Research (Česká spořitelna)
Věda a výzkum  |  25.03.2025 12:10:58

Ztrácíme schopnost soustředění – nebo ji vyměňujeme za schopnost multitaskingu?

John Burn-Murdoch z Financial Times se v nedávném článku ptá*, zda lidstvo dosáhlo svého vrcholu mentální kapacity – a pokud ano, proč se nám myšlení zhoršuje? Data naznačují, že naše schopnost soustředit se, řešit problémy a aplikovat logické myšlení od roku 2012 postupně slábne. Důkazy pocházejí z různých mezinárodních testů, včetně PISA a OECD, které sledují jak studenty, tak dospělé. A co je znepokojivé? Tato degradace nezačala s pandemií, ale mnohem dříve. 

Většina odborníků souhlasí, že biologie lidského mozku se za poslední dekádu nezměnila, takže na vině musí být něco jiného. Burn-Murdoch ukazuje na změnu ve vztahu k informacím – přesun od čtení k obrazům, od aktivního vyhledávání k pasivní konzumaci, od souvislého myšlení k neustálému přepínání mezi úkoly. Podle něj žijeme v "post-literární společnosti", kde digitální prostředí neustále atakuje naši pozornost a narušuje naši schopnost hlubokého myšlení.

Jaké jsou klíčové důkazy?  

  • Pokles kognitivních dovedností: Výsledky testů v oblasti čtení, matematiky a vědy klesají už od roku 2012. - Problémy s koncentrací: Od poloviny 2010s prudce vzrostl počet mladých lidí, kteří hlásí potíže s přemýšlením a učením.
  • Ztráta schopnosti logického myšlení: 25 % dospělých v rozvinutých zemích (a 35 % v USA!) neumí posoudit správnost logických tvrzení.
  • Přechod k vizuálním médiím: Méně čteme, více sledujeme videa a skrolujeme sociální sítě. Ne náhodou slovem minulého roku byl "brain rot".
  • Pasivní konzumace vs. aktivní myšlení: Místo abychom aktivně zkoumali svět kolem nás, jsme zahlceni nekonečnými informačními proudy.  

John Burn-Murdoch upozorňuje, že mozek jako takový neztrácí kapacitu – jen ho využíváme jinak, pravděpodobně méně efektivně. Naše digitální prostředí nás nutí k neustálému přepínání mezi podněty, což vede ke snížené schopnosti soustředění, zpracování informací a regulace vlastní pozornosti.  

David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny

*https://www.ft.com/content/a8016c64-63b7-458b-a371-e0e1c54a13fc 

Česká spořitelna je bankou s nejdelší tradicí na českém trhu. Téměř 200 let tvoří jeden ze základních pilířů českého bankovního systému. V současnosti poskytuje služby pro přibližně 4,7 milionu klientů. Od roku 2000 je součástí nadnárodní finanční skupiny Erste Group Bank.

Více informací na: www.csas.cz







Zobrazit sloupec 

Kalkulačka - Výpočet

Výpočet čisté mzdy

Důchodová kalkulačka

Přídavky na dítě

Příspěvek na bydlení

Rodičovský příspěvek

Životní minimum

Hypoteční kalkulačka

Povinné ručení

Banky a Bankomaty

Úrokové sazby, Hypotéky

Směnárny - Euro, Dolar

Práce - Volná místa

Úřad práce, Mzda, Platy

Dávky a příspěvky

Nemocenská, Porodné

Podpora v nezaměstnanosti

Důchody

Investice

Burza - ČEZ

Dluhopisy, Podílové fondy

Ekonomika - HDP, Mzdy

Kryptoměny - Bitcoin, Ethereum

Drahé kovy

Zlato, Investiční zlato, Stříbro

Ropa - PHM, Benzín, Nafta, Nafta v Evropě

Podnikání

Města a obce, PSČ

Katastr nemovitostí

Katastrální úřady

Ochranné známky

Občanský zákoník

Zákoník práce

Stavební zákon

Daně, formuláře

Další odkazy

Auto - Cena, Spolehlivost

Registr vozidel - Technický průkaz, eTechničák

Finanční katalog

Volby, Mapa webu

English version

Czech currency

Prague stock exchange


Ochrana dat, Cookies

Vyloučení odpovědnosti

Copyright © 2000 - 2025

Kurzy.cz, spol. s r.o., AliaWeb, spol. s r.o.

ISSN 1801-8688