Ani nejlepší zdraví a bezpečnost Česku nepomohly. Kvůli krizi bydlení padá v evropském žebříčku prosperity na 16. místo
V Indexu prosperity a finančního zdraví si Česko meziročně pohoršilo o jednu příčku a obsadilo 16. místo mezi zeměmi EU. Tento výsledek ještě výrazněji potvrzuje naši pozici na pomyslné hranici mezi východní a západní Evropou. Ačkoliv propad o jedno místo nemusí působit dramaticky, ještě v roce 2022 jsme se drželi na 13. příčce. Nejhůře si Česko v letošním srovnání vedlo v oblasti dostupnosti bydlení, která patří k nejpalčivějším problémům prosperity – od vysokých cen novostaveb přes zdlouhavé stavební řízení až po náklady na chod domácnosti. Naopak výborného hodnocení jsme dosáhli v oblasti zdraví a bezpečnosti, zejména díky dostupnosti zdravotní péče a zvládnuté kyberbezpečnosti.
V nejnovějším srovnání Indexu prosperity Česka jsme se mezi 27 zeměmi EU propadli o jednu příčku na 16. místo. Nejlepší podmínky pro život dlouhodobě nabízí severské státy a na stupni vítězů se letos poprvé umístilo i sousední Rakousko, které meziročně zlepšilo životní úroveň téměř v polovině sledovaných indikátorů. „Opačný proces nastal v Česku, kde jsme se naopak v šesti z deseti pilířů propadli, což nás ve srovnání prosperity posunulo blíž k východním státům, které zaujímají pozice na druhém konci srovnání,“ vysvětluje Tomáš Odstrčil, analytik Evropy v datech. Propad Česka o jednu příčku by sám o sobě nebyl zásadní, ovšem ještě v roce 2022 jsme se umístili na 13. místě.
Nedostupnost bydlení nejvíce zasahuje mladé
Nejproblematičtější oblastí v Česku je dlouhodobě bydlení. Mezi šest nejhůře hodnocených států Unie nás ženou vysoké ceny nemovitostí, zdlouhavá stavební řízení, vysoké výdaje na chod domácnosti i drahé novostavby. A zatímco v minulých letech bylo nájemní bydlení v porovnání s vlastním relativně výhodné, v roce 2024 se podle serveru Numbeo i tento ukazatel propadl na unijní průměr.
Na současnou krizi v oblasti bydlení nejvíce doplácejí mladí lidé. „Mladí lidé, resp. všichni ti, kteří nemají vlastní bydlení a jejichž rodina jim v tomto ohledu ani nemůže pomoci. Bez finanční podpory rodiny je získání vlastního bydlení stále více jen nedosažitelným snem. A nájemní bydlení dosud příliš jistot nenabízí,“ upozorňuje Martin Lux ze Sociologického ústavu Akademie věd ČR.
Tereza Hrtúsová, analytička České spořitelny, k tomu dodává: „Ačkoliv zhruba tři čtvrtiny domácností v Česku žijí ve vlastním bydlení, horší je to s dostupností pro ty, kteří si teprve chtějí pořídit vlastní byt nebo dům.“ Podle Hrtúsové jsou nejvíce ohroženi mladí lidé bez rodinné podpory (dědictví, finanční pomoc), a také senioři žijící sami v nájemním bydlení. Problémem je i pomalé tempo výstavby, které neodpovídá vývoji populace. „Neexistují mechanismy či omezení pro nákupy nemovitostí občany z Česka i ze zahraničí. Investiční byty navíc často zůstávají prázdné. Pouhá změna ve stavebním řízení dostupnost důstojného bydlení pro mladé pracující rodiny nezajistí,“ uzavírá.
I v oblasti bydlení se ale objevují pozitivní signály. Výrazně vzrostly investice do rezidenční výstavby, což přispívá k nárůstu počtu bytů a domů na tisíc obyvatel. Automaticky to ale neznamená lepší dostupnost. Například v Dánsku, které má zhruba stejný počet bytů na počet obyvatel jako Česko, vychází pořízení vlastního bydlení zhruba na polovinu, 7 ročních platů oproti tuzemským 13.
Rozpadu indikátorů
V oblasti prostředí pro podnikatele a životní prostředí nám připadlo 22. místo
Pilíři, ve kterých se Česku moc nedaří, jsou také životní prostředí a podmínky pro podnikatele, v obou oblastech nám totiž připadlo 22. místo. V případě životního prostředí nás trápí vysoké emise, a to zejména z vytápění, využívání půdy, a i v celkovém přepočtu emisí skleníkových plynů na obyvatele. „Hlavním důvodem vysokých emisí na obyvatele je fakt, že máme druhý nejvyšší podíl průmyslu na tvorbě HDP v EU a jedná se do značné míry o energeticky a emisně náročná průmyslová odvětví. Zároveň přetrvává vysoký podíl fosilních paliv na výrobě a spotřebě energie a Česko je nadále jedním z největších vývozců elektřiny v EU,“ vysvětluje Veronika Krejčí, tisková mluvčí Ministerstva životního prostředí.
Zároveň se nám stále nedaří zvedat podíl obnovitelných zdrojů v energetice, a to i přesto, že má Česko například pro větrnou energii poměrně dobré předpoklady . Právě obnovitelné zdroje nám totiž budou chybět v již probíhající transformaci energetiky.
U podnikatelského prostředí trh naráží na nedostatek startupů, zahraniční firmy, jež ukrajují vysoký podíl přidané hodnoty, nízkou kapitalizaci pražské burzy, která odrazuje potenciální investory i na obecně nízkou míru vzniku nových podniků. Ránu podnikatelům zasadily i rostoucí ceny elektřiny, které za tři roky vzrostly až na trojnásobek. Cesta k levnější elektřině může mimo jiné spočívat i v již zmíněném zavádění obnovitelných zdrojů. „Vybudování vlastních zdrojů elektřiny, dnes nejčastěji fotovoltaiky, může firmám snížit faktury za elektřinu, ale také zajistit bezpečnost dodávek. Důležité je ale přemýšlet o takových investicích komplexně a nespoléhat na soláry na střeše ve chvíli, kdy máte velké mezery v energetické účinnosti,“ říká Kateřina Novotná, šéfredaktorka portálu Byznys a udržitelnost.
Horší pokrytí vysokorychlostním internetem má jen Řecko
Problémy vykazuje i digitální infrastruktura, zejména pokrytí vysokorychlostním internetem. Právě kvalitní síťové připojení je přitom nezbytným základem pro rozvoj digitalizace jak ve veřejných službách, tak v soukromém sektoru. V tomto ohledu se Česko propadlo na předposlední místo mezi zeměmi EU. Vysokorychlostní internet je dostupný pouze na 53,7 % území, což nás řadí jen těsně před Řecko. Naopak v oblasti mobilního připojení je situace výrazně lepší. K 5G sítím má v Česku přístup 96 % obyvatel, což zemi řadí mezi evropskou špičku.
Jak uvádí Zdeněk Bumbálek ze společnosti T-Mobile, právě vysokorychlostní optické sítě hrají v rozvoji digitalizace naprosto klíčovou roli: „Jsou nejen základem moderní infrastruktury, ale i předpokladem pro konkurenceschopnost, inovace a zajištění dostupnosti digitálních služeb napříč celým územím České republiky. Umožňují rychlý a spolehlivý přenos dat, který je zásadní pro digitalizaci státní správy, rozvoj eHealth, chytrých měst, vzdělávání i pro podnikání,“ vysvětluje ředitel programu výstavby FTTH sítí.
Největší počet optických přípojek na obyvatelstvo se nachází především v regionech s těžební historií
Překvapivě vysoký podíl optických přípojek na obyvatele nenajdeme v Praze, ale v posttěžebních regionech, jako jsou Český Těšín, Havířov nebo Kadaň. Důvodem je kombinace vyšší hustoty obyvatelstva, vhodné struktury bytového fondu a cílených investic, a to včetně evropských dotací na obnovu infrastruktury.
Vyšší míra pokrytí vysokorychlostním internetem může těmto krajům zásadně pomoci, jak ostatně potvrzuje i Zdeněk Bumbálek. „Umožňuje nejen kvalitnější život obyvatelům, ale i rozvoj podnikání, přístup k digitálním službám, vzdělávání a práci na dálku. Pokud bude tento trend nadále pokračovat a bude podpořen cílenými investicemi, může se jednat o významný nástroj ke zvýšení prosperity a snižování rozdílů mezi regiony.“
K nejvýraznějšímu zlepšení došlo v oblasti finančního zdraví
Jednou z oblastí, kde Česko v Indexu prosperity zaznamenalo největší posun, je finanční zdraví obyvatel. Zatímco v roce 2022 jsme byli na 13. místě, letos jsme se posunuli na 9. příčku.
Zlepšení je výsledkem několika faktorů, v řadě ukazatelů jsme si polepšili, případně si udrželi stabilní hodnoty. Největší rozdíl se projevil u úspor. Zatímco v mnoha zemích inflace výrazně snížila objem naspořených prostředků, české domácnosti si své rezervy dokázaly uchovat. „Míra úspor domácností vzrostla oproti dlouhodobému průměru už během pandemie, zejména u domácností s vyššími příjmy. Její udržení i v následujících letech lze do jisté míry vysvětlit vyššími úrokovými sazbami, které se v Česku držely nad průměrem EU,“ říká Tereza Hrtúsová z České spořitelny.
Ve zdraví a bezpečnosti jsme absolutní špičkou EU
V oblasti zdraví a bezpečnosti obsadilo Česko v posledním Indexu prosperity vůbec první místo. Za úspěchem stojí především zvládnutá ochrana proti kyberkriminalitě, velmi nízká kojenecká úmrtnost a relativně dostupná lékařská péče.
Prvenství ale neznamená, že je situace kolem bezpečnosti a zdravotnictví vyřešená. Česko má 15. nejvyšší podíl obézní populace v EU a do obrany investuje méně než většina ostatních států. Průměrné výsledky vykazujeme také v délce života prožitého ve zdraví (61,8 let) i podílu výdajů na zdravotnictví (8,5 % HDP).
Přestože se podle odborníků zvyšuje informovanost o významu prevence a zdravého životního stylu, přenést tyto poznatky do praxe zůstává výzvou. „Délka života ve zdraví je dnes pevnou součástí odborných i veřejných debat – to je pozitivní a první nutný krok. Abychom ale skutečně žili déle a ve zdraví, je třeba posunout systém zdravotní péče na úroveň 21. století,“ říká Petr Smejkal, hlavní epidemiolog IKEM a člen think tanku Ministr zdraví. „Každá oblast – prevence, digitalizace i udržitelnost financování – je důležitá. Ale nejpodstatnější je, aby se změny skutečně projevily v praxi, především ve prospěch pacientů a zdravotníků,“ uzavírá.
Poslední zprávy z rubriky Výsledky:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nejlepší kurzy měn v bankách a směnárnách
- Kreslené vtipy - nejlepší vtipy a karikatury z ekonomiky
- Nejlepší půjčka - přehled nabídek.
- Wall Street 14.1. - nakonec mírné ztráty, nepomohl ani Powell ani Bidenův stimulační příslib
- Buďte krásná a zdravá! Veletrh INTERBEAUTY PRAGUE představí to nejlepší z kosmetiky, nehtového designu a zdravého životního stylu
- Dnešní světový den bezpečnosti a ochrany zdraví při práci upozorňuje na nezbytnost ochrany zdraví a životů pracovníků
- Česko (a Slovensko) - nejlepší a nejhorší období Česka
- Pražské burze dnes nepomohl ani růst akcií v zahraničí
- Policie již týden marně pátrá po seniorce z Dobříše, nepomohl ani vrtulník
- Wall Street 13.10. - pokračující pokles, nepomohla ani Čína a holub Fischer, ropa na 4letých minimech
- Řeckým bankám už nepomůže ani další pomoc Řecku kvůli špatným úvěrům
Prezentace
21.06.2025 Implementace AI nástrojů táhne. Firma Krel…
20.06.2025 iPhone doslova za polovinu. V Česku si…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Voyager: Raketový vstup na burzu a spolupráce s NASA na nástupci ISS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Myš, gazela a slon. Kterou fází své investiční cesty právě procházíte?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, Citfin
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Okénko pro podnikatele
Jakub Šulák, Forscope
Bojíte se konce podpory Windows 10? Nemusíte. Starší software zabezpečí 0patch
Antonín Trunec, Software602
Bojíte se elektronického podepisování? A zkusili jste tuto bezplatnou aplikaci?