Investiční bankovnictví (Komerční banka)
Investice  |  11.04.2025 06:45:31

Bouřlivý týden na závěr nabídne cenové statistiky z USA (Ranní zpráva z finančního trhu)

Po včerejším překvapivě výraznějším ochlazení březnové inflace v USA budou investoři sledovat vývoj výrobních cen dle PPI. Tato data částečně vstupují do výpočtu deflátoru PCE, který je pro americký Fed klíčovým indikátorem tamních inflačních tlaků. Očekáváme, že PPI vlivem cen energií v březnu meziměsíčně nepatrně klesl, růst v jádrové složce ale zřejmě zůstal zvýšený. Kroky americké administrativy příliš nepomáhají k vzbuzení větší důvěry spotřebitelů. Spotřebitelská důvěra v USA tak podle očekávání trhu v dubnu zřejmě dále klesala a zůstává tak velmi utlumená vlivem obav o tamní ekonomiku.

Výrobní ceny v USA stále rostou zvýšeným tempem.

Nižší ceny energií v březnu zřejmě přispěly k meziměsíčnímu poklesu PPI v USA. Celkový PPI podle nás meziměsíčně klesl o 0,1 %. Naproti tomu ale jádrový PPI meziměsíčně rostl o 0,3 %. Nižší dynamika celku a na druhé straně robustní růst cenového jádra PPI naváže na včerejší data inflace CPI, která ukázala na citelné zpomalení napříč spotřebitelským košem. Do budoucna bude zajímavé v rámci PPI sledovat odvětví obchodu, které reflektuje marže nad rámec nákladů pořízeného zboží. Cla by totiž měla být součástí těchto nákladů a případné stlačování marží by mělo být signálem, zdali dochází k absorpci zvýšených pořizovacích nákladů či přenosu vyšších cen na konečné spotřebitele, respektive zesilování inflačních tlaků.

V USA bude také zveřejněn index spotřebitelské důvěry od Michiganské univerzity za duben. Spotřebitelská nálada měla tendenci v posledních měsících v reakci na turbulentní situaci na trzích a obavy ohledně dopadů cel klesat. Ruku v ruce s tím rostla i inflační očekávání. Analytický konsensus předpokládá další zhoršení spotřebitelské nálady. To pravděpodobně reflektuje černý mrak nejistoty, který nyní visí nad americkou ekonomikou.

Americká inflace v březnu zchladila nad očekávání výrazněji.

Včerejší evropskou obchodní seanci ovlivnila zpráva z předchozího dne ohledně 90denního odkladu recipročních cel ze strany USA. Namísto minulý týden oznámených recipročních cel je aplikována plošná 10% sazba (s výjimkou Číny) a vedle toho také specifická cla na automobily (včetně součástek), hliník a ocel ve výši 25 % (již dříve v platnosti). Zpráva byla vzpruhou pro riziková aktiva, což se podepsalo i na evropských akciových trzích. Podobně jako dříve jejich americké protějšky utržily vysoké zisky kolem 5 %. Zmírnění obav také vedlo k nárůstu krátkodobých úrokových sazeb až o 10 bb, delší splatnosti ale neměly tendenci příliš růst. Nárůst na krátkém konci souvisel se snížením sázek na výrazné uvolnění měnové politiky ECB. Celkově ale zdaleka nedošlo k vymazání tržních pohybů od oznámení recipročních cel (2. dubna). Navíc v závěru včerejšího dne riziková aktiva část svých zisků odevzdala a úrokové sazby také korigovaly nárůsty.

Tuzemská inflace v březnu setrvala na 2,7 % y/y, jak indikoval předběžný odhad z minulého týdne. Stejně tak i jádrová inflace setrvala na únorové hodnotě ve výši 2,5 % y/y, když v meziměsíčním vyjádření stagnovala. V rámci celkové inflace působily dva protichůdné vlivy, a to výrazné zdražení potravin, nápojů a tabáku (+0,8 % m/m, +6,1 % y/y) a zlevnění pohonných hmot (-3,2 % m/m, -8,4 % y/y). Regulované ceny zaznamenaly mírný pokles o 0,2 % m/m díky nižším cenám energií pro domácnosti. Jádrovou inflaci nahoru stále více a více tlačí ceny bydlení, zejména imputované nájemné, jehož meziroční růst se zvýšil z 3,1 % na 3,6 %. To pravděpodobně souvisí s oživením na realitním trhu a vysokým růstem cen (nových) rezidenčních obydlí, který může dále zrychlit. Více zde: https://bit.ly/CPI_Mar25_CZ.

Americká inflace v březnu překvapila citelným zpomalením. V březnu zpomalila z 2,8 % na 2,4 % y/y, když tamní spotřebitelské ceny meziměsíčně klesly o 0,1 % (vs +0,2 % v únoru). Jádrová inflace rovněž zpomalila, a to z 3,1 % na 2,8 % v březnu (+0,1 % m/m). V obou případech to bylo oproti analytickému konsensu výraznější zpomalení. Ostrý pokles cen pohonných hmot v březnu částečně kompenzoval růst cen potravin. V rámci jádrových služeb o desetinu zrychlil růst váhově významného imputovaného nájemného na 0,4 % m/m. To ale kompenzovaly utlumené cenové tlaky v ostatních okruzích (především pokles cen zboží). Březnový cenový vývoj nutně ještě nemusí reflektovat zpomalení tamní ekonomiky, celkově ale představuje dobrou zprávu pro centrální bankéře. Ti se ale momentálně musí vypořádat s potenciálním proinflačním dopadem zavedených cel a na druhé straně zvyšující se šancí na pokles americké ekonomiky. Finanční trh si od amerického Fedu celkově slibuje tři cuty v letošním roce s možností čtvrtého.

Dolarové sazby v reakci na zpomalení inflace zesílily pokles po středečním skoku nahoru to a oproti předchozímu dni byly o více jak 10 bb níže, a to zejména na krátkém konci, zatímco delší splatnosti naopak silně rostly. Americký dolar v návaznosti na to dále akumuloval ztráty a vůči euru oslabil o více jak 2,0 % nad 1,12 USD/EUR. Středoevropské měny nepokračovaly v posilování z předešlého dne a synchronně oslabily. Česká koruna byla ve srovnání ale více odolná a vůči euru oslabila jen nepatrně, zatímco polský zlotý a maďarský forint ztratily 0,5-0,7 %. To ale reflektovalo částečnou reverzi ostrých pohybů z předchozího dne.

Autor: Kevin Tran Nguyen

Investiční bankovnictví Komerční banky

Investiční bankovnictví Komerční banky poskytuje investiční služby podle Zákona o podnikání na kapitálovém trhu v rozsahu daném licencí České národní banky. Klientům nabízí zejména služby v oblasti investování volných zdrojů, financování a zajištění tržních rizik.

Tyto zprávy pro vás vytváří Investiční bankovnictví KB: http://trading.koba.cz

K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář

Poslední zprávy z rubriky Investice:

So   9:24  ZLATO: V Číně propukla mánie Richard Vrdlovec (GOLDA.IO)
So   8:05  Slok o „dobrovolné recesi“ - Víkendář (video) Patria (Patria Finance)
So   8:00  Vtip na víkend: S bitcoinem jako miminko Redakce (Kurzy.cz)

Přečtěte si také:

11.10.2024Cenové tlaky v USA ustupují jen pozvolně (Ranní zpráva z finančního trhu) Investiční bankovnictví (Komerční banka)




Zobrazit sloupec 
Kurzy.cz logo
EUR   BTC   Zlato   ČEZ
USD   DJI   Ropa   Erste

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688