Trumpův odklad cel toho příliš nemění. Trhy znovu krvácejí
Odklad platnosti Trumpových recipročních cel o 90 dní přinesl jen dočasnou úlevu a již včera trhy znovu krvácely. Jak je to možné? Celková situace je nadále eufemisticky řečeno neutěšená. Americká cla zůstávají z historického pohledu stále extrémně vysoká a do toho se dále vyostřuje konflikt mezi USA a Čínou. A nezapomínejme ani na hlavního strašáka trhů v podobě vysoké nejistoty kvůli nevyzpytatelnosti Donalda Trumpa.
Začněme připomenutím, jaká cla nyní Amerika uplatňuje vůči zbytku světa. V první řadě jde o plošná 10% cla, s výjimkou 25 % na Mexiko a Kanadu. Ta jsou doplněny 25 % na dovoz automobilů, oceli a hliníku. Vůči Číně pak USA aktuálně uplatňují clo ve výši 145 %, poté co včera americká administrativa upřesnila, že prvotní údaj 125 % byl mylný. To jinými slovy znamená, že průměrná výše amerických cel se pohybuje okolo 19 % (před Trumpem činila zhruba 2,5 %). To je v zásadě jen symbolická úleva z předchozích 23 %, která implikuje nadále významné negativní makroekonomické dopady.
Trhy se přitom obávají zejména eskalace na americko-čínské frontě obchodních válek. Cla ve výši 145 % jsou natolik prohibitivní, že fakticky zastaví čínské dovozy do USA. Tedy minimálně ty oficiální. Je totiž dost dobře možné a zřejmě i pravděpodobné, že se čínští výrobci budou snažit část vývozů přesměrovat skrze třetí země s 10% clem. A nabízí se otázka, jak na danou situaci zareaguje americká administrativa. Opětovným zvýšením cel na dané prostředníky?
Jak se může obchodní konflikt mezi USA a Čínou dále vyvíjet? Další zvyšování cel ze strany Trumpovy administrativy již postrádá smysl, na tahu tak může být Čína. Ta má k dispozici dvě nukleární tlačítka – prudkou devalvaci vlastní měny a výprodeje amerických státních dluhopisů. To, že zatím k těmto krokům nesáhla, svědčí o ochotě vyjednávat, respektive deeskalovat obchodních konflikt s USA.
Je ale možné, že nakonec budou nuceny deeskalovat konflikt samy Spojené státy. Vývoj na americkém dluhopisovém trhu je totiž v zajetí pokračujících výprodejů, významné ztráty si včera připsal i dolar. Právě rostoucí výnosy z amerického dluhu přitom měly být hlavním důvodem, proč Donald Trump přistoupil k odložení platnosti cel. V teorii her tak nyní pozorujeme klasickou hru na kuře, aneb kdo cukne jako první. I v dalších dnech proto čekejme nemalé kotrmelce.
Region: AN
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Energie - vývoj cen energií na komoditních trzích
- Akciový trh - Aktuálně, ekonomické zpravodajství
- Dlouhodobý investiční produkt - novela zákona o kapitálovém trhu
- Wall Street - sídlo americké burzy. Wall Street je ulice v New Yorku (USA), která proslavila jako trvalé sídlo NYSE (americká burza). Mnoho hlavních amerických burzovních a neburzovních trhů a společností má hlavní sídlo na Wall Street a ve finanční
- Trumpův útok na Mexiko přiživil strach z recese a na trzích to podle toho vypadá
- Trumpova cla nám pomáhají, není to ale případ všech odvětví, říká byznysmen s aktivitami v Číně (Video)
- Odklad cel na část čínského zboží poslal akciové trhy nahoru
- Zprávy o možném odkladu cel trhy tolik nenadchly, kontury jsou pořád zamžené
- Pohonné hmoty do konce roku podraží, hlasování o Trumpově odvolání dnes ale trhy příliš nehýbe. Čechy vyjde benzín levněji než Slováky, ve Španělsku je nafta levnější než v ČR
- Odklad cel na část čínského zboží poslal akciové trhy nahoru
- Closing Bell & výhled na 23. 3. – pošlou Trumpova cla trhy dále do ztrát?
- Trumpova nová cla zahýbala s trhy
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets