Otázky a odpovědi týkající se pilotního projektu „Vyberte si Evropu pro vědu“
Otázky a odpovědi týkající se pilotního projektu „Vyberte si Evropu pro vědu“
Existují nějaká konkrétní témata nebo směry pro pilotní projekt „Vybrat Evropu pro vědu“?
Pilotní projekt „Vyberte si Evropu pro vědu“, stejně jako ostatní akce „Marie Curie-Skłodowska“ (MSCA), probíhá zcela zdola nahoru. Neexistuje žádné předem definované téma nebo disciplína. Žadatelé mohou navrhnout programy, které jsou v souladu s jejich vlastními akademickými a / nebo výzkumnými strategiemi, aby mohli stavět na svých oblastech excelence a posilovat je. V budoucnu může Komise v závislosti na výsledcích pilotního projektu navrhnout zvláštní tematické zaměření.
Jakým způsobem má pilotní projekt „Vybrat Evropu pro vědu“ za cíl posílit kariéru ve výzkumu?
Novinkou této iniciativy je, že zúčastněné instituce jsou povinny poskytovat příjemcům dlouhodobější vyhlídky na zaměstnání. Cílem je bojovat proti nejistotě profesní dráhy výzkumných pracovníků, a zvýšit tak atraktivitu profesní dráhy výzkumných pracovníků v Evropě. Konečným cílem je učinit z Evropy nejatraktivnější destinaci pro výzkumné pracovníky na světě a pilotní projekt „Vyberte Evropu pro vědu“ je toho součástí.
Financuje program „Vyberte si Evropu pro vědu“ přímo jednotlivé výzkumné pracovníky?
Ne, program „Choose Europe for Science“ poskytuje finanční prostředky organizacím na vytvoření programu na postdoktorandské úrovni, přičemž každý z nich přijímá minimálně 3 výzkumné pracovníky. Pilotní výzva „Vyberte Evropu pro vědu“ je otevřena organizacím z celé oblasti výzkumu a inovací v EU a zemích přidružených k programu Horizont Evropa. To může mimo jiné zahrnovat univerzity, výzkumné infrastruktury, výzkumná střediska, vládní instituce zabývající se výzkumem, organizace provádějící výzkum, spin-offy zaměřené na výzkum a vývoj. Tyto organizace jsou pak odpovědné za propagaci pozic a nábor výzkumných pracovníků do programu.
Budou programy financované z programu „Vyberte si Evropu pro vědu“ otevřeny výzkumným pracovníkům ze zemí mimo Evropu?
Programy spolufinancované v rámci programu „Vyberte si Evropu pro vědu“ budou otevřeny výzkumným pracovníkům z celého světa, výzkumným pracovníkům, kteří již sídlí v členských státech EU a přidružených zemích, a výzkumným pracovníkům z jiných zemí, kteří se chtějí přestěhovat. Pravidlo mobility MSCA však vyžaduje, aby výzkumní pracovníci nepobývali nebo nevykonávali svou hlavní činnost (práci, studium atd.) v zemi příjemce po dobu delší než 12 měsíců během 36 měsíců bezprostředně před podáním žádosti.
Jak budou programy spolufinancované pilotním projektem „Vyberte si Evropu pro vědu“ fungovat v praxi?
Programy financované z pilotního projektu „Vyberte si Evropu pro vědu“ budou probíhat ve dvou fázích: první fáze trvající 24 nebo 36 měsíců, v níž EU poskytne finanční prostředky odpovídající minimální hrubé měsíční odměně přijatých výzkumných pracovníků ve výši 6 700 EUR. Druhá fáze v délce 24 měsíců bude financována výhradně příjemcem, přičemž sazby odměn budou stanoveny na úrovni, která je na vnitrostátní nebo regionální úrovni konkurenceschopná. V průběhu těchto fází se očekává, že přijatý výzkumný pracovník bude mít dlouhodobé kariérní vyhlídky, které budou přesahovat dobu trvání projektu.
Musí se kariérní vyhlídky nabízené po projektu zaměřit na to, aby se stal vedoucím výzkumným pracovníkem?
Ne, pilotní projekt „Vyberte si Evropu pro vědu“ je otevřen návrhům programů, jejichž cílem je obsadit různé úlohy ve výzkumu a v akademické sféře, kde jsou problémem nejisté a nestandardní smlouvy. Tyto role sahají od primárních vyšetřovatelů až po lektory a od manažerů výzkumu až po vysoce specializované techniky. Cílem je zajistit, aby byl program otevřený, a to nejen s cílem uspokojit rozmanité potřeby institucí a místních výzkumných a inovačních ekosystémů, ale také samotných výzkumných pracovníků. Tento přístup je rovněž v souladu s dohodou o reformě hodnocení výzkumu, která podporuje uznávání a zhodnocování různých rolí a kariér, které přispívají k výzkumu.
Pro více informací
Poslední zprávy z rubriky Evropská unie:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Počasí - předpověď počasí pro ČR, Evropu a ve svět - yr.no na kurzy.cz
- Cena benzínu v Evropě
- Cena nafty v Evropě
- Zveřejnění otázek a odpovědí Evropské komise k regulačním opatřením týkajícím se léčivých přípravků v souvislosti s pandemií COVID-19
- Otázky a odpovědi týkající se revize směrnice o odpovědnosti za výrobky
- Otázky a odpovědi týkající se nové dohody pro opylovače
- Otázky a odpovědi: Návrh Evropské Komise týkající se nových norem Euro 7
- Otázky a odpovědi týkající se strategie EU pro námořní bezpečnost
- Otázky a odpovědi týkající se environmentálních tvrzení v EU. Co návrh přinese spotřebitelům? Jak bude iniciativa chránit spotřebitele před lakováním nazeleno?
- Otázky a odpovědi týkající se směrnice o monitorování půdy a odolnosti
- Otázky a odpovědi týkající se váhy a rozměrů: nový návrh na urychlení zavádění těžkých vozidel s nulovými emisemi a podporu intermodální dopravy
Prezentace
20.06.2025 iPhone doslova za polovinu. V Česku si…
20.06.2025 Implementace AI nástrojů táhne. Firma Krel…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Meta staví na jádru: Nová éra energetické strategie technologických gigantů
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, Citfin
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři