Lenka Rutteová (Bezvafinance)
Finanční rady  |  12.05.2025 10:04:13

SOS zprávy od "rodiny" na WhatsAppu. Jak rozpoznat podvod?

Pozor na novou vlnu podvodů přes WhatsApp - útočníci se vydávají za vaše blízké. Jak podvod funguje, jak může vypadat a co dělat, když si podvodník vyhlédne právě vás?

Nebezpečný trend se prohlubuje, podvodníci zneužívají důvěru ve známé kontakty

V posledních měsících se v České republice rozšířil nový typ online podvodu, kdy se podvodníci na komunikační síti WhatsApp vydávají za vaši rodinu, přátele nebo kolegy z práce a žádají o urgentní finanční pomoc. Před tímto trendem aktivně varují veřejnost nejen vzdělávací blogy v oblasti finanční gramotnosti, ale často i samotné banky.

Informací není nikdy dost. Vyvíjí se postup podvodu, proto čím více lidí se o něm dočte včas, tím lépe.

Jak podvod funguje

Typická podvodná zpráva obsahuje falešný odkaz, jehož prostřednictvím mohou podvodníci získat přístup k vašemu účtu WhatsApp přes webové rozhraní. Jakmile mají přístup ke kontaktům, některým z vašich známých posílají žádosti o finanční výpomoc, o podporu ve fiktivních soutěžích, jiným zase žádosti o půjčku atd.

"Útočník bohužel získá plnou kontrolu nad uživatelským účtem a následně zneužívá jeho kontakty s cílem získat od nich peníze. Možná jste už sami dostali zprávu do Whatsappu, ve které vás někdo známý žádá o podporu například mladé talentované dívky v anketě s hlavní cenou – stipendiem na bezplatné vzdělávání na celý příští rok," vysvětlil pro server peníze.cz Marek Macháček, expert na prevenci platebních podvodů Komerční banky.

Pavel Šašek, manažer karetního servisu a prevence podvodů Komerční banky, upozorňuje přes stejný server: "Umělá inteligence, přesvědčivé metody podvodníků a hraní na emoce a city klientů jsou stále rafinovanější. Jelikož s vámi komunikuje někdo, koho znáte, máte v kontaktech nebo máte i starší otevřenou konverzaci v aplikaci, oběť tak snadno uvěří, že jí například píše kolega, kamarád nebo příbuzný, kteří potřebují okamžitě nějaké peníze."

Skutečný příběh: Když "dcera" žádá o peníze

Názorným příkladem těchto podvodů je zkušenost Radima Hasalíka, který se rozhodl svůj zážitek sdílet na sociální síti LinkedIn, aby varoval ostatní.

"Rodiče dětí, dávejte si pozor," začíná Hasalík své varování. "Dnes mi přišla SMS od mojí dcery. Prý má nový mobil. Nechybělo oslovení 'mami'. Problém je, že nemám dceru."

Hasalík se rozhodl zjistit, o co přesně jde, a přesměroval komunikaci na WhatsApp, který měl pro podobné účely zřízený. Pokračoval v konverzaci s podvodníkem a zjistil, že celá situace směřuje k jedinému cíli - žádosti o zaslání 2 900 EUR na zahraniční účet.

"Když podvodník zjistil, že tady pšenka nepokvete, tak se odmlčel. Proto jsem mu jako správná milující maminka poslal spoustu animovaných gifů," popisuje s humorem Hasalík, který podvodný účet nahlásil bance.

Ještě zákeřnější varianty

Hasalík ve svém příspěvku také upozorňuje na ještě zákeřnější formy tohoto podvodu: "Existují i zákeřnější formy, kdy vám třeba píše dítě z nemocnice / mělo autonehodou v zahraničí apod."

Právě tyto emocionálně vypjaté situace, kdy rodiče dostanou zprávu, že jejich dítě je v nesnázích, jsou pro podvodníky zvláště účinné. V takových chvílích mnoho lidí jedná impulzivně ve snaze pomoci, nepozastaví se nad podezřelými okolnostmi.

Jak se chránit?

  1. Ověřujte identitu – jestliže vám píše blízká osoba z nového čísla, vždy si její identitu ověřte jiným komunikačním kanálem (například telefonním hovorem, zprávou přes jinou síť, SMSkou atp.).

  2. Buďte obezřetní u finančních požadavků – jakýkoliv spěch nebo naléhání na okamžitý převod peněz (o němž jste se nikdy dřív osobně nebavili) by pro vás měl být dostatečným varovným signálem.

  3. Zkontrolujte způsob vyjadřování – často lze podvodníka odhalit podle způsobu komunikace, který se liší od běžného vyjadřování vašeho známého. Podvodníci dnes už používají správnou češtinu, ale vy jistě máte napozorovoané a naposlouchané, jaká slova a slovní spojení vaši známí běžně používají.

  4. Chraňte svůj účet – aktivujte si dvoufázové ověření na svém WhatsApp účtu (najdete v Nastavení – účet).

  5. Nahlaste podvod – v případě, že se stanete terčem podvodu (nebo i jen pokusu o podvod), kontaktujte svou banku. A poraďte se s ní, zda konkrétní událost nahlásit také Policii ČR.

Pamatujte si pravidlo: Když něco vypadá příliš podezřele nebo naléhavě, pravděpodobně to podvod je. Vždy si ověřte informace, než přistoupíte k jakémukoliv převodu peněz, nebo k hlubší komunikaci (která později také vyústí v žádost o převod peněz).

AI a sofistikovaná strategie mnohdy ani nejsou potřeba

Podvody na nás nečíhají jen ve falešných nebo podvodníky ovládaných profilech na sociálních sítích nebo na WhatsAppu. Poměrně snadné je naletět i na podvodnou půjčku. Stačí neznat základní pravidla spotřebitelského úvěru a nechat se „utáhnout na vařené nudli“. 

Seznamte se s nástrahami a následky podvodných půjček a s tím, jak jednoduché to dnes jejich poskytovatelé mohou mít.

Lenka Rutteová

Lenka se zaměřuje na projekty v oblasti podpory finanční gramotnosti, zejména v osobních financích. Tématy, kterým se věnuje, jsou zejména půjčky, spoření, banking, kolektivní investování, či pojištění, zkrátka vše, v čem by se měl běžný občan být schopen (po finanční stránce) zorientovat. Během doktorátu na EkF VŠB-TU Ostrava a po jeho získání působila jako odborný asistent na téže fakultě, po mateřských dovolených se již plně věnuje psaní textů převážně z oblasti financí. Potkáte ji v magazínech zaměřených na finanční gramotnost, například na Hyperfinance.cz.


Bezvafinance s.r.o.

Společnost Bezvafinance s.r.o. je samostatným online zprostředkovatelem spotřebitelských úvěrů s licencí od České národní banky, soustředí se však i na ostatní osobní finance - ať už je to půjčka, hypotéka, spoření nebo pojištění. Cílem společnosti je nabídnout uživatelům možnost srovnávat nabídky ze světa osobních financí snadno, rychle a online. Jedním ze základních pilířů společnosti je vzdělávání široké veřejnosti na poli osobních financí a zvyšování finanční gramotnosti.

Více informací na https://www.bezvafinance.cz/


Poslední zprávy z rubriky Finanční rady:

Út 13:41  5 věcí, které si pohlídat při půjčení auta v cizině Alena Kastnerová (Direct Family)
Út 11:14  Může konflikt mezi Íránem a Izraelem zdražit energie? Miren Memiševič (Skupina Klik.cz)
Pá 16:45  Proč je mzdové účetnictví ideální volba pro rekvalifikaci? Michaela Prátová (RekvalifikačníKurzy.cz)





Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688