Vedle tradičně vysoké důvěry v bezpečnostní složky Češi aktuálně projevili silnou důvěru také v ČNB a místní

Důvěra v instituce představuje jeden z klíčových ukazatelů celkové atmosféry ve společnosti. Neodráží pouze výkon samotné instituce nebo osobní zkušenosti lidí, ale i to, jak se o těchto institucích mluví – ať už v politickém prostoru, médiích nebo mezi vlivnými osobnostmi veřejného života. Interpretace těchto dat však vyžaduje opatrnost, neboť důvěra může kolísat v reakci na neočekávané události, což může způsobit výkyvy v dlouhodobých trendech. Příkladem takové situace byly podzimní povodně v roce 2024, které ovlivnily důvěru nejen v bezpečnostní složky, ale i ve vládu a další instituce. Rok 2025 zatím nepřinesl žádnou podobně výraznou událost, a dubnová data tak nenaznačují zásadní posuny v naměřené důvěře v jednotlivé instituce. Přesto lze sledovat drobné změny v pořadí institucí na předních příčkách žebříčku, což souvisí mimo jiné s tím, že rozdíly mezi nimi jsou poměrně těsné.
„Důvěřujete následujícím institucím?“

„V dubnovém výzkumu vyjádřila česká veřejnost napříč politickým spektrem vysokou míru důvěry České národní bance — celkem 73 % dotázaných uvedlo, že jí spíše nebo určitě důvěřují. Jde o jeden z nejvyšších podílů důvěry, jaký jsme v rámci našeho dlouhodobého sledování zaznamenali. Nízká míra politické polarizace zároveň naznačuje, že ČNB je vnímána jako politicky neutrální instituce. Na tomto výsledku se pravděpodobně podílí i stabilizace ekonomické situace a postupné odeznívání inflace,“ uvedla analytička STEM Doris Borovcová. Podobně jako u ČNB tříčtvrtinová většina lidí důvěřuje místním úřadům. Tradičně vysokou míru důvěry mají také bezpečnostní složky — Policie ČR (73 %) a Armáda ČR (68 %). Přestože oproti říjnu 2024 došlo k mírnému poklesu, důvěra v tyto instituce zůstává stabilně vysoká. Dvoutřetinová většina populace má důvěru v krajské úřady a jen mírně nižší podíl lidí důvěřuje Ústavnímu soudu.

Naopak u institucí přímo spojených s výkonem politické moci — jako jsou vláda, Poslanecká sněmovna, Senát — zůstává důvěra veřejnosti i v dubnu nízká. Tyto instituce mají nízkou důvěru dlouhodobě. Důvěra v ně je navíc výrazně polarizovaná podle politických preferencí, což je do určité míry očekávatelné. Obecně platí, že vyšší důvěru v politické instituce vyjadřují voliči stran, které jsou aktuálně u moci — aktuálně tedy voliči koalice SPOLU, STAN a Pirátů. Naopak stoupenci opozičních či mimoparlamentních stran, případně nevoliči, bývají výrazně skeptičtější. Pro nevoliče je navíc častěji charakteristická nerozhodnost nebo nezájem, což se projevuje méně vyhraněnými postoji.
Z hlediska dlouhodobého vývoje důvěry v ústavní instituce nedošlo k zásadním změnám, přesto lze oproti říjnovým datům pozorovat mírný pokles, který se vyhnul pouze vládě. Důvěra ve vládu je ovšem na velmi nízké úrovni, srovnatelné s obdobím Nečasovy vlády. Poslanecká sněmovna má aktuálně důvěru 24 % obyvatel, Senát 34 %. Obě komory Parlamentu se dlouhodobě drží pod hranicí 50 %; momentálně je na tom lépe Senát, což však nebylo vždy pravidlem. „Výrazně lépe je na tom důvěra v úřad prezidenta republiky. V dubnových datech mu důvěřuje nadpoloviční většina populace a téměř polovina těch, kteří důvěru vyjádřili, tak učinila jednoznačně,“ komentuje situaci analytička STEM Doris Borovcová.
„Důvěřujete následujícím institucím?“ (určitě ano + spíše ano v %)

Důvěra v mezinárodní instituce zůstává celkově stabilní. S ohledem na aktuální mezinárodní situaci je zajímavé, že důvěra v tyto instituce výrazněji nekolísá. Jedním z možných vysvětlení je nízká míra zájmu české veřejnosti o mezinárodní politiku, kterou potvrzují i jiné výzkumy — právě tento obecnější nezájem může přispívat k relativní stabilitě v hodnocení mezinárodních institucí. Z dlouhodobého pohledu je nejstabilnější důvěra v NATO, zatímco Evropská unie čelila většímu poklesu důvěry, především v souvislosti s ekonomickou a migrační krizí.
„Důvěřujete následujícím institucím?“ (určitě ano + spíše ano v %)

Mezi nejdůvěryhodnější instituce v české společnosti se dlouhodobě řadí bezpečnostní složky. U Policie ČR a Armády ČR se míra důvěry se v posledních 10 letech stabilně pohybuje kolem 70 %. Tyto instituce si udržují vysokou důvěru u české veřejnosti. Ačkoliv je zde patrná určitá míra politické polarizace, zásadnější odlišnost v projevené důvěře najdeme hlavně u voličů pravicových liberálních stran, tedy voličů SPOLU, STAN a Pirátů, kteří projevují nadprůměrnou důvěru nejen vůči armádě, ale i vůči širšímu spektru institucí spojených s demokratickým systémem. Jejich důvěra tedy nevychází z postoje pouze k jedné instituci, ale odráží celkově pozitivní vztah ke stávajícímu společenskému uspořádání.
„Důvěřujete následujícím institucím?“ (určitě ano + spíše ano v %)

„Veřejnoprávní Česká televize, ačkoliv nejde o primárně politickou instituci, vyvolává ve společnosti poměrně silnou míru politické polarizace. Je důležité zdůraznit, že tato data byla sesbírána v dubnu, a tedy nezachycují situaci kolem květnového odvolání generálního ředitele Jana Součka. Na konci dubna vyjádřila naprostou nedůvěru k České televizi přibližně třetina populace. Ve srovnání s říjnem však nedošlo k zásadním změnám — významnější pokles důvěry pozorujeme pouze u příznivců mimoparlamentních stran, kde podíl těch, kteří vyjádřili jednoznačnou nedůvěru, vzrostl z říjnových 39 % na 46 %,“ uvedla analytička STEM Doris Borovcová. Naopak u stoupenců koalice SPOLU, STAN a Pirátů nedošlo k žádným výrazným posunům oproti podzimu 2024. Otázkou zůstává, jaká zjištění přinesou další průzkumy — zda bude nedůvěra mezi příznivci mimoparlamentních stran dál narůstat, nebo se naopak s nástupem nového generálního ředitele stabilizuje či zlepší. Stejně tak bude zajímavé sledovat vývoj důvěry mezi stoupenci SPOLU, STAN a Pirátů, kde může být reakce přesně opačná.
„Důvěřujete následujícím institucím? – Veřejnoprávní Česká televize“

Citovaný výzkum analytického ústavu STEM (www.stem.cz) byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 8. – 17. dubna 2025. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpovědělo 1 031 respondentů v kombinaci online a osobního dotazování (CAWI+CAPI). Použita jsou i data z dalších výzkumů série Trendy, které jsou realizovány stejnou metodikou, na vzorku cca 1000 respondentů.

Hodnocení prezidenta v dubnu 2025

Češi věří uniformám, největší důvěře se těší hasiči, policisté a vojáci
STEM založil v roce 1990 Jan Hartl. Organizace vyrostla z úsilí několika nadšenců, kteří vytvořili první polistopadovou tazatelskou síť pro průběžné sledování postojů československé společnosti. První výzkum názorů obyvatel STEM realizoval už v březnu roku 1990.
STEM se zaměřuje se na rozmanitou paletu kvantitativního i kvalitativního sociologického výzkumu, přípravu datových podkladů a sekundárních analýz různých zdrojů, poradenství založené na datech a vytváření komunikačních strategií. Jsme členem sdružení SIMAR a hlásíme se k jeho standardům.
Více informací na: www.stem.cz
Poslední zprávy z rubriky Z domova:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Úřad práce - nabídky práce, úřady práce
- Kurzy ČNB - Kurzovní lístek České Národní Banky
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 23.11.2020, historie kurzů měn
- Graf USD / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy měn - kurzovní lístek ČNB
- Graf EUR / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf CHF / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Kurzy historie, kurzovní lístek ČNB 24.11.2020, historie kurzů měn
- Graf PLN / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf GBP / Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Graf EUR a USD/ Kč, ČNB, grafy kurzů měn
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
Prezentace
20.06.2025 iPhone doslova za polovinu. V Česku si…
20.06.2025 Implementace AI nástrojů táhne. Firma Krel…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Meta staví na jádru: Nová éra energetické strategie technologických gigantů
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, Citfin
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři