Kryštof Míšek (Argos Capital)
Akcie ve světě  |  20.05.2025 21:07:19

Apple reaguje na Trumpovy nedávné kroky přesunem výroby

Přesto dynamika tohoto procesu změnila nejednu podnikatelskou strategii. Důkazem je reakce na probíhající konflikt ze strany předního technologického lídra Apple, který mění svou výrobní strategii pro iPhony. Čína, dosavadní „královna výroby“, dlouhodobě ztrácí na atraktivitě kvůli geopolitickému napětí, státní kontrole a reputačním rizikům. Postupně rostou i náklady na pracovní sílu. Apple proto hledá nové výrobní lokality, kde lze eliminovat rizika vysokých cel i nebezpečí krádeže dlouhodobě budovaného know-how a technologií. Apple v současnosti prodá v USA ročně přes 60 milionů iPhonů, z nichž přibližně 80 % bylo dosud vyráběno v Číně. To se nyní jeví jako příliš velké riziko – a výrobce to chce změnit.

Jednou z možných cest je právě Indie – sice méně výkonná, ale geopoliticky stabilnější a podnikatelsky přívětivější. Apple už dříve začal přesouvat 15–20 % své výroby do této země, a to hlavně díky partnerům jako Foxconn, kteří rozšiřují své továrny ve státě Tamilnádu. V březnu 2025 Apple například vyvezl z Indie do USA iPhony v hodnotě 2 miliard dolarů, což představovalo 97,6 % všech iPhonů exportovaných z Indie. Indie se tak z „montovny záložního plánu“ postupně proměňuje v klíčového hráče.

Ačkoli se Indie nemůže rovnat čínské infrastruktuře a logistice, nabízí firmám alespoň relativní jistotu, že stát nebude příliš zasahovat do jejich činnosti. Navíc tamní vláda neprovokuje Spojené státy podporou KLDR nebo hrozbami vůči Tchaj-wanu. Přesto bude tato změna znamenat určité náklady – výroba iPhonů v Indii je totiž o 5–8 %, v některých případech až o 10 % dražší než v Číně. Lze proto očekávat, že část těchto nákladů se Apple pokusí přenést na zákazníky.

Globální výrobní řetězce procházejí dramatickými změnami. Začíná se ukazovat, že deglobalizace – tedy odklon od závislosti na jediné dominantní výrobní zemi – není jen dočasným výkyvem, ale strukturálním trendem. A zatímco firmy jako Apple na něj reagují pragmaticky, politici zůstávají často uvězněni v iluzi, že k výrobě na „domácím hřišti“ je třeba společnosti donutit. Opak je pravdou – firmy a jejich akcionáři vždy hledají příležitost maximalizovat zisky. A to v praxi znamená přesouvat výrobu tam, kde je to ve výsledku finančně výhodné. S tím nezmůže nic ani Donald Trump.

Argos Capital – Partner pro investice do komodit

Máme dlouholeté zkušenosti s obchodováním na kapitálových trzích. Nabízíme služby zahrnující přístup k akciovým a komoditním trhům. Díky spolupráci s předním světovým brokerem, společností Interactive Brokers LLC zajišťujeme přístup na trhy po celém světě. Samozřejmostí je profesionální přístup na individuální bázi, který se přizpůsobí potřebám klienta, jeho rizikovému profilu a investičním cílům.

Více informaci na: www.argoscapital.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688