Inflace v dubnu potvrzena na 1,8 %
Inflace v dubnu v ČR 1,8 % a v USA 2,3 %. V tomto týdnu ovlivňují korunu dva protichůdné faktory. Americký dolar v úterý odevzdal větší část pondělních zisků.
Stručně ke včerejšímu vývoji. Dubnová spotřebitelská inflace byla Českým statistickým úřadem (ČSÚ) potvrzena na -0,1 % m/m a +1,8 % r/r, zatímco ještě v březnu meziroční růst činil 2,7 %. Jádrová inflace však zrychlila na 2,6 % r/r. Detailněji k inflaci zde. V eurozóně index ekonomického sentimentu ZEW v květnu výrazně vzrostl na 11,6 z dubnových -18,5 bodu. V USA spotřebitelská inflace (CPI) v dubnu +0,2 % m/m a +2,3 % r/r (nejnižší meziroční růst od února 2021) a v jádrové složce +0,2 % m/m a +2,8 % r/r.
Na devizovém trhu v úterý středoevropské měny vůči euru posílily. Koruna se přesunula blíže hladině 24,90 EURCZK. Z nadhledu posledních dvou týdnů však s přimhouřením oka i nadále pokračuje obchodovaní v rozmezí 24,90 – 25 EURCZK. Maďarský forint posílil k 404 EURHUF a polský zlotý lehce pod 4,24 EURPLN. V tomto týdnu ovlivňují vývoj středoevropských měn dva protichůdné faktory. Na jedné straně posilování amerického dolaru (to platilo v pondělí, v úterý naopak dolar oslabil), které většinou regionálním měnám nesvědčí. Na straně druhé zde však máme probíhající deeskalaci obchodního protekcionismu, což by mělo výsledně koruně pomáhat skrz lepší vyhlídky na růst tuzemské ekonomiky ve druhé polovině letošního roku (zpomalení HDP asi ano, ale ne v takovém rozsahu). Zároveň zde však máme minimálně dva otazníky. Za prvé, jak se dohodnou USA z EU, když D. Trump se k EU nevyjadřuje zrovna lichotivě. Za druhé, jak to bude vypadat s celní politikou USA po vypršení 90denního zjemnění v případě, že se USA s hlavními obchodními partnery nedohodnou nebo dohodnou jen částečně. Na hlavním měnovém páru v úterý odpoledne dolar vůči euru oslabil v návaznosti na nižší dubnovou inflaci v USA a odevzdal větší část pondělních zisků. Dnes ráno (v 8:30) se obchodovalo těsně pod hranicí 1,12 EURUSD.
Co očekávat dnes? Ráno a dopoledne sice budou zveřejněna makroekonomická čísla ze středoevropského regionu (více v očekávaných událostech), ale jejich kurzotvorný dopad by měl být omezený. Makroekonomický kalendář v USA je téměř prázdný. Pokud nebude zveřejněna žádná zásadnější informace týkající se cel, tak obchodování koruny vůči euru může dále probíhat v rozmezí 24,90 – 25 EURCZK. V případě, že bude na finančních trzích pokračovat pozitivní nálada a dolar si připíše další ztráty, tak posílení koruny hlouběji pod hladinu 24,90 EURCZK a na měnovém páru s dolarem pod hladinu 22,20 USDCZK nelze vyloučit.
Citfin pomáhá podnikatelům řešit potřeby spojené se zahraničním platebním stykem a devizovými službami již od roku 1996. Společnost klade důraz na individuální přístup, rychlost a profesionalitu, což oceňuje více než 19 000 spokojených klientů. Ročně realizuje téměř 900 tisíc transakcí s obratem přes 190 miliard korun a nabízí multiměnový účet s možností obchodovat v 27 měnách.
Více na www.citfin.cz/
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Inflace - 2020, míra inflace a její vývoj v ČR , Meziroční inflace v %
- Dvouletá inflace - celková inflace za 24 měsíců
- Státní svátky Duben 2025
- Kalendář jmen Duben 2025 - svátky
- Eurozóna - revize potvrdila stagnaci dubnové inflace a také většinu dalších předběžných odhadů
- Eurozóna - revize potvrdila pokles dubnové inflace o 0,2%, ceny energií poklesly opět o 8,7%
- Německo - revize dubnové inflace potvrdila předběžný odhad pokračujícího poklesu tempa růstu
- Inflace - duben 2022 - Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 14,2 % - Indexy spotřebitelských cen
- Inflace - duben 2022 - Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 14,2 % - Indexy spotřebitelských cen
- Průměrná roční míra inflace v ČR v dubnu 2022 dosáhla 7% a meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v dubnu o 14,2 %
- ČR - inflace v dubnu klesla o 0,2% .Meziročně inflace zpomalila na 3,2%
- Míra inflace v ČR v dubnu 2023 - průměrná roční míra inflace v roce 2022 byla 15,1 %
Prezentace
21.06.2025 Implementace AI nástrojů táhne. Firma Krel…
20.06.2025 iPhone doslova za polovinu. V Česku si…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Voyager: Raketový vstup na burzu a spolupráce s NASA na nástupci ISS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Myš, gazela a slon. Kterou fází své investiční cesty právě procházíte?
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, Citfin
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot