Lepší nálada v evropském průmyslu
Březnové výsledky podnikatelských nálad v eurozóně přinesly lehké zlepšení. Souhrnný index nákupních manažerů PMI vzrostl z 50,2 bodů na 50,4 bodů, což signalizuje přibližnou stagnaci růstu v prvním čtvrtletí. Vývoj ve dvou hlavních sektorech je však rozdílný – aktivita ve službách ztrácí dynamiku (50,4), zatímco zpracovatelský průmysl sice zůstává v pásmu recese (48,7), ale podmínky jsou nejlepší za poslední dva roky.
Začněme pohledem na služby, které po velkou část minulého roku setrvávaly pohodlně v růstovém pásmu a ekonomiku eurozóny držely nad vodou. Současný klesající trend, který zčásti reflektuje nepřesvědčivou spotřebitelskou důvěru, je proto varovný, neboť služby se na HDP podílejí zhruba ze tří čtvrtin. Z pohledu ECB lze však vidět i pozitiva – cenový vývoj ve službách byl v březnu utlumený jak na straně nákladů, tak i prodejních cen, což je holubičí argument ve prospěch dalšího (dle nás již finálního) snížení úrokových sazeb na dubnovém zasedání.
Průmyslová výroba se naopak postupně dostává z nejhoršího ven. Aktivita viditelně roste už třetí měsíc v řadě, přičemž průmyslníci poprvé za dvanáct měsíců zvýšili výrobu a nové zakázky i zaměstnanost klesá stále pomalejším tempem. Zdá se tak, že oživení ve zpracovatelském sektoru je relativně plošné, což dokládá i vývoj v Německu, kde narůstá přesvědčení, že průmysl má to nejhorší již za sebou. Ke zvýšenému optimismu přispěl zejména německý fiskální balíček, který může zajistit setrvalejší oživení ekonomiky. Na straně druhé, rizikem zůstávají americké celní tarify, o kterých by mělo být jasněji již příští týden ve středu.
Zatímco výsledky PMI za první čtvrtletí naznačují stagnaci růstu v eurozóně, podobně jako v posledním kvartále minulého roku, náš nowcast je o něco optimističtější a signalizuje mírný mezikvartální růst HDP v rozmezí 0,2-0,3 %. Krátkodobý výhled je nicméně zatížen vysokou mírou nejistoty a negativními riziky, zejména v souvislosti s nevyzpytatelnou politikou Donalda Trumpa ohledně obchodních cel. Dle ECB by uvalení 25% cel na evropské dovozy snížilo růst eurozóny zhruba o 0,3 procentního bodu a pokud by EU odpověděla recipročně, pak může činit negativní dopad přibližně 0,5 p.b., což by srazilo letošní růst HDP k blízkosti nuly.
Region: AN
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Nálada v české kotlině bude bezesporu odrážet i náladu na globálních trzích. - Ranní glosa: Startuje nouzový stav, koruna zůstane pod tlakem
- Nálada v české kotlině bude bezesporu odrážet i náladu na globálních trzích. - Ranní glosa: Startuje nouzový stav, koruna zůstane pod tlakem
- Páteční nálada na Wall Street se nesla v medvědí náladě
- Průmysl - vývoj průmyslových tržeb v ČR, 2021, Meziměsíční vývoj indexu průmysl. produkce v %
- Komentáře k průmyslu - byl to dobrý rok, průmysl je stále oporou ekonomiky
- Svaz průmyslu a dopravy: Průmysl nechystá velký nábor lidí
- EMU: PMI průmyslu, služeb, USA: Index průmyslu Fedu Philadelphia, prodeje existujících domů
- Svaz průmyslu a dopravy: výsledky průmyslu v listopadu podle očekávání
- Komentáře k průmyslu - mírné zklamání, trend závislosti na automobilovém průmyslu pokračuje
- Svaz průmyslu a dopravy: Domácí poptávka slábne, tahounem průmyslu je export
- Průmysl - vývoj průmyslových tržeb v ČR, 2021, Meziroční vývoj tržeb v průmyslu v %
- Kouření je stále lepším a lepším byznysem
Prezentace
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
16.04.2025 Daňový lexikon pro začátečníky: Praktický…
Okénko investora
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Petr Lajsek, Purple Trading
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Miroslav Novák, Citfin
Euro za 27 Kč – reálná možnost v případě, že letos americká ekonomika spadne do recese
Ali Daylami, BITmarkets
Mgr. Timur Barotov, BHS
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři