OPOJISTENI.CZ (OPOJISTENI.CZ)
Auto Moto  |  15.04.2025 12:49:12

Slavia: Co lze natáčet palubní kamerou v Česku, v cizině je naopak zakázané

V České republice jsou palubní kamery stále oblíbenější výbavou řidičů. Mohou totiž výrazně pomoci při řešení dopravních nehod nebo určování pojistných plnění. Pozor však na jejich používání v jiných státech – například v Rakousku jsou zakázané a řidičům za ně hrozí pokuty. Oproti tomu na Slovensku platí stejná pravidla jako v Česku.

„Pro pojišťovny bývají záběry z palubních kamer často klíčovým důkazem, obzvlášť v situacích, kdy účastníci nehody popisují její průběh odlišně nebo když viník svou odpovědnost popírá. Velmi cenné jsou i v případech, kdy dojde k poškození vozidla a viník z místa ujede,“ říká vedoucí oddělení likvidace pojistných událostí motorových vozidel ve Slavia pojišťovně Radek Ambler.

Záznamy z palubních kamer jsou v tuzemsku běžně využívány nejen při uplatňování pojistných nároků, ale i v rámci správních řízení u dopravních nehod. Videozáznam může sehrát klíčovou roli při objasňování toho, jak k nehodě došlo a kdo ji zavinil. Z kamery lze navíc vyčíst řadu detailů – například vzdálenost mezi vozidly, použití směrových světel nebo rychlost jízdy. Úřad pro ochranu osobních údajů přitom umožňuje využívat tyto záběry i při šetření škodních událostí v pojišťovnách.

Používání kamery v autě má však i v Česku svá pravidla. Rozhodující je zejména její umístění – nesmí řidiči překážet ve výhledu, nesmí být upevněna nebezpečně ani volně položená. Nejčastěji se proto kamery instalují pod zpětné zrcátko. Pokud by policie vyhodnotila umístění kamery jako nevhodné, může řidiči udělit blokovou pokutu až 1500 korun, ve správním řízení pak až 5000 korun.

Při cestách do zahraničí je však situace výrazně odlišná. V některých zemích je používání palubních kamer zakázáno úplně, v jiných podléhá velmi přísným pravidlům. V Rakousku je například záznam běžné jízdy považován za zásah do soukromí a palubní kamery jsou zde zakázané. V Německu kamery používat lze, ale jejich používání je přísně regulováno. Záznamy nesmí být pořizovány nepřetržitě a musí být pravidelně přepisovány. Lze je použít jako důkazní materiál u soudu, další zveřejňování je ale zakázáno.

Portugalsko jde dokonce tak daleko, že kromě zaznamenávání je zakázán i převoz kamery na sedadle spolujezdce nebo v přihrádce pod palubní deskou. „Před cestou do zahraničí proto doporučujeme řidičům, aby si vždy ověřili místní pravidla,“ dodává Radek Ambler.

oPojištění.cz
informace ze světa pojištění a risk managementu

Zpravodajský portál, který poskytuje komplexní zpravodajství ze světa pojištění a risk managementu. Denně přináší aktuální zprávy o vývoji pojistného trhu, odborné analýzy, informace o nabízených pojistných produktech a rozhovory s významnými osobnostmi pojišťovnictví.

Více informací na: www.opojisteni.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář








Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688