Světu hrozí finanční Armageddon, varuje matka Komerční banky
Vskutku, výnos dlouhodobých japonských dluhopisů strmě stoupá. Například výnos třicetiletých dluhopisů japonské vlády včera uzavřel na hladině 3,14 procenta, nejvýše minimálně od 90. let minulého století. Pro srovnání, průměrný výnos těchto dluhopisů činil v letech 2010 až 2019 pouze 1,32 procenta. Průměrný výnos let 2015 až 2019 byl dokonce jen 0,78 procenta. Nyní je tedy výnos zhruba čtyřikrát vyšší než průměrně v druhé polovině minulého desetiletí. To už je razantní změna. Na rekordu je také výnos čtyřicetiletých japonských dluhopisů.
Očekávání jen velmi nízké inflace, ba dokonce deflace přiměla japonskou centrální banku během 90. let snížit základní úrokovou sazbu postupně ze šesti procent na nulu a roku 2001 pak průkopnicky zahájit režim kvantitativního uvolňování. Ten se do jiných ekonomik, včetně USA a eurozóny, rozšířil až v důsledku globální finanční krize let 2008 až 2009.
Výsledné dlouhodobě nízké japonské úrokové sazby daly vzniknout fenoménu takzvaných „carry obchodů“ financovaných právě v nízko úročené japonské měně, jenu. Tyto mezinárodně vyhledávané obchody spočívají v tom, že investoři z celého světa si půjčují v japonském jenu – za nízký úrok –, aby následně za japonskou měnu nakoupili americký dolar, který pak „zaparkují“ v dluhopisech americké vlády. Lákavost obchodu tkví v rozdílu ve výnosu amerických dluhopisů, který dostatečně převyšuje náklady jejich financování v japonské měně. Jde vlastně o poměrně málo rizikový „strojek na peníze“, jehož výnosnost samozřejmě stoupá a objemem zapojených finančních prostředků.
Jenže popsaný růst výnosů japonských dluhopisů na rekordní úroveň řady uplynulých desetiletí signalizuje vážně ohrožení jenových „carry obchodů“. Jejich atraktivita může fatálně padnout, neboť rozdíl ve výnosu amerických dluhopisů a nákladů jejich jenového financování už nemusí být tak atraktivní jako doposud.
Japonská centrální banka letos v lednu zvýšila svoji základní úrokovou sazbu na 0,5 procenta, kde byla naposledy v říjnu 2008, než se v Japonsku projevila zmíněná globální finanční krize. Nárůst základní úrokové sazby ze záporné úrovně -0,1 procenta, kterou vykazovala ještě loni v únoru, až právě na 0,5 procenta, znamená zásadní obrat japonské měnové politiky. Představuje zásadní známku zdražování jenového financování a zároveň – kvůli souvisejícím vyšším výnosům – růstu atraktivity investování „doma v Japonsku“.
Japonci, největší zahraniční věřitelé USA, se tak mohou masivně přesouvat na rodnou hroudu. Zbavovat se amerických dluhopisů a za získané prostředky nakupovat ty japonské. Nepříznivý dopad na americké dluhopisy by ruku v ruce s tím byl umocněn poklesem mezinárodní atraktivity popsaných „carry obchodů“.
Výsledkem tak může být právě onen „Armageddon“, spočívající v prudkém oslabení globální poptávky po amerických dluhopisech. Propad jejich ceny by znamenal znatelný růst jejich výnosů. Ten by prodražil nejen obsluhu dluhu americké vlády, ale – protože výnos vládního dluhopisu obecně představuje referenční úrokovou sazbu – celkový nárůst nákladů financování. Tedy i financování investic do akcií.
Hrozí tedy výrazný pokles poptávky jak po amerických dluhopisech, tak amerických akciích.
Navíc, s růstem nákladů obsluhy dluhu americké vlády bude třeba ještě hlubšího rozpočtového deficitu USA. Spojené státy se tak mohou ocitnout v bludném kruhu, kdy po vyschnutí levného japonského financování budou muset vydávat více a více dluhopisů, aby pokryly rostoucí deficit. To nejen dále bude šponovat výnos amerických dluhopisů a zvedat náklady obsluhy dluhu USA, ale také zesilovat inflační očekávání a inflaci. Protože čím výraznější deficitní financování je, tím silnější bývají také právě inflační tlaky. Rostoucí inflace a inflační očekávání přitom nahlodává (vyhlíženou) ziskovost firem a podniků, což může jen dále ochromit zájem o americké akcie.
To vše v době, kdy americký prezident Donald Trump Kongresem protlačuje balík daňových škrtů. Ten by již tak neutěšený stav amerických veřejných financí zásadně zhoršoval, i pokud by levné japonské financování amerického dluhu nebylo v sebemenším ohrožení….
Lukáš Kovanda, Ph.D.
Hlavní ekonom, Trinity Bank
TRINITY BANK
Trinity Bank působí na finančním trhu již 25 let a vznikla transformací Moravského Peněžního Ústavu – spořitelního družstva. Má více než 92 000 klientů a její bilanční suma přesahuje 65 miliard Kč.
Trinity Bank se specializuje na privátní a korporátní bankovnictví, u fyzických osob se zaměřuje především na vkladové a spořicí produkty, které nabízejí nadstandardní zhodnocení úspor.
Více informací na: www.trinitybank.cz
Další zprávy o bankách
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dividenda KOMERČNÍ BANKA - Dividenda Burza, Dividendy KOMERČNÍ BANKA 2020
- KOMERČNÍ BANKA - Akcie KOMERČNÍ BANKA aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- Kurzovní lístek Komerční banka, Kurzovní lístky bank
- Kurzovní lístek UniCredit Bank, Kurzovní lístky bank
- Kurzovní lístek Evropská centrální banka, Kurzovní lístky bank
- Erste Bank ve Vídni - aktuální graf akcie Erste Bank ve Vídni v bodech
- Nejbližší banka, banky v ČR
- Kódy bank - Banky v ČR
- Kurzovní lístek Fio banka, Kurzovní lístky bank
- Akcie ERSTE GROUP BANK AG - ERSTE BANK, aktuální vývoj cen obchodů Burza, akcie-cz online
- MONETA MONEY BANK - Akcie MONETA MONEY BANK aktuálně, kurzy Burza - akcie online
- ERSTE GROUP BANK A - Akcie ERSTE GROUP BANK A aktuálně, kurzy Burza - akcie online
Prezentace
16.06.2025 Když jsou trhy jako rozbouřené vody, zakotvěte v
16.06.2025 Kooperativa nabízí fixaci ceny pojištění…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Meta staví na jádru: Nová éra energetické strategie technologických gigantů
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, Citfin
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Alena Kastnerová, Direct Family
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Petr Špirit, Bidli
Michaela Prátová, RekvalifikačníKurzy.cz
Ondřej Vacek, Ušetřeno.cz
Češi na dovolených podceňují pojištění na rizikové aktivity, následky mohou stát desetitisíce
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Martin Steiner, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Lenka Rutteová, Bezvafinance
ČNB požaduje jiná pravidla odměňování finančních poradců. Pomůže to klientům?
Lukáš Raška, Portu
Základní fakta o finančních trzích, která by měl znát každý investor
Jaroslav Rada, Česká síť