mzv.cz (MZv ČR)
Ze světa  |  12.05.2025 18:50:00

Ghana volá po čisté vodě – české firmy, ukažme, že to umíme

12.05.2025 / 18:37 | Aktualizováno: 12.05.2025 / 18:50

Ghana čelí vážné environmentální krizi způsobené znečištěním vodních zdrojů, přičemž hlavní příčinou je nelegální těžba zlata známá jako „galamsey“. Tato činnost nejen devastuje krajinu, negativně dopadá na zemědělství a potažmo ekonomiku země, ale také ohrožuje zdraví milionů lidí. Vytváří však prostor pro zahraniční investice a spolupráci, včetně českých firem specializujících se na vodní hospodářství, sanitaci a čištění odpadních vod.

Krize znečištění vod v roce 2025

Nelegální těžba (galamsey) se stala významnou hrozbou pro vodní útvary Ghany, přičemž hlavní řeky a zdroje sladké vody jsou silně znečištěny. Odborníci naléhají na vládu, aby vyčlenila dostatečné finanční prostředky na vynucovací opatření s cílem omezit aktivity nelegálních těžařů a chránit vodní zdroje.

Nelegální těžba zlata (galamsey) má v Ghaně dlouhou historii, ale v roce 2025 dosáhla kritického bodu. Řeky jako Pra, Bonsa a Tano jsou silně kontaminovány těžkými kovy, zejména rtutí, a sedimentací, což činí vodu nepitnou a nebezpečnou pro zemědělství a životy lidí. Například v lednu 2025 byla uzavřena čistička vody Bonsa Headworks v Tarkwa, která zásobovala 75 % obyvatel pitnou vodou, kvůli vysoké míře znečištění způsobené galamsey.

V důsledku této krize se odhaduje, že Ghana bude muset investovat minimálně 300 milionů dolarů do obnovy znečištěných vodních zdrojů. Tento problém má závažné důsledky pro veřejné zdraví – podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) je v Ghaně 1 000 dětí do pěti let věku ročně hospitalizováno kvůli průjmům způsobeným kontaminovanou vodou.

Naléhavá potřeba investic do WASH

Ghanský sektor WASH – water, sanitation, hygiene - zůstává jedním z nejméně financovaných v rámci státního rozpočtu. Od roku 2016 vládní výdaje na WASH trvale zůstávají pod 1 %, přičemž financování od dárců tvořilo většinu financování sektoru. V roce 2024 tvořily příspěvky dárců 95 % celkového rozpočtu WASH, zatímco vládní alokace činila pouze 5 %. Odborníci varují, že bez udržitelného financování země riskuje, že do roku 2030 nesplní svůj cíl, kterým je univerzální přístup k čisté vodě a hygienickým zařízením.

Data ze sčítání lidu, domů a bytů Ghany z roku 2021 ukazují, že míra pokrytí vodou dosahuje 87,7 %, ale mezi městskými a venkovskými oblastmi existují značné rozdíly. Pokrytí hygienickými zařízeními zůstává kriticky nízké, a to 25,3 %, ve městěch 50 %.

Podle ghanského programu rozvoje sektoru WASH potřebuje země odhadem 131,5 milionů dolarů ročně, aby do roku 2030 dosáhla univerzálního přístupu k vodě a hygienickým zařízením. To zahrnuje investice do zásobování vodou ve městech i na venkově, hygienické infrastruktury a posilování systémů s vodou souvisejících. Rozšíření přístupu k nezávadné vodě, zejména v městských centrech, jako je Accra, Kumasi, Tamale a Cape Coast, zůstává hlavním problémem, protože poptávka nadále převyšuje nabídku. Venkovské komunity navíc potřebují naléhavé investice do zlepšení své vodovodní infrastruktury.

Nová vláda zdůraznila svůj závazek ke zlepšení sociálních služeb, včetně WASH, v rámci své agendy Resetování Ghany (Resetting Ghana).

Češi umějí dodat čistou vodu

Ghana představuje pro české firmy dynamický trh s rostoucími příležitostmi v oblasti vodohospodářství a čištění vod. Díky pozitivnímu přístupu ghanských autorit a již probíhajícím projektům je ideální čas pro navázání spolupráce a investice do tohoto perspektivního sektoru.? A Češi již své schopnosti ukázali.

V květnu 2024 byla v ghanském městě Kade slavnostně uvedena do provozu kontejnerová úpravna vody, která je výsledkem spolupráce českých firem a vlády České republiky. Tento projekt, financovaný českou vládou formou vázaného peněžního daru ve výši přibližně 400 000 EUR, představuje významný krok v oblasti rozvojové spolupráce a environmentální pomoci.

Projekt v Kade realizovala česká společnost Hutira, a.s., ve spolupráci se SEDA Africa Group a S.E.D.A. CONSULTING, s.r.o. Úpravna vody byla navržena tak, aby čerpala vodu z řeky Birim, která je silně znečištěná těžkými kovy v důsledku nelegální těžby zlata. Voda je následně čištěna pomocí moderní technologie a uchovávána v flexibilním akumulačním vaku, odkud ji mohou místní obyvatelé odebírat z tzv. vodomatu. Projekt zásobuje čistou pitnou vodou přibližně 20 000 lidí.

Příležitosti pro české firmy

Úspěch projektu v Kade otevírá českým firmám nové příležitosti na africkém trhu, zejména v oblastech vodního hospodářství, sanitace a obnovitelných zdrojů energie. Spolupráce mezi českými firmami a ghanskými partnery může vést k dalším projektům zaměřeným na zlepšení přístupu k pitné vodě a hygienickým podmínkám v regionu.

Hlavní příležitosti pro české společnosti vidíme zejména v následujících oblastech:

1. Čištění a rekultivace vodních zdrojů

České firmy s odborností v oblasti čištění vody, odstraňování těžkých kovů a sedimentace mohou nabídnout technologie a know-how pro obnovu znečištěných řek a jezer. Například využití pokročilých filtračních systémů a bioremediace může pomoci obnovit kvalitu vody. České firmy specializující se na filtrační technologie, reverzní osmózu a mobilní čističky odpadních vod mohou nabídnout efektivní řešení pro venkovské oblasti.?

2. Výstavba a modernizace čistíren odpadních vod

Ghana potřebuje modernizovat své zařízení pro čištění odpadních vod. České firmy mohou nabídnout technologie pro efektivní čištění odpadních vod a zlepšení hygienických podmínek.

3. Zavádění udržitelných sanitárních řešení

Vzhledem k nízkému pokrytí sanitací v Ghaně existuje poptávka po mobilních toaletách, kompostovacích systémech a decentralizovaných sanitárních řešeních. České firmy mohou přispět inovativními produkty a technologiemi v této oblasti.

4. Využití obnovitelných zdrojů energie v oblasti vody

Implementace solárních čerpadel a dalších obnovitelných zdrojů energie pro zásobování vodou a čištění odpadních vod může snížit náklady a zvýšit udržitelnost projektů.

5. Odborné poradenství a školení a předávání know-how

Odborné poradenství a školení a předávání know-how v oblasti regulace těžby, ekologické těžby a environmentální legislativy, třeba cestou spolupráce s místními univerzitami a institucemi je rovněž cesta, jak Ghaně pomoci se zlepšováním životních podmínek v oblastech postižených těžbou.

Čištění vodních toků a odpadních vod v Ghaně představuje významnou rozvojovou a obchodní příležitost pro české firmy, zejména kvůli rostoucímu tlaku na udržitelnou správu vodních zdrojů. S obdobnými problémy se potýkají vesměs všechny okolní státy, které se jistě budou českými řešeními v Ghaně inspirovat.

Autor: Beata Matusiková, ekonomická diplomatka Velvyslanectví ČR v Ghaně


K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688