používají aplikaci Mapy.cz (46 %), následují Booking.com (9 %), Kudy z nudy (7 %), Google Maps a Waze .

„Dovolená v Česku dnes nabízí mnohem víc než odpočinek. Právě pestrost nabídky a snadná dostupnost informací rozhodují o výběru destinace. I proto investujeme do digitálních nástrojů jako je Kudy z nudy, který každý měsíc navštíví přes čtyři miliony lidí. Najdou zde na 240 tisíc tematických článků, 80 tisíc nabídek volnočasových aktivit, téměř 13 tisíc aktualit, 800 výletů, přehled nejzajímavějších míst i kontakty na 500 informačních center. V loňském roce jsme zaznamenali 38 milionů návštěv a 17 milionů aktivních uživatelů, což činí z portálu Kudy z nudy neodmyslitelného průvodce tuzemského turisty,“ uzavírá ředitel CzechTourism František Reismüller.

  •  Metoda sběru → CAWI – online – strukturované dotazování formou panelů
  •  Účast v šetření → 1 000 respondentů
  •  Cílová skupina → obyvatelé ČR
  •  Kvótní znak → pohlaví, věk, vzdělání, velikost místa bydliště a kraj
  •  Sběr dat → v období 5.5. – 16.5. 2025

CzechTourism

Agentura CzechTourism je státní příspěvkovou organizací, jejímž zřizovatelem je Ministerstvo pro místní rozvoj ČR a jež vyvíjí svou činnost v souladu s cíli zřizovatele, zřizovací listinou a platným statutem.

Základním cílem CzechTourism je propagace Česka jako destinace cestovního ruchu v zahraničí i v Česku.

Více informaci na: www.czechtourism.cz/cs-CZ/

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Zprávy k cestování







ERR:

?
Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688