V roce 2024 celková cenová hladina vzrostla o 3,9 %, rostla nejpomaleji od roku 2019 - Ceny, inflace 2024
Cenová hladina loni rostla nejpomaleji od roku 2019.
V roce 2024 celková cenová hladina (měřeno deflátorem HDP) vzrostla o 3,9 %, nejméně od roku 2019. Ceny spotřeby byly vyšší o 3,2 %, z toho u spotřeby domácností došlo ke zvýšení cenové hladiny o 3,0 % a vládních institucí o 3,6 %. Ceny investičních statků se loni zvýšily o 2,0 %. Směnné relace zahraničního obchodu byly loni kladné (101,6 %). Z toho u obchodu se zbožím dosáhly 101,3 % a se službami 102,9 %. Během roku meziroční přírůstky cenové hladiny slábly a v samotném 4. čtvrtletí se celková cenová hladina meziročně zvýšila o 3,7 %. Ceny spotřeby byly meziročně vyšší o 3,0 % (z toho u domácností o 2,7 %) a ceny hrubého fixního kapitálu o 3,7 %. Ve
4. čtvrtletí dosáhly směnné relace meziročně 101,7 % (zboží 101,2 % a služby 104,1 %). Mezičtvrtletně se ve 4. čtvrtletí cenová hladina zvýšila o 0,3 % a také šlo o nejmírnější nárůst v rámci roku. Ceny spotřeby se mezičtvrtletně zvýšily o 0,6 %, ceny tvorby hrubého kapitálu klesly o 2,3 %. Směnné relace dosáhly 100,6 %.
Růst spotřebitelských cen byl v roce 2024 nejnižší od roku 2018.
Za celý rok 2024 se spotřebitelské ceny zvýšily o 2,4 %, což byla nejnižší hodnota od roku 2018. Výrazný propad tempa oproti roku 2023 (10,7 %) byl způsoben zmírněním růstu cen bydlení a energií a také poklesem cen potravin a nealkoholických nápojů. Bydlení a energie ale nadále zůstaly položkou, která nejvíce působila ve směru růstu spotřebitelských cen. Cenový vývoj v roce 2024 byl rovněž charakteristický přetrvávajícím silným růstem cen služeb (5,1 %), zatímco ceny zboží úhrnem vzrostly jen o 0,9 %. Rozdíl mezi cenovým vývojem zboží a služeb souvisí s rozdílným dopadem inflace v letech 2022 a 2023 na různé příjmové skupiny obyvatel. U služeb, které více spotřebovávají domácnosti s vyššími příjmy, nebyl tlak na snížení cen tak velký, protože u nich nedošlo k tak výraznému propadu poptávky jako u zboží.
Graf č. 10 Ceny ve vybraných oddílech indexu spotřebitelských cen (meziročně v %)
Zdroj: ČSÚ
Meziroční růst spotřebitelských cen byl ve 4. kvartálu nejvyšší v rámci roku 2024.
Ve 4. čtvrtletí 2024 došlo ke zrychlení meziročního růstu spotřebitelských cen na 2,9 %. To byl v rámci roku nejvyšší nárůst (v 1., 2. a 3. kvartálu ceny postupně meziročně vzrostly o 2,1 %, 2,5 % a 2,3 %). Popsané posílení dynamiky v závěru roku bylo ovlivněno především vývojem cen potravin a nealkoholických nápojů, které na předchozí tři meziroční poklesy ve 4. čtvrtletí roku navázaly opětovným růstem. Posílil také meziroční růst cen bydlení, vody, energií a paliv. Naopak ve směru nižšího meziročního růstu spotřebitelských cen působil pokles u oděvů a obuvi a oslabení růstu cen dopravy. Celkově k meziročnímu růstu spotřebitelských cen nejvíce přispívaly oddíly bydlení a energie, stravování a ubytování a alkoholické nápoje a tabák. Mezičtvrtletně se spotřebitelské ceny ve 4. čtvrtletí zvýšily o 0,1 %. Přírůstky v průběhu roku postupně slábly.
Ceny bydlení a energií si držely výraznou dynamiku…
…zejména vlivem nájemného a služeb souvisejících s bydlením.
Ceny bydlení a energií ve 4. čtvrtletí meziročně vzrostly o 4,2 % a mezičtvrtletně o 0,6 %. Zrychlení meziročního růstu cen bydlení bylo ovlivněno zejména cenami elektrické a tepelné energie, plynu a ostatních paliv, jejichž přírůstek posílil na 5,5 %. Mírně vyšší byl také nárůst imputovaného nájemného[1] (1,6 %). Ostatní položky v tomto oddílu si udržovaly silnou meziroční dynamiku – ostatní služby související s bydlením o 8,7 %, nájemné z bytu o 6,2 % a běžná údržba a drobné opravy o 4,1 %. Za celý rok 2024 se ceny bydlení a energií zvýšily o 3,5 %. Nejvíce rostly ceny ostatních služeb souvisejících s bydlením (8,4 %) následované nájemným z bytu (6,7 %). Výrazně vyšší byly také ceny běžné údržby a oprav (4,5 %) a elektrické a tepelné energie, plynu a ostatních paliv (4,4 %).
Ceny potravin
a nealkoholických nápojů loni celkově klesly, ale ve 4. čtvrtletí se meziroční růst obnovil.
Ceny potravin se ve 4. čtvrtletí meziročně zvýšily o 0,9 % a mezičtvrtletně o 1,0 %. Období jejich meziročního poklesu tak trvalo jen tři kvartály. Změna ve směru vývoje cen potravin výrazně podpořila posílení celkového růstu spotřebitelských cen. K meziročnímu růstu cen potravin přispěl zejména vývoj cen olejů a tuků (13,0 %), ovoce (4,7 %) a mléka, sýrů a vajec (3,2 %). Dál naopak meziročně klesaly ceny pekárenských výrobků a obilovin (−2,4 %) a masa (−1,9 %). Za celý rok 2024 ceny potravin a nealkoholických nápojů klesly o 2,3 %. Nižší byly ceny mléka, sýrů a vajec (−6,1 %), masa (−3,9 %) nebo pekárenských výrobků a obilovin (−3,7 %). Rostly ceny nealkoholických nápojů (3,8 %), olejů a tuků (3,5 %) a cukru, marmelády, medu, čokolády, cukrovinek a cukrářských výrobků (0,8 %).
Ceny stravování
a ubytování loni silně vzrostly a dokládaly obecně silnou dynamiku cen služeb.
Ceny stravování a ubytování si držely silný meziroční růst po celý loňský rok (celkově vzrostly o 7,6 %) a významně tak přispívaly k celkovému navýšení spotřebitelských cen. Jejich meziroční přírůstky v průběhu roku mírně slábly a v samotném 4. čtvrtletí ceny meziročně vzrostly o 7,0 %. Mezičtvrtletně se ceny stravování a ubytování zvýšily o 0,9 %. Významný vliv na celkový růst spotřebitelských cen měly rovněž ceny alkoholických nápojů a tabáku, které za celý rok 2024 vzrostly o 5,1 %. Ve 4. čtvrtletí byly meziročně vyšší o 4,8 % a mezičtvrtletně klesly o 0,1 %. Ceny rekreací a kultury rovněž významně promlouvaly do vývoje celkového indexu. Za celý loňský rok byly vyšší o 3,8 %, zejména vlivem rekreačních a kulturních služeb (6,1 %) a dovolených s komplexními službami (4,3 %). V samotném 4. čtvrtletí se ceny rekreací a kultury meziročně zvýšily o 3,5 %, zatímco mezičtvrtletně klesly o 3,5 %.
Nejvíce se zvýšily ceny ve vzdělávání.
Ceny vzdělávání se loni zvýšily nejvíce v rámci spotřebního koše (8,2 %). Meziroční dynamika sílila v průběhu roku až na 11,3 % ve 4. čtvrtletí. Mezičtvrtletně se ve 4. kvartálu ceny vzdělávání zvýšily o 6,9 %. Ceny v oblasti zdraví si rovněž držely výrazný nárůst a loni byly celkově vyšší o 4,2 %. Ve 4. čtvrtletí se ceny zdraví meziročně zvýšily o 3,8 % a mezičtvrtletně klesly o 0,7 %. Také v oddílu ostatní zboží a služby[2] loni ceny rostly nadprůměrně (celkem o 3,4 %) a v samotném 4. čtvrtletí byly meziročně vyšší o 3,6 %, zatímco mezičtvrtletně vzrostly o 0,1 %. V průběhu roku postupně oslaboval meziroční růst cen pošt a telekomunikací. Za celý rok ceny vzrostly o 1,6 %, ve 4. čtvrtletí meziročně o 0,7 % a mezičtvrtletně o 0,1 %.
Ceny dopravy loni celkově vzrostly.
Meziroční růst cen dopravy během roku postupně oslaboval až na 0,1 % ve 4. kvartálu. Stály za tím především pohonné hmoty, jejichž ceny ve 4. čtvrtletí meziročně klesly o 7,3 %. Náklady na nákup automobilů, motocyklů a jízdních kol klesly o 1,1 %. Posiloval naopak meziroční růst cen dopravních služeb (7,3 %). Mezičtvrtletně se ceny dopravy ve 4. čtvrtletí snížily o 1,1 %. Za celý rok byly ceny dopravy vyšší o 1,8 %. Výrazně vzrostly ceny dopravních služeb (5,8 %) a vyšší byly ceny provozu dopravních prostředků (3,8 %, z toho ale pohonné hmoty zlevnily o 0,4 %, vliv na růst cen měly naopak dálniční známky, které zdražily na počátku roku). Ceny nákupů automobilů, motocyklů a jízdních kol byly loni nižší o 1,6 %. Dokladem slábnoucího růstu cen zboží byl loni oddíl bytové vybavení, zařízení domácnosti a opravy, kde ceny celkem vzrostly o 0,5 % a ve 4. čtvrtletí meziročně o 1,0 % a mezičtvrtletně o 0,5 %. Slábnutí meziroční dynamiky cen bylo patrné zejména u přístrojů a spotřebičů pro domácnost. Také ceny odívání a obuvi už nerostly tak silně jako v předchozích letech. Za celý rok 2024 se v tomto oddíle ceny zvýšily o 2,5 % a ve 4. čtvrtletí meziročně klesly o 0,6 %. Mezičtvrtletně se ceny zvýšily o 1,5 %.
Růst spotřebitelských cen v EU se loni dostal do mírnějších hodnot.
Meziroční růst spotřebitelských cen v EU (podle harmonizovaného indexu spotřebitelských cen, HICP[3]) se loni zmírnil na 2,6 % a byl nejnižší od roku 2020. Nejvíce ceny rostly v Rumunsku (5,8 %), Belgii (4,3 %) a Chorvatsku (4,0 %). Naopak v Litvě (0,9 %), Finsku (1,0 %) a Itálii (1,1 %) spotřebitelské ceny vzrostly nejméně. Vývoj cen v EU byl loni charakteristický poklesem u cen energií a naopak trvající zvýšenou dynamikou cen služeb. U zemí, kde spotřebitelské ceny loni rostly nejvíce, dál silně zdražovaly položky napříč spotřebním košem, zejména služby, ale také potraviny a alkohol a tabák. V Česku loni podle HICP spotřebitelské ceny vzrostly o 2,7 %. Meziroční růst cen loni v EU nejprve zpomaloval (2,8 %, 2,6 % a 2,4 % v 1. až 3. čtvrtletí), ale opět posílil ve 4. kvartálu na 2,5 %. Důvodem bylo zejména zmírnění propadu cen energií. Mezičtvrtletně se spotřebitelské ceny v EU zvýšily o 0,3 %. Na čele žebříčku zemí s nejvýraznějším meziročním růstem cen byly ve 4. čtvrtletí Rumunsko (5,3 %), Belgie (4,6 %) a Estonsko (4,1 %). Pod úroveň 1 % se dostal přírůstek cen v Irsku (0,5 %) a nízký byl také v Litvě (1,0 %) nebo Lucembursku a Slovinsku (shodně o 1,2 %).
Růst cen bytů loni opět zrychlil.
Poté, co se růst cen bytů v roce 2023 dočasně zastavil, loňský rok přinesl nové zrychlení dynamiky a nabídkové ceny bytů v Česku se celkem meziročně zvýšily o 5,0 %. Přitom v samotné Praze se ceny meziročně zvýšily o 5,4 % a ve zbytku Česka o 4,7 %. V průběhu roku meziroční přírůstky nabídkových cen bytů v Česku sílily až na 10,7 % ve 4. kvartálu. Přitom v Praze došlo ke zvýšení o 10,4 % a mimo Prahu o 11,1 %. Mezičtvrtletně se nabídkové ceny bytů v Česku zvýšily o 3,1 %. Růst cen byl poháněn novým oživením poptávky a trvajícím nesouladem s nabídkou. Dokládá to také tempo růstu realizovaných cen starších bytů, které bylo silnější než dynamika cen nabídkových. Realizované ceny starších bytů v Česku ve 4. čtvrtletí meziročně vzrostly o 14,2 % a mezičtvrtletně byly vyšší o 3,6 %. V Praze realizované ceny starších bytů meziročně vzrostly o 12,1 % a mezičtvrtletně o 3,5 %. Index realizovaných cen nových bytů v Praze ve 4. čtvrtletí meziročně vzrostl o 7,6 % a mezičtvrtletně o 3,9 %.
Graf č. 11 Ceny nemovitostí (meziroční změna, v %)
Zdroj: ČSÚ
Ceny průmyslových výrobců loni vzrostly.
Meziroční dynamika cen průmyslových výrobců v průběhu loňského roku postupně posilovala. Zatímco v 1. kvartálu došlo k poklesu o 0,9 %, v dalších čtvrtletích už ceny rostly a 4. kvartál přinesl meziroční nárůst o 1,8 % a mezičtvrtletní o 0,3 %. Za celý rok 2024 ceny průmyslových výrobců vzrostly o 0,8 %. Vyšší byly loni ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (4,0 %), hlavně kvůli cenám přenosu a rozvodu, ceny samotné elektřiny naopak loni klesly. Ve 4. čtvrtletí ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu vzrostly meziročně o 6,7 % a mezičtvrtletně o 1,9 %. Loni se zvýšily rovněž ceny zásobování vodou a souvisejících služeb (9,2 %, o stejnou hodnotu meziročně vzrostly také ve 4. kvartálu). Především pod vlivem cen zemního plynu loni klesly ceny těžby a dobývání (−1,3 %). Ty v meziročním poklesu setrvávaly celý rok a ve 4. kvartálu se meziročně snížily o 1,8 % a mezičtvrtletně klesly o 0,5 %.
Ceny surovin, které silně rostly v předchozích letech, v roce 2024 klesaly.
Mírně se loni snížily i ceny výrobků a služeb zpracovatelského průmyslu (−0,3 %), vývoj v rámci sekce byl ale různorodý. U řady surovin nebo výrobků přímo od nich odvozených byl patrný pokles cen po předchozích dvou letech silného růstu (zejména dřevo a výrobky z něj −6,8 %, základní kovy −5,6 %, papír a výrobky z něj −4,3 %). Naopak rostly ceny oprav, údržby a instalace strojů a zařízení (5,0 %), počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (4,2 %), motorových vozidel kromě motocyklů (3,5 %) nebo strojů a zařízení (3,0 %). V samotném 4. čtvrtletí ceny ve zpracovatelském průmyslu vzrostly meziročně o 0,4 % a mezičtvrtletně stagnovaly. Nejvíce meziročně rostly ceny oprav, údržby a instalace strojů a zařízení 4,6 % a znovu začaly narůstat ceny papíru a výrobků z něj (3,9 %). Kromě toho výrazněji vzrostly ceny počítačů, elektronických a optických přístrojů a zařízení (3,6 %), oděvů nebo motorových vozidel kromě motocyklů (3,0 %). U ostatních oddílů byly přírůstky mírnější. Meziroční pokles byl zaznamenán u kovodělných výrobků (−1,6 %), základních kovů (−1,1 %), tiskařských a nahrávacích služeb (−0,8 %), chemických látek a přípravků (−0,7 %) a ostatních nekovových minerálních výrobků (−0,4 %).
Graf č. 12 Ceny hlavních skupin průmyslových výrobců (meziroční změna, v %, podle klasifikace CPA)
Zdroj: ČSÚ
Ceny průmyslových výrobců v EU loni klesly.
Ceny průmyslových výrobců v EU loni klesly o 4,0 %[4]. Propad byl druhý v řadě a prohloubil se. Nižší byly loni ceny těžby a dobývání (−2,8 %), výrobků zpracovatelského průmyslu (−0,7 %) i elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (−13,1 %). Ve většině zemí EU ceny průmyslových výrobců loni klesly, nejvíce na Slovensku (−19,7 %), v Lucembursku (−10,4 %) a v Lotyšsku (−7,6 %). Ve čtyřech zemích byl zaznamenán mírný přírůstek, největší v Česku (0,8 %, důvodem jsou zejména ceny elektřiny, které v Česku jako v jedné z mála zemí EU rostly) a dále na Maltě (0,6 %), v Portugalsku (0,5 %) a Švédsku (0,1 %). Meziroční propad cen průmyslových výrobců v EU se v průběhu roku postupně zmírňoval, mimo jiné kvůli cenám energií. V samotném 4. čtvrtletí byly ceny průmyslových výrobců v EU nižší o 1,4 %. Mezičtvrtletně ale vzrostly o 1,4 %. Nejvíce meziročně klesaly ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (−4,5 %), u kterých byl ale zároveň zaznamenán 6,2% mezičtvrtletní nárůst. Ceny těžby a dobývání meziročně klesly o 1,2 % a mezičtvrtletně byly vyšší o 0,5 %. Ceny ve zpracovatelském průmyslu mezičtvrtletně stagnovaly a blízko stagnace byly i v meziročním pohledu (−0,2 %). Česko sice v meziročním pohledu patřilo mezi menšinu zemí, kde ceny průmyslových výrobců ve 4. čtvrtletí vzrostly (1,8 %), ale mezičtvrtletní dynamika cen byla podprůměrná (0,4 %). Nejvíce meziročně rostly ceny průmyslových výrobců v Irsku (5,4 %), Dánsku (2,7 %) a v Maďarsku (2,1 %). Nejhlubší propad cen vykázalo Slovensko (−18,6 %). Následovaly Francie (−4,8 %) a shodně s −4,3 % Polsko, Rakousko a Lotyšsko.
Ceny stavebních prací rostly meziročně stálým tempem.
Ceny stavebních prací si v průběhu roku 2024 udržovaly stabilní mírný meziroční růst a celkově se zvýšily o 2,1 % (v roce 2023 po zpřesnění o 5,9 %). Podle odhadů se ceny stavebních prací ve 4. čtvrtletí zvýšily meziročně o 2,4 % a mezičtvrtletně byly vyšší o 0,7 %. Ceny materiálů a výrobků spotřebovávaných ve stavebnictví klesly v průměru za celý rok 2024 o 0,5 % (v roce 2023 vzrostly o 3,8 %). V samotném 4. čtvrtletí meziročně vzrostly o 0,7 % a mezičtvrtletně o 0,1 %.
Ceny tržních služeb byly nejvíce ovlivněny vývojem u cen služeb v oblasti nemovitostí.
Ceny tržních služeb loni celkově vzrostly o 3,8 % a přírůstek tak oslabil oproti předchozímu roku. K růstu loni přispěly nejvíce ceny služeb v oblasti nemovitostí (7,7 %) a dále reklamní služby a průzkum trhu (10,0 %) a služby v oblasti programování a souvisejícího poradenství (3,7 %). Nadprůměrně loni rostly ceny služeb v oblasti zaměstnání (10,3 %), bezpečnostních a pátracích služeb (9,0 %), služeb souvisejících se stavbami a úpravou krajiny (zahrnuje především úklidové služby, 5,8 %), poštovních a kurýrních služeb (5,4 %) nebo právních a účetnických služeb (5,1 %). Loni klesly jen ceny skladování a podpůrných služeb v dopravě (−0,4 %). V samotném 4. čtvrtletí se ceny tržních služeb meziročně zvýšily o 3,7 % a nárůst tak mírně posílil oproti 2. i 3. kvartálu. Mezičtvrtletně byly ceny tržních služeb vyšší o 1,5 %. Zrychlení meziročního růstu cen bylo ovlivněno posílením dynamiky u cen služeb v oblasti zaměstnání (13,5 %), u vedení podniků a poradenství v oblasti řízení (2,9 %) a informačních služeb (2,7 %). Celkově k meziročnímu nárůstu cen tržních služeb nejvíce přispívaly ceny služeb v oblasti nemovitostí (7,6 %), reklamní služby a průzkum trhu (11,2 %) a služby v oblasti programování a souvisejícího poradenství (3,1 %). Meziročně nižší byly ceny pozemní a potrubní dopravy (−0,4 %), skladování a podpůrných služeb v dopravě (−0,3 %) a administrativních, kancelářských a jiných podpůrných služeb pro podnikání (−0,1 %).
Ceny zemědělských výrobců ve 4. čtvrtletí začaly opět meziročně růst. Za celý rok ale klesly.
Ceny zemědělských výrobců se v roce 2024 celkově snížily o 5,9 %, což bylo téměř stejně jako v roce 2023 (−6,0 %). Ceny v rostlinné výrobě klesly o 9,1 %. V hlubokém propadu byly loni obiloviny (−18,6 %). Nižší byly rovněž ceny průmyslových plodin (−2,4 %), zeleniny a zahradnických produktů (−1,3 %) a brambor (−5,8 %). Rostly naopak ceny ovoce (28,7 %) a krmných plodin (13,7 %). Pokles cen živočišné výroby byl loni mírnější (−1,5 %). Přispěl k němu zejména propad u cen prasat (−3,6 %), drůbeže (−6,3 %) a vajec (−13,2 %). Naopak rostly ceny skotu (6,6 %), telat (7,9 %) a mléka (0,2 %). Pokles cen zemědělských výrobců v průběhu roku zmírňoval a ve 4. čtvrtletí ceny meziročně vzrostly o 5,0 %, poprvé od 1. kvartálu 2023. Mezičtvrtletně ceny vzrostly o 6,8 %. Ceny rostlinné výroby byly meziročně vyšší o 2,3 %. Ceny obilovin byly nadále v mírném poklesu (−0,2 %) – nižší byly ceny žita (−2,0 %), ječmene (−5,3 %) a ovsa (−0,4 %) a naopak do růstu se dostala pšenice (1,2 %) a kukuřice (2,2 %). V meziročním růstu pokračovaly průmyslové plodiny (9,7 %), hlavně olejniny (16,4 %) a luskoviny (14,8 %), v menší míře zdražovala cukrová řepa (3,8 %). Ceny krmných plodin byly ve 4. čtvrtletí meziročně vyšší o 7,5 % a ovoce o 31,4 %. Klesly ceny zeleniny a zahradnických produktů (−3,8 %) a brambor (−10,8 %). Ceny živočišné výroby meziročně rostly už ve 3. kvartálu a ve 4. čtvrtletí přírůstek posílil na 10,1 %. Ceny skotu vzrostly o 13,6 %, mléka o 17,8 % a vajec o 10,3 %. Naopak v poklesu nadále setrvávaly ceny prasat (−6,6 %) a drůbeže (−0,7 %).
Ceny vývozu zboží loni vzrostly.
Meziroční vývoj cen zahraničního obchodu byl v loňském roce výrazně ovlivněn posuny směnného kurzu koruny, který oslabil vůči euru i dolaru[5]. To působilo proinflačně. Za celý rok 2024 ceny vývozu vzrostly o 3,1 %. Vyšší byly ceny výrobků zpracovatelského průmyslu (3,8 %) a zásobování vodou a činností souvisejících s odpady a odpadními vodami (7,9 %). Na druhé straně se propadly ceny exportu v oblasti těžby a dobývání (−11,5 %), elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (−5,4 %) a také produktů zemědělství, lesnictví a rybářství (−3,3 %). V průběhu roku meziroční dynamika cen vývozu posilovala. V samotném 4. kvartálu jejich meziroční přírůstek dosáhl 4,1 %, mezičtvrtletně se ceny zvýšily o 0,9 %. Posilování meziročního růstu v průběhu roku bylo patrné zejména na cenách produktů zemědělství, lesnictví a rybářství (5,7 % ve 4. čtvrtletí) a dále u elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (prudké zrychlení růstu na 26,8 % ve 4. čtvrtletí). Ve 4. čtvrtletí se propadaly jen ceny exportu v sekci těžba a dobývání (−11,7 %). Meziroční růst cen výrobků zpracovatelského průmyslu ve 4. čtvrtletí mírně zvolnil na 3,6 %. Vyšší byly ceny nábytku (7,7 %), ostatních dopravních prostředků a zařízení (7,6 %), základních farmaceutických výrobků a přípravků (5,2 %), elektrických zařízení a pryžových a plastových výrobků (shodně o 4,8 %) nebo strojů a zařízení a motorových vozidel (shodně o 4,6 %). Pokles byl zaznamenán jen v menšině případů, a to u koksu a rafinovaných ropných produktů (−13,6 %), usní (−7,8 %) a ostatních nekovových minerálních výrobků (−1,3 %).
Směnné relace zahraničního obchodu se zbožím byly loni kladné.
Ceny dovozu loni celkově vzrostly o 1,5 %. Vyšší byly ceny výrobků zpracovatelského průmyslu, ale propad byl zaznamenán u cen dovozu elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (−15,8 %), produktů zemědělství, lesnictví a rybářství (−9,7 %) a těžby a dobývání (−4,1 %). V samotném 4. čtvrtletí se ceny importu zvýšily o 2,2 % a mezičtvrtletně byly vyšší o 0,9 %. Ve 4. čtvrtletí meziročně vzrostly ceny dovozu výrobků zpracovatelského průmyslu (2,6 %) a do výrazného růstu se dostaly také ceny elektřiny, plynu, páry a klimatizovaného vzduchu (11,0 %). Naopak nižší byly ceny produktů zemědělství, lesnictví a rybářství (−5,3 %) a těžby a dobývání (−1,4 %). Směnné relace zahraničního obchodu se zbožím v loňském roce celkově dosáhly 101,5 %. Výrazně kladné byly směnné relace obchodu s elektřinou, plynem, párou a klimatizovaným vzduchem (112,4 %) a produkty zemědělství, lesnictví a rybářství (107,2 %). Pozitivních směnných relací dosáhl také zahraniční obchod s výrobky zpracovatelského průmyslu (101,2 %). Naopak výrazně záporné byly směnné relace obchodu v oblasti těžby a dobývání (92,3 %). Směnné relace přetrvávaly kladné po celý rok a v samotném 4. čtvrtletí dosáhly 101,9 %. Přitom kladné byly směnné relace obchodu s elektřinou, plynem, párou a klimatizovaným vzduchem (114,2 %), produkty zemědělství, lesnictví a rybářství (111,6 %) a obchodu s výrobky zpracovatelského průmyslu (101,0 %). Hluboce záporné byly naopak směnné relace u těžby a dobývání (89,6 %).
[1] Imputované nájemné vyjadřuje náklady vlastnického bydlení. Kromě samotných cen bydlení zahrnuje i náklady na výstavbu a renovace a další poplatky. Více na: https://www.czso.cz/csu/czso/metodicka-poznamka-k-indexu-spotrebitelskych-cen-imputovane-najemne.
[2] Zahrnuje služby osobní péče a osobní potřeby a doplňky, sociální péči, pojištění a další finanční služby apod.
[3] Oproti indexu spotřebitelských cen, který ČSÚ pro českou ekonomiku sestavuje, HICP neobsahuje imputované nájemné, což bývá zdrojem rozdílů mezi HICP a Indexem spotřebitelských cen.
[4] Bez cen zásobování vodou a služeb souvisejících s odpadními vodami.
[5] Podle údajů ČNB byl ve 4. čtvrtletí 2024 průměrný kurz koruny vůči euru 25,249 CZK/EUR. Ve 4. čtvrtletí 2023 to bylo
24,521 CZK/EUR. Za celý rok 2024 průměr kurzu dosáhl 25,1 CZK/EUR a v roce 2023 24,007 CZK/EUR. Kurz vůči dolaru ve 4. čtvrtletí 2024 v průměru činil 23,640 CZK/USD. Ve stejném období roku 2023 to bylo 22,820 CZK/USD. Za celý loňský rok kurz vůči dolaru dosáhl průměru 23,208 CZK/USD a v roce 2023 to bylo 22,210 CZK/USD.
Více zpráv k tématu Inflace
Poslední zprávy z rubriky Makroekonomika:
Přečtěte si také:
Příbuzné stránky
- Státní svátky 2024
- Kalendář jmen 2024 - svátky
- Prázdniny 2024/2025 nezveřejněny
- Aktuální změny ve výpočtu čisté mzdy v roce 2024. O kolik se vám zvýší čistá mzda?
- Daň z nemovitých věcí - formulář 2024
- Minimální mzda 2024
- Nezabavitelná částka 2024 - kalkulačka: snížení normativních nákladů
- Předdůchod 2024 - kalkulačka: na 5 let předdůchodu musíte naspořit 763.680 Kč.
- Daň z příjmů fyzických osob - formulář 2024
- Daň z příjmů FO ze závislé činnosti - formulář 2024
- EUR průměrné kurzy 2024, historie kurzů měn
- Výpočet čisté mzdy v roce 2021 i v předchozích letech, změny v roce 2021
Prezentace
25.04.2025 Vyšší spoluúčast přinese zajímavé výhody u…
16.04.2025 5 Xiaomi telefonů, které jsou teď v Česku za…
16.04.2025 Jak investovat v době nejistoty?
Okénko investora
Jiří Cimpel, Cimpel & Partneři
Miroslav Novák, Citfin
Mgr. Timur Barotov, BHS
Petr Lajsek, Purple Trading
Olívia Lacenová, Wonderinterest Trading Ltd.
Trump rozvířil vody na komoditním trhu. Bude Brazílie vítězem?
Jakub Petruška, Zlaťáky.cz
Ali Daylami, BITmarkets