Více než polovina Čechů platí mobilem. Na vzestupu jsou i prsteny a náramky

Více než polovina Čechů už dnes při placení sahá po mobilním telefonu. Stále častěji ale zkoušejí i další platební inovace – například chytré prsteny a náramky, které už vyzkoušel každý desátý Čech. S rozšiřující se nabídkou nových platebních možností klesá i potřeba nosit fyzickou platební kartu. Dnes ji za nezbytnou považuje už jen 53 procent Čechů. Vyplývá to z nového průzkumu [1] společnosti Mastercard.
V České republice vlastní chytrý telefon 95 procent dospělých a většina lidí ho u sebe nosí častěji než peněženku. Proto se mobil stal nejpřirozenějším platebním nástrojem. Tento trend potvrzují i aktuální data – placení mobilem už vyzkoušelo 54 procent Čechů, což je meziroční nárůst o 10 procentních bodů.
„Český trh je dlouhodobě velmi otevřený technologickým inovacím, což se odráží i v oblasti plateb. Češi rádi zkoušejí nové způsoby placení, které jim přinášejí větší pohodlí a bezpečnost. Na datech jasně vidíme, že plastová karta ustupuje do pozadí a hlavním platebním nástrojem se stávají mobilní telefony, chytré hodinky a nově také prsteny a náramky. Trend je jasný – platíme tím, co máme nejblíže po ruce. A díky technologii tokenizace jsou tyto platby nejen pohodlnější, ale i bezpečnější,“ uvádí Jana Lvová, generální ředitelka společnosti Mastercard pro Českou republiku a Slovensko.
Kromě mobilních telefonů jsou stále populárnější i platby chytrými hodinkami, které v současnosti využívá pětina Čechů – meziročně o 5 procentních bodů více. Lidé je volí především v situacích, kdy nemají po ruce telefon, nebo když chtějí platit rychle a bezstarostně, například při sportu nebo neplánovaných nákupech.
V podobných situacích Češi začínají využívat i úplné novinky na poli platebních inovací: náramky nebo prsteny. Jejich uživatelé na nich oceňují především design, ale také jejich funkčnost, protože se nemusí nabíjet. Aktuálně platbu prstenem vyzkoušelo 9 procent zákazníků, platebním náramkem pak dokonce 10 procent a jejich počet se postupně zvyšuje.
Rostoucí popularitu nositelné elektroniky potvrzuje i nárůst aktivovaných platebních karet v těchto zařízeních. V České republice se jejich počet od roku 2022 téměř zdvojnásobil. Nejvíce se přitom platby těmito chytrými zařízeními využívají v letních měsících, kdy jejich podíl roste až o 16 procent.
Klíčovou roli v těchto trendech hraje technologie tokenizace. Zatímco v roce 2021 tvořily podle dat Sdružení pro bankovní karty tokenizované platby jen 19 procent všech transakcí, v roce 2024 už dosáhly podílu 43 procent, tedy 1,3 miliardy transakcí.
[1] Průzkum Mastercard iResearch zrealizovala výzkumná agentura G82 v prosinci 2024 na reprezentativním vzorku 1 204 českých respondentů.
Poslední zprávy z rubriky Výsledky:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- T-Mobile tarify 2023, ceny volání a SMS, data. Přehled tarifů T-Mobile
- Stravenky a mzda 2020 - Jsou pro vás stravenky výhodnější než zvýšení mzdy?
- Jaký je dnes mezinárodní den?
- Výpočet důchodu - Jak vysoký budete mít důchod?
- Daňová přiznání - daňový kalendář 2021, kdy a co je potřeba udělat?
- Měřítko - měřítko mapy. Co znamená měřítko na mapě a kolik kilometrů v reálu je jeden centimetr na mapě
- Dacia Duster 2024 - cena nového vozu je 473 700 Kč
- Sleva na manželku 2023 - 24.840 Kč. Slevu na manžela nebo manželku můžete uplatnit, pokud manželka / manžel nemá příjmy vyšší než 68.000 Kč.
- Životní pojištění má více než polovina Čechů, 1/3 platí v průměru do 500 Kč/měsíc
- Patříte k polovině Čechů, která platí za teplo více než 24 tisíc ročně? - Diskuze, názory, doporučení a hodnocení
- ITU: Mobil bude letos používat více než polovina světové populace
- ČSOB: Češi jsou národem střádalů, více než polovina jich pravidelně spoří
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Miroslav Novák, Citfin
Euro za 27 Kč – reálná možnost v případě, že letos americká ekonomika spadne do recese
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Okénko pro podnikatele
Jan Frk, Software602
Lukáš Novotný, Geis
Jakub Šulák, Forscope