Základní fakta o finančních trzích, která by měl znát každý investor

V poslední době opět žijeme v neklidné době. Po znovuzvolení Donalda Trumpa se na finanční trhy vkradla nejistota a volatilita. Několik známých indexů, jako je S&P 500 nebo Nasdaq 100, koketovalo nejen s korekcí (pokles o 10 %), ale rovnou s medvědím trhem (pokles o 20 %). V posledních týdnech se však situace uklidnila a akcie opět rostou.
Co se však stane za týden, měsíc nebo rok, nikdo neví. Globální obchodní válka tlačí na růst inflace a zpomaluje hospodářský růst, což se může projevit dalšími výkyvy na finančních trzích. Domníváme se však, že to dlouhodobé investory nemusí vůbec znepokojovat. Zde je několik faktů, které by měl mít každý investor na paměti.
Akcie se zotavily z každého problému
Uznáváme, že „Den osvobození“ a vyhlídky na globální obchodní válku nezní růžově. Proto byla prvotní reakce investorů negativní, což vedlo k prudkému poklesu akcií. Zní vám však obchodní válka, byť možná největší za posledních 100 let, hůře než světové války, Velká hospodářská krize po roce 1929 nebo finanční krize? Nám ne.
Ve skutečnosti jsme za posledních 120 let byli svědky řady závažných událostí a krizí, které vedly k prudkým poklesům na finančních trzích. Výsledek byl však vždy stejný. Akcie začaly po určité době opět růst a každý investor, který během poklesu nakoupil, vydělal. To ilustruje graf společnosti Carson Group, který ukazuje vývoj nejstaršího akciového indexu Dow Jones od roku 1900. Je těžké si představit, že by tomu tentokrát mělo být jinak.
Zdroj obrázku: Carson Group
Akciové trhy nerostou lineárně, průměrných výnosů se dosahuje jen zřídka
Index S&P 500, který sdružuje 500 největších amerických společností na burze, je často považován za historicky nejvýkonnější investici. Od roku 1928 dosahuje index v průměru ročního zhodnocení 7,8 %, což je však ve skutečnosti pouze průměr, neboť jeho výkonnost v minulosti značně kolísala mezi plusovými a minusovými roky. Pokud měl index kladný rok, zhodnotil se v průměru až o 19 %, a naopak v záporném roce index v průměru klesl o 13,9 %.
Níže uvedený graf potvrzuje to, co píšeme výše. Pokud se podíváme na kratší období – 75 let – průměrný výnos indexu S&P 500 je 9,5 %. Ve skutečnosti však bylo výnosu mezi 8 a 10 % dosaženo pouze pětkrát. To by měl mít každý investor na paměti. Větší pohyby, ať už směrem nahoru nebo dolů, jsou normální a jsou naprosto v pořádku. Je to součást investování na akciovém trhu.
Korekce jsou normální
Již z posledních dvou grafů je zřejmé, že akciové trhy vždy krátkodobě kolísají a dlouhodobě mají rostoucí trend. O tom, že korekce, resp. příchod medvědího trhu, jsou normální, svědčí skutečnost, že od druhé světové války jsme se dočkali až 25 korekcí o více než 10 %. Medvědí trhy s poklesem indexů o 20 až 30 % se vyskytly dokonce sedmkrát. Třikrát index klesl o 30 až 40 % a třikrát dokonce o více než 40 %.
Častý výskyt korekcí a medvědích trhů může ještě lépe vysvětlit, jak často k nim v průměru dochází. V téměř stoleté historii indexu S&P 500 jsme byli svědky korekce, tj. poklesu o nejméně 10 %, každý rok. K závažnější korekci, tedy k poklesu o 15 %, dochází v průměru 0,5krát ročně, tedy každý druhý rok. I medvědí trh s 20% poklesem hodnoty je běžný – vyskytuje se v průměru jednou za 3,5 roku.
Přes všechny tyto korekce a poklesy, které ve většině případů provázel strach investorů, se akciové trhy vždy vzpamatovaly, začaly růst a přinášejí investorům průměrný výnos 9,5 %. Investoři by proto měli poklesy vnímat spíše jako příležitost, kterou jim „pan trh“ přinesl.
Poklesy nepřicházejí jen s recesí
Je logické, že když přijdou špatné zprávy, finanční trhy reagují poklesem a naopak. Většinou jsou negativní zprávy spojeny s možným příchodem ekonomické recese, která snižuje ceny akcií v důsledku pomalejšího růstu ziskovosti jednotlivých společností. To však neznamená, že příchod recese automaticky znamená příchod medvědího trhu.
Následující tabulka uvádí různé případy medvědích trhů v indexu S&P 500 od druhé světové války. Z posledních 18 20% poklesů se přesně v polovině případů (9) dostala americká ekonomika, která je pro akciové trhy klíčová, do recese. Ve všech ostatních případech se tedy akciový trh dostal do recese, i když ekonomika do recese nespadla.
Je třeba si všimnout rozdílu v délce trvání a velikosti propadu. Při průměrném medvědím trhu klesl index S&P 500 o 29,4 % a trval méně než rok (11,3 měsíce). Když se jednalo o pokles bez recese, byl průměrný pokles výrazně menší a kratší – 23,9 % a 7,3 měsíce. Pokud se jednalo o recesi, index v průměru odepsal až 34,8 % a medvědí trh nás provázel 15,2 měsíce.
Dobrou zprávou je, že příchod recese se v současné době v americké ani světové ekonomice příliš neočekává. V současné době vidí hlavní investiční banky šanci na recesi v USA zhruba na 40 %.
Čas hraje vždy ve váš prospěch
Úspěšné investování není ani tak o snaze najít správný čas pro investování, jako o dostatečně dlouhém investování. Stejně jako v hazardních hrách je hrací pole vždy nastaveno tak, že šance jsou v neprospěch hráče, v investování je tomu právě naopak. Pravděpodobnost hraje ve prospěch investorů. Jak akciové trhy dlouhodobě rostou, možnost ztráty se postupem času snižuje.
Staré známé pravidlo říká: „Jde čas na trhu, nikoliv o načasování trhu.“ To jasně potvrzují historické údaje indexu S&P 500 od roku 1950. Již po jednom týdnu je 57% šance na zisk. V horizontu 1 roku se pravděpodobnost zvyšuje na 71 %, v horizontu 5 let na 81 % a v horizontu 10 let na 90 %. Za posledních 75 let jste si mohli pro investování vybrat jakékoli období, i to nejhorší, a za 20 let byste byli pokaždé v zisku.
V souvislosti s tím je důležité nechat své investice pracovat. Čím déle, tím lépe. Ideální je také na své investice nesahat, protože mnoho lidí se při poklesu zalekne a své peníze zase vybere. Zapomínají, že výkyvy jsou normální součástí investování a akciové trhy se historicky vždy zotavily, jak jsme si ukázali výše. Jiní se domnívají, že mohou trh načasovat, ale to je iluze.
Nakonec to investory vždy přijde draho, protože ti, kteří prodávají při poklesu, promeškají oživení. A právě dny oživení jsou pro investování klíčové. Pokud by investor promeškal 10 nejlepších dnů v roce, průměrný výnos indexu S&P 500 v letech 2000 až 2024 by nebyl 9,8 %, ale -12,5 %.
Čas je tedy jedním z nejdůležitějších aspektů úspěšného investování a díky složenému úročení přináší investorům v průběhu času exponenciální výnosy. To je patrné z níže uvedené modelové tabulky s čistým výnosem 8 % ročně.
Závěr
Málokdo si uvědomuje, že k úspěšnému investování není nutné být profesionálem a vědět, jak vybrat ty správné akcie. Ve skutečnosti je jedním ze základních faktorů úspěchu psychika investora. Pokud má investor na paměti, že krátkodobé výkyvy na trhu hrají v jeho prospěch a v dlouhodobém horizontu na nich vydělá, je na nejlepší cestě k úspěchu.
Jak řekl Charlie Munger, dlouholetý partner Warrena Buffetta: „Největším tajemstvím investování není vysoká inteligence, ale schopnost být trpělivý“.
Proto neustále nabádáme naše Portu investory, aby investovali dlouhodobě a pravidelně. Úspěch se dostaví.
Na co si dát po přečtení tohoto článku pozor?
- Článek není investičním doporučením
- Historická výnosnost není nikdy zárukou budoucích výnosů
- Investice na kapitálových trzích jsou vždy rizikové
- Portu negarantuje dosažení výnosů z investice na kapitálových trzích

Lukáš Raška
Lukáš pracuje v Portu jako analytik finančních trhů. Každý den sleduje, co se zrovna děje na finančních trzích, a to nejdůležitější předává veřejnosti ve srozumitelné formě. Je velkým fanouškem pasivního investování, které v dlouhém období poráží investování aktivní. Zajímá se o to, jak makroekonomické události ale i politika a business ovlivňují ceny akcií i dluhopisů a jaký vliv to může mít na výnosnost investorských portfolií. Jeho cílem je zvýšení investiční gramotnosti všech Čechů.
Portu je první česká robo-advisory investiční platforma a lídr na českém trhu. Umožňuje bez jakýchkoliv závazků a s nejnižšími poplatky na trhu investovat do globálně diverzifikovaných portfolií složených na míru potřebám a cílům každého investora.
Více na https://www.portu.cz
Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Žádost o příspěvek na bydlení: formulář, které dokumenty potřebujete
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Akciový trh - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Předčíslí bankovních účtů finančních úřadů pro placení daní v roce 2020
- Kdo má dnes svátek?
- Podpora v nezaměstnanosti - máte nárok?
- Přídavky na děti - kdy máte nárok a kolik dostanete
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Kdy má svátek Jana
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Platové tabulky - základní platová tabulka 2020
- 12 knih o investování, které by měl znát každý investor
Prezentace
03.06.2025 Tohle je nejvýhodnější Samsung v Česku, vyjde…
29.05.2025 Jak vstoupit do insolvence a zbavit se dluhů
26.05.2025 ČSÚ: 41 % velkých firem v EU využívá AI nástroje.