Češi stárnou, náklady na zdravotnictví míří k bilionu korun. Chceme zásadní změny, žádá HK ČR
Výdaje na zdraví české populace je třeba vnímat jako investici s dopady na celou společnost, nikoli pouze jako izolovanou účetní položku. Pokud nedojde ke strukturální změně, mohou náklady veřejného zdravotního pojištění do roku 2040 při konzervativní predikci přesáhnout až 1033 miliard Kč. Hospodářská komora ČR proto na dnešním setkání s názvem „Zdravotnictví na křižovatce“ upozornila na systémové problémy českého zdravotnictví a možnosti jejich řešení. Současně vyzvala politické strany, aby zdravotnictví zařadily mezi hlavní priority svých volebních programů a předala jim svá doporučení na změny, které zachovají poskytování zdravotní péče v současné kvalitě a rozsahu i pro další generace.
Téma udržitelnosti organizace a financování českého zdravotnictví se na půdě Hospodářské komory neobjevuje poprvé. Pokračuje dlouhodobá spolupráce s Advance Institute a Ústavem zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS) s cílem přinést návrhy, jak efektivněji využívat finanční zdroje v českém zdravotnictví, a to na základě ucelených datových zdrojů a predikce potřeb.
„Stárnutí populace, rostoucí počet chronicky nemocných, rychle se zhoršující demografická struktura i geopolitická situace vytvářejí velký tlak na kapacity zdravotních a sociálních služeb i veřejné finance. České zdravotnictví není v současné podobě udržitelné, a proto potřebujeme zásadně změnit přístup k sektoru, kam jen z veřejného zdravotního pojištění směřuje přes půl bilionu korun. A ani to už nestačí,“ vysvětluje Tomáš Prouza, viceprezident Hospodářské komory.
Podle Ladislava Duška, ředitele ÚZIS, se v příštích letech počet chronicky nemocných zvýší o desítky procent. To si vyžádá zásadní strukturální změny v rozložení kapacit zdravotních i sociálních služeb. „V desetiletém horizontu očekáváme nárůst počtu diabetiků o 20 % a o desítky procent se zvýší výskyt kardiovaskulárních a nádorových onemocnění. Do roku 2050 očekáváme zdvojnásobení počtu seniorů nad 85 let, což dramaticky zvýší nároky na dlouhodobou péči. Pokud se nic nezmění, mohou náklady veřejného zdravotního pojištění do roku 2040 při konzervativní predikci přesáhnout až 1033 miliard Kč,“ varuje Dušek.
Transparentnější jednání o úhradách
Hospodářská komora spolu s Advance Institute a ÚZIS představila návrh, jak zásadně zlepšit každoroční složitá a únavná jednání o úhradách mezi zdravotními pojišťovnami a poskytovateli zdravotních služeb. „Jsem velmi rád, že Hospodářská komora téma neudržitelnosti současného nastavení zdravotnického systému dlouhodobě zvedá, a přišla i s touto iniciativou. Díky Národnímu zdravotnickému informačnímu systému máme nyní k dispozici celkem 36 datových sad o inovativních technologiích, struktuře pojištěnců, nákladovém vývoji jednotlivých segmentů péče apod., které významně přispějí k transparentními průběhu dohodovacího řízení,“ věří Dušek.
Více než 70 % příjmů veřejného zdravotního pojištění tvoří odvody zaměstnavatelů a jejich zaměstnanců. „Chceme, aby se tyto prostředky využívaly maximálně efektivně. Voláme po větší transparentnosti, důsledném hodnocení nových intervencí na vstupu do úhrad a měření výsledků, které za tyto finance zdravotnický systém dodává. A jsme připraveni se podílet na jejich správě v rámci zdravotních pojišťoven,“ vysvětluje Prouza. Podle něj by pro zaměstnavatele bylo absolutně nepřijatelné, aby se problémy českého zdravotnictví řešily dalším navyšováním už tak vysokých odvodů.
Nejlepší cesta k udržitelnosti? Prevence
Podle Aleše Roda z Národní ekonomické rady vlády (NERV), který na setkání představil koncept financování českého zdravotnictví, je třeba prioritizovat investice do oblastí s největší přidanou hodnotou pro společnost. „To se týká inovací v medicíně, moderních technologií a především prevence,“ tvrdí Rod.
Podle něj je zlepšení zdravotního stavu z více než dvou třetin proveditelné právě v oblasti prevence. Zbytek připadá na zvýšení dostupnosti léčby. „Prevence má pozitivní návratnost investic. Může výrazně snížit náklady na léčbu chronických onemocnění, a to zejména u nejvyšších nákladových položek systému, jako jsou kardiovaskulární onemocnění. U nich známe rizikové faktory i to, jak účinnou prevencí rizika snižovat,“ vysvětluje Rod. I proto NERV doporučuje významně posílit spolupráci zdravotních pojišťoven se zaměstnavateli na zlepšení zdravotního stavu zaměstnanců, a také převést nemocenské pojištění právě na zdravotní pojišťovny.
Dalším krokem je lepší využití existujících finančních prostředků a času zdravotníků. „Klíčem je podpora přesunu péče z pobytové do jednodenní, stacionární, ambulantní a domácí formy, restrukturalizace nemocnic, digitalizace a lepší využití dat,“ doplňuje Pavel Hroboň.
Zdraví jako investice pro celou společnost
Zaměstnavatelé si uvědomují, že zdraví má přímý vliv na podnikatelské prostředí, ekonomickou prosperitu a stabilitu země i regionu. „Stárnutí populace povede k tomu, že do systému bude přispívat stále méně lidí, zatímco náklady budou růst. Pokud nezměníme způsob organizace péče a financování, ohrozíme nejen dostupnost zdravotních služeb, ale i ekonomickou prosperitu země a její bezpečnost,“ varuje Pavel Hroboň z Advance Institute.
Hospodářská komora proto oceňuje, že stát zpřístupnil tolik informací, včetně vazby na oblast sociálních služeb, a vyzývá k přehodnocení pohledu na výdaje ve zdravotnictví. „Zdraví člověka musíme začít vnímat v celé šíři jeho života a výdaje na něj jako investici s ekonomickými dopady pro celou společnost, nikoliv pouze jako izolovanou výdajovou položku veřejného zdravotního pojištění. Zdraví má dopad na produktivitu práce i sociální výdaje,“ je přesvědčená Eva Karásková, předsedkyně Sekce zdravotnictví a sociálních služeb Hospodářské komory.
Investice do zdraví snižují náklady na sociální péči, invalidní důchody a další veřejné výdaje spojené s nemocemi a zdravotními komplikacemi. „Zdravá populace přispívá do státního rozpočtu a také k sociální stabilitě. Zlepšuje celkovou kvalitu života ve společnosti,“ doplňuje Karásková.
Politická priorita: budoucnost zdravotnictví
Setkání vyvrcholilo diskusí politických stran o hlavních výzvách systému v kontextu podzimních voleb do Poslanecké sněmovny. Hospodářská komora apelovala na politiky, aby zařadili reformu zdravotnictví mezi hlavní priority svých programů. Zároveň jim předala svá doporučení, co by se v programech mělo objevit. Mezi nimi jsou návrhy na přijetí dlouhodobé koncepce zdravotnictví a jeho financování reflektující demografické změny, omezení politického vlivu na rozdělování prostředků veřejného zdravotního pojištění, větší motivaci zaměstnavatelů k podpoře prevence a zdravého životního stylu zaměstnanců, rozšíření možností dobrovolného připojištění služeb a jiného plnění nehrazeného z veřejného zdravotního pojištění nebo dokončení reformy pracovně-lékařských služeb.
„Bez zásadních změn nebude možné současnou úroveň dostupnosti a kvality zdravotní péče zachovat i pro budoucí generace. Musíme tedy najít společnou řeč, aby se podařilo potřebné změny dobře připravit a schválit,“ uzavírá Prouza s tím, že Komora je připravena být při hledání řešení aktivním partnerem a představí konkrétní návrhy.
Jan Sotona, tiskový mluvčí Hospodářské komory ČR
Hospodářská komora České republiky
Hospodářská komora ČR je nejvýznamnějším reprezentantem podnikatelské sféry. Sdružuje více než 16 000 členů organizovaných v 59 komorách v regionech a ve 124 oborových asociacích. Více než 60 ze 100 největších českých firem je členem HK ČR.
Posláním Hospodářské komory je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která přispívají k rozvoji podnikání v ČR, a tím i k celkové ekonomické stabilitě státu.
Více informaci na: www.komora.cz
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Koruna - kurzy koruny, grafy, nejnovější zprávy o koruně. Česká, dánská, islandská, norská, švédská koruna.
- Koruna, Švédská koruna SEK, kurzy měn
- Koruna, Norská koruna NOK, kurzy měn
- Kurz Eura, Euro EUR, aktuální kurzy koruny a měn
- Zprávy Kurzy.cz - ekonomika, akcie, koruna, euro, dolar, zprávy ze světa.
- USD, americký dolar - převod měn na CZK, českou korunu
- UAH, ukrajinská hřivna - převod měn na CZK, českou korunu
- THB, thajský baht - převod měn na CZK, českou korunu
- GBP, britská libra - převod měn na CZK, českou korunu
- AED, SAE dirham - převod měn na CZK, českou korunu
- HUF, maďarský forint - převod měn na CZK, českou korunu
- PLN, polský zlotý - převod měn na CZK, českou korunu
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Miroslav Novák, Citfin
Euro za 27 Kč – reálná možnost v případě, že letos americká ekonomika spadne do recese
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko finanční rady
Radek Chvosta, Direct Family
Marek Pokorný, Portu
Lenka Rutteová, Bezvafinance
Miren Memiševič, Skupina Klik.cz
Jiří Sýkora, Swiss Life Select
Swiss Life Hypoindex duben 2025: Index se urputně drží nad 5 %, nejlepší sazby jsou u tříleté fixace
Martin Pejsar, BNP Paribas Cardif Pojišťovna
Každý třetí úraz se stane při sportu. Jste na to připraveni?
Jaroslav Rada, Česká síť
Jak velká fotovoltaická elektrárna je vhodná pro rodinný dům?
Tomáš Vrňák, Ušetřeno.cz