Obchodní dohody s Anglií a Čínou stanovují precedent pro EU. Co z toho plyne pro Česko?
Potvrzuje se, že Trumpova agresivní celní politika je z velké části jen vyjednávací taktika. Trhy tak přehodnocují svá očekávání globálního růstu směrem vzhůru. Tyto nové dohody navíc stanovují precedent pro to, jak by mohla vypadat případná dohoda mezi USA a EU. Ta bude mít klíčové implikace i pro Českou ekonomiku.
Dohoda s Velkou Británií sice není rozsáhlá, ale řeší klíčové problémy. USA snížily celní sazbu na anglické automobily z 27,5 % jen na 10 %. Británie ponechává na americká auta 10% cla. USA dále zrušily cla na dovoz britského hliníku a oceli, zatímco Británie otevřela svůj trh pro americké hovězí maso, etanol a farmářské produkty.
Součástí dohody je také odstranění cel na letecké součástky a závazek Británie nakoupit letadla Boeing v hodnotě 10 miliard dolarů. Důraz je kladen také na otevření britského trhu pro americké firmy ve veřejných zakázkách, posílení ochrany duševního vlastnictví a spolupráci v oblasti e-commerce a kyberbezpečnosti.
Dohoda s Čínou je zatím předběžná a časově omezená, ale přináší zásadní uvolnění napětí. Během 90 denního příměří obě strany výrazně sníží cla a Čína navíc stáhne některá protiopatření zavedená po dubnu 2024.
EU nadále zůstává pod tlakem – čelí 20% clům na většinu exportu do USA, přičemž na ocel, hliník a auta platí ještě vyšší 25% sazby. Vzhledem k tomu, jaké kompromisy jsou USA ochotné uzavírat s ostatními partnery, můžeme očekávat, že dohoda s EU může vypadat podobně, ačkoliv Trump označil EU za “protivnější než Čínu, co se obchodu týče”.
Klíčovým bodem je obchodní deficit EU z USA. Navrhované řešení zahrnují nákup amerického LNG, zemědělských produktů, a dalšího zboží v hodnotě 50 miliard eur. EU navrhuje vzájemné zrušení cel na auta a stroje, což zatím USA odmítá. Východiskem by mohlo být přiznání deficitu v oblasti služeb, revize pravidel DPH a deregulace digitálních služeb, kterou USA dlouhodobě kritizuje.
Pro českou ekonomiku, která je silně vázaná na automobilový průmysl a jeho dodavatelské řetězce, je teď obzvlášť důležité sledovat vývoj cel právě v této oblasti. Česká ekonomika patří mezi ty nejohroženější. Ačkoliv je náš export do USA zanedbatelný, dopad pocítíme skrze dodavatelské řetězce velkých evropských exportérů, jako je Německo. Podle odhadů Mezinárodního Měnového Fondu (MMF) a Ministerstva Financí 20% cla na export EU a 25% cla na automobily mohou oslabit růst HDP v letošní roce o 0,6 - 0,8 p.b. Jakékoliv snížení tarifů na auta může naopak pozitivně ovlivnit české exportéry a dodavatele, kteří jsou nepřímo závislí na přístupu evropských automobilek na americký trh.
Evropská unie má v ruce dobré karty. Dohody s Čínou a Velkou Británií nastavily rámec pro to, jak může vypadat vyvážená obchodní dohoda s USA. Pokud je EU ochotná udělat dílčí kompromisy, můžeme očekávat, že se dohoda dostane na stůl před vypršením lhůty 9. července.
Jakub Rochlitz, investiční analytik eToro pro Českou republiku
Více zpráv k tématu Plyn - LNG, CNG, LPG
Poslední zprávy z rubriky Investice:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Dohoda o provedení práce 2022
- Dohoda o pracovní činnosti 2022
- VIES - ověření DIČ (VAT number) v EU
- Ověření DIČ v EU - ověřování DIČ v systému VIES
- Justice.cz - obchodní rejstřík
- Výpis z obchodního rejstříku - rejstřík firem
- Obchodní dohoda a dohoda o investicích mezi EU a Vietnamem
- Rada EU finálně potvrdila dohodu s Čínou o ochraně zeměpisných označení
- EU podepsala dohodu s Čínou o ochraně zeměpisných označení
- Investiční dohoda EU a Číny je prohrou celého Západu. Evropa měla počkat na Bidena
- EU v zásadě dojednala investiční dohodu s Čínou
- Investiční dohoda EU a Číny je prohrou celého Západu. Evropa měla počkat na Bidena - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
Prezentace
16.06.2025 Když jsou trhy jako rozbouřené vody, zakotvěte v
16.06.2025 Kooperativa nabízí fixaci ceny pojištění…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Meta staví na jádru: Nová éra energetické strategie technologických gigantů
Petr Lajsek, Purple Trading
Mgr. Timur Barotov, BHS
Miroslav Novák, Citfin
Ali Daylami, BITmarkets
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Fed ponechává sazby beze změny, trhy reagují opatrně a zlato osciluje kolem rekordních hodnot
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři