Češi za dovolené utrácejí více, ale čelí i dražším úrazům - Škod nad 250 tisíc korun přibylo o třetinu
V posledních letech jsou Češi ochotni připlatit si za delší dovolenou, meziročně o 10 %. Zároveň ale musí počítat s dražší lékařskou péčí, což potvrzují i vyšší průměrné škody z cestovního pojištění. Roste ale i jejich počet. Velkých škod nad 250 tisíc korun dokonce o třetinu. Důležité je proto správné nastavení cestovního pojištění i postup při řešení vzniklých komplikací.
Češi loni podnikli 7,5 milionu cest do zahraničí, což představuje meziroční pokles o 3,9 %. Navzdory tomu ale přibylo delších dovolených. Uskutečnilo se jich 5,7 milionu, tedy o 1 % více než v roce 2023. „Češi si čím dál častěji vybírají delší dovolené a jsou ochotni si za ně připlatit. Průměrné výdaje na cestu přesahující čtyři dny vzrostly o více než deset procent na 18 524 Kč,“ říká Štěpán Landík, člen představenstva ERV Evropské pojišťovny.
Náklady na léčbu přesahují i 2 miliony
Pojišťovna také eviduje růst nákladů na škody z cestovního pojištění. Jejich průměrná výše stoupla o 5 % na 13 900 Kč. Podle dat pak tvoří celkem dvě třetiny všech škodních událostí zdravotní problémy a jejich léčení. Nejčastějšími příčinami jsou zažívací potíže, záněty uší a očí, spáleniny od slunce či ortopedické úrazy.
Vzrostl i počet škod, zejména těch velkých nad 250 tisíc korun, meziročně o výrazných 32 %. „Za poslední rok jsme řešili i několik případů, kdy náklady na léčbu a repatriaci přesáhly dva miliony korun. Jde o situace, kdy kvalitní a specializovaná péče není v místě dostupná a je nutné zajistit transport do jiné země,“ doplňuje Štěpán Landík. Například klient po zástavě srdce na Kapverdách musel být převezen na Kanárské ostrovy a následně repatriován do Česka. Celkové náklady přesáhly 2,6 milionu korun.
Mezi destinace s kvalitní, avšak nejdražší zdravotní péčí patří USA, Spojené arabské emiráty, Katar či Omán. Naopak v exotických rájích v jihovýchodní Asii, na Kapverdách nebo v Karibiku kvalitní a specializovaná zdravotní infrastruktura často chybí a u závažnějších je proto nutný transport do jiných zemí. „Klienty ale může nemile zaskočit i situace v Evropě a oblasti středomoří. Například v jižní části Itálie je kvalita lékařské péče značně nižší oproti té, na kterou jsme zvyklí u nás. Řecké nemocnice se zase potýkají s absencí zdravotních sester a vlastní kapitolou je Egypt, kde hotelové ordinace často fungují spíš jako byznys pro nedostudované mediky,“ upozorňuje Štěpán Landík.
Na co si dát pozor při cestovním pojištění
Lidé si stále často pletou pojištění storna a cestovní pojištění. Zatímco pojištění storna je určeno pro případy, kdy musíte svůj zájezd zrušit ještě před cestou, a to například kvůli zdravotním problémům, cestovní pojištění vás ochrání před komplikacemi během pobytu v zahraničí.
Mezi další časté chyby pak patří pozdní sjednání storna, podcenění výběru rozsahu pojistky nebo spoléhání se jen na vysoké, ale reálně nepotřebné limity. Důležitější než sleva je přitom kvalitní podpora, kterou pojišťovna poskytne klientovi přímo v zahraničí. Stěžejní je zejména spolehlivě fungující asistenční služba, která zajistí nejen pomoc při akutním ošetření, ale i komunikaci s místními zařízeními včetně překladů, převozů, přivolání blízké osoby i možnosti konzultace s českými lékaři. „ERV Evropská pojišťovna disponuje v zahraničí sítí partnerských klinik s českými lékaři, kteří jsou díky znalosti místních podmínek schopni poskytnout patřičnou péči. Klientům také poskytujeme garance plateb, organizujeme repatriace a zajišťujeme, aby se bezpečně vrátili domů,“ říká Štěpán Landík.
Jak správně postupovat při potížích v zahraničí
Správný postup v krizové situaci je klíčový pro její řešení. Základem je mít vždy po ruce kontakt na asistenci a místní záchranné složky. „Při bezprostředním ohrožení života je samozřejmě nutné obratem volat záchranku. V ostatních případech je pak klíčové co nejdříve kontaktovat asistenční službu a postupovat dle instrukcí vyškolených specialistů, kteří vás celou situací provedou a zajistí potřebnou péči,“ zdůrazňuje Štěpán Landík.
ERV Evropská pojišťovna
ERV Evropská pojišťovna je součástí největší světové skupiny cestovních pojišťoven, patří do rodiny ERGO a Munich Re, jedné z vedoucích světových zajišťoven. Toto silné mezinárodní zázemí jí umožňuje být i v České republice nositelkou světových trendů ve svém oboru.
ERV Evropská nabízí nejširší spektrum vysoce kvalitních produktů od pojištění pro individuální jednorázové cesty přes celoroční pojištění až po skupinové pojištění pracovních cest. Již potřinácté byla Asociací českých pojišťovacích makléřů zvolena Pojišťovnou roku v kategorii Specializované pojištění.
Více informaci na: online.ervpojistovna.cz
Zprávy k cestování
Poslední zprávy z rubriky Pojištění:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Mzda za dovolenou 2020 - Kolik dostanete? Záleží na hrubé mzdě a počtu dnů dovolené.
- Mateřská dovolená: 28 týdnů s miminkem
- Předdůchod - možnost odejít dříve do důchodu, ale za vlastní
- Češi letos utrácí za dovolenou více než v minulém roce. Až čtvrtina rodin ale nejede nikam
- S benefity na dovolenou: Češi za cestování o jarních prázdninách utráceli až dvakrát více než loni. Méně nakupovali v lékárnách
- Více než dřív plánují Češi utrácet za zimní dovolenou v Česku, volno si však chce vzít méně lidí
- Apple Pay je tu. Češi budou utrácet více, častěji, požitkářsky, centrální banka je ale také snáze „zdaní“
- Češi utrácejí více za sportovní potřeby. Za Evropou ale stále výrazně zaostávají
- Češi najíždí na trend s „workation“. Je draho, ale Češi si dovolenou chtějí dopřát - na dovolenou se chystá 80 % z nich.
- Češi najíždí na trend s „workation“. Je draho, ale Češi si dovolenou chtějí dopřát - na dovolenou se chystá 80 % z nich.
- DOVOLENÁ 2015 V CHORVATSKU: jak my Češi v Chorvatsku utrácíme? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
03.06.2025 Tohle je nejvýhodnější Samsung v Česku, vyjde…
29.05.2025 Jak vstoupit do insolvence a zbavit se dluhů
26.05.2025 ČSÚ: 41 % velkých firem v EU využívá AI nástroje.
Okénko finanční rady
Petr Špirit, Bidli
Michaela Prátová, RekvalifikačníKurzy.cz
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Češi na dovolených podceňují pojištění na rizikové aktivity, následky mohou stát desetitisíce
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Letní horké měsíce a jejich dopad na spotřebu energie. Jak optimalizovat náklady?
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Lenka Rutteová, Bezvafinance
ČNB požaduje jiná pravidla odměňování finančních poradců. Pomůže to klientům?
Alena Kastnerová, Direct Family
Pojištění na školu v přírodě: Klid pro rodiče, jistota pro děti
Lukáš Raška, Portu
Základní fakta o finančních trzích, která by měl znát každý investor
Jaroslav Rada, Česká síť
?
Okénko pro podnikatele
Antonín Trunec, Software602
Bojíte se elektronického podepisování? A zkusili jste tuto bezplatnou aplikaci?
Jakub Šulák, Forscope
Jak modernizovat Microsoft software a zpeněžit nadbytečné licence?