Miroslav Novák (Citfin)
Okénko investora  |  20.05.2025 15:33:16

Proč se akciové trhy tak rychle oklepaly z dubnového propadu?

Květen se přehoupl do druhé poloviny. Ode „Dne osvobození“ (Liberation Day) 2. dubna, kdy D. Trump oznámil uvalení cel na veškerý dovoz do USA, uběhlo sedm týdnů. Hlavní akciové trhy v USA i v Evropě mezitím kompletně vymazaly ztráty z první poloviny dubna, kdy v průběhu několika dnů prudce oslabily až o 15 %. Co víc, některé akciové indexy se aktuálně dokonce nacházejí na historických maximech (např. německý DAX) a nejsledovanější americké indexy (S&P 500 či Nasdaq 100) se pohybují jen několik procent pod svými historickými maximy.  

V tomto komentáři se podívám na několik důvodů (rozhodně se nejedná o kompletní výčet), které vedly k tomu, proč se akciové trhy po prudkém propadu na začátku dubna ze ztrát velmi rychle oklepaly a předvedly silnou rally až na současné úrovně.  

Za prvé tvrdá data z americké ani z evropské ekonomiky zatím nepotvrzují, že by docházelo k výraznému zpomalení hospodářského růstu a už vůbec nesignalizují blízký příchod recese. Hovořím zde např. o statistikách z maloobchodu či z pracovního trhu. Zároveň ani tzv. měkká data v podobě průzkumu podnikatelských nálad (např. PMI, ISM, Ifo) žádné opravdu výrazné zhoršení nepotvrzují. Výjimkou je pouze pokles spotřebitelské důvěry v USA. Neberu v potaz pokles amerického HDP v 1. čtvrtletí letošního roku, protože tamní ekonomika poklesla ze zcela specifických důvodů (především extrémní nárůst importu). Samozřejmě lze namítnout, že tvrdá data mají určité časové zpoždění a nejistota kolem cel se bude v tvrdých statistikách více zobrazovat až v dalších měsících, což nelze zcela vyloučit.  

Za druhé lze v posledních týdnech pozorovat jednoznačnou deeskalaci na poli amerických cel. Nejprve hned týden po „Dni osvobození“ D. Trump vyhlásil 90denní odklad platnosti recipročních cel, během kterého platí jen univerzální sazba ve výši 10 %. Na začátku května bylo oznámeno dosažení obchodní dohody mezi USA a Spojeným královstvím, když na většinu britského zboží bude uplatněna 10% celní sazba. Naposledy došlo k výrazné obchodní deeskalaci mezi USA a Čínou poté, co se obě země dohodly na 90denním snížení a byla obnovena jednání.  

Z dalších důvodů lze zmínit optimismus spojený s plánovanou fiskální expanzí v Německu. Na začátku dubna rovněž došlo k poměrně citelnému poklesu cen ropy, který může částečně eliminovat růst cenové hladiny kvůli zvýšení cel. V neposlední řadě výsledková sezóna za 1. čtvrtletí byla solidní jak v případě většiny amerických, tak i evropských společností.  

Jak píši v úvodu, momentálně se většina amerických i evropských akciových indexů pohybuje nad úrovněmi z konce března. Nálada na finančních trzích zůstává optimistická, a to navzdory poměrně vysokým valuacím. Riziko výraznějšího zpomalení americké i evropské ekonomiky samozřejmě nadále existuje, ale je rozhodně nižší než na začátku dubna. Ostatně i banka JPMorgan snížila pravděpodobnost recese pro USA pod 50 %, zatímco na začátku dubna ho zvýšila na 60 %.  

Co může nyní přerušit optimistickou náladu na akciových trzích? V úvahu připadá negativní impuls z USA. Nabízí se např. riziko spojené s federálním dluhem USA a možným dalším nárůstem cen amerických vládních dluhopisů. Ani celní válka není definitivně zažehnána, když z probíhajících jednání mezi USA a EU zatím žádné zásadnější informace nemáme. Pokud však existuje faktor, který spolehlivě vyvolá výrazný výprodej na akciových trzích, tak je to citelné oslabení ekonomické aktivity v kombinaci se zjevným zhoršením situace na pracovním trhu. Tomu však zatím americká i evropská ekonomika odolávají.



Miroslav Novák

Miroslav Novák

Miroslav Novák působí na finančních trzích od roku 2008 jako makroekonomický analytik a měnový stratég. Jeho analýzy a postřehy pravidelně využívají česká média i odborné instituce. Mezi klíčové oblasti jeho zájmu patří devizový trh, ekonomické trendy a statistika. Vystudoval finance na Vysoké škole ekonomické v Praze a finance a finanční služby na VŠFS.



Citfin pomáhá podnikatelům řešit potřeby spojené se zahraničním platebním stykem a devizovými službami již od roku 1996. Společnost klade důraz na individuální přístup, rychlost a profesionalitu, což oceňuje více než 19 000 spokojených klientů. Ročně realizuje téměř 900 tisíc transakcí s obratem přes 190 miliard korun a nabízí multiměnový účet s možností obchodovat v 27 měnách.

Více na www.citfin.cz/

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Okénko investora:

11.06.2025  Benzín a nafta v létě. Kolik si připlatíme? Petr Lajsek (Purple Trading)
09.06.2025  Musk se bouří: Trump oklamal celou Ameriku? Mgr. Timur Barotov (BHS)
06.06.2025  Závislost na Číně: Kovy vzácných zemin jako nové zlato globálního průmyslu Olívia Lacenová (Wonderinterest Trading Ltd. )
04.06.2025  Ropa zdražuje! Kdy vzrostou ceny pohonných hmot? Petr Lajsek (Purple Trading)
04.06.2025  Průměrná mzda dosáhla úrovně 46 924 korun Ing. Štěpán Křeček, MBA (BHS)





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688