Brazílie má ambici stát se lídrem ve výrobě zeleného vodíku
16.05.2025 / 01:52 | Aktualizováno: 16.05.2025 / 02:09
V posledních letech se země netají ambicí obsadit místo protagonisty nového energetického řádu a do roku 2030 také jedním z největších – pokud ne největším – producentem vodíku vyráběného z čistých zdrojů. Téma je relevantní také v kontextu letošní klimatické konference COP30, kterou bude hostit amazonský Belém bude v roce 2025.
Podle brazilského federálního Ministerstva pro těžbu a energetiku v zemi existuje potenciál výroby zeleného vodíku ve výši 1,8 gigatun ročně a v současné době se rozvíjí přibližně 40 výrobních projektů s celkovými investicemi okolo 30 mld. USD. Řada z nich bude podle všeho směřovat do severních a severovýchodních států Brazílie, nejchudších častí země sužované pravidelnými obdobími sucha. Geografické umístění činí tuto oblasti již nyní největším producentem solární a větrné energie v zemi, kterou bude možné využít právě na produkci vodíku. Strategická poloha a přístup k moři současně vytvářejí příznivé předpoklady pro jeho export do dalších zemí. Hybnou silou pro rozvoj domácí výroby zeleného vodíku je kromě příjmů exportu i nezbytnost dekarbonizovat vlastního domácí průmyslovou produkci.
Konkurenční výhodou Brazílie je i cena – její zelený vodík by mohl být nejlevnější na světě. Podle dostupných analýz společnosti Mckinsey by Brazílie mohla do roku 2030 vyvážet zelený vodík v hodnotě mezi 1-2 mld. USD, do roku 2040 až 4-6 mld. USD. Předpokládá se, že většina produkce bude směřovat do EU nebo USA. Pro financování tak náročných investičních projektů Brazílie pochopitelně hledá zahraniční partnery, zájem již projevilo více než 15 zemí: vedle USA a Číny pochází řada investorů či zájemců z evropských zemí, především z Německa.
Honba za zeleným vodíkem
Za kolébku obnovitelné energie v Brazílii je všeobecně označován stát Ceará. Solární energie v Ceará má kapacitní potenciál 643 GW, větrná onshore 94 GW, offshore 117 GW a hybridní energie 137 GW. Stát Ceará v současné době představuje více než 30 % celkové kapacity větrné energie v Brazílii, což ho staví na druhé místo mezi jednotlivými státy brazilské federace. První světový patent na průmyslovou produkci biodieselu z roku 1980 pochází právě ze Ceará, v municipiu Tauá byla v roce 2011 spuštěna první solární elektrárna v Jižní Americe a v roce 2022 byla ve výrobním komplexu přístavu Pecém vyrobena první molekula zeleného vodíku.
Ačkoliv téma rezonuje napříč státy federace, sázku na rozvoj výroby zeleného vodíku stvrdilo rozhodnutí vlády státu Ceará v roce 2021, kdy byly položeny základy Hubu zeleného vodíku. Jeho součástí je i průmyslový a přístavní komplex Pecém, který obsahuje také exportní zónu, dva offshore přístavní terminály, jeden multifukční terminál a onshore skladovací plochy. V roce 2018 do projektu investičně vstoupil rotterdamský přístav s podílem 30 %, vláda státu Ceará si drží 70 %. Investiční účast na projektu se postupně rozšiřuje, kromě domácích firem jsou oznámeny investice z Austrálie, Francie, USA, Nizozemska a Portugalska. S dalšími společnostmi z Německa, Číny, Španělska, Švýcarska, Itálie nebo Spojeného království bylo podepsáno celkem 32 Memorand o spolupráci, potvrzující investiční záměr. Pro projekt však bylo zásadním krokem vytvoření tzv. „námořního koridoru zeleného vodíku“ mezi přístavem Pecém a nizozemským Rotterdamem v květnu 2023, který propojí výrobu a dopravu produktu z Brazílie do Nizozemska.
Jiný případ: stát Piauí
Dosud nevětší brazilský projekt na výrobu zeleného vodíku (a také amoniaku) a zároveň i jeden z největších projektů na světě – Green Energy Park Piauí – byl odstartován v polovině prosince roku 2023 v Piauí, dalším severním státu Brazílie. Ten z 27 států brazilské federace dnes zaujímá z ekonomického hlediska až 21. místo a podílí se na celkovém HDP pouze 0,7 %. Stát má však výborné předpoklady právě pro výrobu zeleného vodíku, produkci čistých energií, dostatek vody a vybudování exportní zóny s fiskálními výhodami. Ve městě Parnaíba bude ve spolupráci se soukromými firmami investováno v rámci Hub H2 Piauí do roku 2035 celkem 200 mld. BRL (necelý 1 bil. Kč) a vznikne 20 tis. pracovních příležitostí. Celková produkce by měla činit až 10 GW. Zkušební výroby započala v roce 2024, s plným výrobním výkonem se počítá ke konci roku 2025. To vše v rámci komplexu, jehož součástí bude přístav Porto Piauí i zmíněná exportní zóna (ZPE) Parnaíba.
Zelený vodík z Piauí, a to v podobě zkapalněného amoniaku, bude určen především na vývoz do Evropy, konkrétně do chorvatského přístavu Krk, odkud bude zásobovat zejména jižní Německo a severní Itálii. Piauí předpokládá rovněž vývozy na Blízký východ a do Asie. Na konci listopadu 2023 předsedkyně Evropské komise, Ursula von de Leyenová, během European Hydrogen Week přislíbila podporu této ambiciózní iniciativě ze strany Evropské unie ve výši 2 mld. EUR. Tento projekt se tak stává jedním z klíčových částí Global Gateway v Brazílii. Za zmínku stojí i skutečnost, že stát Piauí je již dnes postaven výhradně na obnovitelných zdrojích, 100 % energetického mixu tvoří vodní, větrná a solární energie.
Jak je z výše uvedeného zřejmé, Brazílie vsadila na budoucnost spojenou se zeleným vodíkem a její investiční plány jsou značně ambiciózní – v současné není takřka výzkumná instituce, která by se v nějakém ohledu o toto téma nezajímala. K realizaci pochopitelně potřebuje zahraniční partnery: na brazilském trhu operuje již dlouhodobě řada silných hráčů, prostor je ale i pro další soukromé firmy, včetně těch českých. A to i pozici dodavatelů či subdodavatelů zařízení pro vznikající výrobu, dopravní infrastrukturu či návazné služby.
Poslední zprávy z rubriky Ze světa:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Kdo má dnes svátek?
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Kdy má svátek Jana
- Ambice Španělska stát se lídrem v oblasti využití vodíku z obnovitelných zdrojů
- Jižní Čechy mají ambici stát se lídrem v zavádění inovací a moderních technologií do zemědělství
- Čínský juan má ambice stát se světovou měnou
- Akt o průmyslu s nulovými čistými emisemi: EU se má stát základnou pro výrobu čistých technologií a „zelená“ pracovní místa
- Zelený vodík má do Chile přinést investice ve výši 20 miliard dolarů
- Zelený vodík má v JAR obrovský potenciál
- Zelený vodík má v JAR obrovský potenciál
Prezentace
21.06.2025 Implementace AI nástrojů táhne. Firma Krel…
20.06.2025 iPhone doslova za polovinu. V Česku si…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Meta staví na jádru: Nová éra energetické strategie technologických gigantů
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, Citfin
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři