Pavel Peterka (XTB)
Okénko BIG EXPERT  |  03.04.2025 14:02:35

Přišli jste k penězům a přemýšlíte jak s nimi naložit? Klíčové principy a strategie

opularita investic po dlouhém období vysoké inflace v České republice roste. Úspory řady lidí v období dvouciferné inflace ztratily na hodnotě, což odstartovalo zájem o investování, které může pomoci dosahovat výnosů a ochraně peněz před znehodnocením. Tomuto trendu dále pomáhá i stále vyšší dostupnost investičních platforem, které nabízí široké spektrum možností. Je nutné mít na paměti, že investování je rizikové. Investujte zodpovědně.

Pokud jste získali několik set tisíc korun, ať už z úspor, stavebního spoření, či dědictví a přemýšlíte, jak je efektivně zhodnotit, je důležité nejprve zvážit několik klíčových faktorů. Správné rozhodnutí závisí na věku investora, finanční situaci, investičním horizontu a toleranci k riziku. Než začnete přemýšlet o investování, tak je třeba vyřešit finanční rezervu, která by měla pokrýt alespoň 3 měsíce běžných výdajů. V případě nepravidelných příjmů může tato rezerva činit až 6 měsíců.

Rezerva by měla být v likvidních nástrojích, které umožní rychle získat hotovost či peníze na běžný účet. Příkladem mohou být v Čechách velmi populární spořicí účty. Dejte pozor na úroky na takových účtech, protože se v rámci jednotlivých nabídek liší a pohybují se od 2,4 až nad 4 %. Na první pohled se rozdíl v jednotkách procetních bodů může zdát jako malý, ale z dlouhodobého hlediska je tento rozdíl zásadní i díky efektu složeného úročení.

Dále je možné využít nabídky krátkodobých státních dluhopisů. Odvážnější investor může mít část rezervy ve stabilních dividendových akciích, jejichž hodnota příliš nekolísá. Takové akcie lze u spolehlivého brokera převést do hotovosti v řádu dní. Mohou tak plnit formu rezervy.

Další možnost, která připadá v úvahu, je splacení existujících dluhů nebo alespoň jejich části. To běžně vede k poklesu výše měsíčních splátek či jejich úplnému odpadnutí, což vytvoří prostor v rodinném rozpočtu. Tyto nově vzniklé přebytky lze pak pravidelně investovat, aby bylo možné dosahovat stanovených cílů v podobě zajištění na stáří, získání peněz na vlastní bydlení, financování vzdělání či v poslední době velmi populární zajištění vlastních dětí na dobu, kdy dostudují a začnou zakládat své rodiny. Když rodiče začnou s investicemi včas, tak za 18 až 25 let lze i při relativně malých pravidelně investovaných částkách nastřádat zásadní finanční obnos, který mladé generaci významně pomůže. Složené úročení znamená, že nejen původní vklad, ale i každý vydělaný výnos se dál zhodnocuje. Čím delší je investiční horizont, tím silnější je tento efekt. Je proto vhodné začít klidně i před narozením dítěte.

V momentě, kdy je vyřešena rezerva a případně i splacení nepříjemných dluhů, je vhodné se postupně zapojit do světa investic. Investor by se měl držet minimálně těchto obecných zásad:

1) Investujte pravidelně a dlouhodobě. Trh prochází cykly, ale dlouhodobě lze pozorovat růst.

2) Držte se nastavené strategie a nedělejte zbrklá na emocích založená rozhodnutí. Během vašeho investování dojde ke spoustě poklesů. Je to nepříjemné, ale normální.

3)  Diverzifikujte a nesázejte vše na jednu kartu. Rozdělte Vaše investice mezi různé sektory, regiony i instrumenty.

4) Sledujte poplatky, jejichž výše bude mít zásadní vliv na dlouhodobý výkon vašeho portfolia. ETF jsou často podstatně levnější než drahé aktivně řízené fondy.

5) Pravidelně se vzdělávejte nejen v oblasti investic.

Po vštípení těchto zásad je důležité zodpovědět zásadní otázky. Jak dlouho budu investovat? V případě dlouhodobého horizontu nad 7 let lze do portfolia zařadit vyšší podíl akcií a dalších rizikovějších aktiv, které nabízí vyšší potenciální výnosy. Zároveň dlouhý horizont pomůže portfoliu vyrovnat případné negativní výkyvy. Naopak v případě krátkodobého horizontu je vhodné vybírat aktiva s vysokou likviditou a nízkou mírou rizika. Příklade, můžou být krátkodobé státní dluhopisy stabilních zemí.

To postupně navazuje na otázku číslo dvě. Jaká je moje tolerance k riziku? V případě nízké tolerance k riziku bude investor hledat konzervativní investice v podobě státních dluhopisů, ETF na státní dluhopisy, zlato a další drahé kovy, nemovitosti apod. Výnosy budou spíše nižší, ale hodnota portfolia nebude kolísat. U střední tolerance k riziku bude investor hledat více vyvážené portfolio a zařadí až 60 % rizikovějších aktiv v podobě ETF na americké, evropské a globální akciové indexy. V takových ETF je riziko rozloženo díky zahrnutí stovek až tisíců firem v různých sektorech a regionech. Krach jedné firmy tak běžně nebude mít zásadní dopad na hodnotu portfolia. U velmi vysoké tolerance k riziku, která je spíše raritou, lze dále zvýšit podíl akcií v portfoliu. Investoři mohou zvážit tzv. stock picking, tedy investice do jednotlivých akcií firem. Další možností jsou pak kryptoměny a pákové produkty. Tyto kroky výrazně zvyšují volatilitu a rizikovost portfolia s cílem dosáhnout vyšších potenciálních výnosů.

Většina české společnosti je velmi opatrná a hledá tak aktiva s nízkou mírou rizika. Zde bych rád české investory povzbudil. V případě dlouhodobých investic skutečně stojí za zvážení zařazení alespoň části dynamičtějších aktiv, které mohou velmi pozitivně ovlivnit výnos celého portfolia. Na dlouhém horizontu zároveň portfolio zvládá lépe absorbovat negativní výkyvy.

Třetí otázka míří na likviditu. Potřebuji rychlý přístup k penězům? V případě, že peníze budete potřebovat až za deset let, tak je možné investovat agresivněji s vyšší mírou rizika. V opačném případě je třeba hledat aktiva s nižší mírou rizika a možností rychlého zpeněžení, jako již zmíněné státní dluhopisy a spořicí účty. Opět je možné zvážit přesun části aktiv ke spolehlivému brokerovi, kde je možné peníze v řádu dnů dostat zpět na běžný účet. Existuje ale riziko, že v momentě, kdy budete potřebovat peníze, tak přijde korekce na trh a klesne hodnota vašich aktiv.

Z výše uvedeného plyne, že v případě mladých investorů do 40 let je vzhledem k dlouhodobému horizontu zařadit vyšší podíl rizikovějších aktiv, jako jsou růstové či dividendové akcie popř. ETF na akciové indexy v rozmezí 60 až 80 % portfolia. Zbytek je dle tolerance k riziku. Bezpečnější varianta je zařazení zlata, drahých kovů a bezpečných státních dluhopisů. V případě zájmu o vyšší dynamiku lze zařadit jednotky procent spekulativních aktiv v podobě kryptoměn či přímo zařazení pákových instrumentů.

Pro investory ve středním věku, tedy nad 40 let, bývá investiční horizont kratší. Podíl rizikovějších aktiv, jako jsou akcie a akciové ETF, tak bude nižší v rozmezí 40 až 60 %. Vyšší podíl bude u státních dluhopisů popř. dluhopisových ETF, drahých kovů, realit apod. Zároveň je vhodné v průběhu stárnutí rizikovost portfolia snižovat prostřednictvím snižování podílu akcií a zvyšování podílu spíše bezpečných aktiv. Vyhnete se tak situaci, kdy korekce na trhu pár let před penzí ukrojí část z vašeho portfolia. Pro všechny investory pak platí potřeba dodržování výše zmíněných zásad: najděte spolehlivého partnera ve světě investic, investujte pravidelně a dlouhodobě, držte se plánu a nepodléhejte emocím, diverzifikujte a sledujte výši poplatků u vašich investic. 

Pavel Peterka

Pavel Peterka je hlavním ekonomem společnosti XTB CZ/SK, kde se věnuje analýze klíčových ekonomických jevů v oblasti měnové a fiskální politiky a jejím dopadům na finanční trhy. Titul Ph.D. získal v oblasti aplikované ekonomie se zaměřením na digitální ekonomiku na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze, kde se se věnoval ekonomii, managementu a v rámci prestižní vedlejší specializace i rozvoji firem a trhů v programu s akreditací EQUIS. V minulosti zastával funkci ředitele pro strategii a hlavního ekonoma ve finanční skupině Roklen. Působil také jako analytik společnosti Centrum ekonomických a tržních analýz.


XTB

XTB jako přední evropský broker byl založen v roce 2004 a je jedním z největších brokerů na světě s kancelářemi ve 13 zemích, včetně České republiky, Slovenska, Velké Británie, Španělska, Německa, Francie a Chile. Pražská kancelář je zde od roku 2008. Je regulován světovými dohledovými orgány jako je britské FCA, polské KNF nebo kyperský CySEC. Od roku 2016 je společnost kotována na varšavské burze.

Více na https://www.xtb.com/cz

 
K článku zatím nejsou žádné komentáře.
Přidat komentář






Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688