Mezigenerační předání čeká desetitisíce rodinných firem. V majetku další generace jich však zůstane necelá třetina

Podle Asociace malých a středních podniků a živnostníků ČR vedou více než polovinu rodinných firem (56 %) zakladatelé. V současnosti procházejí zásadní generační obměnou, protože majitelé, kteří je po roce 1989 vybudovali, dosáhli důchodového věku a odcházejí do penze. Jenom 30 % rodinných firem přitom podle zahraničních statistik přechod na druhou generaci přežije, přičemž při přechodu na třetí rodinnou generaci je to již pouze 12 %. Nejde o malá čísla. V rámci Evropské unie tvoří rodinné podniky 80 % soukromých firem a pracuje v nich 75 % zaměstnanců v soukromém sektoru.
„Mezigenerační předání majetku probíhá nejčastěji prostřednictvím závěti, která je právně jednoduchá a administrativně nenáročná, rozšířené jsou i dědické či darovací smlouvy“ uvádí Miroslav Papoušek, partner advokátní kanceláře Valíček & Valíčková. „Zvlášť u rozsáhlejšího majetku však nepostačují, protože neřeší kontinuitu fungování firmy a neumožňují nastavení detailních pravidel pro její správu a řízení. Roste proto počet podnikatelů, kteří se na nás obracejí s tím, že plánují předat majetek dětem, ale chtějí zajistit, aby firma zůstala v rodině a nedošlo k ochromení její činnosti ani rodinných vztahů.“
Mezi právní nástroje, které jsou v tomto směru účinnější, efektivnější a flexibilnější než závěti a dědické nebo darovací smlouvy, patří zejména rodinné holdingy, rodinné nadace a svěřenské fondy.
Rodinný holding je struktura, ve které je majetek soustředěn pod mateřskou společnost, která vlastní a kontroluje podíly v dceřiných firmách. „Holding umožňuje rozdělit majetek a řízení mezi členy rodiny, aniž by došlo k jeho rozdrobení nebo ztrátě kontroly,“ dodává Miroslav Papoušek. „Zakladatel si může ponechat rozhodovací pravomoci a odpovědnost za řízení firem předávat potomkům postupně.“
Účelem rodinné nadace je správa a ochrana majetku rodiny s cílem jeho dlouhodobého zachování a podpory vybraných aktivit. Majetek vložený do nadace je vyčleněn z osobního vlastnictví zakladatele a spravuje se podle předem odsouhlasených pravidel. „Zatímco holding slouží spíše k aktivní správě, řízení firem a generování zisku, nadace je určena především k ochraně rodinného majetku před rozpadem,“ vysvětluje Miroslav Papoušek.
Svěřenský fond umožňuje vyčlenit majetek z osobního vlastnictví zakladatele, určit, jak má být spravován a komu z něj má plynout užitek. Zakladatel může přesně nastavit pravidla správy majetku i podmínky, za nichž bude postupně předáván dalším generacím. Fond se proto často využívá tam, kde chce podnikatel ochránit majetek před rozpadem, zajistit kontinuitu řízení nebo oddělit vlastnictví od správy. „Podnikatel, který má děti, z nichž žádné nechce ve vedení firmy pokračovat, založí svěřenský fond, a vloží do něj své obchodní podíly. Správcem jmenuje zkušeného externího manažera, který firmu řídí,“ popisuje Miroslav Papoušek. „Výnosy z podnikání potom plynou potomkům jako beneficientům fondu, a to bez nutnosti jejich zapojení do řízení a běžného provozu firmy.“
Rodiny, které mezigenerační předání majetku předem plánují, občas využívají i další právní nástroje jako rodinnou ústavu nebo rodinnou radu. Rodinná ústava je interní dohoda, která řeší mimo jiné pravidla pro nakládání s rodinným majetkem a podnikáním. Upravuje otázky nástupnictví, zapojení členů rodiny do řízení firmy, způsoby rozhodování, výplaty zisku nebo mechanismy pro řešení sporů… Rodinná rada tvoří platformu, ve které se členové rodiny pravidelně setkávají, diskutují klíčová rozhodnutí a udržují přehled o správě majetku. Funguje jako komunikační most mezi rodinou a firmou, a to zejména tam, kde nejsou všichni rodinní příslušníci do řízení firmy přímo zapojeni.
„Rodinná ústava nemá sama o sobě právní závaznost, její ustanovení však lze převzít do stanov společnosti nebo statutů svěřenských fondů, čímž získávají právní účinek. Podobně rodinná rada může být zakotvena v právních dokumentech a ve vztahu k rodinnému majetku může fungovat jako formální orgán,“ uzavírá Miroslav Papoušek, partner advokátní kanceláře Valíček & Valíčková. „Oba nástroje významně přispívají k prevenci konfliktů, zachování soudržnosti rodiny a k úspěšnému předání majetku bez zbytečných sporů nebo dokonce soudních řízení.“
Advokátní kancelář Valíček & Valíčková, s.r.o., je renomovaná rodinná právní firma se sídlem v Brně a pobočkami v dalších městech České republiky. Díky mnohaleté praxi a vysoké odbornosti získala řadu prestižních ocenění včetně opakovaných umístění v anketě Právnická firma roku. Osobní přístup, profesionalita a preciznost jsou základem spokojenosti klientů, kterým kancelář poskytuje komplexní právní služby.
Vedle komerční praxe se advokátní kancelář Valíček & Valíčková, aktivně podílí na společensky odpovědných projektech, jako jsou „Právní klinika“, pomáhající ekonomicky slabším osobám, „Nastartuj úspěšný byznys“, zaměřený na podporu začínajících podnikatelů, nebo „Dny otevřených dveří české advokacie“, pořádané ve spolupráci s Právnickou fakultou Masarykovy univerzity a Českou advokátní komorou.
Více informaci na: www.brno-advokatnikancelar.cz/
Poslední zprávy z rubriky Údaje o firmách:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Města a obce v ČR - vyhledávání firem a osob na adrese, zajímavosti - Města a obce
- DIČ - Daňové identifikační číslo, ověření DIČ firem a osob
- Databáze firem a živnostníků v ČR
- Představujeme vám Souhrnnou zprávu o situaci mezigenerační obměny v rodinných firmách ve vybraných evropských zemích
- Čeká vás generační předání firmy nebo vstup investora?
- 5 nejčastějších chyb při předání rodinného podniku
- 5 nejčastějších chyb při předání rodinného podniku (4.6.2016)
- 5 tipů, jak na předání rodinného podniku
- V ČR jsou desetitisíce firem, které nevykazují žádnou činnost
- V ČR jsou desetitisíce firem, které nevykazují žádnou činnost (22.4.2022)
- Pojištění pohledávek pomáhá i rodinným firmám udržovat finance v dobré kondici, říká Dalibor Pavlínek, majitel rodinné firmy.
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets